ارز دیجیتال یا طلا بخریم؟

دپارتمان اقتصاد آکادمی بیتریوم: آکادمی بیتریوم در این بخش قصد دارد اخبار و گزارش‌های اقتصادی را به روشی ساده بیان کند تا مخاطب با مطالعه آنها به درکی شفاف و آگاهی از اوضاع اقتصادی ایران دست یابد.

در کشور ما به دلیل تورم و شرایط اقتصادی، خرید دلار و یورو عمدتاً امری سودده تلقی می‌شود، اما خرید ارزهای دیجیتال به مراتب سود بیشتری نصیب سرمایه‌گذاران می‌کند. نکته حائز اهمیت در انتخاب این دو، میزان ریسک‌پذیری افراد است. زیرا خرید ارزهای دیجیتال با ریسکی به مراتب بسیار بیشتر از خرید ارز همراه می باشد.

سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال بهتر است یا طلا؟

این روزها به دلیل وجود تحریم‌ها و تورم وحشتاکی که بر اقتصاد کشور سایه افکنده، مردم به فکر سرمایه گذاری و اندوختن سرمایه خود برای آینده هستند.

سود حاصل از سرمایه گذاری روی طلا و رمز ارز در سال‌های اخیر

طی دو سه سال اخیر که قیمت طلا با رشد چشمگیری همراه بود، سرمایه گذاری در آن نیز بسیار موفقیت آمیز بود و افرادی که در بازار طلا سرمایه گذاری کردن بودند، کاملاً رضایت داشتند. از طرفی تحلیل گران اقتصادی بر این باورند که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال خیلی بهتر از سرمایه گذاری روی طلا می باشد، چون در مدت زمان کوتاهی که از ظهور آن می‌گذرد طرفداران بسیاری یافته است.

بر اساس آمار تعداد سرمایه گذاران روی ارز دیجیتال به صورت دقیقه‌ای افزایش می‌یابد.  طوریکه افرادی که در طلا سرمایه گزاری می کردند به سمت سرمایه گزاری در ارزهای دیجیتال روی آورده اند جالب اینجا است که تحلیل گران اعتقاد دارند قیمت رمز ارزها در آینده بیشتر هم خواهد شد. در حالی که افزایش قیمت بیت کوین، اتریوم و سایر ارزها به شرایط متعددی بستگی دارد که تحقق آن زمان بر خواهد بود. با  وجود این که تحلیل گران مردم را به خرید و نگهداری ارز تشویق می‌کنند، بانک ها و سرمایه گذاران بزرگ به خرید طلا و ذخیره سازی آن می‌پردازنند.

روش های سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را در این صفحه ببینید

در آینده ای نزدیک بانک ها از بین خواهند رفت، به دلیل روی آمدن رمزارز ها

بر این اساس افراد به دنبال راهی برای سرمایه گذاری هستند که سود بیشتری نصیبشان شود و یا حداقل از بابت حفظ سرمایه‌ای که پس انداز کرده‌اند، اطمینان داشته باشند. روش‌های سرمایه گذاری متنوعی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. خرید و فروش رمز ارز و خرید و ذخیره سازی طلا جزو رایج‌ترین روش‌های سرمایه گذاری هستند.

که در این مسیر آکادمی بیتریوم راهنمای خیلی از افراد علاقه مند به دنیای رمزارز بوده است و در سرمایه گزاری در دنیای ارزهای دیجیتال کمک شایانی کرده که شما برای اطمینال و بررسی می توانید عضو کانال آکادمی بیتریوم شوید نظاره گر موفقیت های افراد سرمایه گزار در ارزهای دیجیتال باشید.

تحلیل های طلای آکادمی بیتریوم را در این صفحه ببینید

در واقع ارزهای دیجیتال به عنوان دارایی نوظهور و طلا به عنوان دارایی قدیمی پرطررفدارترین دارایی‌هایی هستند که قابلیت سرمایه گذاری روی آن‌ها وجود دارد. قطعاً این سؤال برای شما پیش خواهد آمد که سرمایه گذاری روی طلا بهتر است یا ارز دیجیتال؟ در ادامه مزیت‌ها و معایب سرمایه گذاری روی طلا و رمز ارز را بیان می‌کنیم تا به بهترین پاسخ برای این سؤال برسید.

 عوامل اثرگذار بر نوسان ارز دیجیتال و طلا

خرید و فروش دلار، ارز دیجیتال و طلا، حوزه‌های پرطرفدار سرمایه‌گذاری در میان مردم سرتاسر جهان در عصر معاصر هستند. قیمت دلار، ارز دیجیتال و طلا متأثر از عوامل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی متعددی در سطح جهان است. به عنوان مثال، در سال‌های اخیر به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا و تأثیر منفی آن بر بازارهای مالی جهانی، بسیاری از کسب و کارها با رکود مواجه شدند.

این امر باعث شد که بسیاری از روش‌های سرمایه‌گذاری که در گذشته همواره سودده بوده‌اند، امروزه دچار نوسان شده و با ریسک مضاعف سرمایه‌گذاری مواجه شوند. همین امر مردم را به بازبینی روش‌های سرمایه‌گذاری موجود و بررسی مزایا و معایب هر یک از آنها واداشت. در ادامه، مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در سه حوزه دلار، طلا و ارز دیجیتال را بررسی می‌کنیم.

