نظریه اقتصادی چیست؟ و شناخت انواع نظریه اقتصادی

نظریه اقتصادی چیست؟ و شناخت انواع نظریه اقتصادی

اقتصاد علمی است که به بررسی تولید، توزیع و مصرف کالاها و خدمات می‌پردازد. نظریه اقتصادی، مجموعه‌ای از ایده‌ها و مفاهیم است که برای توضیح چگونگی عملکرد اقتصاد و پیش‌بینی رفتار آن در آینده به کار می‌رود. نظریه‌های اقتصادی به ما کمک می‌کنند تا بفهمیم چگونه منابع کمیاب بین نیازها و خواسته ‌های نامحدود تخصیص داده می‌شوند. تا انتهای این مقاله از آکادمی بیتریوم با ما همراه باشید تا با یکدیگر به نظریه های مهم اقتصاد بپردازیم.

تعریف نظریه اقتصادی

نظریه‌های اقتصادی، دریچه‌ای به سوی درک عمیق‌تر عملکرد اقتصاد هستند. مجموعه‌ای از ایده‌ها و اصولی که به مانند نقشه راه، مسیر حرکت اقتصاد را ترسیم می‌کنند. نقشی که اهمیت آن را در سطوح مختلف، از تصمیم‌گیری‌های فردی تا سیاست‌گذاری‌های کلان، به وضوح می‌توان دید.

انواع نظریه‌های اقتصادی به طور کلی:

انواع نظریه‌های اقتصادی

نظریه‌های اقتصاد خرد: به بررسی رفتار افراد و بنگاه‌ها در بازار می‌پردازد. این نظریه‌ها به توضیح چگونگی تصمیم‌گیری افراد در مورد مصرف، تولید و قیمت‌گذاری می‌پردازند.

نظریه‌های اقتصاد کلان: به بررسی عملکرد اقتصاد به عنوان یک کل می‌پردازد. این نظریه‌ها به توضیح چگونگی تعیین سطح تولید، اشتغال، تورم و رشد اقتصادی می‌پردازند.

کاربردهای متنوع نظریه ‌های اقتصادی:

توصیف پدیده‌های اقتصادی:

 • تورم، پدیده‌ای که ریشه در عدم تعادل عرضه و تقاضا دارد، با اتکا به نظریه‌های اقتصادی قابل تفسیر و تحلیل خواهد بود.
 • چرا و چگونه تقاضا برای یک محصول افزایش یا کاهش می‌یابد؟ نظریه‌های اقتصادی پاسخگوی این سوالات هستند.

پیش‌بینی رفتار اقتصاد:

 • با استفاده از مدل‌های اقتصادی مبتنی بر نظریه‌ها، می‌توان آینده اقتصاد را تا حدودی پیش‌بینی کرد.
 • تاثیر سیاست‌های جدید بر شاخص‌های اقتصادی مانند رشد و اشتغال، با اتکا به نظریه‌ها قابل برآورد است.

طراحی سیاست‌های اقتصادی:

 • نظریه‌های اقتصادی، ابزاری قدرتمند برای طراحی سیاست‌های کارآمد هستند.
 • سیاست‌هایی که به رشد اقتصادی پایدار، کاهش بیکاری و ثبات قیمت‌ها کمک می‌کنند.

انواع نظریه‌های اقتصادی

برای آشنایی بهتر با این موضوع ما به معرفی مهم ترین و برترین نظریه های اقتصادی خواهیم پرداخت. چنین نظریه هایی، بیشتر هنگام تجزیه و تحلیل فعالیت‌های اقتصادی در دسترس قرار گرفته اند. بهترین نظریه های اقتصادی در زیر آورده شده اند:

1- عرضه و تقاضا

یکی از برترین نظریه های اقتصادی در زمینه اقتصاد خرد، عرضه و تقاضا می باشد که مدلی مناسب برای تعیین قیمت ها ارائه می دهد. چنین نظریه ای بیان می کند که قیمت واحد برای یک کالا یا خدمات در مواقع مختلف متفاوت است؛ به همین دلیل سه شکل متفاوت قیمتی برای محصول ارائه می دهد که شامل:

 • قیمت کالا یا خدمات زمانی که در تعادل اقتصادی قرار دارند.
 • قیمت کالاها و خدمات زمانی که تقاضا برای آن ها بسیار بیشتر می باشد.
 • قیمت کالا و خدمات زمانی که عرضه آن بسیار بالا باشد.

