تاریخچه پول

پول چیست؟ چه زمانی پول اختراع شد؟ چه کسی پول را اختراع کرد؟ تاریخچه پول بسیار جذاب است و به هزاران سال قبل باز می گردد. از روزهای اولیه مبادله تا اولین سکه های فلزی و در نهایت اولین پول کاغذی، پول همیشه تأثیر مهمی بر نحوه عملکرد زندگی ما داشته است. در این مقاله از آکادمی بیتریوم، ما به جزئیات در مورد تاریخچه پول و چگونگی پیشرفت بشر از اقتصاد مبادله ای به یک سیستم مالی پیچیده با چندین شکل ارز خواهیم پرداخت. برای درک بیشتر مطالب همراه ما تا انتهای این مقاله باشید. پول به عنوان یک واحد حساب ارزشمند است که یک استاندارد پذیرفته شده اجتماعی که بر اساس آن چیزها قیمت گذاری می شوند و با آن پرداخت پذیرفته می شود. با این حال، در طول تاریخ، هم استفاده و هم شکل پول تکامل یافته است. اگرچه اصطلاحات “پول” و “ارز” اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، چندین نظریه نشان می دهد که آنها یکسان نیستند. بر اساس برخی نظریه ها، پول ذاتاً یک مفهوم نامشهود است، در حالی که پول، یک شیء فیزیکی قابل ملموس است. پول، چه با صدف دریایی، یک سکه فلزی، یک تکه کاغذ یا یک سری کد الکترونیکی استخراج شده توسط رایانه نشان داده شود، همیشه ارزشی ندارد. کل ارزش جهانی آن که در حال حاضر حدود 418 تریلیون دلار تخمین زده می شود بستگی به اهمیتی دارد که مردم برای آن به عنوان وسیله مبادله، واحد اندازه گیری و انبار ثروت قائل هستند. پول به مردم امکان داد و ستد کالاها و خدمات را به صورت غیر مستقیم می دهد. به اطلاع رسانی قیمت کالاها کمک می کند و راهی برای ذخیره ثروت افراد فراهم می کند. با تعمیم، بر اساس این نظریه، پول را نمی توان لمس یا بویید. ارز عبارت است از سکه، اسکناس، شی و غیره که به صورت پول ارائه می شود. شکل اصلی پول اعداد است. در حال حاضر، شکل اصلی ارز اسکناس های کاغذی، سکه ها، یا کارت های پلاستیکی (به عنوان مثال، کارت های اعتباری) است. اگرچه این تمایز بین پول و ارز در برخی زمینه ها مهم است، برای اهداف این مقاله، این اصطلاحات به جای یکدیگر استفاده می شوند. تاریخچه پول

پیدایش ارز کاغذی

در طول سال 1260 میلادی، سلسله یوان چین از سکه به سمت پول کاغذی حرکت کرد. زمانی که مارکوپولو تاجر، کاشف و نویسنده ونیزی که بین سال‌های 1271 تا 1295 میلادی از طریق جاده ابریشم در آسیا سفر کرد تقریباً در سال 1271 پس از میلاد از چین بازدید کرد، امپراتور چین هم به عرضه پول و هم به خوبی کنترل می‌کرد. در واقع، در جایی که در اسکناس‌های مدرن آمریکایی نوشته شده است: «ما به خدا اعتماد داریم»، کتیبه چینی آن زمان هشدار می‌داد: «کسانی که جعل می‌کنند سر بریده خواهند شد». بخش‌هایی از اروپا تا قرن شانزدهم هنوز از سکه‌های فلزی به عنوان تنها شکل ارز خود استفاده می‌کردند. تصاحب سرزمین‌های جدید توسط استعمار از طریق تسخیر اروپا، منابع جدیدی از فلزات گرانبها را فراهم کرد و کشورهای اروپایی را قادر ساخت تا به ضرب کردن مقدار بیشتری سکه ادامه دهند. با این حال، بانک ها در نهایت شروع به استفاده از اسکناس های کاغذی برای سپرده گذاران و وام گیرندگان کردند تا به جای سکه های فلزی حمل کنند. این اسکناس‌ها را می‌توان در هر زمانی به بانک برد و در ازای ارزش اسمی آن‌ها با سکه‌های فلزی (معمولاً نقره یا طلا) مبادله کرد. این پول کاغذی می تواند برای خرید کالاها و خدمات استفاده شود. به این ترتیب، مانند ارز امروزی در دنیای مدرن عمل کرد. با این حال، توسط بانک ها و موسسات خصوصی صادر شده است، نه دولت که اکنون مسئول انتشار ارز در اکثر کشورها است. اولین ارز کاغذی صادر شده توسط دولت های اروپایی در واقع توسط دولت های استعماری آنها در آمریکای شمالی صادر شد. از آنجایی که حمل و نقل بین اروپا و مستعمرات آمریکای شمالی زمان زیادی می برد، مستعمرات اغلب پول نقد ندارند. دولت های استعماری به جای بازگشت به سیستم مبادله ای، IOU هایی را صادر کردند که به عنوان ارز معامله می شد. اولین نمونه در کانادا (در آن زمان مستعمره فرانسه بود). در سال 1685، کارت‌های بازی برای سربازان صادر شد که توسط فرماندار تعیین و امضا شده بود تا به‌جای سکه‌های فرانسه از آنها به عنوان پول نقد استفاده شود.

