استخراج ارزهای دیجیتال چیست؟

استخراج ارزهای دیجیتال چیست؟

بلاک چین به طور قابل توجهی دنیایی را که ما در آن زندگی می کنیم، تغییر می دهد و بازار کریپتو با فرصت هایی همراه است که جهان تا به حال ندیده است. بنابراین، نمی‌توانیم از خود بپرسیم که چگونه استخراج ارزهای دیجیتال را انجام دهیم. چیزهای زیادی برای یادگیری و کسب درآمد در مورد ارزهای دیجیتال وجود دارد، از تاریخچه آنها، نحوه عملکرد آنها، تأثیر بالقوه آنها بر آینده جامعه ما و بسیاری از موارد دیگر.

اما امروز در آکادمی بیتریوم، ما در مورد یکی از حیاتی ترین جنبه های ایجاد آنها صحبت خواهیم کرد و آن استخراج ارزهای دیجیتال می باشد. و برای درک چگونگی پیدایش ارزهای دیجیتال، بیایید ببینیم که ارزهای سنتی چگونه وارد گردش می شوند. همچنین جهت خواندن مطالب بیشتر دپارتمان رمز ارز کلیک کنید.

برای درک این مطلب ابتدا می پردازیم به این موضوع که استخراج بیت کوین چیست؟

استخراج بیت کوین چیست؟

استخراج بیت کوین چیست؟

استخراج بیت کوین فرآیند حل معادلات پیچیده ریاضی برای اعتبارسنجی تراکنش های رمزنگاری است. در عوض، ماینرها کسری از بیت کوین را دریافت کرده و کوین های بیشتری را در بازار آزاد می کنند.

همچنین بخوانید: بیت کوین چیست؟ و چگونه کار می کند؟

اهداف اصلی استخراج بیت کوین چیست؟

برای عرضه بیت کوین بیشتر به بازار به شکل پاداش بلوک؛
برای اعتبارسنجی تراکنش ها و در نتیجه رفع مشکل دوبار خرج کردن.
SIDENOTE مشکل خرج مضاعف فرآیندی است که از طریق آن شخص موفق می شود همان پول را بیش از یک بار خرج کند. در اقتصاد سنتی، پول توسط یک دولت مرکزی (مانند فدرال رزرو ایالات متحده در آمریکا و بانک مرکزی جمهوری اسلامی در ایران) صادر می شود. اما ارزهای رمزپایه غیرمتمرکز هستند و هیچ شرکتی وجود ندارد که بتواند تراکنش ها را تایید کند (مانند ویزا یا مسترکارت). بنابراین، آنها توسط ماینرها بررسی می شوند.

یکی از جنبه های مهم بیت کوین این واقعیت است که تعداد کوین های از پیش تعریف شده ای وجود دارد 21 میلیون. و نزدیک به 90 درصد از آنها در حال حاضر در گردش هستند و روزانه 900 بیت کوین جدید استخراج می شود. هنگامی که تمام بیت کوین ها آزاد شوند، هیچ کس نمی تواند تعداد بیشتری از آنها ایجاد کند. با این حال، با نزدیک‌تر شدن این عدد به حداکثر عرضه ۲۱ میلیونی، استخراج سخت‌تر می‌شود.

هر 4 سال، تعداد بیت کوین های صادر شده از استخراج یک بلوک به نصف کاهش می یابد. این رویداد در دنیای ارزهای دیجیتال به نصف شدن یا هاوینگ معروف است. زمانی که بیت کوین برای اولین بار منتشر شد، پاداش آن 50 بیت کوین بود. در سال 2012، پاداش به 25 عدد کاهش یافت. در سال 2016، به 12.5 کاهش یافت و در می 2020، پاداش به نصف به 6.25 BTC در هر بلوک کاهش یافت. انتظار می رود هاوینگ بعدی در سال 2024 انجام شود و پاداش استخراج بیت کوین به نصف کاهش می یابد و به 3.175 BTCبیت کوین می رسد.

نصف شدن یا هاوینگ به منظور کاهش تعداد بیت کوین های آزاد شده است، زیرا تقاضا ثابت می ماند، بنابراین قیمت می تواند به طور کلی افزایش یابد. هنگامی که استخراج بیت کوین انجام شد، ماینرها دیگر پاداش بلوکی دریافت نخواهند کرد بلکه از طریق کارمزد تراکنش پرداخت خواهند شد.

