هارد فورک بیت کوین چیست؟ و تاثیر آن بر ارز دیجیتال

هارد فورک بیت کوین چیست؟ و تاثیر آن بر ارز دیجیتال

در اوایل سال 2009، یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار مرموز که تحت نام مستعار ساتوشی ناکاموتو کار می‌کرد، یک برنامه نرم‌افزاری منتشر کرد که بیت‌کوین، اولین ارز دیجیتال را ایجاد کرد. از آن زمان، بیت کوین جذابیت زیادی در سراسر جهان پیدا کرده و الهام بخش صدها ارز دیجیتال دیگر شده است.

بسیاری از این ارزهای دیجیتال از فناوری‌هایی استفاده می‌کنند که قبلاً در برنامه و مفهوم اولیه ساتوشی ذاتی بودند. برخی دیگر از مدل بیت کوین استفاده می کنند و با آن سازگار می شوند یا سعی می کنند آن را بهبود بخشند. تا انتهای این مطلب همراه آکادمی بیتریوم باشید تا درباره هارد فورک بیت کوین چیست و تاثیر آن بر ارز دیجیتال بدانید، همچنین جهت خواندن مطالب بیشتر دپارتمان رمز ارز کلیک کنید.

در برخی موارد، بیت کوین تغییراتی را ایجاد کرده است که بر اساس یک مفهوم و برنامه اساسی است، اما از نسخه اصلی متمایز است. در این شرایط، بلاک چین بیت کوین تحت فرآیندی به نام فورکینگ (forking) شناخته می شود. با فورکینگ، خود زنجیره بلوکی به دو موجودیت مجزا تقسیم می‌شود. از زمان پیدایش بیت کوین ده ها فورک وجود داشته است، اما فقط برخی از آنها پروژه های قابل دوام هستند.

از طریق این فرآیند فورکینگ است که ارزهای دیجیتال مختلفی با نام هایی مشابه بیت کوین ایجاد شده است. از جمله این موارد می توان به بیت کوین کش و بیت کوین گلد اشاره کرد. برای سرمایه گذار معمولی ارزهای دیجیتال، تشخیص تفاوت بین این ارزهای دیجیتال و ترسیم فورک های مختلف در یک جدول زمانی می تواند دشوار باشد. در زیر، بسیاری از مهم ترین فورک های بلاک چین بیت کوین را طی چندین سال گذشته مرور خواهیم کرد.

همچنین بخوانید: بلاک چین چیست؟ و چگونه کار می کند؟

هارد فورک بیت کوین چیست؟ و تاثیر آن بر ارز دیجیتال

آشنایی با هارد فورک های بیت کوین

در سال 2009، اندکی پس از انتشار بیت کوین، ساتوشی اولین بلوک را در بلاک چین بیت کوین استخراج کرد. این بلوک به عنوان بلوک پیدایش، نامیده می شود، زیرا نشان دهنده تأسیس ارز دیجیتال آنطور که ما می شناسیم است. ساتوشی در اوایل این فرآیند توانست تغییرات زیادی را در شبکه بیت کوین ایجاد کند. این امر به طور فزاینده ای دشوار شده است و پایگاه کاربران بیت کوین با یک حاشیه فوق العاده رشد کرده است. این واقعیت که هیچ شخص یا گروهی نمی تواند تعیین کند که بیت کوین چه زمانی و چگونه باید ارتقا یابد، روند به روز رسانی سیستم را پیچیده تر کرده است. در سال های بعد از Genesis Block، چندین هارد فورک وجود داشته است.

علاوه بر هارد فورک ها، ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین نیز تحت سافت فورک قرار می گیرند. تفاوت بین هارد فورک و سافت فورک در این است که سافت فورک باعث ایجاد ارز جدید نمی شود. سافت فورک ها تغییری در پروتکل بیت کوین هستند، اما محصول نهایی بدون تغییر باقی می ماند. سافت چنگال ها با عقب سازگار هستند.