عرضه بالا موجب کاهش قیمت ها و تقاضای زیاد موجب افزایش قیمت کالا و خدمات می شود.

2- اقتصاد کلاسیک

اقتصاد کلاسیک

به دنبال طلوع سرمایه ‌داری غربی و انقلاب صنعتی، نظریه‌ای اقتصادی به نام اقتصاد کلاسیک شکل گرفت. اقتصاد کلاسیک، مکتب فکری ریشه ‌داری در علم اقتصاد است که توسط اندیشمندان برجسته‌ای، نظیر آدام اسمیت و جان استوارت میل پایه‌گذاری شد. یکی از بنیادی‌ترین اصول این مکتب، تأکید بر نظم ذاتی بازار آزاد است.

متفکران این مکتب در تلاش بودند تا به فهمی عمیق‌تر از عملکرد درونی نظام سرمایه‌داری دست یابند. انتشار کتاب “ثروت ملل” اثر آدام اسمیت در سال 1776، نقطه عطفی در تاریخ اقتصاد کلاسیک به حساب می‌آید. اسمیت در این کتاب، با تأکید بر تجارت آزاد، مفهومی به نام “دست نامرئی” را مطرح کرد. این نظریه، بیانگر مکانیزم خودتنظیمی در نظام عرضه و تقاضا در سطح ملی و بین‌المللی بود. تحلیل‌های اسمیت، به ترویج تجارت داخلی و شکل‌گیری قیمت‌گذاری‌های کارآمدتر و منطقی‌تر در بازارهای محصول بر پایه عرضه و تقاضا کمک شایانی کرد.

بر اساس این نظریه، اقتصاد بازار به واسطه قوانین حاکم بر تولید و مبادله، بدون نیاز به دخالت خارجی، به طور خودکار به تعادل می‌رسد. بنابراین، خودتنظیمی و پویایی‌های بازار سرمایه ‌داری، ستون‌های اصلی اقتصاد کلاسیک را تشکیل می‌دهند.

3- اقتصاد کینزی

اقتصاد کینزی مجموعه‌ای از نظریه‌ها و مدل‌های اقتصادی کلان است که به بررسی نحوه اثرگذاری تقاضای کل بر پدیده‌هایی مانند تولید اقتصادی و تورم می‌پردازد. این مکتب فکری، دیدگاه جدیدی را در خصوص مخارج، تولید و تورم ارائه می‌دهد. مبنای تفکر کینزی بر این اصل استوار است که تقاضای کل، به طور ذاتی با ظرفیت تولید یک اقتصاد برابر نیست. در واقع، عوامل متعددی اعم از دولتی و خصوصی، تقاضای کل را تعیین می‌کنند. بر اساس این دیدگاه، نوسانات تقاضای کل می‌تواند منجر به تغییراتی در اشتغال و تولید شود، اما تاثیری بر قیمت‌ها نخواهد داشت.

به عبارت دیگر، کینزی معتقد بود که در شرایطی که تقاضای کل کم باشد، بیکاری افزایش می‌یابد و تولید اقتصادی کاهش می‌یابد. در مقابل، زمانی که تقاضای کل بالا باشد، اشتغال و تولید نیز افزایش خواهند یافت. پیش از این، مفهومی که کینزی به این تغییرات هم می توانند سبب پیشرفت اشتغال شوند و هم فرصت های سودآوری فراهم کنند؛ بنابراین افراد و کارآفرینان می توانند از این فرصت ها استفاده کنند و سبب ایجاد نوآوری و مشاغل جدید شوند. در این صورت تعادل نداشتن در اقتصاد برطرف می شود.

