داستان شروع بیت کوین – تاریخچه بیت کوین

داستان شروع بیت کوین - تاریخچه بیت کوین

تا انتهای این مقاله همراه آکادمی بیتریوم باشید تا درباره داستان شروع بیت کوین و تاریخچه آن بدانید، همچنین جهت خواندن مطالب بیشتر دپارتمان رمز ارز کلیک کنید.

چرا بیت کوین؟

ارزش پول ناشی از کمبود آن است. وقتی عرضه افزایش می یابد، ارزش آن کاهش می یابد.

بیت کوین پول ضد تورم برای عصر دیجیتال است. جهانی است، 24/7 و برای همه باز است.

 1. یک کیف پول بگیرید و آن را با بیت کوین بارگیری کنید

کیف پول موبایل/رومیزی: کیف پول آبی (bluewallet.io)

برنامه را دانلود کنید و یک کیف پول بیت کوین جدید بسازید

بیت کوین را در اپلیکیشن از طریق MoonPay خریداری کنید

کیف پول های سخت افزاری: Trezor و Cold Card

از طریق فروشگاه مجله بیت کوین یک Trezor بخرید

به trezor.io/start to onboard بروید

بیت کوین را مستقیماً در رابط خریداری کنید

همچنین، یک کارت سرد بخرید و از طریق coldcardwallet.com/docs/quick وارد شوید.

سایر گزینه های کیف پول سخت افزاری فروشگاه ما عبارتند از CoolWallet S و Ledger Nano X.

راه‌های دیگری نیز برای خرید بیت‌کوین وجود دارد، از جمله از طریق دستگاه خودپرداز بیت‌کوین – می‌توانید این نقشه را بررسی کنید تا نزدیک‌ترین دستگاه خودپرداز را پیدا کنید که در آن تنها چیزی که نیاز دارید پول نقد، شناسه و تلفن همراه با برنامه کیف پول موبایل است.

روش های به دست آوردن بیت کوین از جنبه های مهمی متفاوت است و همیشه باید در نظر داشته باشید که چه اطلاعات شخصی را افشا می کنید.

همچنین بخوانید: کیف پول ارزهای دیجیتال چیست؟ و چگونه کار می کند ؟

 

داستان شروع بیت کوین - تاریخچه بیت کوین

چگونه بیت کوین دریافت کنیم

راه های آسان زیادی برای دریافت بیت کوین وجود دارد، از طریق کسب بیت کوین، خرید بیت کوین یا حتی استخراج ارز دیجیتال در خانه. یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای خرید مستقیم بیت‌کوین، از طریق پورتال «خرید بیت‌کوین» مجله بیت‌کوین است. در اینجا برخی از گزینه های دیگر برای دریافت بیت کوین آورده شده است:

بیت کوین را از طریق صرافی بخرید. خواه از طریق یک اپلیکیشن موبایل مبتدی مانند Cash App یا صرافی های پیچیده همتا به همتا که نیازی به اطلاعات مشتری شما ندارند، مانند Bisq، یکی از سریع ترین راه ها برای دریافت بیت کوین، خرید آن با صرافی که از نقل و انتقالات بانکی استفاده می کند. بعلاوه، فروشگاه‌های آنلاین مانند Bittylicious، BitPanda و LiteBit راه‌هایی را به اروپایی‌ها ارائه می‌دهند که بیت‌کوین را به‌صورت آنلاین با کارت‌های اعتباری یا نقدی خود خریداری کنند.

از دانه خود محافظت کنید

اگر اتفاقی برای سخت افزار شما بیفتد عبارت seed شما کلید بازیابی وجوه در زنجیره است. از یک نوت بوک یا یک Billfodl فلزی برای ایمن نگه داشتن کلیدهای خصوصی خود استفاده کنید.

با استفاده از یک مداد و کاغذ دو کپی فیزیکی از عبارت دانه خود تهیه کنید

عبارت دانه خود را در یک صفحه فولادی مهر کنید تا در برابر آتش، آب یا آسیب های دیگر محافظت کنید (تجهیزات لازم را می توانید از bitcoinseedbackup.com تهیه کنید)

به یاد داشته باشید، اگر عبارت اولیه خود را گم کنید، اگر اتفاقی برای کیف پول بیت کوین شما بیفتد، توانایی دسترسی به وجوه خود را از دست خواهید داد. کلید را برای شخص دیگری فاش کنید و او نیز می تواند به آن دسترسی پیدا کند. شما باید یک برنامه بازیابی دانه روشن داشته باشید و به طور منظم روند خود را آزمایش کنید.