همچنین بخوانید: دامیننس بیت کوین (BTC.D) چیست؟

در طول هارد فورک، نرم افزار پیاده سازی بیت کوین و روش های استخراج آن ارتقا می یابد. هنگامی که کاربر نرم افزار خود را ارتقا می دهد، آن نسخه تمام تراکنش های نرم افزارهای قدیمی را رد می کند و در واقع شاخه جدیدی از بلاک چین ایجاد می کند. با این حال، آن دسته از کاربرانی که نرم افزار قدیمی را حفظ می کنند، به پردازش تراکنش ها ادامه می دهند، به این معنی که مجموعه ای موازی از تراکنش ها در دو زنجیره مختلف انجام می شود.

جدول زمانی هارد فورک های بیت کوین

بیت کوین XT

بیت کوین XT، یکی از اولین هارد فورک های قابل توجه بیت کوین بود. این نرم افزار توسط Mike Hearn در اواخر سال 2014 راه اندازی شد تا چندین ویژگی جدید را که او پیشنهاد کرده بود در بر گیرد. در حالی که نسخه قبلی بیت کوین حداکثر هفت تراکنش در ثانیه را مجاز می‌کرد، بیت کوین XT ۲۴ تراکنش در ثانیه را هدف قرار داد. برای انجام این کار، افزایش اندازه بلوک از یک مگابایت به هشت مگابایت را پیشنهاد کرد.

بیت کوین XT در ابتدا با موفقیت روبرو شد و بیش از 1000 گره نرم افزار آن را در اواخر تابستان 2015 اجرا کردند. با این حال، تنها چند ماه بعد، این پروژه علاقه کاربران را از دست داد و اساساً توسط کاربرانش رها شد. بیت کوین XT دیگر در دسترس نیست، وب سایت اصلی آن اکنون منحل شده است.

همچنین بخوانید: بیت کوین والت (BTCV) یا خزانه بیت کوین چیست؟

بیت کوین کلاسیک

وقتی بیت کوین XT کاهش یافت، برخی از اعضای جامعه همچنان می خواستند اندازه بلوک ها افزایش یابد. در پاسخ، گروهی از توسعه دهندگان بیت کوین کلاسیک را در اوایل سال 2016 راه اندازی کردند. برخلاف XT که پیشنهاد افزایش اندازه بلوک به هشت مگابایت را داشت، کلاسیک قصد داشت آن را تنها به دو مگابایت برساند. مانند بیت کوین XT، بیت کوین کلاسیک نیز با حدود 2000 گره برای چندین ماه در سال 2016 مورد توجه اولیه قرار گرفت. با این وجود، به نظر می‌رسد که جامعه بزرگ‌تر ارزهای دیجیتال معمولاً به سراغ گزینه‌های دیگر رفته‌اند.

بیت کوین نامحدود

بیت کوین نامحدود از زمان انتشار آن در اوایل سال 2016 تا کنون یک معما باقی مانده است. توسعه دهندگان پروژه کدی را منتشر کردند اما مشخص نکردند که به کدام نوع فورک نیاز دارد. بیت کوین نامحدود با اجازه دادن به ماینرها برای تصمیم گیری در مورد اندازه بلاک های خود، با محدود کردن اندازه بلوک های پذیرفته شده توسط گره ها و استخراج کنندگان تا 16 مگابایت، خود را متمایز کرد. علیرغم برخی علاقه‌مندی‌های طولانی مدت، بیت‌کوین نامحدود تا حد زیادی نتوانسته مورد پذیرش قرار گیرد.

شاهد جدا شده

Pieter Wuille، توسعه‌دهنده بیت‌کوین Core، ایده Segregated Witness (SegWit) را در اواخر سال 2015 ارائه کرد. به زبان ساده، SegWit قصد دارد اندازه هر تراکنش بیت‌کوین را کاهش دهد، در نتیجه امکان انجام تراکنش‌های بیشتری را در یک زمان فراهم می‌کند. SegWit از نظر فنی یک سافت فورک بود. با این حال، ممکن است پس از پیشنهاد اولیه به ایجاد هارد فورک کمک کرده باشد.