4- اقتصاد مالتوس

اقتصاد مالتوس

اقتصاد مالتوس، نظریه‌ای اقتصادی است که به بررسی رابطه بین رشد جمعیت و منابع می‌پردازد. این نظریه بیان می‌کند که در حالی که رشد جمعیت می‌تواند تصاعدی باشد، رشد و عرضه مواد غذایی و سایر منابع به صورت خطی اتفاق می‌افتد. مالتوس معتقد بود که اگر جمعیت از حد توان جامعه برای تولید منابع فراتر رود، سطح زندگی افراد کاهش خواهد یافت. این موضوع می‌تواند به بروز پدیده‌هایی مانند قحطی، بیماری و جنگ منجر شود و در نهایت، به کاهش جمعیت برسد.

به عبارت دیگر، مالتوس هشدار می‌داد که رشد بی‌رویه جمعیت می‌تواند به فاجعه‌های انسانی منجر شود. او برای حل این مشکل، راهکارهایی مانند کنترل زاد و ولد و افزایش تولید مواد غذایی را پیشنهاد می‌کرد. مثال بارز چنین نظریه ای را می توانید در طول تاریخ با پدیده هایی مثل طاعون و غیره، متوجه شوید که سبب کاهش شدید جمعیت شدند.

5- مارکسیسم

مکتب مارکسیسم، یکی از برجسته‌ترین نظریه‌های اجتماعی-اقتصادی است که به بررسی تأثیرات نظام سرمایه‌داری بر توسعه، کار و بهره‌وری اقتصادی می‌پردازد. این نظریه، جامعه سرمایه‌داری را متشکل از دو طبقه اجتماعی-اقتصادی معرفی می‌کند:

 • بورژوازی: طبقه حاکم که مالک ابزار تولید هستند.
 • پرولتاریا: طبقه کارگر که مالک نیروی کار خود بوده و کالاهای اقتصادی باارزش را تولید می‌کنند.

بر اساس نظریه مارکسیسم، بورژوازی با استثمار طبقه کارگر، سود و ثروت را به نفع خود جمع‌آوری می‌کند. این استثمار به واسطه پرداخت دستمزدهای پایین به ازای کار طاقت‌فرسا و طولانی مدت پرولتاریا صورت می‌گیرد. مارکسیست‌ها معتقدند که این نابرابری اقتصادی ذاتی در نظام سرمایه‌داری، در نهایت به انقلاب و سرنگونی طبقه حاکم توسط طبقه کارگر منجر خواهد شد.

یکی از مثال های روشن این نظریه را می توانید در انقلاب فرانسه ببینید. طبقه اشراف فرانسه قبل از انقلاب، فئودال هایی بودند که افراد ضعیف جامعه باید برای آن ها با کمترین دستمزد کار می کردند.

6- سرمایه داری Laissez- faire

سرمایه داری Laissez- faire

اقتصاد لسه فر، مکتب فکری اقتصادی است که بر پایه آزادی اقتصادی و عدم دخالت دولت در امور اقتصادی بنا شده است. این نظریه، مداخله دولت در اقتصاد را از طریق یارانه‌ها، حداقل دستمزدها، محدودیت‌ های تجاری و مالیات شرکت‌ها، مانعی برای رونق اقتصادی می‌داند. طرفداران لسه فر معتقدند که خود تنظیمی طبیعی بازار، بهترین مکانیزم برای تخصیص منابع و تنظیم امور اقتصادی است. آنها بر این باورند که دخالت دولت در اقتصاد، به ناکارآمدی، فساد و رانت‌ خواری منجر می‌شود.

