ربات تریدر چیست؟

ممکن است درمورد ربات های معامله گر چیزهایی شنیده باشید و می دانید که روز به روز تکنولوژی در حال گسترش هر چه بیشتر می باشد. علاوه بر این بسیاری از سرمایه گذاران، به ربات های معامله گر علاقمند شده اند. همچنین معامله گری به کمک ربات تریدر، مزیت هایی را در اختیار افراد قرار می دهند که نمی توان با روش های سنتی، آنها را پیدا کرد. با آکادمی بیتریوم همراه باشید تا انواع ربات های معامله گر و نحوه کارکرد آن ها را به شما معرفی کند.

ربات های معامله گر کدام اند؟

ربات های معامله گر به صورت خودکار و بدون دخالت انسانی، دارایی ها را به خرید و فروش می رسانند. این بدان معنی است که ربات ها به شما اجازه می دهند به صورت منفعل معامله کنید، چرا که نیازی به تحقیق، تحلیل بازار و انجام معاملات به صورت دستی نخواهید داشت، زیرا ربات ها به طور مستقل عمل می کنند. هر ربات طوری برنامه ریزی می شود که از شرایط از پیش تعیین شده پیروی کند.

انواع مختلفی از ربات ها در بازار وجود دارد و هر کدام استراتژی خاص خود را دارند. برخی از آنها جفت‌ های ارزی فارکس را برای کسب سودهای کوچک معامله می‌ کنند. در حالی که برخی دیگر، از یک استراتژی بلند مدت پیروی می کنند. صرف نظر از استراتژی، ربات های معامله گر ظرفیت فکر کردن را ندارند و فقط از کدهایی که توسعه دهندگان نوشته اند، پیروی خواهند کرد.

همچنین ربات ها می توانند به صورت 24 ساعته و بدون رنج بردن از احساسات یا خستگی، ترید کنند. علاوه بر این هیچ محدودیتی برای تعداد بازارهایی که می‌توانند در یک زمان تحلیل کنند، وجود ندارد. با این حال ربات ها با محدودیت هایی نیز همراه هستند. به عنوان مثال، اگر یک ربات با داده های فنی و تکنیکال معامله کند، از اخبار مالی آگاهی نخواهد داشت.

ربات های معاملاتی چگونه کار می کنند؟

اکنون بیایید نگاهی دقیق تر به نحوه کارکرد ربات های معاملاتی بیندازیم.

به طور خلاصه، ربات ها فایل های نرم افزاری هستند که می توانند بر روی پلتفرم هایی چون MT4 یا MT5 نصب شوند. هدف اصلی این است که ربات از طرف شما معامله کند. یعنی شما می توانید دارایی ها را بدون نیاز به بلند کردن حتی یک انگشت خود معامله کنید.

ربات های معامله گر طوری برنامه ریزی شده اند که از دستورالعمل های بسیار دقیق پیروی کنند. این فرآیند شبیه به یک تابع IF در مایکروسافت اکسل است، زیرا در صورت ایجاد یک شرط خاص ربات وارد معامله می شود. به عنوان مثال، فرض کنید ربات برای معامله سهام برنامه ریزی شده باشد. ربات در صورت رعایت شرایط زیر سفارش خرید می دهد:

  • RSI زیر 50 باشد.
  • میانگین متحرک 50 روزه بالاتر از میانگین متحرک 200 روزه قرار گرفته باشد.
  • سهام حداقل 15 درصد کمتر از بالاترین رکورد خود قرار گرفته باشد.

اگر هر سه معیار بالا تایید شوند، ربات یک موقعیت طولانی روی سهام قرار می دهد. در غیر این صورت، هیچ معامله ای انجام نمی شود. این ربات همچنین ممکن است به گونه ای برنامه ریزی شود که حد ضرر و حد سود مناسب را محاسبه کند.

اگرچه بیشتر ربات های معامله گر از داده های فنی استفاده می کنند، اما برخی از آنها توانایی استخراج و تجزیه و تحلیل اخبار مالی را نیز دارند. ربات ها این کار را از طریق هوش مصنوعی انجام می دهند. برای مثال، اگر بریتانیا کاهش پیش ‌بینی تولید ناخالص داخلی را اعلام کند، ربات ممکن است پوند/دلار آمریکا را بفروشد.

