10 کاربرد متاورس در دنیای علوم پزشکی

متاورس و علوم پزشکی

زندگی در دنیای دیجیتال امروزی و شرایط همه‌گیری کرونا باعث سرعت بخشیدن به نوآوری‌هایی‌ در زمینه مراقبت‌های بهداشتی شده است و مدل‌های کسب و کار و فرصت‌های جدیدی را برای حوزه سلامت به وجود آورده است.

به خوبی آگاه هستیم که سیستم مراقبت‌های بهداشتی به دلیل بیماری‌های مزمن طولانی‌مدت، افزایش هزینه‌ها، پیری جمعیت، کادر درمان ناکافی و منابع محدود، ناپایدار است و یافتن مدل‌هایی که مراقبت‌های بهداشتی را از بیمارستان به اتاق نشیمن منتقل کند ضروری است.

اما متاورس قصد ورود به دنیای پزشکی را دارد برای تسهیل در درمان سریع بیماری ها و جراحی ها. همراه آکادمی بیتریوم در این مقاله باشید تا در رابطه با پیشرفت علم پزشکی با متاورس بیشتر یاد بگیریم.

کاربرد متاورس در علم پزشکی چیست؟

صنعت فناوری مراقبت های بهداشتی به دلیل نوآوری در فضای پزشکی به طور مداوم در حال تحول است. بخش مراقبت های بهداشتی شاهد تحول عظیم دیجیتالی از اسکن MRI و اشعه ایکس به جراحی های روباتیک و واقعیت مجازی است.

اعلام فناوری نوظهور Metaverse توسط مدیرعامل فیس بوک، مارک زاکربرگ باعث استفاده بالقوه آن در بخش مراقبت های بهداشتی شد. درست مانند ظهور پزشکی از راه دور و ادغام دستگاه های تلفن همراه در گذشته. متاورس یک تغییردهنده بزرگ بازی در فناوری برای مراقبت های بهداشتی خواهد بود. Metaverse یک فناوری امیدوارکننده است و فرصت‌های سودآوری در زمینه پزشکی دارد.

این می تواند به مسائل خاصی مانند سلامت روان، دسترسی به سلامت بدون محدودیت جغرافیایی، سلامتی و تناسب اندام مجازی و ارتباط با مردم بپردازد. به عنوان ترکیبی از اهرم واقعیت مجازی (VR) و فناوری واقعیت افزوده (AR) در فضاهای مجازی عمل می کند.

پتانسیل متاورس در علوم پزشکی

 

پتانسیل متاورس در علوم پزشکی

پتانسیل متاورس خیره کننده است: بهبود دقت جراحی، کاربردهای درمانی و تسهیلات فاصله گذاری اجتماعی. همه نشانه ها به پذیرش گسترده متاورس به عنوان یک تحول مخرب در مراقبت های بهداشتی اشاره دارد.

با این وجود، با این پیشرفت‌ها، چالش‌های متمایزی نیز وجود دارد که مراقبت‌های بهداشتی مدرن را آنطور که می‌شناسیم بازتعریف می‌کند. از دستیابی به یکپارچگی یکپارچه در زیرساخت های پزشکی موجود، جبران هزینه های راه اندازی و مسائل امنیتی/حریم خصوصی داده ها می باشد. متاورس نشان دهنده یک تغییر پارادایم در مراقبت های بهداشتی است که ذینفعان باید از آن آگاه باشند.

متاورس چیست؟

متاورس

صنعت بازی و سازمان هایی مانند فیس بوک (متا) سال ها توسعه یافته است. متاورس رابط AR/VR است که در آن کاربران غوطه ور در حسگرهای بصری، شنوایی و لمسی هستند که با کاربر دیگری در یک دنیای مجازی تقویت شده ملاقات می کنند. Metaverse می تواند استانداردهای وب 3 مانند بلاک چین را برای تسهیل مالکیت، پرداخت های آنلاین، قابلیت ردیابی و غیره افزایش دهد.

کاربران در Metaverse فعالیت های مجازی انجام می دهند که تجربیات و نتایج معتبری را در دنیای واقعی ارائه می دهد. منجر به ایجاد چندین برنامه کاربردی برای تعریف مجدد نحوه ارتباط ما (به همان روشی که اینترنت و تلفن های هوشمند دارند). در نگاه اول، ایده متا در مورد متاورس به نظر می رسد که فناوری در جهت بازی و سرگرمی باشد.
پذیرش گسترده فناوری AR/VR در صنایعی مانند معماری، تولید، و ابر رایانه‌ها ثابت کرده است که فناوری قابل دوام برای نیازهای مراقبت‌های بهداشتی است.