اما هر ارز دیجیتال نیازی به تایید تراکنش ها از طریق استخراج ندارد.

آنچه بیت کوین استفاده می کند به عنوان یک مدل اثبات کار شناخته می شود. اما این تنها الگوریتم اجماع موجود نیست. علاوه بر PoW اثبات کار، کوین‌هایی مانند اتر، NEO، Tezos، Cosmos، Cardano و EOS از نوع دیگری از پروتکل به نام اثبات سهام Proof of Stake استفاده می‌کنند. بنابراین، آنها ارزهای رمزپایه قابل استخراج نیستند، بلکه کوین های قابل سهامداری هستند. بعد از اینکه متوجه شدیم که استخراج بیت کوین چیست و چه اهدافی را دارد. برای درک بهتر و دقیق تر استخراج ارزهای دیجیتال لازم است که در رابطه با اثبات کار و اثبات سهام اطلاعاتی داشته باشیم و متوجه کامل ساز و کار استخراج شویم.

درک اثبات کار و اثبات سهام

درک اثبات کار و اثبات سهام

سیستم اثبات کار (PoW) یکی از اجزای ضروری فناوری بلاک چین است. این ارز توسط اکثر ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین، لایت کوین و اتریوم کلاسیک استفاده می شود.
چندی پیش، اتریوم برای استخراج نیز در دسترس بود. با این حال، همه چیز در سپتامبر 2022 تغییر کرد، زیرا اتریوم از طریق فرآیندی به نام The Merge از PoW به PoS تغییر مکان داد.

همچنین بخوانید: ICO و IPO چیست و چه تفاوت هایی بین IPO و ICO می باشد؟

اثبات کار یا PoW چیست و چگونه کار می کند؟

از آنجایی که بیت کوین قابل توجه ترین ارز رمزنگاری شده با استفاده از اثبات کارPoW است، از آن برای توضیح بهتر الگوریتم استفاده خواهیم کرد. تمام تراکنش‌های بلاک چین بیت‌کوین در یک استخر حافظه گروه‌بندی می‌شوند و همه این معاملات نیاز به اعتبار دارند.

“اینجاست که ماینینگ وارد می شود.”

هر بلوک در بلاک چین دارای مقدار هش رمزگذاری شده 64 کاراکتر است که ماینر باید آن را کشف کند. تنها در این صورت است که آنها می توانند تراکنش را تأیید کرده و آن را در بلوک بعدی در دسترس قرار دهند. SIDENOTE ساید نوت یک مقدار هش یک مقدار عددی با طول ثابت است که داده ها را به طور منحصر به فرد شناسایی می کند. مقادیر هش مقادیر زیادی از داده ها را به صورت مقادیر عددی کوچک نشان می دهد.

برای یافتن مقدار هش آخرین بلوک، ماینرها از قدرت محاسباتی خالص استفاده می کنند. سیستم آنها اعداد را یکی پس از دیگری امتحان می کند تا زمانی که مقدار هش کامل را پیدا کند. پس از یافتن، ماینر کشف خود را در شبکه اعلام می کند تا سایر گره ها بتوانند آن را تأیید کرده و یک بلوک جدید ایجاد کنند. یکی از نقاط قوت اصلی الگوریتم اثبات کار PoW مقاومت آن در برابر حملات است. برای حمله موثر به یک سیستم اصلی PoW، باید 51 درصد از توان محاسباتی شبکه را در اختیار داشته باشید و هزینه های انجام این کار بیشتر از پاداش واقعی است که می توانید از کل حمله دریافت کنید.

همچنین بخوانید: بلاک چین چیست؟ و چگونه کار می کند؟

اما امنیت ارائه شده توسط الگوریتم اثبات کار PoW هزینه زیادی دارد. شاخص مصرف برق بیت کوین کمبریج به ما نشان می دهد که بیت کوین تقریباً به اندازه سوئد برق مصرف می کند (حدود 103.40 تراوات ساعت در زمان). نیاز روزافزون به قدرت محاسباتی کار را برای ماینرها دشوار می کند. ارتقاء دکل های آنها نیاز به سرمایه گذاری های کلان و دائمی دارد. این منجر به افزایش تمرکز دکل های استخراج ارزهای دیجیتال شد که در تضاد با اصل اساسی بلاک چین عدم تمرکز است.

