توکن سوزی چیست؟

اگر فعال حوزه ارز دیجیتال هستید حتما اصطلاح توکن سوزی ارز دیجیتال را بارها شنیده‌ باشید. اما اگر تا حالا این اصطلاح را نشنیده اید حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا با یکی از اصطلاحات این دنیای جذاب آشنا شوید. توکن سوزی به معنای از بین بردن دائمی توکن هست. از اونجایی که برای دسترسی به کوین ها در یک آدرس مشخص به یک کلید خصوصی نیاز است، این بدان معناست که هیچ کس به کوین های موجود در این کیف پول دسترسی نخواهد داشت.در این مقاله درباره پدیده توکن سوزی رمز ارزها و علت‌های آن بیشتر صحبت خواهیم کرد. حفظ ارزش دارایی می تواند مانعی دشوار برای غلبه بر آن باشد. وقتی صحبت از ارز دیجیتال به میان می‌آید، بسیاری از مردم نگران تعداد بالای کوین های در گردش و توانایی تولید کوین ها با نرخ سریع هستند. این باعث شده است که چندین ارز دیجیتال راه‌های خلاقانه‌ای برای تشویق سرمایه‌گذاران و کمک به حفظ ارزش کوین های خود بیابند. سوزاندن کریپتوکارنسی روشی محبوب برای افزایش ارزش یک سکه یا توکن است. سوزاندن توکن، سکه ها را از گردش خارج می کند و به طور دائم عرضه کلی ارز دیجیتال را کاهش می دهد. این به افزایش کمیاب و افزایش ارزش هر سکه باقی مانده کمک می کند، که برای سکه هایی که به سرعت استخراج می شوند، بسیار مهم است. تا انتهای این مقاله همراه آکادمی بیتریوم باشید. همچنین جهت خواندن مطالب بیشتر دپارتمان رمز ارز کلیک کنید.

توکن سوزی چیست؟

سوزاندن توکن به معنای حذف کوین ها از عرضه کلی یک ارز دیجیتال است. معمولا شامل ارسال سکه ها یا توکن ها به یک کیف پول بدون کلید خصوصی شناخته شده است. این کیف پول فقط می تواند دارایی ها را دریافت کند، بنابراین به طور موثر آنها را غیر قابل دسترس می کند. در حالی که سوزاندن بخش کوچکی از کوین ها می تواند به حفظ ارزش یک ارز دیجیتال کمک کند. گاهی اوقات، دارندگان قابل توجه ارزهای دیجیتال یا افرادی که در رسانه های اجتماعی فالوور زیادی دارند، باعث سوختگی جامعه می شوند. هنگامی که همه تعداد کمی از دارایی های خود را به طور همزمان می سوزانند، می تواند تفاوت قابل توجهی در تعداد کلی توکن های در گردش و بنابراین، در ارزش کوین ایجاد کند. پس معنی توکن سوزی یا سوزاندن ارز دیجیتال بسیار ساده است. در واقع به فرآیند از بین بردن دائمی توکن‌های در گردش درون یک شبکه ارز دیجیتال گفته می‌شود. حذف توکن ها به معنی ارسال ارزهای دیجیتال به یک آدرس عمومی است که دسترسی به آن برای هیچ کسی امکان‌پذیر نیست. در واقع می‌توان گفت که توکن‌ها از گردش خارج شده و به اصطلاح سوزانده می‌شوند. این فرایند برای تمام رمز ارزهای دیجیتال از جمله کوین یا توکن، قابل اجرا است. در موارد دیگر، سوزاندن توکن به طور پیوسته در طول زمان اتفاق می‌افتد. بسیاری از کاربران حتی متوجه آن نمی شوند. به عنوان مثال، اتریوم در طول هر تراکنش درصد کمی از اتر را می سوزاند. این در طول زمان افزایش می یابد، که می تواند باعث شود ارزش توکن یا سکه به طور پیوسته با کاهش عرضه افزایش یابد.