بیت کوین بخرید/پس انداز کنید

خرید بیت کوین به صورت مکرر (که به عنوان میانگین هزینه دلار نیز شناخته می شود) راهی برای کاهش نوسانات کوتاه مدت قیمت است. پس انداز بیت کوین در مقابل پول نقد یک استراتژی بلند مدت برای محافظت از ثروت شما در برابر تحقیر است.

در اینجا چند پورتال وجود دارد که به شما کمک می کند میانگین هزینه دلار را به بیت کوین تبدیل کنید:

ایالات متحده: برنامه نقدی (cash.app)، سوان (swanbitcoin.com)،

کانادا: بیت کوین گاو نر (bullbitcoin.com)، Shakepay (shakepay.com)

اتحادیه اروپا: Relai (relai.ch)

انگلستان: Coinfloor (coinfloor.co.uk)

استرالیا: Amber (amber.app)

همیشه از کیف پولی استفاده کنید که آدرس دریافتی جدیدی برای هر پرداخت ایجاد می کند، در غیر این صورت فرستنده می تواند موجودی شما را ببیند.

سرمایه اضافی برای خرید بیت کوین ندارید؟ مشکلی نیست! برخی از برنامه های رایگانی که می توانید برای کسب بیت کوین استفاده کنید عبارتند از Carrot، Lolli و Fold.

همچنین بخوانید: بیت کوین والت (BTCV) یا خزانه بیت کوین چیست؟

 

داستان شروع بیت کوین - تاریخچه بیت کوین

یک گره کامل دریافت کنید

این یک مرحله اختیاری است، اما به طور گسترده ای بهترین راه برای استفاده از بیت کوین در نظر گرفته می شود. گره های کامل یک کپی کامل از بلاک چین بیت کوین را حفظ می کنند، در حالی که قوانین شبکه را اجرا می کنند. آنها می توانند بدون اعتماد به شخص ثالث به طور مستقل تراکنش ها را تأیید، پخش و رله کنند.

گره کامل: چتر

سخت افزار گره را از اینجا یا از طریق getumbrel.com خریداری کنید

راهنمای نصب را دنبال کنید و Umbrel OS را دانلود کنید

گره خود را با بلاک چین بیت کوین همگام کنید

از کلاهبرداری اجتناب کنید

مطمئن شوید که از کلاهبرداری جلوگیری کنید. قربانی کلاهبرداری های فیشینگ (از طریق ایمیل) یا کلاهبرداری های هدیه (از طریق توییتر، Discord و غیره) نشوید. هرگز عبارت اولیه خود را در مرورگر وب یا ایمیل تایپ نکنید. هرگز بیت کوین را برای کسی که به شما قول بازگشت می دهد، حتی ایلان ماسک، نفرستید. برای اطلاعات بیشتر، مجموعه کتاب های آموزشی ما را بررسی کنید.

اگر بیت کوین را از یک صرافی خریداری می کنید، مطمئن شوید که آن را در کیف پول خود نگه دارید تا بتوانید تراکنش های همتا به همتا انجام دهید.

 1. بیت کوین را با استفاده از کارت های هدیه یا پول نقد خریداری کنید. شرکت هایی مانند CardCoins به کاربران اجازه می دهند تا کارت های هدیه پیش پرداخت را با بیت کوین مبادله کنند. از طرف دیگر، می‌توانید نزدیک‌ترین دستگاه خودپرداز بیت‌کوین را پیدا کنید و برای خرید بیت‌کوین پول نقد وارد کنید. برای هر دوی این گزینه ها باید یک کیف پول بیت کوین راه اندازی کنید، بنابراین حتماً آموزش های مبتدی کیف پول بیت کوین ما را بررسی کنید. در سراسر اروپا نیز فروشگاه های زیادی وجود دارد که به مشتریان اجازه می دهد با استفاده از پول نقد، کوپن های بیت کوین را خریداری کنند. در اتریش هزاران فروشگاه وجود دارد که می توانید از آنها کوپن های بیت کوین به نام بیت کوین بون خریداری کنید. در سراسر فرانسه، تاباک های زیادی وجود دارند که کوپن های بیت کوین را می فروشند. در بریتانیا، فهرست رو به رشدی از بازرگانان از پلتفرم بیت کوین پوینت برای ارائه خرید و فروش بیت کوین به مشتریان استفاده می کنند.