درک اثبات کار و اثبات سهام

در حالی که در یک سیستم اثبات سهام PoW، برای ماینینگ سریعتر به یک ریگ قدرتمندتر نیاز دارید، سیستم اثبات سهام PoS متفاوت است. در اینجا، یک شخص می تواند تراکنش های بلوکی را بر اساس تعداد کوین هایی که در اختیار دارد، اعتبارسنجی کند. در سیستم‌های اثبات سهام PoS، نیازی به ایجاد کوین‌های رمزنگاری جدید نیست، زیرا همه آنها قبلاً ضرب شده‌اند. این مسئله حل پازل های پیچیده را برطرف می کند و هزینه های انرژی قابل توجهی را حذف می کند.

تفاوت دیگر بین این دو الگوریتم نحوه کسب کوین های رمزنگاری شده توسط افراد است. در حالی که در سیستم اثبات کار PoW، ماینرها بخش هایی از بلوک استخراج شده و کارمزد تراکنش را دریافت می کنند، در یک سیستم اثبات سهام PoS، کاربران تنها از طریق کارمزد تراکنش پاداش می گیرند.

اجرای یک گره در محیط اثبات سهام Proof of Stake مستلزم داشتن حداقل سهام و یک دستگاه است. حداقل سهم از یک شبکه به شبکه دیگر بستگی دارد، به خصوص به ارزش ارز دیجیتال آن. به عنوان مثال، باز کردن یک گره سهامداری اتریوم به 32 ETH نیاز دارد و سهم Tezos به 8000 TZX نیاز دارد و برای دستگاه‌ها، به طور کلی، یک لپ‌تاپ می‌تواند این کار را انجام دهد، اما راه‌اندازی ممکن است مشکل‌ساز باشد و اجرای یک گره به معنای حفظ زمان کار شماست.

همچنین بخوانید: چگونه ارز دیجیتال را استخراج کنیم؟

کسانی که نمی‌خواهند به خودشان زحمت راه‌اندازی گره استیکینگ را بدهند، می‌توانند فقط یک دستگاه سخت‌افزاری با یک گره از پیش نصب‌شده را از فروشندگانی مانند AVADO سفارش دهند. همچنین، برخی از محیط‌های staking به شما این امکان را می‌دهند که به جای اجرای گره خود، سهام خود را واگذار کنید. به این ترتیب، لازم نیست نگران زمان کار نیز باشید.

مکانیزم اثبات کار در مقابل اثبات سهام کدام یک بهتر است؟

مکانیزم اثبات کار در مقابل اثبات سهام کدام یک بهتر است؟

در حالی که الگوریتم POW به طور کلی یک سیستم امن تر در نظر گرفته می شود، PoS یک جایگزین مقیاس پذیرتر با یک برنامه بلند مدت بهتر است و حتی اگر برخی سیستم‌های PoS را در معرض حمله 51 درصدی قرار دهند، این امر باعث نوسانات عمده در قیمت ارز دیجیتال می‌شود. و با در نظر گرفتن سهام لازم برای حمله موفقیت آمیز به شبکه، ممکن است حتی ارزش آن را نداشته باشد. اما با انتقال اتریوم از PoW به PoS و روند بهره وری انرژی، Proof of Stake به طور فزاینده ای محبوب شده است.

با این حال، به نظر نمی رسد این پایان اثبات کار Proof of Work باشد. بیت کوین همچنان ارز دیجیتال غالب است و چهره هایی مانند ایلان ماسک به دنبال حمایت از راه حل های کارآمد انرژی هستند که می تواند مصرف منابع استخراج بیت کوین را بهبود بخشد.

همچنین بخوانید: دامیننس بیت کوین (BTC.D) چیست؟

انواع استخراج ارزهای دیجیتال

در حال حاضر 5 روش برای استخراج ارزهای دیجیتال وجود دارد.

استخراج ارزهای دیجیتال ابری

استخراج ابری

استخراج ابری ساده ترین و شاید کارآمدترین روش استخراج ارزهای دیجیتال است.

