معرفی بازی دسنترالند Decentraland و ارزدیجیتال مانا

معرفی بازی دسنترالند Decentraland و ارزدیجیتال مانا

با آکادمی بیتریوم همراه باشید تا درباره بازی دسنترالند و ارز دیجیتال مانا بدانید.

تاریخچه بازی دسنترالند

Decentraland یک پلتفرم واقعیت مجازی با استفاده از بلاک چین اتریوم میباشد که به کاربران اجازه می دهد محتوا و برنامه ها را ایجاد، تجربه و کسب درآمد کنند. در این دنیای مجازی، کاربران زمین‌هایی را خریداری می‌کنند که بعداً می‌توانند در آن جابجایی کنند، روی آن بسازند و درآمد کسب کنند. Decentraland پس از عرضه ارز دیجیتال مانا در سال 2017، 24 میلیون دلار برای پروژه ی خود جمع آوری کرد. متاورس دسنترالند  نسخه بتای خود را در سال 2019 راه اندازی کرد و در فوریه 2020 به روی عموم باز شد. از آن زمان، کاربران طیف گسترده ای از تجربیات خود را ایجاد کرده اند.

دسنترالند یک دنیای بازی است. نمونه خوبی از یک دنیای متاورسی بوده و برخی از بهترین ویژگی‌های متاورس را به تصویر می‌کشد.  با کمک فناوری‌های نوین و جدید ایجاد شده است تا امکانات مختلفی در اختیار کاربران خود قرار دهد. دسنترالند یکی از معروف‌ترین دنیاهای مجازی است و در چند سال اخیر توانسته کاربران زیادی را جذب خود کند. برخی آن را را برای کسب درآمد و عده‌ای برای سرگرمی انتخاب می‌کنند. دنیایی مجازی را تصور کنید که می‌توانید مانند دنیای واقعی در آن رفتار کنید. اکثر کاربران با شنیدن دنیای مجازی، یاد اینترنت می‌افتند. دسنترالند نیز تنها از طریق اینترنت قابل دسترسی است. این دنیای مجازی به قدری پیشرفت کرده که حال از رمزارز خاص خود برای تراکنش‌ها و معاملات استفاده می‌کند.

زمین ها در این متاورس به صورت توکن هایNFT میباشند که LAND نام دارند.

بیشتر بخوانید: متاورس چیست؟

متاورس Decentraland از دو توکن استفاده می کند: یک توکن ERC-20 به نام ارزدیجیتال مانا که برای بدست آوردن توکن های غیر قابل تعویض ERC-721 LAND باید سوزانده شود. توکن‌های MANA همچنین می‌توانند برای پرداخت برای طیف وسیعی از آواتارها، پوشیدنی‌ها، نام‌ها و موارد دیگر در بازار Decentraland استفاده شوند. توکن های LAND، همان توکن های مالکیت زمین های متاورس Decentraland هستند.

معرفی مختصر :
نام: دسنترالند

تاریخ عرضه: 2020/02/20

توکن ها : LAND، MANA

شبکه : اتریوم

پیشنهاد ویژه :

آکادمی بیتریوم برای شما عزیزان تخفیف بسیار ویژه‌ای در قبال کارمزد برای تمام بخش‌های معامله گری از صرافی بینگ اکس BingXگرفته است که می توانید با عضویت از طریق لینک زیر از تخفیف های ویژه در کارمزد معاملات و هدایای ویژه برای شما بیتریومی های عزیز بهره مند شوید.

برای عضویت در صرافی BingX اینجا کلیک کنید.

دسنترالند Decentraland چیست؟

دسنترالند Decentraland یک پلتفرم غیرمتمرکز واقعیت مجازی (VR) را ارائه می‌کند که از بلاک چین اتریوم پشتیبانی می‌کند. در داخل آن، کاربران قادر به ایجاد، تجربه و کسب درآمد از تجربیات، برنامه‌ها و محتوا هستند.

در اصل، این یک واقعیت مجازی است که در آن زمین سه بعدی به طور دائم در مالکیت جامعه است، که به اعضا امکان کنترل مطلق بر آثارشان را می‌دهد. می‌توانید وارد شوید، یک آواتار بسازید، و شروع به کاوش، خرید زمین، و ساختن انواع ساختمان‌ها از زمین‌های بازی گرفته تا سینماها و گالری‌های مجازی کنید.