اگر بیت کوین را از یک صرافی خریداری می کنید، مطمئن شوید که آن را در کیف پول خود نگه دارید تا بتوانید تراکنش های همتا به همتا انجام دهید.

همچنین بخوانید: صرافی ارزهای دیجیتال چیست؟

قبل از خرید ارز دیجیتال در دستگاه خودپرداز بیت کوین، مطمئن شوید که کیف پول بیت کوین خود را راه اندازی کرده اید.

 1. کسب بیت کوین. اپلیکیشن‌های موبایلی مانند Carrot، Fold و Lolli به کاربران پاداش‌های نقدی در قالب بیت‌کوین می‌دهند، فقط برای خرید از فروشگاه‌های مورد علاقه‌شان مانند Target و همچنین بسیاری از سایت‌های فهرست مشاغل آزاد وجود دارند که در آن افراد با بیت کوین دستمزد دریافت می‌کنند. (به یاد داشته باشید، شما هنوز باید آن مقادیر ناچیز بیت کوین را نقد کنید تا آنها را در کیف پول خود ذخیره کنید. راهنمای کیف پول های متعدد ما را بررسی کنید تا ببینید کدام یک برای شما بهتر کار می کند.) اگر قبلاً کسب و کار خود را دارید، اضافه کردن آن آسان است. یک گزینه پرداخت بیت کوین به فروشگاه موجود شما. این به سادگی ارائه گزینه ای برای مردم برای پرداخت با بیت کوین، با استفاده از خدماتی مانند BTCPay Server یا BitPay است. همچنین می توانید به سادگی آدرس کیف پول بیت کوین خود را به هر فاکتور سفارشی اضافه کنید.

تا زمانی که کلید خصوصی خود را ایمن نگه دارید، می توانید با گفتن به مشتریان آزاد که بیت کوین را مستقیماً به کیف پول شما ارسال کنند، بیت کوین کسب کنید.

 1. بیت کوین را در خانه استخراج کنید. اگر اهل فن آوری هستید، راه های زیادی برای کار با تجهیزات استخراج بیت کوین و استخراج بیت کوین تازه وجود دارد. استخراج به سخت افزار خاصی نیاز دارد که محاسبات بسیار سریعی را انجام دهد. نرخ هش یا قدرت کل همه ماینرهای بیت کوین در سرتاسر جهان به قدری قابل توجه است که رایانه های معمولی نمی توانند محاسبات ماینینگ را به اندازه کافی سریع انجام دهند تا نتایج معنی داری به دست آورند. به این ترتیب، برای دریافت بیت کوین از این طریق، باید سخت افزار تخصصی به نام مدار مجتمع ویژه برنامه (ASIC) خریداری کنید. و حتی اجرای ASIC خودتان نیز بعید است که پاداش بیت کوینی را به همراه داشته باشد، بنابراین باید به یک استخر استخراج بیت کوین بپیوندید. برای اطلاعات بیشتر در مورد این فرآیند، به توضیح ماینینگ بیت کوین ما مراجعه کنید.

استخراج بیت کوین یک راه عالی برای تبدیل برق به پول است.

اکنون که محبوب‌ترین روش‌های دریافت بیت‌کوین را توضیح داده‌ایم، در اینجا چند نکته و ترفند برای دریافت بیشترین بیت‌کوین با بهترین قیمت آورده شده است.

 

داستان شروع بیت کوین - تاریخچه بیت کوین

برای خرید مطمئن در ارزهای دیجیتال از صرافی بینگ ایکس استفاده کنید، جهت عضویت در صرافی بینگ ایکس کلیک کنید.

 • نکاتی برای کسب بیت کوین

کسب درآمد بیت کوین، به عنوان یک کسب و کار، دارای برخی متغیرهای مرتبط با آن است، مانند اینکه آیا کسب و کار پرداخت های خرد شبکه لایتنینگ را می پذیرد یا مقادیر کمی بیت کوین. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه اجرای یک گره لایتنینگ سودآور در خانه، حتماً آموزش گره لایتنینگ ما را برای کاربران بیت کوین بررسی کنید.