شما می توانید یک دکل ماینینگ را برای یک دوره توافق شده از طریق استخراج ابری اجاره کنید و تمام درآمد آن دکل خاص را منهای هزینه برق و تعمیر و نگهداری دریافت کنید. در تئوری، این به نظر یک رویکرد عالی برای استخراج به نظر می رسد. با این حال، استخراج ابری نیز یکی از پرخطرترین انواع استخراج ارزهای دیجیتال است. طرح‌های پونزی در خدمات ماینینگ ابری گسترده هستند و OneCoin و بیت کوین Savings & Trust تنها دو نمونه از نمونه‌های فراوان هستند.

همچنین بخوانید: استخراج ابری (Cloud Mining) چیست؟

این شرکت ها از سرمایه گذاری اولیه کاربران جدید برای پرداخت به کاربران قدیمی استفاده می کنند. پس از مدتی، تمام پرداخت ها به کاربران متوقف می شد و شرکت تاریک می شد. و با از دست دادن هر کاربر فقط چند صد دلار، بسیاری از آنها حتی هزینه ای را هم اعمال نمی کنند. در حالی که ممکن است خدمات استخراج ابری قانونی وجود داشته باشد، اکثر متخصصان توصیه می کنند از آنها استفاده نکنید.

معدن استخر یا استخر ماینینگ

معدن استخر یا استخر ماینینگ

استخر ماینینگ به معنای استخراج ارزهای دیجیتال از طریق استخر استخراج است و این فرآیندی است که به دلیل افزایش اندازه بازار کریپتو توسعه یافته است. از طریق سروری کار می کند که قدرت محاسباتی همه اعضای استخر را ترکیب می کند، به این ترتیب شانس دریافت پاداش افزایش می یابد.

با این حال، علاقه مندان به ارزهای دیجیتال که ماینینگ را از طریق استخر استخراج ارزهای دیجیتال انتخاب می کنند، از جنبه های منفی آزاد نیستند. پاداش برای هر کوین باز شده با همه اعضای استخر تقسیم می شود. بنابراین، ماینرها پاداش کمتری دریافت می کنند. اگرچه سرمایه گذاری بسیار کمتر است و این می تواند یک مزیت قابل توجه باشد.

همچنین بخوانید: استخر استخراج رمزارز

استخراج CPU

استخراج CPU

استخراج CPU از پردازنده کامپیوتر یا گوشی هوشمند برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده می کند.

زمانی که رمزارزها مفهوم جدیدی بودند، استخراج CPU یک راه حل قابل دوام و کارآمد بود. اما در حال حاضر، افراد کمی برای استخراج CPU انتخاب می کنند. و از بین کسانی که این کار را می کنند، بیشتر آنها این کار را انجام می دهند زیرا تحقیقات مناسبی انجام نداده اند.

اول از همه، استخراج CPU بسیار کند است. ممکن است چندین ماه طول بکشد تا شروع به کسب درآمد کمی کنید.

ثانیا، قبض برق شما سر به فلک می کشد و درآمد شما حتی به پوشش آن نزدیک نمی شود. و در نهایت، استخراج CPU نیاز به خنک کننده جدی دارد که هزینه دیگری را به سرمایه گذاری لازم اضافه می کند. ناگفته نماند که CPU شما ممکن است سرخ شود. به خصوص اگر می خواهید از لپ تاپ استخراج کنید. اما این بدان معنا نیست که استخراج CPU گزینه ای نیست که ارزش بررسی را داشته باشد.

چندین کوین کریپتو وجود دارد که می توانید با استفاده از یک CPU استخراج کنید، مانند Monero یا Dogecoin. فقط مطمئن شوید که قبل از استخراج CPU تحقیق خود را انجام داده اید تا در موقعیتی قرار نگیرید که نیاز به خرید یک CPU جدید داشته باشید.

استخراج پردازنده گرافیکی GPU

استخراج پردازنده گرافیکی GPU

استخراج GPU محبوب‌ترین روش استخراج ارز دیجیتال است زیرا هم قابل اعتماد و هم ارزان است.

در حالی که خرید دکل واقعی نیاز به سرمایه گذاری مناسبی دارد، پس از دریافت آن به آرامی شروع به کسب سود خواهید کرد. استخراج GPU از کارت‌های گرافیک برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده می‌کند و معمولاً می‌توانید با ۲ تا ۸ کارت گرافیک شروع کنید. علاوه بر این، شما به یک CPU، یک مادربرد، یک فریم ریگ و یک سیستم خنک کننده نیاز دارید.