کسانی که صاحب زمین هستند می توانند محتوای منتشر شده در قسمت زمین خود را کنترل کنند و این محتواها می توانند از سیستم های تعاملی مانند بازی ها تا صحنه های سه بعدی ایستا مانند نقاشی ها را شامل شود.

یکی از مواردی که دسنترالند Decentraland را در مقایسه با سایر بازی های محبوب مبتنی بر بلاک چین متفاوت می کند این است که توسط یک سازمان متمرکز کنترل نمی شود. در عوض، یک سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) وجود دارد که بر سیاست‌های ایجاد شده برای تعیین نحوه رفتار دنیای دسنترالند Decentraland نظارت می‌کند.

در زمان نوشتن این مطلب، در حال حاضر مکان‌های جالب زیادی وجود دارد که کاربران می‌توانند در دسنترالند Decentraland از آن‌ها بازدید کنند، اما اطلاعات بیشتری در مورد آن در بخش نحوه بازی در ادامه مطلب آکادمی بیتریوم برای شما تهیه کرده است.

معرفی بازی دسنترالند و ارز دیجیتال مانا

تصویر بازی دسنترالند Decentraland

کاربرد دسنترالند Decentraland DAO

Decentraland DAO برای تبدیل بازی به اولین دنیای مجازی کاملاً غیرمتمرکز ایجاد شد و بخشی از دیدگاه اصلی توسعه دهندگان بازی بوده است.

DAO دارای مهمترین قراردادهای هوشمند و همچنین دارایی هایی است که دسنترالند Decentraland را تشکیل می دهند، مانند: قرارداد زمین، پوشیدنی ها، سرورهای محتوا، قرارداد ایستا Estates و بازار و … .

یکی دیگر از کارایی های DAO این اسکه که دارای بسیاری از توکن‌های بومی MANA برای بازی است که به آن اجازه می‌دهد مستقل باشد و همچنین به آن، این امکان را می‌دهد به عملیات‌ها و ابتکارات مختلف یارانه پرداخت کند.

کسانی که در DAO شرکت می کنند (همه دارندگان LAND و MANA) می توانند برای تصمیم گیری در مورد موضوعات مختلف از جمله:

افزودن و جایگزینی سرورهای محتوا
ارتقاء LAND برای افزودن ویژگی های بیشتر
مشخصات و تاریخ مزایده LAND
هزینه های فروش اولیه
اضافه شدن پوشیدنی های جدید و غیره
تیم پشتبانی دسنترالند

وایت پیپر (WhitePaper) دسنترالند Decentraland

دسنترالند Decentraland در وایت پیپر مفصلی که توسط Esteban Ordano ،Ariel Meilich ،Yemel Jardi و Manuel Araoz نوشته شده بود، مفهوم‌سازی شد. همچنین شایان ذکر است که آنها از کارشناسان برجسته ای مانند مایکل باسورث از گوگل، جان چوی از دراپ باکس، جیک بروکام از کوین فاند و غیره کمک گرفتند.

چشم انداز این تیم در 20 فوریه 2020 (20.02.2020)، زمانی که Decentraland به صورت زنده برای عموم پخش شد، به واقعیت تبدیل شد. راه اندازی کامل شامل ایجاد Decentraland DAO، و همچنین غیرمتمرکزسازی کامل زیرساخت های جهان و دسترسی عمومی به آنچه بود که ارائه می کرد.

این یک لحظه مهم در نقشه راه توسعه Decentraland بود، زیرا پس از آن، هیچ نهاد واحدی هرگز قادر به تغییر قوانین پشته کد خود به تنهایی نبود.

بیشتر بخوانید: وایت پیپر ارز دیجیتال چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟

در حالی که هیچ منبع اطلاعاتی تایید شده ای وجود ندارد که بازی Playebrase فعلی Decentraland را نشان دهد، این واقعیت که اکنون به یکی از واقعیت های مجازی مبتنی بر متاورس پیشرو در صنعت بلاک چین تبدیل شده است غیرقابل انکار است.