ربات های معاملاتی چگونه کار می کنند؟

کاربرد ربات های معامله گر

ربات های معامله گر برای خرید و فروش رمزارزها، سهام و سایر دارایی ها، به صورت مستقل طراحی شده اند. به عبارت دیگر، ربات‌های تریدر به شما اجازه می ‌دهند تا به صورت غیرفعال و 24 ساعته معامله کنید.

ربات ها چگونه از طرف ما معامله می کنند؟

اکنون که می‌ دانید ربات‌ ها چگونه کار می ‌کنند، بیایید ارزیابی کنیم که آنها واقعاً چگونه از طرف شما معامله خواهند کرد. بیشتر ربات های تریدر برای MT4 و MT5 طراحی شده اند. این پلتفرم ‌های معامله گر، نصب ربات ‌ها را بسیار ساده می ‌کنند. علاوه بر این MT4/5، با تنظیمات سفارشی ‌سازی همراه است. این به شما امکان می دهد پارامترهای خود را مانند اهرم، حد سود و حد ضرر را تنظیم کنید. با این حالMT4/5، پلتفرم های معاملاتی هستند، نه کارگزار و شما باید یک حساب کاربری در یک کارگزار مانند لایت فایننس یا آلپاری داشته باشید که از این پلتفرم ها پشتیبانی کند.

همانطور که گفته شد، همه ربات ها برای MT4/5 طراحی نشده اند. به عنوان مثال، ربات Learn2Trade که بهترین ربات معاملاتی رمزارزها است، با Binance و ByBit سازگار است. برای اتصال ربات به این صرافی ها، باید از Cornix عبور کنید. البته که این کار بسیار ساده است و از شروع تا پایان کمتر از 10 دقیقه طول می کشد.

انواع ربات های تجاری

حال که با ربات های تریدر آشنا شده اید، بهتر است انواع آن ها را نیز بشناسید.

  • ربات های معامله گر فارکس

اکثر ربات ها برای معامله کردن در بازار فارکس ایجاد شده اند؛ زیرا فارکس بزرگترین بازار تجارت جهانی است. طبق گزارش های بلومبرگ، حجم معاملات در بازار فارکس روزانه به بیش از 7.5 تریلیون دلار می رسد. استراتژی های مختلفی وجود دارد که ربات های معامله گر فارکس می توانند به کار گیرند. به عنوان مثال، برخی از ربات ها طوری برنامه ریزی شده اند که از استراتژی های سوئینگ تریدینگ پیروی کنند. این به معنای خرید یا فروش یک جفت ارز و حفظ موقعیت برای چندین روز یا هفته است.

برخی دیگر از ربات های معامله گر فارکس رویکرد بسیار کوتاه مدتی دارند. به عنوان مثال، برخی از آنها موقعیت های خود را برای چند ثانیه یا چند دقیقه باز نگه می دارند. در حالی که این کار سود را بسیار کاهش می دهد، اما شما می توانید با این روش از ریسک های پرخطر دوری نمایید. در بیشتر موارد، بهترین ربات های معامله گر فارکس طوری برنامه ریزی شده اند که بر روی جفت ارزهای خاصی تمرکز کنند. به هر حال یک استراتژی معاملاتی که برای یورو/دلار آمریکا کار می ‌کند، احتمالاً برای ارزهای کمتر شناخته شده، مناسب نخواهد بود.

  • ربات های معامله گر سهام

ربات های تریدر، به شما امکان معاملات سهام را نیز می دهند. درست مانند فارکس، استراتژی های مختلفی وجود دارد که می توان آنها را به کار گرفت. برخی از ربات‌ های معامله‌گر بلندمدت هستند، سهام خریده و ماه ها آن را نگه می‌ دارند. در حالی که برخی دیگر معاملات کوتاه مدت می کنند و از نوسانات بازار سود می برند.

اکثر ربات های معاملات سهام به داده های فنی متکی هستند. با این حال ربات های معامله گر، اکنون می توانند از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل فاندامنتال بهره ببرند. این امر دنیای جدیدی از احتمالات را باز می کند، زیرا ربات های هوش مصنوعی در گذشته برای تجارت، به تجزیه و تحلیل فنی محدود می شدند.

  • ربات های معامله گر کریپتو

ربات های معامله گر رمزارزها به طور فزاینده در حال محبوب شدن هستند. به دلیل نوسانات زیاد بازار و معاملات 24 ساعته، فرصت های زیادی برای کسب درآمد وجود دارد. علاوه بر این بهترین صرافی های ارزهای دیجیتال اغلب از صدها رمزارز پشتیبانی می کنند. در حالی که یک معامله گر انسانی نمی تواند صدها نمودار قیمت کریپتو را به طور همزمان تجزیه و تحلیل کند، ربات های معامله گر می توانند این کار را به راحتی انجام دهند.

