زمان مناسب خرید سکه – قسمت دوم : نحوه محاسبه ارزش واقعی سکه

زمان مناسب خرید سکه - قسمت دوم : نحوه محاسبه ارزش واقعی سکه

عموما قیمت سکه در بازار  متفاوت از قیمت تئوریک و یا قیمتی است که با استفاده از فرمول بدست می آید. به فاصله بین این دو نرخ، “حباب سکه” اطلاق می گردد که پارامتر اثرگذار و مهمی در تصمیمات و معاملات فعالان این بازار تلقی می شود.

بر اساس تعریف مورد اشاره، فرمول محاسبه حباب سکه عبارت خواهد بود از :

قیمت معامله سکه در بازار – قیمت تئوریک سکه = حباب سکه

با توجه به فرمول فوق الذکر، برای محاسبه میزان حباب سکه به دو پارامتر نیاز داریم یکی قیمت در حال معامله سکه در بازار که از طریق مراجعه به واحدهای سکه فروشی یا منابع اطلاع رسانی نرخ ها قابل دستیابی است و دیگری قیمت تئوریک سکه که باید بر طبق فرمول معینی محاسبه شود. قیمت تئوریک سکه به عواملی چون قیمت جهانی طلا، قیمت دلار آزاد، هزینه ضرب سکه و سال ضرب آن توسط بانک مرکزی بستگی دارد. هزینه ضرب سکه همواره بین 5000 تومان تا 7000 تومان در است. با توجه به عیار سکه بهار آزادی ( 21/6  یا 900 ) و وزن آن ( 8/13598  گرم ) قیمت تئوریک یک قطعه سکه تمام از طریق فرمول ذیل محاسبه می‌شود: ( ( ( ( ( قیمت اونس جهانی طلا × نرخ دلار آزاد ) × 0.9 ) / 31.1034 ) × وزن سکه ) + حق ضرب ) = قیمت سکه تمام محاسبه و اجرای فرمول فوق نیازمند چندین مرحله عملیات محاسباتی ریاضی دارد که فرآیندی زمان بر است ضمن اینکه این فرمول مستلزم اطلاع دقیق از قیمت دلار و نرخ لحظه ای اونس جهانی طلا می باشد و در مرحله پیش از آن هم نیازمند اطلاع دقیق از نرخ زنده معاملات سکه در بازار است که جمیع این موارد و محاسبات، این فرآیند را بسیار زمان بر و در عمل برای عموم کاربران غیر ممکن می سازد.

محاسبه مؤلفه‌های مؤثر بر ارزش ذاتی سکه

حق ضرب سکه

بانک مرکزی عدد دقیقی را به‌عنوان حق ضرب سکه مشخص نکرده است. فعالین بازار هم هر کدام عددی را برای آن در نظر گرفته و عنوان کرده‌اند. ولی نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اخیراً عدد ۵۰۰۰۰ تومان را به‌‌عنوان قیمت ضرب سکه و هزینه‌های جانبی دیگر اعلام کرد. بنابراین ما در هم در اینجا همین عدد را ملاک قرار می‌دهیم.

عیار سکه

عیار سکه ۲۱/۶ است. توضیحِ اینکه این عدد از کجا آمده است آن است که عیار ۲۴ به‌ معنای طلای صددرصد خالص است و وقتی از طلای ۱۸ عیار صحبت می‌کنیم منظور طلایی است که ۲۵ درصد ناخالصی دارد. بنابراین عیار ۲۱/۶ سکه به‌معنای خلوص ۹۰ درصدی آن است. پس در این فرمول به ‌جای عیار سکه عدد ۹۰ را قرار می‌دهیم.

قیمت دلار

قیمت لحظه‌ای دلار را می‌توانید از اینجا دریافت کنید و به تومان در فرمول قرار دهید. فراموش نکنید که در این فرمول باید از قیمت دلار آزاد استفاده شود.

قیمت گرم طلای جهانی

قیمتی که برای طلای جهانی اعلام می‌شود مربوط به یک اُنس طلاست. درحالی‌که ما در این فرمول به قیمت یک گرم طلا نیاز داریم که برای محاسبه آن باید قیمت یک اونس را بر ۳۱/۱ تقسیم کرد. به‌همین دلیل است که در مخرج این فرمول عدد ۳۱/۱ قرار گرفته است. ۱ اونس = ۳۱/۱ گرم

وزن سکه

وزن سکه بهار آزادی ۸/۱۳۳۳ گرم،‌ نیم سکه ۴/۰۶۶ و وزن ربع سکه بهار آزادی ۲/۰۳۲ گرم است.

مالیات بر ارزش افزوده

در حال حاضر مالیات بر ارزش افزوده در کشور ما ٪۹ است که شما به‌عنوان خریدار باید آن را بپردازید. بنابراین، این عدد را هم باید در فرمول لحاظ کرد. با داشتن همه این اعداد و همچنین، قیمت سکه طلا در بازار، به ‌راحتی می‌توانید در هر زمانی بررسی کنید که آیا قیمت سکه حباب دارد یا خیر.

نکات فوق العاده مهم در رابطه با خرید سکه:

در صورت تصمیم به خرید سکه، نکات زیر را رعایت کنید:

1)سکه را از بازار اصلی سکه و بورس سکه در شهرتان بخرید.معمولا در بازار اصلی سکه به علت حجم خرید و فروش بالا با قیمت مناسب تر می توانید سکه را خریداری کنید. 2)سکه بانکی بخرید.سکه بانکی به سکه ایی می گویند که ضرب بانک مرکزی است.این سکه وکیوم شده است.روی بسته بندی آن نوشته شده سکه تضمین شده بانکی.بسته بندی آن هولگرام و مهر دارد.اما سکه غیر بانکی در بازار و توسط طلا ساز ها ضرب شده و در هنگام فروش فقط وزن طلای آن محاسبه می شود. 3)به تاریخ ضرب سکه دقت نمایید.حتما ضرب سال 86 باشد.آخرین سال ضرب سکه سال 86 بوده و قیمت سال های پایین تر ارزان تر است. و معمولا درهنگام فروش با مشکل مواجه می شوید. 4)تحت هیچ شرایطی هنگامی که قیمت سکه از قیمت واقعی آن بسیار بالاتر است خریداری نکنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00