 • دستگاه خودپرداز بیت کوین

در ازای سهولت استفاده از دستگاه خودپرداز بیت کوین، که مانند هر کیوسک بانکی دیگری عمل می کند، کارمزد تراکنش های دریافت شده توسط دستگاه های خودپرداز بیت کوین اغلب بالاتر از نرخ های ارائه شده توسط صرافی ها است – به گفته اداره حمایت مالی مصرف کننده تا 7 درصد بالاتر. اکثر این خودپردازهای بیت کوین پسند در حال حاضر به نوعی تأیید هویت مشتری خود نیاز دارند، بنابراین کاربران باید برای اسکن شناسه خود در دستگاه آماده باشند. مکان‌های رایج برای BATM‌ها شامل فروشگاه‌های خرده‌فروشی، مغازه‌ها، بارها، رستوران‌ها، مراکز خرید و فرودگاه‌ها است.

همچنین بخوانید: دامیننس بیت کوین (BTC.D) چیست؟

 • مبادلات بیت کوین

صرافی‌ها تا حد زیادی رایج‌ترین راه برای دریافت بیت‌کوین هستند، که معمولاً به استفاده از کارت نقدی یا حساب بانکی برای انتقال وجه به صرافی نیاز دارند. برخی از محبوب ترین صرافی ها عبارتند از Kraken و Bitstamp.

صرافی‌ها پلتفرم‌هایی هستند که به کاربران امکان می‌دهند ارزهای دیجیتال را برای یک وسیله مبادله متفاوت، معمولاً ارز فیات، خریداری کنند. صرافی ها این کار را از طریق یک دفترچه سفارش یا دفتر کل انجام می دهند که با دستورالعمل های خرید یا فروش مطابقت دارد. این دستورالعمل ها به ترتیب «مناقصه» و «پرسش» نامیده می شوند. در همین حال، معامله گرانی که میزهای خارج از بورس (OTC) نامیده می شوند، به عنوان واسطه ای برای خریداران و فروشندگان برای تکمیل تراکنش های بیت کوین در اندازه های سفارشی خارج از عملیات دفتر سفارش صرافی عمل می کنند. همه صرافی ها شامل میزهای فرابورس نیستند، اما برخی از شبکه های فرابورس به تنهایی کارگزاری هستند.

همچنین بسیاری از صرافی‌های غیرمتمرکز (یا همتا به همتا) مانند Bisq، Paxful، LocalBitcoins و Hodl Hodl وجود دارند که همگی گزینه‌های حفظ حریم خصوصی بیشتری را به کاربران ارائه می‌دهند.

در پلتفرم‌های مختلف صرافی، همیشه به یاد داشته باشید که هر بیت کوینی که روی پلتفرم می‌گذارید، از نظر فنی متعلق به شما نیست، تا زمانی که آن را به کیف پولی که کنترل می‌کنید، خارج کنید. اگر صرافی هک شود، به طور بالقوه بیت کوین شما را از دست داده اند. شما همچنین ملزم به ارائه اطلاعات شخصی و اسناد به عنوان مدرک هستید. به این ترتیب، بهترین کار این است که وجوه خود را از طریق حواله بانکی وارد صرافی کنید، بیت کوین خود را بخرید و سپس آن را به کیف پولی که ایمن است برداشت کنید و کلید خصوصی خود را تحت کنترل خود نگه دارید.

با در نظر گرفتن همه چیز، احتمالاً ارزش دارد که بیت کوین را برای نسل های آینده در کیف پول خود نگه دارید.

همچنین بخوانید: رابطه دامیننس تتر و بیت کوین

 • آیا یک بیت کوین کامل واقعا “خیلی گران” است؟

بیت کوین در حال حاضر بر 9 رقم اعشار قابل تقسیم است و ممکن است بتوان بیت کوین را از طریق فناوری های لایه دوم به افزایش های کوچکتر تقسیم کرد. امروزه به عنوان یک ارز دیجیتال، یکی از بزرگ‌ترین ویژگی‌های بیت‌کوین، توانایی آن برای ارسال با افزایش‌های کوچک به نام «ساتوشی» است.

شما می توانید کسری از بیت کوین را بخرید!