تکامل متاورس

همانطور که متاورس به تکامل خود ادامه می دهد و به طور گسترده در تنظیمات مراقبت های بهداشتی پذیرفته می شود، انتظار می رود این فناوری جهت های جدیدی را برای مراقبت های بهداشتی ارائه دهد که شامل موارد زیر است:

  • هوش مصنوعی (AI)
  • واقعیت مجازی (VR)
  • واقعیت افزوده (AR)
  • واقعیت توسعه یافته (XR)
  • اینترنت تجهیزات پزشکی
  • وب 3.0
  • ابر هوشمند
  • محاسبات لبه
  • رباتیک

پتانسیل های متاورس در مراقبت های بهداشتی

 

پتانسیل های Metaverse در مراقبت های بهداشتی

نقش رو به رشد واقعیت مجازی در آموزش پزشکی

جنبه های غوطه وری کاربر Metaverse وسیله ای عالی برای آموزش کارکنان پزشکی است. در اینجا چند جهت است که Metaverse به سمت آموزش پزشکی می رود:
آموزش شبیه سازی، مانند:
برخاستن کارآموزان، عمل جراح با دید نزدیک کنترل های لمسی را افزایش داد. امتحانات را می توان از طریق ضبط ویدئویی مراحل تمرین تأیید کرد. ماژول‌های آموزشی تعاملی یادگیری مفاهیم کلیدی را تقویت می‌کنند، به‌عنوان مثال، VR می‌تواند یک یادگیرنده را در بدن انسان ببرد و یک نمای 360 درجه از بیماری شخص یا بیمار ارائه دهد.

کاربردهای دیجیتال درمانی متاورس

Metaverse در حال حاضر نشانه هایی از فرصت های جدید در کاربردهای درمانی نشان می دهد. درمان‌های دیجیتال به سرعت این شکل از درمان را اتخاذ می‌کنند، جایی که فناوری واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در ماوراء جهان، کاربردهایی مانند درمان شناختی را ممکن می‌سازد. گروه‌های حمایتی، ارزیابی‌های روانپزشکی، توانبخشی و با پشتیبانی حسگرهای لمسی، حتی فیزیوتراپی.
در مراقبت های بهداشتی به عنوان پزشکی از راه دور شناخته می شود، ارائه دارو به عنوان یک خدمات از راه دور. این محبوبیت در طول همه‌گیری کووید-19 افزایش یافت. تا قبل از سال 2020، تنها 43 درصد از مراکز بهداشتی درمانی می توانستند درمان از راه دور را به بیماران ارائه دهند. امروز این رقم به 95 درصد رسیده است.

برای مشاوره های معمولی که نیاز به معاینه فیزیکی دارند یا می توانند به صورت بصری انجام شوند. پزشکان و پرستاران دریافته‌اند که می‌توانند سریع‌تر و کارآمدتر بسیاری از بیماری‌های جزئی را که بیشتر پرونده آنها را تشکیل می‌دهند، از طریق تماس تلفنی یا ویدیویی تشخیص دهند. این بدون شک در متاورس ادامه خواهد داشت.

با این حال، واقعیت مجازی  یک فناوری حیاتی است که غوطه وری در سطح بعدی را امکان پذیر می کند که تا حدی یک پلت فرم یا برنامه را به عنوان بخشی از متاورس واجد شرایط می کند.

طیف جدیدی از امکانات را باز می کند، هرکسی که آن را امتحان کرده باشد، می‌داند که تجربه‌های واقعیت مجازی مبتنی بر هدست نسبت به سایر محیط‌های مجازی، مانند: وب‌سایت‌ها، برنامه‌های پیام‌رسان یا رسانه‌های اجتماعی، حس «حضور» بسیار بیشتری را منتقل می‌کنند.

فناوری بلاک چین

 

فناوری بلاک چین

برای بیشتر افراد به عنوان فناوری زیربنای ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین شناخته می شود. بلاک چین ها پایگاه های داده توزیع شده و رمزگذاری شده هستند. این اجازه را  می دهد تا داده ها به طور ایمن ذخیره و منتقل شوند تا هیچ کس به جز صاحب داده نتواند آن را دستکاری کند.
علاوه بر این، بسیاری از مردم آنها را بخشی اساسی از مفهوم متاورس می دانند. آنها به جوامع غیرمتمرکز اجازه می دهند که به صورت دموکراتیک از طریق قراردادهای هوشمند و سابقه “مالکیت” دیجیتالی محیط ها یا حتی اشیاء در حوزه دیجیتال اداره شوند.

در مراقبت های بهداشتی، بارز ترین مورد استفاده آنها مدیریت و ایمن سازی داده های گرانبهای سلامتی ما است. داده ها اغلب بین چندین سازمان به اشتراک گذاشته می شوند.
در حال حاضر، تا آنجا که به صاحبان آن داده ها (ما) مربوط می شود، به روشی ناکارآمد و مبهم است. این واقعیت که سوابق سلامت معمولاً در سرورهای متمرکز ذخیره می شوند به این معنی است که داده های ما در معرض خطر سرقت قرار دارند.

