توکن غیر قابل تعویض یا NFT چیست ؟

توکن غیر قابل تعویض یا NFT چیست ؟

شما در مورد ارزهای دیجیتال اطلاعات زیادی دارید و بسیاری از مسائل مربوط به این دنیا را می دانید، اما در مورد توکن غیر قابل تعویض یا NFT ها چطور؟

شما می دانید که NFT ها در حال حاضر همه گیر هستند. شاید حتی بدانید که “NFT” مخفف Non-Fungible Token است. اما آیا می دانید توکن غیر قابل تعویض چیست؟ تا انتها این مقاله با  آکادمی بیتریوم همراه باشید.

توکن غیر قابل تعویض یا NFT چیست ؟

NFT چیست؟

توکن های غیرقابل تعویض محصول مستقیم انفجار بلاک چین هستند. مهم نیست که چقدر برنامه ریزی دقیقی برای درگیر شدن با NFT ها دارید، برای دنبال کردن NFT ها به درک درستی از بلاک چین و ارزهای دیجیتال نیازمندید. “Token” مستقیماً از فضای کریپتو می آید و “fungible” یک اصطلاحی از اقتصاد و امور مالی است.

“ژتون”

بلاک چین نوعی ثبت داده است. داده ها به گونه ای بسته بندی می شوند که آخرین قطعه داده در یک “بلوک” با اولین قطعه داده در بلوک بعدی یکسان باشد. این نسخه کوتاه بوده و برای ادامه یادگیری در مورد NFT ها به آن نیاز دارید، اما می توانید برای اطلاعات بیشتر به توضیح عمیق بلاک چین ما مراجعه کنید.

دستکاری اطلاعات ذخیره شده در یک بلاک چین عملا غیرممکن است، زیرا هر گونه تغییر در یک بلوک باعث اختلال در بقیه زنجیره می شود. ارزهای رمزنگاری شده یکی از کاربردهای فناوری بلاک چین هستند، اما ارزهای رمزنگاری شده، همانطور که ممکن است درک کنید، فقط به NFT مرتبط هستند، زیرا هر دو از بلاک چین استفاده می کنند.

توکن ها” مصنوعات دیجیتالی هستند که در یک بلاک چین ایجاد می شوند. «فرآیند ضرب» که به موجب آن توکن‌های جدید به وجود می‌آیند، مصنوعات دیجیتالی منحصربه‌فردی را ایجاد می‌کند که بازسازی یا تکرار آن‌ها غیرممکن است.

در ارزهای دیجیتال، توکن چیزی است که ارزش دارد. بیشتر توکن‌های ارزهای دیجیتال «قابل تعویض» هستند. NFT ها، طبق تعریف، چنین نیستند. بنابراین، این به چه معناست؟

توکن غیر قابل تعویض یا NFT چیست ؟

توکن های قابل تعویض و غیر قابل تعویض

یک چیز قابل تعویض به اندازه چیز دیگری مانند آن ارزش دارد. توکن‌های موجود در بلاک‌چین بیت‌کوین منحصربه‌فرد هستند، اما ارزش آن‌ها به اندازه هر توکن دیگری در بلاک چین است.

اگر با ارزهای دیجیتال تازه کار هستید، همانطور که در اسکناس های رایج نشان داده شده است، به قابلیت تعویض آن فکر کنید. هر اسکناس یک شماره سریال دارد. بنابراین، هر اسکناس دلاری منحصر به فرد است، اما ارزش آن نیز بیشتر از هر اسکناس دلاری دیگری نیست. هر اسکناس پوندی منحصر به فرد است، اما ارزش آن نیز بیشتر از هر اسکناس پوندی دیگری نیست.

حالا تصور کنید آن شماره سریال را روی یک اثر هنری حک کنید و اسکناس را از بین ببرید. ارزش پولی اسکناس از بین می رود، اما این هنر درجاتی از تأیید پذیری و اصالت به خود می گیرد، «یکتاییت قابل نمایش» که قبلاً نداشت.

این تشبیه کامل نیست زیرا تکرار هنر دیجیتال بسیار آسان‌تر از هنر فیزیکی است و تکرار پول دیجیتال بسیار دشوارتر از پول فیزیکی است.

هنر NFT: صبحانه کامل انگلیسی 8 بیتی

بنابراین، یک NFT یک دارایی دیجیتال منحصر به فرد است که نمی توانید آن را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید (برخلاف ارز دیجیتال یا رمزنگاری)، اما تاریخچه ای تغییرناپذیر و قابل ردیابی دارد (مانند اکثر ارزهای دیجیتال یا رمزنگاری شده).

فرآیند ضرب NFT زمان و هزینه زیادی دارد، اما به هنرمندان کنترل بیشتری بر روی اینکه چه هنری فروخته می شود، چگونه فروخته می شود و چقدر است، می دهد. برای برخی از خریداران، خرید یک NFT کمتر مربوط به داشتن هنر است و بیشتر در مورد کمک به هنرمند و جامعه هنری است.