در نتیجه، بیت کوین را می توان با افزایشی بسیار کوچکتر از کل بیت کوین خرید، فروخت یا مبادله کرد. شما می توانید کسری از بیت کوین بخرید. به عنوان مثال، اگر یک بیت کوین کامل 10000 دلار باشد، مقدار کمتری از بیت کوین – به عنوان مثال 0.01 BTC نشان داده می شود – فقط 100 دلار قیمت دارد. دریافت بیت کوین هرگز سریع تر و آسان تر از امروز نبوده است. پس منتظر نباشید، شروع کنید و از ساختن ثروت نسلی خود با بیت کوین لذت ببرید!

 • نحوه خرید، فروش و معامله با بیت کوین

بیت کوین یک شبکه، یک پروتکل، یک فناوری پیشگامانه و یک فرهنگ به خودی خود است. پول دیجیتال هم هست.

در راهنمای زیر، ما اصول اولیه استفاده از بیت کوین (BTC) را به عنوان یک دارایی مالی پوشش خواهیم داد – بهترین راه‌ها برای خرید BTC، روش‌های فروش BTC (نه اینکه لزوماً هرگز بخواهید) و توضیحات ساده در مورد نحوه خرید انجام معاملات مختلف این راهنما توصیه سرمایه گذاری نیست. در عوض، به منظور ارائه اطلاعات اولیه در مورد نحوه عملکرد بیت کوین به عنوان یک دارایی مالی است. بیا شروع کنیم!

همچنین بخوانید: بیت کوین چگونه کار می کند؟

 • نحوه خرید بیت کوین در ایالات متحده

شما می توانید بیت کوین را مستقیماً از طریق مجله بیت کوین، با مراجعه به پورتال «خرید بیت کوین» ما یا با یافتن نزدیکترین دستگاه خودپرداز بیت کوین خریداری کنید. دستگاه های خودپرداز بیت کوین کیوسک هایی هستند که شبیه دستگاه های خودپرداز سنتی هستند، اما به جای اتصال به حساب بانکی، به اینترنت متصل می شوند و تراکنش های نقدی و کارت اعتباری بیت کوین را تسهیل می کنند. در ازای سهولت استفاده از دستگاه خودپرداز بیت کوین، کارمزد تراکنش های دریافت شده توسط این دستگاه ها می تواند بالاتر از نرخ های ارائه شده توسط صرافی های آنلاین باشد – طبق گفته اداره حمایت مالی مصرف کننده، تا 7 درصد بیشتر.

از طرف دیگر، بسیاری از خریدارانی که برای اولین بار بیت کوین در ایالات متحده خریداری می کنند، این کار را از طریق یک صرافی آنلاین بزرگ بیت کوین، با استفاده از اپلیکیشن موبایل یا لپ تاپ انجام می دهند. برای خرید بیت کوین از طریق یک صرافی بزرگ، به یک کیف پول بیت کوین، برخی اطلاعات قابل شناسایی شخصی، دسترسی به فیات برای خرید بیت کوین و در نهایت یک حساب صرافی نیاز دارید. برخی از صرافی ها نسبت به سایرین قابل اعتمادتر هستند و برخی هزینه های بالایی دریافت می کنند. برای اطلاعات بیشتر در مورد صرافی ها، به راهنمای بازار مبادلات ما مراجعه کنید.

توجه به این نکته مهم است که شرکت‌هایی مانند PayPal و Venmo فقط در معرض نوسانات قیمت بیت‌کوین قرار می‌گیرند، زیرا نمی‌توانید بیت‌کوین را از پلتفرم‌های آنها حذف کنید تا آن را در کیف پول خود ذخیره کنید. عاقلانه نیست که آن گزینه را برای خرید بیت کوین در نظر بگیرید زیرا هرگز نمی توانید آن را از پلتفرم حذف کنید. مرحله نهایی خرید بیت کوین اغلب این است که بیت کوین را به کیف پول خود منتقل کنید، که شما کنترل آن را دارید. بنابراین، برای مرحله نهایی خرید، به یک کیف پول بیت کوین نیاز دارید تا بتوان خرید شما را در جایی که کنترل می کنید ایمن کرد. اگرچه بسیاری خرید بیت‌کوین را از طریق صرافی‌های بزرگ انتخاب می‌کنند، اما ایجاد یک کیف پول بیت‌کوین که کلیدهای خصوصی آن را کنترل می‌کنید، گام بعدی حیاتی برای اطمینان از کنترل بیت‌کوین خود است.