از دیدگاه لسه فر، آزادسازی کامل تجارت و صنعت، رقابت را افزایش داده و به رشد اقتصادی و رفاه عمومی می‌انجامد. در این مکتب، سرمایه ‌داران نقش پیشران اقتصادی را دارند و سود حاصل از فعالیت‌های اقتصادی، محرک توسعه و نوآوری خواهد بود. با این وجود، منتقدان لسه فر، این مکتب را به دلیل عدم توجه به عدالت اجتماعی و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر جامعه، مورد انتقاد قرار می‌دهند. آنها معتقدند که آزادسازی کامل اقتصاد، به نابرابری اقتصادی و افزایش فقر منجر می‌شود.

7- سوسیالیسم بازار

سوسیالیسم بازار، که به نام سوسیالیسم لیبرال نیز شناخته می‌شود، نوعی نظام اقتصادی بوده که در آن، مالکیت عمومی با مکانیزم‌های بازار آزاد ترکیب می‌شود. در این سیستم، شرکت‌ها در مالکیت عمومی هستند، اما تولید و مصرف توسط نیروهای بازار هدایت می‌شوند. سوسیالیسم بازار در دهه 1960 به عنوان جایگزینی برای سوسیالیسم متمرکز اتحاد جماهیر شوروی در یوگسلاوی و مجارستان به کار گرفته شد.

در این نظام، سرمایه به صورت تعاونی مالکیت دارد، اما به جای نظارت دولت، نیروهای بازار بر تولید و مبادله کالاها و خدمات نظارت می‌کنند. مدل‌های مختلف سوسیالیسم بازار، سود حاصل از شرکت‌های دارای مالکیت اجتماعی را به طرق مختلفی توزیع می‌کنند. این سود می‌تواند به عنوان پاداش به کارکنان، برای تأمین مالی خدمات عمومی یا برای اهداف اجتماعی دیگر استفاده شود.

مزایای سوسیالیسم بازار:

 • افزایش کارایی: رقابت در بازار می‌تواند منجر به افزایش کارایی و نوآوری شود.
 • برابری: مالکیت عمومی شرکت‌ها می‌تواند به توزیع عادلانه‌تر ثروت منجر شود.
 • عدالت اجتماعی: تمرکز بر رفاه اجتماعی می‌تواند به ایجاد جامعه‌ای عادلانه‌تر و منصفانه‌تر کمک کند.

معایب سوسیالیسم بازار:

 • کاهش انگیزه: فقدان انگیزه‌های سود شخصی می‌تواند منجر به کاهش کارایی و ابتکار عمل شود.
 • تمرکز قدرت: تمرکز قدرت در دست دولت می‌تواند منجر به فساد و سوء استفاده شود.
 • ناکارآمدی: بوروکراسی دولتی می‌تواند منجر به ناکارآمدی و کندی در تصمیم‌گیری شود.

8- پول گرایی

نظریه های اقتصادی

پول‌گرایی، یکی از نظریه ‌های اقتصادی کلان است که بر نقش محوری عرضه پول، در ثبات و رشد اقتصادی تأکید می‌کند. این مکتب فکری معتقد است که دولت‌ها می‌توانند با کنترل و تنظیم عرضه پول، به طور موثری به اهداف اقتصادی خود دست پیدا کنند. بر اساس نظریه پول‌گرایی، افزایش عرضه پول در یک اقتصاد، منجر به افزایش تقاضای کل برای کالاها و خدمات می‌شود. این افزایش تقاضا، به نوبه خود، محرک رشد اقتصادی، ایجاد شغل و کاهش نرخ بیکاری خواهد بود.