توکن سوزی

سوزاندن توکن چگونه کار می کند؟

چند راه مختلف برای سوزاندن توکن ها وجود دارد که رایج ترین آنها، ارسال توکن ها به کیف پول برای از بین رفتن می باشد. از نظر فنی، تنها کاری که کاربر برای سوزاندن توکن ها یا سکه ها باید انجام دهد، ارسال آنها به کیف پولی با آدرس نامعتبر است. با این حال، اکثر ارزهای دیجیتال دستورالعمل ها و فرآیندهای خاصی برای سوزاندن توکن ها دارند. برخی از پروژه های ارزهای دیجیتال سیستم های رایت خود را ایجاد می کنند. به عنوان مثال، در آوریل 2022، شیبا اینو Shiba Inu یک پورتال رایت با کاربری آسان منتشر کرد. شیبا اینو Shiba Inu با همکاری توسعه دهندگان Ryoshis Vision قادر است به هر کسی که از پورتال رایت برای از بین بردن توکن های SHIB استفاده می کند، جوایزی ارائه دهد. سایر ارزهای دیجیتال از یک تابع سوزاندن برای از بین بردن دارایی ها استفاده می کنند. بایننس کوین BNB یک تابع رایت دارد که هر دارنده ارز دیجیتال می تواند آن را اجرا کند، به سادگی با بیان اینکه چند توکن در کیف پول خود می خواهند نابود کنند. قراردادهای هوشمند ابتدا بررسی می کنند که آیا دارنده توکن ها در کیف پول خود موجود است یا خیر و سپس آنها را کم می کنند. سپس بایننس کوین به طور خودکار تعداد کل توکن های در گردش را به روز می کند. به خاطر داشته باشید که هر توکن سوزانده شده برای همیشه از حساب شما حذف می شود و هیچ راهی برای بازگرداندن آنها وجود ندارد. قبل از اجرای تابع رایت یا ارسال نشانه‌ها به یک آدرس پوچ، دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید که تمام مقادیر و اطلاعاتی که مشخص کرده‌اید صحیح است. در موارد دیگر، فرآیند توکن سوزی به صورت خودکار انجام می شود. به عنوان مثال، برخی از شبکه ها بخش کوچکی از ارز دیجیتال را در حین استخراج یا به عنوان کارمزد تراکنش می سوزانند.

کاربردهای توکن سوزی چیست؟

دلایل مختلفی وجود دارد که دارندگان ارزهای دیجیتال سکه و توکن خود را می سوزانند. همانطور که فناوری همچنان در حال گسترش است، مردم راه های خلاقانه تری برای استفاده از سوزاندن پیدا می کنند. در اینجا چند نمونه از نحوه استفاده از توکن سوزی را آورده ایم.

الگوریتم اثبات سوزاندن Proof of Burn

اثبات سوختن (PoB) یک مکانیسم توافقی است که یک تراکنش را تأیید می کند. این الگوریتم ماینرها را قادر می سازد تا به طور موثر توکن ها را بدون اتلاف انرژی بسوزانند. در صورت نیاز می توان PoB را با استفاده از کاوشگر بلاک چین تأیید کرد.

PoB چندین کاربرد عملی هم دارد

  1. این در درجه اول برای جلوگیری از تقلب با تأیید خودکار هر تراکنش استفاده می شود.
  2. همچنین توانایی ماینرها برای استخراج توکن های جدید را حفظ می کند، زیرا چندین ارز رمزنگاری شده از ماینرها می خواهند که ابتدا توکن ها را بسوزانند تا بلاک های جدید استخراج کنند.

توکن سوزی

افزایش ارزش Increase Value

یکی از مزایای اصلی سوزاندن توکن، تأثیری است که می تواند بر ارزش ارز دیجیتال داشته باشد. به دلایل متعدد، میانگین قیمت هر توکن می تواند پس از یک سوزش زیاد، افزایش یابد. هدف سوزاندن توکن کاهش عرضه کلی یک ارز دیجیتال و در نتیجه افزایش تقاضا است. در تئوری، اگر تقاضا زیاد و عرضه نشانه کم باشد، قیمت افزایش خواهد یافت. یکی دیگر از دلایل بالقوه افزایش قیمت توکن پس از سوختن، تبلیغات است. بسیاری از توکن سوزی های بزرگ مبتنی بر جامعه هستند. در برخی موارد، این سوختگی ها نشانه ای از طریق رسانه های اجتماعی هماهنگ می شوند. در مواقع دیگر، یک سرمایه گذار عمداً بخش بزرگی از توکن های در گردش را می سوزاند و در مورد آن در رسانه های اجتماعی پست می کند. این می تواند به افزایش آگاهی در مورد ارز دیجیتال، افزایش بیشتر تقاضا و افزایش قیمت هر توکن کمک کند. اینکه قیمت هر توکن با هر بار سوزاندن چه مدت و چقدر افزایش می یابد، موضوعی است که مورد بحث است.