استخراج GPU بسیار محبوب است زیرا هم کارآمد و هم ارزان است. اشتباه نکنید، ساخت دکل به خودی خود پرهزینه است اما وقتی صحبت از سرعت هش و نیروی کار عمومی به میان می آید، ریگ ماینینگ GPU عالی است. اما اگر نمی‌خواهید نیازی به ساخت ریگ ماینینگ GPU خود ندارید. شما فقط می توانید یک از پیش ساخته شده خریداری کنید.

همچنین بخوانید: بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج کدام است؟

استخراج ASIC

 

استخراج ASIC

مدارهای مجتمع ویژه برنامه (ASIC) دستگاه هایی هستند که برای یک هدف، استخراج ارزهای دیجیتال ساخته شده اند.

آیا استخراج ارز دیجیتال سودآور است؟

برای استخراج موفقیت آمیز ارزهای دیجیتال، ابتدا به منابع محاسباتی قابل توجهی نیاز دارید.

در روزهای اولیه استخراج بیت کوین ساده بود. تنها چیزی که نیاز داشتید یک لپ تاپ یا یک کامپیوتر بود. هر کسی می‌توانست این کار را انجام دهد، اما تعداد کمی از مردم کوین‌هایی استخراج کردند، زیرا ارزش واقعی نداشتند. اما با افزایش سختی بلوک، فرآیند استخراج آنقدر به منابع وابسته شد که به پردازنده‌های گرافیکی با کارایی بالا نیاز داشت. مدتی بعد، با افزایش سختی بلاک، تنها راه استخراج سودآور بیت کوین، کمک ماینرهای ASIC بود.

البته هنوز هم می توان با استفاده از رایانه های ساده ارزهای دیجیتال مختلف را استخراج کرد. برخی از آنها حتی ماموریت خود را ممنوع کرده اند که استخراج با تجهیزات ASIC را به طور کامل ممنوع کنند. اما قبل از اینکه تصمیم بگیرید آیا استخراج ارز دیجیتال ارزشمند و سودآور است، باید جنبه های مختلفی را در نظر بگیرید.

اگر در سال 2019 از اکثر ماینرها بپرسید که آیا استخراج بیت کوین ارزش آن را دارد یا خیر، احتمالاً می گفتند که اینطور نیست. با این حال، این امر به شدت به قیمت ارزهای دیجیتال بستگی دارد، و به همین دلیل است که بسیاری از ماینرها به طور مداوم آنها را بررسی می کنند و فعالیت استخراج خود را با تحول قیمت ارز دیجیتال تطبیق می دهند.

همچنین بخوانید: بیمه ارز دیجیتال چیست؟

وقتی قیمت ها بالاست، سختی آن به همان اندازه زیاد است. بنابراین، حتی در چنین شرایط بازار، اگر راه اندازی شما به اندازه کافی قدرتمند و کارآمد نباشد، همچنان می توانید در سمت بازنده باشید. بهره وری به دلیل دشواری استخراج ضروری است. این پیچیدگی الگوریتمی را که به عنوان ماینر هنگام ایجاد یک بلوک تراکنش جدید باید حل کنید، تعیین می کند. همچنین، استخراج سایر ارزهای دیجیتال تازه راه‌اندازی شده می‌تواند درآمد اضافی برای شما به ارمغان بیاورد و دشواری آن می‌تواند بسیار کمتر باشد.

هنگامی که یک ارز رمزنگاری شده را انتخاب کردید، باید به دنبال خرید دکل مناسب باشید زیرا گزینه های زیادی در بازار ASIC وجود دارد. همیشه می‌توانید از ماشین‌حساب‌های آنلاین چند ارزی مختلف برای تعیین پارامترهای مربوطه، مانند نرخ هش استفاده کنید. SIDENOTE سایدنوت نرخ هش سرعتی است که یک دستگاه استخراج ارز دیجیتال می تواند الگوریتم مورد نیاز برای استخراج یک بلوک جدید ارز دیجیتال را حل کند.