بسیاری از اینها به لطف بازیگران بزرگی که از درهای دیجیتال آن عبور کردند و پا به سرزمین دیجیتال آن گذاشتند، ممکن شد.

همکاری سامسونگ و AO 2022 برای Decentraland

وقتی صحبت از شراکت شد، یکی از قابل توجه‌ترین دستاوردها در این زمینه مطمئناً افشای تلاش‌های سامسونگ برای غوطه‌ور شدن عمیق‌تر در دنیای ابری از طریق Decentraland بود. اینها شامل مجموعه‌های محدودی از پوشیدنی‌های سامسونگ Decentraland است که کاربران می‌توانند برای سفارشی کردن آواتارهای درون بازی خود خریداری کنند.

یکی از چهار تورنمنت گرند اسلم تنیس، اوپن استرالیا، اعلام کرد که با شراکت با Decentraland به متاورس خواهد پیوست.

همچنین بخوانید: سامسونگ و متاورس

یکی از حامیان معروف این پروژه، گروه ارز دیجیتال پیشرو در صنعت است که توسط مدافع معروف کریپتو بری سیلبرت رهبری می شود.

در ژوئن 2021، ساتبیز، خانه حراج قدیمی جهان، نیز سهم خود را در متاورس اعلام کرد. اولین گالری مجازی را افتتاح کرد و Decentraland را به عنوان مقصد اصلی انتخاب کرد. از درون خود بازی اینگونه به نظر می رسد:

معرفی بازی دسنترالند و ارز دیجیتال مانا

توکن های Decentraland چیست ؟

درون بازی از قسمت های زیادی تشکیل شده است و پیچیدگی های آن بسیار زیاد است. با این حال، درک توکنومیکس آن برای توانایی بازی کردن آن بسیار مهم است. دو توکن اصلی در دسنترالند LAND و MANA هستند.

همچنین بخوانید: توکن سوزی چیست؟

توکنومیکس (Tokenomics) چیست؟

معرفی بازی دسنترالند Decentraland و ارزدیجیتال مانا

معرفی بازی دسنترالند Decentraland و ارزدیجیتال مانا 17

Tokenomics از دو کلمه Token و Economics تشکیل شده و ترکیب این دو را توکنومیکس می‌گویند. این اصطلاح، اساسا به ابعاد اقتصادی یک رمز ارز اشاره دارد.

توکن LAND چیست ؟

زمین در متاورس Decentraland توسط نشانه های غیر قابل تعویض LAND نشان داده می شود. در اصل، اینها توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) هستند که مالکیت زمین در بلاک چین اتریوم را ردیابی می‌کنند.

توکن‌های LAND بر روی استاندارد پروتکل ERC721 ساخته شده‌اند که آن را به یک دارایی دیجیتال تبدیل می‌کند که می‌تواند با سایر کاربران معامله شود، درست مانند هر NFT دیگری.

به عنوان مثال، یکی از تفاوت های اصلی بین LAND و سایر NFT ها مانند مجموعه میمون های کسل Bored Ape Yacht Club، این است که بازیکنان می توانند از LAND در Decentraland برای ساخت فضاها و برنامه های سه بعدی مانند مثال زیر استفاده کنند:

معرفی بازی دسنترالند و ارز دیجیتال مانا

قطعات زمین 16 متر در 16 متر است. بر اساس این محدودیت ها ارتفاع نیز محدود می شود. علاوه بر این، LAND یک توکن دیجیتالی کمیاب است و با مقدار کل ثابت توکن های MANA مطابقت دارد.

اطلاعات جالب درباره Decentraland

در 24 نوامبر 2021، TokensCom مبلغ 618000 مانا (به ارزش 2.4 میلیون دلار در آن زمان) برای خرید یک قطعه زمین در Decentraland پرداخت کرد. این گران ترین املاک مجازی تا به امروز (ژانویه 2022) است.
در ژوئن 2021، شخصی یک قطعه زمین مجازی را به قیمت 1 میلیون دلار خریداری کرد.
جی جی لین خواننده مشهور چینی سه قطعه زمین مجازی در دسنترالند خریده است.