  • ربات های تجاری NFT

بر اساس یک مطالعه تحقیقاتی از گراند ویو، ارزش بازار NFT در سال 2030 به بیش از 211 میلیارد دلار خواهد رسید. اگر چه این بازار بسیار کوچکتر از بازارهایی چون ارزهای دیجیتال، فارکس و سهام است، اما هنوز فرصت های معاملاتی زیادی را ارائه می دهد. از این گذشته،NFT ها را می توان درست مانند هر طبقه دارایی دیگری معامله کرد.

همچنین بخوانید: کاربردی های NFT در دنیای واقعی و بررسی آینده NFT

  • ربات های ترید طلا

ربات های معامله گری هستند که در معاملات طلا تخصص دارند. بر اساس گزارش شورای جهانی طلا، 90 درصد تجارت جهانی طلا در بریتانیا، آمریکا و چین انجام می شود و ربات ها می توانند به صورت 24 ساعته و در هر شرایط بازاری، طلا را معامله کنند. مانند فارکس، طلا را می توان به صورت جفت ارز معامله کرد و معمولا به صورت XAU/USD یا XAU/EUR می باشد. بسته به شرایط بازار، ربات معامله گر طلا می تواند استراتژی های مختلفی را اتخاذ کند. این شامل اسکالپینگ و همچنین معاملات روزانه و سوئینگ تریدینگ است.

انواع ربات های تجاری

عملکرد گذشته ربات معامله گر 

مهمترین جنبه یک ربات معامله گر این است که پول در می آورد. همچنین شما سرمایه خود را برای ایجاد بازده و سود به خطر می اندازید و البته باید هزینه خرید ربات معامله گر را نیز بپردازید. اگر ربات را مستقیماً از وب سایت ارائه دهنده خریداری کنید، عملکرد گذشته باید به وضوح بیان شود. برخی از ارائه دهندگان، نرخ برد را نمایش می دهند. نرخ برد، درصد معاملاتی است که سود ایجاد کرده اند. به عنوان مثال، اگر ربات 10000 بار معامله کرده باشد و 8000 موقعیت سودآور بوده باشد، نرخ برد آن 80 درصد است.

عملکرد گذشته همچنین می تواند مبتنی بر بازگشت سرمایه باشد. به عنوان مثال، فرض کنید پس از سه سال معامله، ربات 70 درصد بازدهی داشته باشد. اگر از همان ابتدا 1000 دلار سرمایه گذاری کرده باشید، پورتفولیو شما اکنون 1700 دلار سرمایه خواهد داشت. مهمتر از همه، شما باید ارزیابی کنید که آیا بازده های اعلام شده دقیق و درست هستند یا خیر؛ زیرا بسیاری از ارائه دهندگان ربات های رمزارز شفافیت زیادی ندارند و این بدان معنی است که شما نمی دانید که داده ها معتبر هستند یا خیر.

ربات های برتر معامله گر، حساب های خود را به MyFXBook متصل می کنند. این یک پلتفرم است که می تواند هر معامله ای را که ربات انجام می دهد تأیید کند و بنابراین نتایج قابل دستکاری نیستند. با این حال، حتی این نیز بی ‌اشتباه نیست، زیرا ارائه ‌دهندگان ربات می‌توانند چندین حساب با MyFXBook داشته باشند و فقط حساب های سودآور را به شما نشان دهند.

همچنین بخوانید: ربات ترید ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می کند؟ کاربردهای ربات های ترید

از کلاهبرداری نبودن ربات اطمینان حاصل نمایید

بر اساس گزارش South China Post، کلاهبرداری های معاملاتی ربات ها در حال افزایش است. اوایل امسالAuto Trade Gold، که یک ربات تریدر بود، 585 میلیون دلار از قربانیان کلاهبرداری کرد. برای اطمینان از اینکه مورد کلاهبرداری قرار نگیرید، چندین معیار مهم برای بررسی وجود دارد. اول از همه، شهرت ارائه دهنده ربات را در نظر بگیرید. اگر سال ‌ها است که ربات در حال معامله بوده و نقدهای مثبت داشته باشد، احتمالاً معتبر است.