همچنین بخوانید: داستان شروع بیت کوین – تاریخچه بیت کوین

بیت کوین کش

هارد فورک بیت کوین چیست؟ و تاثیر آن بر ارز دیجیتال

در پاسخ به SegWit، برخی از توسعه‌دهندگان و کاربران بیت‌کوین تصمیم گرفتند برای جلوگیری از به‌روزرسانی‌های پروتکل، یک هارد فورک را راه‌اندازی کنند. بیت کوین کش نتیجه این هارد فورک بود. در آگوست 2017، زمانی که کیف پول های بیت کوین کش تراکنش ها و بلوک های بیت کوین را رد کردند، از بلاک چین اصلی جدا شد.

بیت کوین کش موفق ترین هارد فورک ارز دیجیتال اصلی است. از ژوئن 2021، این یازدهمین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است که بخشی از آن به دلیل حمایت بسیاری از چهره‌های برجسته در جامعه ارزهای دیجیتال و بسیاری از صرافی‌های محبوب است. بیت کوین کش به بلوک های هشت مگابایتی اجازه می دهد و از پروتکل SegWit استفاده نمی کند.

بیت کوین گلد Bitcoin Gold

بیت کوین گلد یک هارد فورک بود که مدت کوتاهی پس از بیت کوین کش در اکتبر 2017 دنبال شد. سازندگان این هارد فورک با هدف بازگرداندن عملکرد استخراج با واحدهای پردازش گرافیکی پایه (GPU) بودند، زیرا احساس می کردند که استخراج بیش از حد از نظر تخصصی شده است. اگرچه در ابتدا امکان استخراج بیت‌کوین با استفاده از لپ‌تاپ‌های شخصی و رایانه‌های رومیزی وجود داشت، اما مشکل رو به رشد استخراج و همچنین ظهور سخت‌افزار Application Specific Integrated Circuit (ASICs) که به‌طور خاص برای استخراج بیت‌کوین ایجاد شد، استخراج سودآور بیت‌کوین را غیرممکن کرده است. در خانه با استفاده از سرعت پردازش یک کامپیوتر فردی. برخی از فورک‌های بیت‌کوین، از جمله بیت‌کوین گلد، تلاش کرده‌اند تا با تغییر سخت‌افزار لازم برای ایجاد اتصال شبکه، بیت‌کوین را در دسترس‌تر کنند.

همچنین بخوانید: استخراج ارزهای دیجیتال چیست؟

یکی از ویژگی های منحصر به فرد هارد فورک بیت کوین گلد، «پیش ماین» بود، فرآیندی که طی آن تیم توسعه پس از انجام فورک، 100000 سکه استخراج کرد. نشان داده اند که این وقف برای رشد و تامین مالی اکوسیستم طلای بیت کوین استفاده می شود و بخشی از آن سکه ها نیز به عنوان پرداخت برای توسعه دهندگان کنار گذاشته می شود. به طور کلی، بیت کوین گلد به بسیاری از اصول اولیه بیت کوین پایبند است. با این حال، از نظر الگوریتم اثبات کار (PoW) که از ماینرها نیاز دارد، متفاوت می باشد.

SegWit2x

زمانی که SegWit در آگوست 2017 پیاده سازی شد، توسعه دهندگان برای ارتقاء پروتکل جزء دوم برنامه ریزی کردند. این افزونه که به عنوان SegWit2x شناخته می شود، هارد فورکی را ایجاد می کند که اندازه بلوک دو مگابایت را تعیین می کند. SegWit2x قرار بود در نوامبر 2017 به عنوان هارد فورک انجام شود. با این حال، تعدادی از شرکت ها و افراد در جامعه بیت کوین که در ابتدا از پروتکل SegWit حمایت کرده بودند، تصمیم گرفتند از هارد فورک در جزء دوم عقب نشینی کنند. تا حدودی، واکنش متقابل نتیجه SegWit2x از جمله حفاظت از بازپخش انتخابی (و نه اجباری) بود. این می‌تواند تأثیر عمده‌ای بر انواع تراکنش‌هایی داشته باشد که فورک جدید می‌پذیرد.

در 8 نوامبر 2017، تیم پشتیبان SegWit2x اعلام کرد که هارد فورک برنامه ریزی شده آنها در نتیجه اختلاف بین حامیان قبلی پروژه لغو شده است.