چگونه در Decentraland زمین بخریم؟

چند راه وجود دارد که کاربران می توانند دارایی های مجازی (LAND) را در متاورس Decentraland خریداری کنند. اولین مورد این است که در مزایده های به موقعی که هر از چند گاهی توسط تیم اعلام می شود شرکت کنید و زمین بی ادعا را بفروشید.

بهترین کار این است که به بازار Decentraland بروید و آن را در آنجا بخرید. هنگامی که به بازار رسیدید، از شما خواسته می شود که یک کیف پول تحت وب وصل کنید و توصیه می کنیم از محبوب ترین آن استفاده کنید، برای مثال MetaMask (مگر اینکه کیف پول دیگری داشته باشید که به آن عادت دارید.)

همچنین بخوانید: صفر تا صد خرید زمین در متاورس

هنگامی که کیف پول خود را به Marketplace متصل کردید، می توانید روی “زمین” در گوشه سمت چپ بالا کلیک کنید و نقشه زیر را مشاهده خواهید کرد:

معرفی بازی دسنترالند و ارز دیجیتال مانا

مربع‌های کوچک واحدهای LAND هستند و می‌توانید روی هر یک از آنها کلیک کنید تا جزئیات آنها را بررسی کنید و پیشنهاد بدهید (در صورتی که مالک آن شخصی باشد، مانند بسیاری از آنها ). برای خرید آن، باید یک پیشنهاد برنده ارائه دهید:

معرفی بازی دسنترالند و ارز دیجیتال مانا

توکن MANA یا ارز مانا چیست ؟

نشانه دیگری که برای اقتصاد درون بازی Decentraland ضروری است، MANA است. برخلاف LAND، MANA یک ارز دیجیتال قابل تعویض ERC20 است که می تواند در ازای بسته های زمین سوزانده یا خرج شود. همچنین می توان آن را در بازار Decentraland برای خرید چیزهای مختلفی که بازی ارائه می دهد خرج کرد.

همچنین بخوانید: همه چیز درباره ارز مانا دسنترالند (Decentraland)

چگونه مانا MANA بخریم؟

برخلاف LAND ،MANA به صورت آزاد در بسیاری از صرافی های رمزنگاری پیشرو مانند Binance معامله می شود. که می توانید در هر یک از آنها یک حساب کاربری ایجاد کنید و مقداری از آن را در بازار آزاد خریداری کنید. اگر می خواهید از آنها در بازی استفاده کنید، باید آنها را به کیف پولی که استفاده می کنید منتقل کنید.

اکنون که همه موارد بالا مشخص است، بیایید ببینیم که چگونه بازی را واقعاً انجام دهیم. پس تا انتهای ایم مقاله با همراه باشید چرا که به قسمت جذاب این بازی رسیدیم.

نحوه بازی Decentraland

پس از ورود به وب سایت رسمی بازی، یک دکمه قرمز بزرگ در وسط آن مشاهده خواهید کرد که برای شروع باید روی آن کلیک کنید. سپس، از شما خواسته می شود یا با استفاده از کیف پول خود بازی کنید یا به عنوان مهمان ادامه دهید:

معرفی بازی دسنترالند و ارز دیجیتال مانا

برای این کار، ما یک کیف پول MetaMask را متصل می کنیم و مجوزهای لازم را امضا می کنیم. پس از بارگیری بازی، می توانید آواتار خود را بسازید. این شخصیتی است که بازی را با آن بازی می کنید، پس آن را زیبا کنید :

معرفی بازی دسنترالند و ارز دیجیتال مانا

یک سری ویژگی وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید، مانند بدن، سر، بالا، پایین، کفش، لوازم جانبی و اضافه کردن کلکسیون های مختلف. علاوه بر این، شما همچنین می توانید اقلامی را با استفاده از Marketplace خریداری کنید، اما در ادامه در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

هنگامی که آواتار خود را آماده کردید، دکمه “انجام شد” را در پایین سمت چپ فشار دهید. اکنون باید آن را نام ببرید، با شرایط و ضوابط موافقت کنید و اینجا شما آماده هستید.