همچنین بخوانید: تفاوت اثبات سهام و اثبات کار چیست؟

ارتقای تعادل معدن Promote Mining Balance

کارآمد نگه داشتن یک شبکه می تواند دشوار باشد. هر بار که یک توکن جدید ایجاد می شود، سرعت استخراج کاهش می یابد. این به بسیاری از ماینرهای اولیه نسبت به کاربران جدید مزد ناعادلانه ای می دهد. توکن سوزی به ماینرها این حق را می دهد که توکن های جدید استخراج کنند. به جای سوزاندن یک توکن هنگام شروع استخراج، فرآیند گسترده تر و در نتیجه متناسب تر می شود. در برخی موارد، ماینرها نیازی به سوزاندن همان توکنی که استخراج می کنند ندارند. از آنجایی که اثبات سوختگی قابل تنظیم است، شبکه ها می توانند پاداش های مختلفی را به ماینرها ارائه دهند. این فعالیت شبکه سالم را تشویق می کند. همچنین بخوانید: چگونه ارز دیجیتال را استخراج کنیم؟

مزایای توکن سوزی چیست؟

مردم هرگز نمی خواهند دارایی ها را بدون هدف نابود کنند. در حالی که ممکن است از بین بردن سکه ها و توکن ها معکوس به نظر برسد، دلایل متعددی وجود دارد که کاربران رمزارز خود را می سوزانند. جدا از به دست آوردن حقوق استخراج برای استخراج بلوک های جدید، توکن سوزی می تواند (همانطور که گفته شد) به حفظ ارزش دارایی کمک کند.

حفظ ارزش توکن برای سرمایه گذاران

هدف از توکن سوزی تثبیت قیمت ها و افزایش اعتماد سرمایه گذاران است. هنگامی که تقاضا در سطح ثابتی باقی می ماند، کاهش عرضه کلی در دسترس یک توکن می تواند به قیمت های بالاتر منجر شود. با سوزاندن ارزهای دیجیتال به طور منظم یا با هر تراکنش، بسیاری از آلتکوین ها می توانند به طور پیوسته تقاضا را در طول زمان افزایش دهند.

تقویت جوامع کریپتوکارنسی

در پشت برخی از محبوب ترین آلتکوین ها، جوامع بزرگی قرار دارند. پروژه‌های موفق بلاک چین معمولاً دارای چندین نفر هستند که آنها را به پیش می‌برند و سرمایه‌گذاران متعددی فعالانه از آنها استفاده می‌کنند. ابتکارات توکن سوزی مبتنی بر جامعه می تواند دیگران را برای سرمایه گذاری یا مشارکت در یک پروژه ترغیب کند. همچنین بخوانید: بلاک چین چیست؟ و چگونه کار می کند؟

توکن سوزی

معایب سوزاندن توکن چیست؟

قبل از شروع سوزاندن توکن های خود، چندین نکته وجود دارد که باید در نظر بگیرید. اگر برای به دست آوردن حقوق ماینینگ توکن نمی سوزانید، باید به این فکر کنید که توکن سوزی چگونه بر سبد سهام شما تأثیر می گذارد. اگر توکن سوزی خودکار است، در نظر بگیرید که چند بار با استفاده از ارز دیجیتال تراکنش انجام می دهید. نحوه مدیریت یک ارز دیجیتال با توکن سوزی نیز می تواند بر روی کوین هایی که برای سرمایه گذاری انتخاب می کنید تأثیر بگذارد. همچنین بخوانید: هاوینگ چیست؟

از دست دادن دائمی دارایی ها

برای سوزاندن توکن ها، ابتدا باید توکن داشته باشید. هنگامی که توکن سوزی کامل شد، توکن ها برای همیشه از کیف پول شما حذف می شوند. این بدان معناست که شما دیگر مالک آن دارایی ها نیستید، حتی اگر قیمت هر توکن پس از آن افزایش پیدا کند. با ارزش برخی از توکن ها زیر یک پنی، این امر می‌تواند بعداً منجر به پشیمانی شود، به خصوص اگر هزاران توکن را در یک زمان بسوزانید. قبل از سوزاندن توکن ها، ارزش فعلی و مورد انتظار ارز دیجیتال را در نظر بگیرید. تمام عواملی که بر قیمت توکن تاثیر دارند را شناسایی کنید. سپس، با دقت به این فکر کنید که چقدر می خواهید بسوزانید. به یاد داشته باشید: پس از تکمیل تراکنش نمی توانید آن را لغو کنید.

برای تأثیرگذاری به مقادیر زیادی نیاز است

یکی از بزرگترین معایب سوزاندن توکن این است که مقادیر کم تاثیر زیادی بر قیمت نخواهد داشت. به عنوان مثال، در حال حاضر 487 تریلیون توکن شیبا اینو (SHIB) در گردش است. سوزاندن چند هزار SHIB تفاوتی در عرضه کلی ایجاد نمی کند. با این حال، بیش از 263 میلیارد SHIB از اکتبر 2021 توسط جامعه سوزانده شده است که تقریباً 0.05٪ از کل عرضه در گردش است.