سپس، ارزیابی کنید که آیا می توانید عملکرد گذشته ربات را تأیید کنید. صرفاً باور به ادعاهای ارائه دهنده کافی نیست. در نهایت مطمئن شوید که ربات را قبل از فعال کردن آن تست کرده اید. ربات را در شرایط بازار، اما با سرمایه مجازی امتحان کنید. اگر ربات عملکرد خوبی نداشته باشد، فقط هزینه خرید یا اشتراک را از دست داده اید و نه کل سرمایه خود را.

دارایی ها و بازارهای پشتیبانی شده

همچنین شما باید در نظر داشته باشید که می ‌خواهید ربات شما با چه دارایی ‌ها و بازارهایی معامله کند. در حالی که بیشتر ربات‌ های معامله گر، در بازار فارکس ترید می کنند، اما بسیاری از آنها در دیگر بازارهای مالی به فعالیت می پردازند. اگر یک سرمایه گذار ریسک گریز هستید، رباتی را انتخاب کنید که ارزهای اصلی را معامله می کند.

استراتژی ها و روش های معاملاتی ربات

بهترین ربات های معامله گر، استراتژی مشخصی برای دنبال کردن دارند. اگر ارائه دهنده ربات، استراتژی خود را مشخص نکند، این یک پرچم قرمز است. به عنوان مثال، اگر می خواهید ربات شما فعالانه معامله کند، یک استراتژی اسکالپینگ و معاملات روزانه را در نظر بگیرید. اگر بیشتر به معاملات طولانی مدت علاقه دارید، به دنبال یک ربات معامله گر سوئینگ تریدینگ باشید.

همچنین شما باید روش معامله ربات معامله گر را در نظر بگیرید. این تعیین می کند که چه چیزی باعث می شود ربات از یک موقعیت ورود یا خروج کند. به عنوان مثال، ربات ممکن است یک جفت ارز را بر اساس MACD و میانگین متحرک به فروش برساند. یا ممکن است بر اساس اخبار مالی وارد معامله شود. در هر صورت، مهم است که بدانیم ربات چگونه تصمیمات معاملاتی می گیرد.

قیمت گذاری ربات های معامله گر

قیمت ربات های معامله گر با یکدیگر متفاوت است. علاوه بر این، در حالی که برخی از ربات ها اشتراک ماهانه دارند، برخی دیگر را می توانید یک بار برای همیشه بخرید. آکادمی بیتریوم به شما پیشنهاد می کند رباتی را برای معاملات خود انتخاب کنید که به صورت اشتراکی است. چراکه ربات های معامله گر باید به طور مرتب به روز شوند و ربات های اشتراکی، سریع تر خود را به روز می کنند؛ زیرا اگر ارائه ‌دهنده ربات اشتراک ماهانه دریافت کند، انگیزه مالی برای به روزرسانی ربات خواهد داشت، اما کسانی که یک بار هزینه دریافت می کنند از قبل پول شما را دارند. به این ترتیب، ممکن است متوجه شوید که به روزرسانی‌ ها بسیار کم هستند. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که قیمت ربات از نظر مالی مناسب است. به عنوان مثال، ربات طلایی XG یک بار هزینه ای معادل 799 دلار دریافت می کند. اگر فقط مبالغ کوچک معامله می کنید، ممکن است هرگز پول کافی برای پوشش هزینه ربات به دست نیاورید. در مقابل، هزینه های Learn2Trade از 58 پوند (حدود 70 دلار) در ماه شروع می شود.

آیا ربات های ترید رایگان وجود دارد؟

مجموعه‌ای از ربات‌های تجارت رایگان در بازار MQL5 وجود دارد که برای MT4 و MT5 طراحی شده اند. با این حال ربات های معامله گر رایگان، به ندرت عملکرد خوبی دارند. در نهایت اگر به دنبال یک ربات تجاری هستید که بتواند برای شما درآمد کسب کند، باید برای هزینه کردن آماده باشید.

سخن پایانی

به طور خلاصه، ربات های معامله گر به شما این امکان را می دهند که اهداف مالی خود را خودکار کرده و دیگر نیازی به تحلیل بازار از طرف شما نخواهد بود. ربات ها همه کارها را از طرف شما انجام می دهند.

نظر شما در مورد ربات های ترید چیست؟ آیا شما هم از این نوع ربات ها استفاده می کنید؟ نظرات خود را با آکادمی بیتریوم به اشتراک بگذارید.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقاله های مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00