مطمئن شوید که تمام گزینه های خرید بیت کوین را بررسی کرده و بهترین گزینه را برای شما انتخاب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد همه گزینه های خود، از کسب بیت کوین گرفته تا خرید آن با استفاده از صرافی های ارز دیجیتال، راهنمای کامل ما برای خرید بیت کوین برای اولین بار را ببینید و این آموزش ویدیویی را تماشا کنید.

همچنین بخوانید: پادکست معایب بیت کوین

 

داستان شروع بیت کوین - تاریخچه بیت کوین

 • چگونه بیت کوین ارسال و دریافت کنم؟

اکنون که مقداری بیت کوین به دست آورده اید، ممکن است بخواهید با فروش آن یا خرج کردن آن آزمایش کنید. وب‌سایت‌هایی مانند جمعه سیاه بیت‌کوین، اقلام تخفیف‌خورده و سایر معاملات را برای مشتریانی که به‌طور خاص برای بیت‌کوین پرداخت می‌کنند، فهرست می‌کنند. فروشندگان بیت کوین می توانند از صرافی ها، پلتفرم های همتا به همتا، بازارهای حضوری و موارد دیگر برای فروش بیت کوین خود استفاده کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فروش بیت کوین، به راهنمای فروش بیت کوین ما مراجعه کنید.

از سوی دیگر، اگر می‌خواهید با بیت‌کوین خود فراتر از پلتفرم‌های مبادله ارزهای دیجیتال معامله کنید، باید کیف پول بیت‌کوین خود را راه‌اندازی کنید. ارسال و دریافت بیت کوین که به تراکنش نیز معروف است، معمولاً با استفاده از یک دفتر کل عمومی به نام بلاک چین بیت کوین انجام می شود. (برای اطلاع از تراکنش‌هایی که خارج از زنجیره اتفاق می‌افتند، توضیح شبکه لایتنینگ ما را بخوانید.) برای گزینه کیف پول موبایلی مناسب برای لایتنینگ، که می‌تواند تراکنش‌های زنجیره‌ای و خارج از زنجیره را انجام دهد، این ویدیوی آموزشی برنامه موبایل کیف پول آبی را دنبال کنید.

به طور کلی، تراکنش‌های بیت‌کوین شامل رکورد آدرس‌های بیت‌کوین درگیر، هم فرستنده و هم گیرنده، و مقدار ارسال می‌شود. همیشه به یاد داشته باشید که تراکنش بیت کوین قابل برگشت نیست، بنابراین قبل از فشار دادن ارسال، آدرس دریافت کننده را دوباره بررسی کنید.

همچنین راه های زیادی وجود دارد که می توانید بدون نیاز به خرید با بیت کوین تراکنش کنید. اپلیکیشن‌های پاداش مانند هویج به افراد کمک می‌کنند تا بیت‌کوین کسب کنند، و برخی از سایت‌های شغلی آزاد به شرکت‌هایی نشان می‌دهند که در آن افراد با بیت‌کوین دستمزد می‌گیرند. برای دریافت بیت کوین، باید با راه اندازی اولین کیف پول بیت کوین خود شروع کنید.

در نتیجه، کیف پول های بیت کوین فردی بهترین راه برای تراکنش با بیت کوین است. بیت کوین یک شکل کاملا دیجیتالی از پول است. ما چندین راهنما برای کیف پول های مختلف بیت کوین ارائه می دهیم که بیشتر آنها در فروشگاه مجله بیت کوین موجود است.

چه بیت کوین خود را با خرید بیت کوین از طریق صرافی یا خودپرداز یا هر روش دیگری به دست آورید، گام بعدی برای تراکنش با بیت کوین این است که مطمئن شوید که آن در داخل یک کیف پول دیجیتالی است که کلیدهای خصوصی را در آن نگه دارید. نه کلیدهای شما، نه سکه های شما. این تمام چیزی است که باید بدانید! به آینده پول خوش آمدید.

نظرات خود را در بخش دیدگاه های آکادمی بیتریوم به اشتراک بگذارید.

5/5 - (9 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00