همچنین بخوانید: هاوینگ چیست؟

سوالات متداول هارد فورک بیت کوین

هارد فورک بیت کوین چیست؟ و تاثیر آن بر ارز دیجیتال

فورک بیت کوین برای Dummies چیست؟

ساده ترین راه برای مفهوم سازی فورک در بلاک چین این است که تصور کنید فورک مجموعه قوانین جدیدی را برای بیت کوین معرفی می کند. پس از یک فورک، بلاک چین بیت کوین به دو مسیر بالقوه رو به جلو واگرا می شود. پس از معرفی یک قانون جدید، کاربرانی که آن بلاک چین بیت کوین خاص را استخراج می‌کنند، می‌توانند از یک سری قوانین پیروی کنند. این انتخاب شبیه به دوشاخه در جاده است.

اولین فورک بیت کوین چه بود؟

دو فورک بزرگ بیت کوین بیت کوین کش و بیت کوین گلد هستند، اگرچه فورک های کوچکتر دیگری نیز وجود داشته است. اولین فورک قابل توجه بیت کوین بیت کوین XT بود که در سال 2014 توسط مایک هرن راه اندازی شد. در حالی که نسخه قبلی بیت کوین حداکثر هفت تراکنش در ثانیه را مجاز می‌کرد، بیت کوین XT ۲۴ تراکنش در ثانیه را هدف قرار داد. برای انجام این کار، افزایش اندازه بلوک از یک مگابایت به هشت مگابایت را پیشنهاد کرد.

بیت کوین چه زمانی فورک شد؟

فورک ها معمولا به منظور افزودن ویژگی های جدید به بلاک چین انجام می شوند. بیت کوین از زمانی که برای اولین بار در سال 2009 معرفی شد، دچار فورک های مختلفی شده است. هر یک از این تقسیم ها، نسخه های جدیدی از ارز بیت کوین را ایجاد کرده است. بیت کوین به عنوان یک کد منبع باز منتشر شد و قرار بود در طول زمان بهبود یابد. فورک های بیت کوین نتیجه طبیعی ساختار سیستم بلاک چین است که بدون یک مرجع مرکزی عمل می کند. اولین فورک بزرگ بیت کوین در اواخر سال 2014 بود.

هارد فورک بیت کوین چیست؟ و تاثیر آن بر ارز دیجیتال

هارد فورک خوب است یا بد؟

هر هارد فورک می تواند تاثیر عمیقی بر ارز دیجیتال داشته باشد. اغلب اوقات زمانی ناپایدار برای ارز دیجیتال است. در برخی موارد، جامعه در مورد ضرورت و تأثیر تغییراتی که توسط چنگال ایجاد می شود، تقسیم می شود. علاوه بر این، قیمت ارز دیجیتال به طور کلی در زمان هارد فورک بسیار متغیر است.

سخن پایانی

در طی چند سال، بیت کوین تعداد زیادی فورک ایجاد کرده است. در حالی که هیچ کس نمی تواند با اطمینان بگوید، این احتمال وجود دارد که این ارز دیجیتال در آینده نیز به تجربه فورک های نرم و هارد ادامه دهد و به طور مداوم جامعه ارزهای دیجیتال را رشد دهد و در عین حال آن را به طور فزاینده ای پیچیده کند.

همچنین بخوانید: ICO و IPO چیست و چه تفاوت هایی بین IPO و ICO می باشد؟

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال و سایر پیشنهادات اولیه سکه (“ICO”) بسیار پرخطر و گمانه زنی است و این مقاله توصیه ای از طرف Investopedia یا نویسنده برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال یا سایر ICOها نیست. از آنجایی که موقعیت هر فردی منحصر به فرد است، همیشه باید قبل از تصمیم گیری مالی با یک متخصص واجد شرایط مشورت شود. Investopedia هیچ گونه تضمین یا ضمانتی در مورد صحت یا به موقع بودن اطلاعات موجود در اینجا نمی دهد.

نظرات خود را در بخش دیدگاه ها با آکادمی بیتریوم به اشتراک بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقاله های مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00