توکن غیر قابل تعویض یا NFT چیست ؟ - آکادمی بیتریوم

NFT برای خرید چیست؟

وقتی یک NFT می‌خرید، چیزی که واقعاً می‌خرید شماره سریال می باشد (کد ویژه‌ای که مصنوع دیجیتال را به یک نقطه دقیق در بلاک چین متصل می‌کند). شما در واقع مصنوع دیجیتال یا حتی حقوق مالکیت معنوی آن را نمی‌خرید.

خرید NFT در اصل خرید گواهی اصالت است. با این حال، افراد دیگر می توانند به طور قانونی به تکرار مصنوع دیجیتال ادامه دهند. به عنوان مثال، میم Disaster Girl به عنوان NFT فروخته شد، اما نحوه تعامل ما با تصویر و ایده تغییر نکرده است. Somone اکنون “مالک” میم است، اما همچنان می توانید تصویر را پیدا کنید، و همچنین به طور قانونی آن را تکرار و اصلاح کنید.

همیشه اینطور نیست. Byte Agency و Deft Apparel NFT های یک کت مجازی را به همراه یک رندر دیجیتالی که از طریق دوربین اسنپ چت کاربر ظاهر می شد، فروختند. این بدان معناست که فقط خریداران NFT می توانند کت مجازی را “استفاده” کنند. اما، معمولاً اینطور نیست.

وقتی NFT می‌خرید، چه چیزی دریافت می‌کنید؟

توکن غیر قابل تعویض یا NFT چیست ؟

اخیراً بحث های زیادی در مورد اینکه آیا یک خریدار NFT واقعاً «مالک» چیزی شده، وجود داشته است. به هر حال، آنها می‌گویند که مالک آن هستند، اما خود تصویر برای همه در دسترس می باشد. نزدیک ترین موازی با این اتفاق مالکیت هنر فیزیکی است.

برخی از آثار هنری معروف و شناخته شده به صورت خصوصی نگهداری می شوند، اما شباهت های دیجیتالی آنها تنها با یک کلیک فاصله دارد. سایر هنرهای معروف متعلق به خصوصی است، اما به صورت “وام دائم” به یک گالری یا موزه عمومی تعلق گرفته است. نقاشی فوق متعلق به خصوصی بوده، اما می توانید آن را به صورت رایگان در اینترنت نیز پیدا کنید. آیا این مالکیت آن را بی ارزش می کند؟

بسیاری از منتقدان می گویند که NFT ها در طیفی بین دیوانگی و کلاهبرداری قرار دارند، اما در بهترین حالت ارزش پول شما را ندارند. در واقع، برخی از “هنرمندان” برخی از NFT های بسیار مضحک را با قیمت های بسیار مضحک تر فروخته اند. شما می توانید آن را “اثبات اصل” بنامید، یا می توانید بگویید که جدی گرفتن این ایده، همه چیز را برای مردم سخت تر می کند.

هزینه NFT چقدر است؟

هزینه NFT در چشم بیننده نهفته است. بیشتر فروش‌های NFT از طریق بازارهای NFT انجام شده و به کاربران اجازه می‌دهد در مدت زمان معینی برای دارایی‌های دیجیتال منحصر به فرد پیشنهاد دهند. مانند eBay و دیگر بازارهای آزاد، آسمان محدودیت است. مانند آثار هنری معمولی و سایر کلکسیون‌ها، عوامل دیگری در قیمت آن نقش دارند: کمبود، شهرت هنرمند، کلکسیون‌ پذیری، زیبایی‌شناسی و غیره.

هنرمند دیجیتال Beeple یک NFT را به قیمت 69 میلیون دلار فروخت. NBA در طول سال‌ها مجموعه‌ای از NFT‌ها را ایجاد کرده، که یک بازار معاملاتی توانسته مجموعه ای ۲۵۰ میلیون دلاری را یک شبه ایجاد کند. جک دورسی، مدیر عامل توییتر، اولین توییت خود را به یک NFT تبدیل کرد و آن را به قیمت بیش از 2.9 میلیون دلار فروخت (با اهدای درآمد). به طور خلاصه، یک NFT هر چقدر که کسی مایل به پرداخت آن باشد، ارزش گذاری خواهد شد.

توکن غیر قابل تعویض یا NFT چیست ؟

آیا NFT ها ارزش چنین هزینه هایی را دارند؟

این سؤال باید کمتر در مورد این باشد که آیا توکن‌های غیرقابل تعویض ارزش پول را دارند یا خیر و بیشتر درباره اینکه چگونه خریدهای شما رابطه شما با هنر و حمایت از هنرمندان را بیان می‌کند، باشد. بنابراین، توصیه استاندارد برای NFTها مانند توصیه های استاندارد برای همه توکن های رمزنگاری است: “چیزی را که به آن اعتقاد ندارید، نخرید، بیش از آن چیزی که می توانید از دست بدهید، خرج نکنید.” نظرات خود را در بخش دیدگاه ها با آکادمی بیتریوم به اشتراک بگذارید. همچنین می توانید مقاله آینده NFT ها را از سایت ما بخوانید.

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00