اصل کلیدی پول‌گرایی، رابطه مستقیم بین کل مقدار پول در گردش و رشد اقتصادی است. به عبارت دیگر، پول‌گرایان معتقدند که کنترل و تنظیم عرضه پول، مهم‌ترین ابزار دولت برای هدایت اقتصاد به سمت ثبات و رونق است. پول‌گرایی تا حد زیادی بر نظریه کمیت پول تکیه دارد. این نظریه بیان می‌کند که رابطه‌ای مستقیم بین عرضه پول (M) و مخارج اسمی (P x Y) در یک اقتصاد وجود دارد. در این رابطه، M نشان‌دهنده عرضه پول، V نشان‌دهنده سرعت گردش پول، P نشان‌دهنده سطح قیمت‌ها و Y نشان‌دهنده تولید ناخالص داخلی است. پول‌گرایان با اتکا به نظریه کمیت پول، معتقدند که افزایش عرضه پول، منجر به افزایش تورم می‌شود. به همین دلیل، آنها طرفدار سیاست‌های پولی انقباضی هستند که به منظور کنترل تورم، عرضه پول را محدود می‌کنند.

9- تراژدی منابع مشترک

تراژدی منابع مشترک، نظریه‌ای اقتصادی است که به بررسی مشکل مصرف بی‌رویه و بهره‌ برداری بیش از حد از منابع در غیاب نظارت و تنظیم دولتی می‌پردازد. این نظریه بیان می‌کند که اگر افراد دسترسی نامحدودی به یک منبع مشترک داشته باشند، به دلیل دنبال کردن منافع شخصی، ممکن است آن را به طور کامل تخلیه کنند.

درستی نظریه تراژدی منابع مشترک در میان اقتصاددانان مورد بحث است. برخی معتقدند که کاربرد این نظریه محدود است و فقط در مورد منابع کمیاب صدق می‌کند. با این وجود، این نظریه در بحث‌های مربوط به توسعه پایدار، حفاظت از محیط زیست و تنظیم منابع دسترسی آزاد مانند ماهیگیری و جنگل‌ها بسیار حائز اهمیت می باشد.

10- نظریه رشد جدید

تئوری «رشد جدید»، بر این باور است که تمایلات و خواسته‌های نامحدود انسان، موتور محرک رشد اقتصادی و افزایش بهره‌وری است. این نظریه بر پایه رقابت به عنوان عاملی برای کاهش سود و به تبع آن، فشار بر افراد برای یافتن روش‌های کارآمدتر و نوآوری بنا شده است. کارآفرینی، دانش، نوآوری و پیشرفت فناوری از ارکان اصلی تئوری «رشد جدید» هستند. این نظریه معتقد است که نوآوری و فناوری به طور تصادفی رخ نمی‌دهند، بلکه تعداد افراد در جستجوی نوآوری، نقشی کلیدی در این زمینه ایفا می‌کند. انگیزه سودآوری به عنوان محرکی برای رشد سرمایه انسانی و تلاش بیشتر برای نوآوری در نظر گرفته می‌شود.

دانش در تئوری «رشد جدید» به عنوان یک دارایی برای رشد تلقی می‌شود که برخلاف سایر دارایی‌ها مانند املاک و مستغلات، محدودیت بازدهی ندارد. کیفیت نامشهود دانش، آن را به منبعی برای رشد در سازمان‌ها و صنایع مختلف تبدیل می‌کند. بازار ارزها نمونه‌ای بارز از این موضوع است، جایی که رقابت آزاد، نوآوری ‌ها، توکن‌ ها و سیستم‌های جدید را به طور روزانه خلق می‌کند.

سخن پایانی:

به انتهای یکی دیگر از مقالات پرمحتوا و ارزشمند آکادمی بیتریوم رسیدیم. متوجه شدیم که نظریه اقتصادی، ابزاری قدرتمند برای رمزگشایی، پیش ‌بینی و هدایت اقتصاد است. این نظریه‌ ها، دریچه‌ای به سوی فهم چراییِ رفتارها و روندهای اقتصادی در اختیارمان قرار می‌دهند و با اتکا به آنها می‌توانیم سیاست ‌هایی را برای ارتقای رفاه اقتصادی جامعه طراحی و اجرا کنیم.

نظر شما در مورد هر یک از نظریه های اقتصادی چیست؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00