شما در جنسیس پلازا در کنار همه بازیکنان جدیدی که به تازگی سفر خود را آغاز کرده اند، قرار می گیرید :

معرفی بازی دسنترالند و ارز دیجیتال مانا

توجه داشته باشید که یک کادر آموزشی در پایین صفحه نمایش شما وجود دارد، ما به شدت توصیه می کنیم که این کار را تا زمانی که به بازی عادت کنید ادامه دهید، زیرا اصول اولیه که راهنمای بازی می باشد را در اختیار شما قرار می دهد.

هنگامی که در Genesis Plaza هستید، شروع به کنترل آواتار خود با استفاده از کلیدهای سنتی «W, A, S, D» کنید، درست مانند اکثر بازی‌های MMO.

در اطراف جنسیس پلازا، چند ستون پیدا خواهید کرد که هر یک از آنها پر از فعالیت های مختلفی است که می توانید انجام دهید:

معرفی بازی دسنترالند و ارز دیجیتال مانا

از طرف دیگر، می‌توانید از وسط در یک گردباد غول‌پیکر بپرید و راه‌های دیگر را کاوش کنید:

معرفی بازی دسنترالند و ارز دیجیتال مانا

نکته جالب دیگر این است که وقتی دکمه M را فشار می دهید، نقشه را تغییر می دهید. در آنجا، می‌توانید مکان‌های مختلف را جستجو کرده و بدون نیاز به پیاده‌روی، مستقیماً به آن‌ها بپرید.

معرفی بازی دسنترالند و ارز دیجیتال مانا

در سمت راست پایین، مکان فعلی خود را پیدا خواهید کرد. در بالا، یک منوی ناوبری وجود دارد که به شما امکان می دهد گزینه های مختلف را بررسی کنید. به عنوان مثال، اگر دکمه “کاوش” را فشار دهید، به صفحه ای هدایت می شوید که در آن می توانید مکان ها، رویدادها و غیره را پیدا کنید.

به یاد دارید که قبلاً در راهنما ذکر کردیم که ساتبیز یک گالری در دسنترالند افتتاح کرد؟ خوب، بیایید آن را بررسی کنیم.

کاوش دسنترالند

پس از کلیک بر روی کاوش Explore  در بالای صفحه، دکمه Places را نیز خواهید یافت و به محض زدن بر روی آن، برخی از مکان‌های محبوب در Decentraland ظاهر می‌شوند. ما گالری ساتبیز را انتخاب کردیم و به سمت آن پریدیم. در اینجا به جایی رسیدیم:

مانا

و نکته جالب این است که ساتبیز در واقع برخی از آثار هنری را برای بررسی به نمایش گذاشته است. به عنوان مثال، این یکی از قطعات بنکسی است:

ارز دیجیتال مانا

شما همچنین می توانید فقط روی خود نقاشی کلیک کنید و شما را به صفحه رسمی ساتبیز Sotheby که حاوی جزئیات کامل هنری است ارسال می کند.

چه کارهای دیگری می توان در Decentraland انجام داد؟

مهم است که به خاطر داشته باشید که Decentraland دقیقاً آن نوع بازی نیست که احتمالاً بسیاری به آن عادت دارند، شما مجبور نیستید با بازیکنان دیگر بجنگید یا در مقابل محیط قرار بگیرید. در عوض، این طراحی شده است تا یک جایگزین مجازی پیکسلی برای دنیای ما با همه زنگ ها و سوت ها باشد.

کسانی که زمین خریداری می کنند می توانند با استفاده از ابزار سازنده که از منوی پیمایش بالا نیز موجود است، روی آن بسازند:

واضح است که امکانات این بازی تقریباً بی پایان هستند. برای مثال، سفر دریایی کوتاه ما را به ساتبیز ببرید. فقط به عنوان یک ایده، می توانید یک گالری هنری چشمگیر بسازید، و اگر بازیکنان برای بازدید از آن بیایند، می توانید کارهای هنری را به نمایش بگذارید. به عنوان مثال، اگر مالک یک Bored Ape NFT بخواهد آن را بفروشد، ممکن است در نظر داشته باشد که اگر در معرض دید کافی قرار بگیرد، برای نمایش آن به شما پول پرداخت کند، درست همانطور که ساتبیز برای هنرمندان خود انجام می دهد.