نمونه هایی از توکن سوزی ها

هر ارز دیجیتال را می توان سوزاند. به عنوان مثال، حدود 4 میلیون بیت کوین در طول سال ها سوزانده یا از دست رفته است. سایر ارزهای رمزپایه سوزن منظم توکن را در استراتژی های خود تطبیق داده اند. برخی از نمونه های اصلی عبارتند از اتریوم، شیبا اینو و بایننس کوین.

اتریوم

در سال 2021، اتریوم (ETH) ارتقاء EIP-1159 را معرفی کرد که مدل کارمزد را بازسازی کرد و شروع به سوزاندن اتر با هر تراکنش کرد. مقدار اتر سوزانده شده بر اساس تقاضا برای فضای بلوک در نوسان است. بیش از 2 میلیون اتر با استفاده از این روش کنترل شده و ثابت سوزانده شده است و این تعداد همچنان هر روز افزایش می یابد. در حالی که اتریوم 2.0 هنوز در حال توسعه است، انتظار می‌رود این ارتقا تعداد سکه‌های سوزانده شده در هر تراکنش را افزایش دهد.

شیبا اینو

شیبا اینو (SHIB) اغلب در سرفصل‌های شروع توکن سوزی بزرگ قرار دارد. یکی از روش‌هایی که سرمایه‌گذاران را تشویق به سوزاندن توکن ها می‌کند، از طریق پورتال رایت است که در آوریل 2022 معرفی شد. با این حال، شیبا اینو خیلی قبل از آن شروع به ایجاد سرفصل برای سوزاندن توکن کرد. حدود یک سال پس از عرضه توکن، سازندگان سکه 50 درصد از کل عرضه SHIB را به ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم فرستادند. در پاسخ، بوترین بیش از 400 تریلیون SHIB را سوزاند و کمک مالی قابل توجهی به امور خیریه کرد.

بایننس کوین

توکن سوزی چیست؟ 14

توکن سوزی

بایننس کوین (BNB) به دلیل سوزاندن خودکار خود شناخته شده است. این استراتژی به طور خودکار تعداد کل سکه های در گردش را در هر سه ماهه کاهش می دهد. اولین سوخت خودکار BNB در اکتبر 2017 بود که 0.49٪ از کل عرضه از بین رفت. از آنجایی که رویداد توکن سوزی خودکار است و بر اساس قیمت و تعداد بلوک‌های جدید ایجاد شده در زنجیره هوشمند بایننس (BSC) است، سرمایه‌گذاران نیازی به نگرانی در مورد سوزاندن بخش زیادی از عرضه ندارند. علاوه بر سوزاندن خودکار، بایننس کوین بخشی از هزینه های گاز مربوط به هر تراکنش را در زنجیره هوشمند بایننس می سوزاند. همچنین بخوانید: تاریخچه ارزهای دیجیتال به زبان ساده

آیا توکن سوزی ضروری است؟

توکن سوزی برای عملکرد یک ارز دیجیتال ضروری نیست. با این حال، همانطور که در بالا توضیح داده شد، سوزاندن منظم توکن ها برای یک شبکه مفید است. سرمایه‌گذاران ممکن است روی تأثیری که سوزاندن سکه می‌تواند بر ارزش یک توکن داشته باشد تمرکز کنند، و استخراج‌کنندگان ممکن است سوزاندن توکن را برای استخراج مؤثر توکن‌های جدید در یک شبکه ضروری بدانند. سخن پایانی در حالی که هیچ تضمینی وجود ندارد که سوزاندن توکن قیمت یک ارز دیجیتال را افزایش دهد، اما می تواند ابزار مفیدی برای کمک به حفظ ارزش و تشویق سرمایه گذاران باشد. اگر تصمیم به سرمایه گذاری در یک ارز دیجیتال دارید، استراتژی رایت آن را بررسی کنید تا ببینید آیا با اهداف شما مطابقت دارد یا خیر. چه قصد دارید توکن هارا به صورت دستی بسوزانید یا از توکنی استفاده کنید که به طور خودکار بخش‌هایی از عرضه خود را می‌سوزاند، مطمئن شوید که همیشه ایده روشنی از آنچه در آن سرمایه‌گذاری می‌کنید دارید. ممنون از شما که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید. لطفا پیشنهادات و نظرات خود را در بخش دیده گاه های آکادمی بیتریوم با ما در میان بگذارید.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00