مزایای سرمایه‌گذاری در طلا

از گذشته تا زمان حال، همواره طلا یکی از منابع سرمایه‌گذاری پرطرفدار در میان مردم بوده‌است. در گذشته، خرید طلا صرفا در قالب سکه و طلای فیزیکی صورت می‌گرفت اما امروزه علاوه بر خرید سکه و طلای فیزیکی، می‌توان به خرید گواهی سپرده سکه طلا و صندوق سرمایه‌گذاری در طلا نیز پرداخت.

نقدشوندگی بالای طلا

در مبحث سرمایه‌گذاری با پول کم، اشاره کردیم که نقدشوندگی یکی از ارکان های مهم سرمایه‌گذاری است. خرید طلای فیزیکی یکی از روش‌هایی است که نقدشوندگی بالایی دارد و برای سرمایه‌گذارانی که نمی‌توانند سرمایه خود را در درازمدت نادیده بگیرند، بسیار مناسب است؛ زیرا این افراد هر زمان که به پول خود نیاز داشته‌باشند، می‌توانند اقدام به فروش طلای خود کنند.

سود دهی بالای طلا

از آنجایی که قیمت طلا در بازارهای جهانی روند مثبتی داشته و هر ساله رشد می‌کند، خرید طلای فیزیکی در افق زمانی بلند مدت، می‌تواند سود خوبی نصیب سرمایه‌گذاران ‌کند. بنابراین، خریداران طلا پس از گذشت مدتی، می‌توانند شاهد بازده چشمگیر سرمایه خود باشند.

معایب سرمایه‌گذاری در طلا

دشواری نگهداری

از جمله معایب خرید طلای فیزیکی، دشواری در نگهداری آن می باشد. زیرا همان‌طور که می‌دانید، طلا هم مانند هر شیء ارزشمند دیگری با خطر سرقت و گم شدن مواجه است.

تأثیرپذیری از عوامل جهانی

قیمت طلا به صورت جهانی تعیین می‌شود و از آنجایی که این قیمت متأثر از عوامل مختلف و اخبار سیاسی، اقتصادی و اجتماعی گوناگون است، خریداران طلا با وقوع حوادث مختلف در سرتاسر جهان، می‌بایست منتظر نوسان قیمت طلا باشند که این خود می‌تواند یکی از معایب سرمایه‌گذاری در طلا محسوب شود.

نقدشوندگی پایین صندوق طلا

از جمله قوانین حاکم بر صندوق‌ها این است که پس از ثبت سفارش فروش، دو روز طول می‌کشد که پول به حساب شخص واریز شود. این امر نشان‌دهنده نقدشوندگی نسبتاً پایین صندوق طلا است. اما با توجه به مزایای این روش و با احتساب دو روز به عنوان زمان نه چندان طولانی، نمی‌توان ریسک نقدشوندگی را به عنوان ایراد بزرگ و اساسی صندوق طلا در نظر گرفت.

مزایای خرید ارز دیجیتال

معامله سریع و آسان

خرید ارزهای دیجیتال اگرچه ممکن است امری پیچیده به نظر برسد، اما در حقیقت بسیار سریع و آسان است و شما حتی می‌توانید تعداد زیادی ارز دیجیتال را به سرعت بفروشید.

بهترین صرافی های ارزدیجیتال را در اینجا ببینید

امنیت بالا

مهم‌ترین ویژگی ارزهای دیجیتال، امنیت بالای آن در مقابل هکرها و نهادهای دولتی و غیردولتی است. پروتکل به کار رفته در ارزهای دیجیتال چنان پیچیده است که امکان دخل و تصرف، کنترل یا هک آن وجود ندارد.

معایب خرید ارز دیجیتال

عدم شفافیت

ماهیت رمزگذاری شده ارزهای دیجیتال این امکان را فراهم می‌کند که هویت فعالان این بازار پنهان بماند. برخی منابع مستقل، این بازار را فاقد قوانین شفاف می‌دانند و اظهار می‌کنند این بازار زمینه ساز معاملات سیاه، مجرمانه و پولشویی است. دولت‌ها نسبت به شفاف نبودن قوانین و مقررات بازار ارزهای دیجیتال رویکرد مثبتی ندارند. فرار مالیاتی کمترین دغدغه دولت ها در مورد معاملات و سرمایه‌های جذب شده به بازار ارزهای دیجیتال است.

ریسک بالا

در قسمت قبل، نوسان نامحدود را به عنوان یکی از مزایای بی‌رغیب ارزهای دیجیتال بیان کردیم. اما توجه کنید که این نوسان نامحدود مانند یک چاقوی دولبه است؛ زیرا به همان نسبت که نوسان نامحدود می‌تواند برای معامله‌گران حرفه‌ای منجر به سودآوری شود، به همان نسبت نیز برای معامله‌گران آماتور زیان‌ده می باشد.

ریسک های قانونی ارزهای دیجیتال را در اینجا ببینید

مزایای خرید دلار

نقدشوندگی بالا

خرید دلار برای سرمایه‌گذاری، این مزیت را دارد که نقدشوندگی آن بسیار بالا بوده و خریداران، هر زمان که اراده کنند، می‌توانند به صرافی مراجعه کرده و دلار خود را بفروشند و ریال دریافت کنند.

در دسترس بودن

از دیگر مزایای خرید دلار این است که سرمایه شما به صورت نقدی و فیزیکی در اختیارتان است و نیاز نیست برای دسترسی به آن، به نهاد خاصی مراجعه کنید.

لظفا نظرات خود را با آکادمی بیتریوم به اشتراک بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00