راه های بسیار دیگری وجود دارد که می توان آنها را جستجو کرد. همچنین می‌توانید به پارک‌های موضوعی مختلف بروید، سوار اتوبوس شوید یا فقط بدوید و در Decentraland کاوش کنید، که در حال حاضر نسبتاً بزرگ شده است، و چیزهای زیادی برای کشف وجود دارد.

بازار دسنترالند چگونه است ؟

بازار Decentraland بخشی جدایی ناپذیر از بازی است. این به کاربران امکان خرید و فروش اقلام مختلف مانند کلکسیون، پوشیدنی و غیره را می دهد.

برای دسترسی به آن، تنها کاری که باید انجام دهید این است که به وب سایت رسمی مراجعه کرده و روی “marketplace” در بالا کلیک کنید. همچنین می‌توانید با زدن دکمه M و یافتن آن در منوی ناوبری بالا، جایی که نقشه و ابزار سازنده قرار دارند، به درون بازی دسترسی پیدا کنید.

بازار به این صورت است:

معرفی بازی دسنترالند Decentraland و ارزدیجیتال مانا

می‌توانید آیتم‌های مختلفی را جستجو کرده و با استفاده از ارز درون بازی توسط رمز MANA، آنها را خریداری کنید.

آیا Decentraland انقلابی در صنعت کریپتو است ؟

Decentraland دارای یک تجربه فراجهانی کامل است که بسیاری آن را تصور می کنند. این یک جایگزین دیجیتالی کامل برای زندگی ما در یک بوم خالی است که در آن کاربران می توانند همه چیز را از پایه بسازند.

این واقعیت که غیرمتمرکز است و از طریق DAO اداره می شود، آن را از برخی نسخه های محبوب دیگر در صنعت متمایز می کند.

ما چند روزی را صرف کاوش در دنیای Decentraland کردیم و به جرات می توان گفت که در حال توسعه جدی در بازی است. سازه‌های عظیمی در حال ساخت، گالری‌ها، موزه‌ها، پارک‌های بازی و حتی یک دانشگاه (البته هنوز کامل نشده) در حال ساخت هستند. این نشان می دهد که علاقه جدی به بازی وجود دارد.

اگرچه داستانی است، اما به نظر می رسد که بازی محبوب تر می شود. ما آن را چند ماه پیش بازی کردیم و نتوانستیم با کسی خارج از Genesis Plaza (منطقه شروع) روبرو شویم، اما اکنون – تعداد زیادی از بازیکنان را دیدیم که در حال گشت و گذار در اطراف و کاوش در مکان‌های مختلف بودند. این امیدوار کننده است.

البته، اگر به تجربه بازی سه گانه، گرافیک Unreal بی عیب و نقص و گیم پلی عادت دارید، Decentraland برای شما مناسب نیست؛ این بازی در حال حاضر یک تجربه بسیار ساده مبتنی بر مرورگر است که از نظر طراحی واقعاً کسی را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

با این حال، این یکی از اولین تلاش‌ها برای ایجاد یک بازی مبتنی بر بلاک چین است که در آن تراکنش‌ها به صورت زنجیره‌ای انجام می‌شوند و کاربران مالکیت قانونی و قابل تأیید بر آیتم‌های درون بازی دارند. به این ترتیب، توسعه دهندگان کار تحسین برانگیزی انجام داده اند و به نظر می رسد آینده بسیار روشنی در پیش رو دارد.

همچنین بخوانید: چرا بلاک چین یک فناوری انقلابی است ؟

امیدواریم که از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. حتما متوجه این موضوع شدید که این بازی مشابه بازی های که همه ما از بچگی می کردیم نیست. به نظر شما آینده این بازی در صنعت کریپتو به چه سمتی می رود.لطفا در بخش دیدگاه ها نظرات خود را با آکادمی بیتریوم مطرح کن.

پیشنهاد ویژه :

آکادمی بیتریوم برای شما عزیزان تخفیف بسیار ویژه‌ای در قبال کارمزد برای تمام بخش‌های معامله گری از صرافی بینگ اکس BingXگرفته است که می توانید با عضویت از طریق لینک زیر از تخفیف های ویژه در کارمزد معاملات و هدایای ویژه برای شما بیتریومی های عزیز بهره مند شوید.

برای عضویت در صرافی BingX اینجا کلیک کنید.

 

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقاله های مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00