اگر تصمیم گرفتید که هزینه های عملیاتی خیلی زیاد است، اما همچنان می خواهید شانس خود را در بازی امتحان کنید، همه امیدتان از بین نمی رود. شما همیشه می توانید به یک استخر استخراج بپیوندید و با سایر ماینرها برای استخراج بلاک ها (و البته به اشتراک گذاری سود) همکاری کنید.

به عنوان یک قاعده کلی، سودآوری فرآیند استخراج توسط چهار جزء اصلی تعیین می شود:

دشواری؛
جوایز؛
نرخ هش؛
هزینه های عملیاتی
مهمترین آن این است که فراموش نکنید که انتظارات منطقی داشته باشید.

امروزه استخراج ارزهای دیجیتال یک تجارت است.

مردم و شرکت ها به طور یکسان در حال سرمایه گذاری منابع برای استخراج معدن هستند. با گذشت زمان، استخراج ارزهای دیجیتال باید محبوب‌تر و سودآورتر شود، به خصوص اگر دستگاه‌های استخراج ارزهای دیجیتال ارزان‌تر شوند و به خاطر داشته باشید که قیمت ها و کارمزد معاملات ممکن است به طور غیرمنتظره ای تغییر کند.

همچنین بخوانید: نکات مهم قبل از استخراج رمزارزها

چه ارزهای دیجیتال را می توان استخراج کرد؟

همانطور که قبلا ذکر شد، اکثر ارزهای دیجیتالی که از الگوریتم “اثبات کار” استفاده می کنند، قابل استخراج هستند.

برخی از بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج عبارتند از:

سیا کوین Sia (SC)  پاداش 30000 SC / بلوک
زی کش ZCash (ZEC)  پاداش 2.5 ZEC / بلوک
کادنا Kadena (KDA) پاداش 1.04 KDA / بلوک
کومودو (KMD) پاداش 3 KMD / بلوک
ریون کوین RavenCoin (RVN)  پاداش 2500 RVN/block
اما اگر مایل به سرمایه گذاری در برخی از ASIC های شدید هستید، به خوبی می توانید سعی کنید بیت کوین را نیز استخراج کنید.

برای شروع استخراج کریپتو به چه چیزی نیاز دارم؟

قبل از شروع به استخراج، چند چیز وجود دارد که باید فهرست خود را بررسی کنید.

اول از همه، به یک کیف پول سازگار با ارز دیجیتالی که قصد استخراج ارزهای دیجیتال آن را دارید نیاز دارید. این به شما کمک می کند تا کوین های خود را ایمن ذخیره کنید. انواع مختلفی از کیف پول ها مانند کیف پول سخت افزاری، دسکتاپ، موبایل و آنلاین وجود دارد. سپس، بر اساس ارز دیجیتالی که انتخاب می کنید، به یک نرم افزار استخراج ارزهای دیجیتال رسمی یا شخص ثالث نیز نیاز خواهید داشت.

در مرحله بعد، اگر قصد پیوستن به یک استخر استخراج را دارید، به عضویت آنلاین نیاز دارید. عضویت در یک صرافی آنلاین ارز دیجیتال به شما کمک می کند تا کوین های مجازی خود را مبادله کنید. در نهایت، مهمترین چیز این است که اطمینان حاصل کنید که یک اتصال اینترنتی قابل اعتماد و تمام وقت دارید. توصیه می‌شود که دستگاه استخراج سخت‌افزار شما (از تجهیزات ASIC یا مبتنی بر CPU/GPU ساده) در مکانی خنک و با تهویه مناسب ذخیره شود. بنابراین، سرمایه گذاری در یک سری از دستگاه های خنک کننده تخصصی نیز ممکن است.

ممنون از شما دوستان عزیز که تا انتهای این مقاله همراه آکادمی بیتریوم بودید. در این مقاله اطلاعات کامل و دقیق تری در رابطه با استخراج ارزهای دیجیتال به شما عزیزان داده شده است و در حال حاضر با استخراج بیت کوین و اهداف آن همچینین با ساز و کار اثبات کار و اثبات سهام و انواع استخراج ارزهای دیجیتال آشنا شدید.

اما این نکته را به یاد داشته باشید که برای استخراج، اول تمام شرایط را داشته باشید و برای تهیه ابزارها تحقیقات کامل و لازم را انجام دهید.

5/5 - (2 امتیاز)

1 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00