ظهور جنگ های ارزی

تغییر به سمت پول کاغذی در اروپا باعث افزایش تجارت بین المللی شد. بانک ها و طبقات حاکم شروع به خرید ارز از سایر کشورها کردند و اولین بازار ارز را ایجاد کردند. ثبات یک پادشاهی یا دولت خاص بر ارزش پول کشور و در نتیجه توانایی آن کشور برای تجارت در بازارهای بین المللی فزاینده تأثیر می گذارد. رقابت بین کشورها اغلب به جنگ ارزی منجر می‌شد، جایی که کشورهای رقیب سعی می‌کردند ارزش پول رقیب را با بالا بردن آن و گران‌کردن بیش از حد کالاهای دشمن، با پایین آوردن آن و کاهش قدرت خرید (و توانایی پرداخت) دشمن تغییر دهند.

پرداخت های موبایلی

قرن بیست و یکم دو شکل جدید ارز را به وجود آورده است: پرداخت موبایلی و ارز مجازی. پرداخت های موبایلی پولی است که برای یک محصول یا خدمات از طریق یک دستگاه الکترونیکی قابل حمل مانند تلفن همراه، تلفن هوشمند یا دستگاه تبلت ارائه می شود. همچنین می توان از فناوری پرداخت موبایلی برای ارسال پول به دوستان یا اعضای خانواده استفاده کرد. به طور فزاینده‌ای، سرویس‌هایی مانند Apple Pay و Google Pay در حال رقابت برای خرده‌فروشان برای پذیرش پلتفرم‌های آنها برای پرداخت‌های محل فروش هستند.

ارز مجازی

بیت کوین که در سال 2009 با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو منتشر شد، به سرعت به استاندارد ارزهای مجازی تبدیل شد. تمام بیت کوین جهان، تا ژوئن 2022، کمی بیش از 392 میلیارد دلار ارزش داشت. ارزهای مجازی هیچ سکه فیزیکی ندارند. جذابیت ارز مجازی این است که نوید کارمزد تراکنش های کمتری را نسبت به مکانیزم های پرداخت آنلاین سنتی ارائه می دهد و برخلاف ارزهای دولتی که توسط مقامات غیرمتمرکز اداره می شود.

تاریخچه پول
تاریخچه پول 9

از چه زمانی پول وجود داشته است و اولین شکل مبادله ارزش چه بوده است؟

پول به هر شکلی بخشی از تاریخ بشر در حداقل 5000 سال گذشته بوده است. پیش از آن زمان، مورخان عموماً موافق هستند که احتمالاً از سیستم مبادله مبادله ای استفاده می شد. مبادله تجارت مستقیم کالاها و خدمات است. برای مثال، یک کشاورز ممکن است یک گونی گندم را با یک جفت کفش از یک کفاش عوض کند.

ضرب سکه از چه زمانی و از کجا آغاز شد؟

قدیمی‌ترین ضرب سکه با قدمت مطمئن شناخته شده در گوانژوانگ در استان هنان چین قرار داشت که در حدود سال ۶۴۰ قبل از میلاد شروع به ضرب سکه‌های بیل کرد که احتمالاً اولین ضرب سکه استاندارد شده فلزی بود.

چه زمانی سکه ها با پول کاغذی جایگزین شدند؟

در حدود سال 700 میلادی، چینی ها از سکه به سمت پول کاغذی حرکت کردند. زمانی که مارکوپولو – تاجر، کاشف و نویسنده ونیزی که بین سال‌های 1271 تا 1295 میلادی از طریق جاده ابریشم در آسیا سفر کرد – تقریباً در سال 1271 پس از میلاد از چین بازدید کرد، امپراتور چین هم به عرضه پول و هم به خوبی کنترل می‌کرد. سخن پایانی تاریخ پول هنوز نوشته می شود. سیستم مبادله از مبادله پوست حیوانات به ضرب سکه و چاپ پول کاغذی حرکت کرده است و امروز به نظر می رسد که ما در آستانه تغییر گسترده ای به سمت معاملات الکترونیکی هستیم. اشکال قدیمی تراکنش انتخاب شده اند: برای مثال، مبادله همچنان در حاشیه در برخی بازارها مانند فضای تجارت به تجارت (B2B) و برخی خدمات مصرف کننده رخ می دهد. تا زمانی که انسان ها به وسیله مبادله نیاز داشته باشند، سیستم پولی مطمئناً به تکامل خود ادامه خواهد داد. نظرات خود را در بخش دیدگاه ها با آکادمی بیتریوم به اشتراک بگذارید. همچنین می توانید مقاله هایی درمورد آموزش کیف پول را از سایت ما بخوانید.

5/5 - (7 امتیاز)

این یک مقاله سریالی است!

قسمت های قبلی و بعدی را در این بخش مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00