همچنین به این معنی است که دستیابی به آن، حتی برای کسانی که نیاز قانونی به دسترسی به آن دارند به عنوان مثال، متخصصی که ما را درمان می کند اغلب یک فرآیند طولانی و پر زحمت است. برای همه بسیار معقول تر است که سوابق خود را در یک فایل شخصی در یک بلاک چین داشته باشند. این غیرقابل هک است و با کلیک یک دکمه می توانید به هر پزشک در هر کجای دنیا رضایت دهید تا سوابق شما را بررسی کند.

همگرایی در متاورس و پزشکی

همگرایی این فناوری های اصلی در محیط های آنلاین، متاورس به این معنی که متخصصان مراقبت های بهداشتی قادر خواهند بود برنامه های درمانی مشترک بیشتری را ارائه دهند. بسته‌هایی که ماهیت بی‌معنای بسیاری از سیستم‌های بهداشتی موجود وجود ندارد. علاوه بر این، به اشتراک گذاری سریع اطلاعات بین پزشکان، بدان معناست که علل زمینه‌ای بیماری می‌تواند سریع‌تر مشخص شود.

نظارت بر فعالیت بیمار در متاورس به معنای ردیابی آسان تر عواملی مانند انطباق است. که کمک بیشتری به تشخیص و درمان بیماری می کند. چگونه رادیولوژی می تواند از متاورس سود ببرد
تصویربرداری رادیولوژی یکی از بخش‌های مراقبت‌های بهداشتی است که از قابلیت‌های بصری فراگیر متاورس سود می‌برد و قدرت‌های جدیدی را در رادیولوژی آزاد می‌کند، از جمله:
تجسم و دستکاری تصویر عالی تر برای تشخیص بهتر بیماری، آسیب، تصاویر پویا را با جزئیات بیشتر مشاهده کنید همکاری نزدیک بین پزشکان بر روی تصاویر پزشکی در قالب سه بعدی را تسهیل می کند.

استفاده از کاربردهای پزشکی در متاورس

Metaverse استفاده از پوشیدنی های پزشکی را برای بیماران و پزشکان توانمند می کند. دستگاه‌هایی مانند مانیتورهای COPD می‌توانند به کارکنان اورژانس و مراقبان هشدار دهند تا در صورت تشدید بیماری COPD، چک‌های سلامتی را انجام دهند. همچنین پیش‌بینی می‌شود که ابزارهای پوشیدنی پزشکان را با داده‌های بهتر تجهیز کنند و ملاقات‌های مجازی در Metaverse را با داده‌های زمان واقعی و جمع‌آوری‌شده افزایش دهند.

حوزه هایی که متاورس در آنها تسلط دارد!

عمل های جراحی

در حال حاضر، جراحان از AR، VR، AI  و جراحی های کم تهاجمی برای افزایش نتایج بیمار استفاده می کنند. بیمارستان‌ها و دانشگاه‌های پیشرو از این فناوری‌ها برای جراحی‌ها استفاده می‌کنند، زیرا نمای سه‌بعدی از بدن بیمار ارائه می‌دهند و به تفسیر، برنامه‌ریزی و انجام آن‌ها کمک می‌کنند. شبیه سازی VR و AR برای آموزش جراحی استفاده می شود و به طور گسترده ای برای آموزش پزشکی کارآمد، ایمن و قابل اندازه گیری استفاده می شود.
با این حال، VR یا AR با چالش های فنی منحصر به فردی در مراقبت های بهداشتی همراه است. این موانع شامل ایجاد اشیاء فیزیکی واقعی و رابط های جراحی در یک فضای تولید شده توسط کامپیوتر است.

سیستم های VR

نشان دهنده تعامل بین آیتم ها و سیگنال های پردازشی برای رویدادهای پیچیده در طول جراحی. علاوه بر این، VR های موبایل قابلیت غوطه وری در اندازه جیبی را ارائه می دهند زیرا سیستم های VR به تنظیمات بالینی خاص محدود می شوند. وضوح دستگاه ها و مشخصات کامپیوتری جنبه های محدود کننده امکانات پزشکی هستند.

این چالش ها را می توان با مداخله متاورس در بخش مراقبت های بهداشتی برطرف کرد. زیرا فضا و تعامل واقع بینانه بین پزشک و بیمار، از جمله اشیا را ارائه می دهد. بنابراین، توضیح عملیات جراحی برای بیماران و عوارض آن آسان تر است.

سلامت روان در متاورس و علم پزشکی

متاورس نگرانی های جالبی را در مورد سلامت روان ایجاد می کند، مانند موارد زیر:

اعتیاد به واقعیت های مجازی

آسیب رساندن به افرادی که از اختلالات روانی مانند روان پریشی، اسکیزوفرنی، افسردگی یا اضطراب رنج می برند.
انقلابی در درمان سلامت روان به طور کلی
متاورس در سلامت روان می تواند برای درمان مسائل مختلف مغز مانند فوبیا، PTSD، اختلالات اضطرابی، توهمات و هذیان استفاده شود.
فناوری روشی را که ما از دوستان، خانواده، همکاران یا متخصصان مراقبت های بهداشتی در هنگام شکست روانی حمایت می کنیم، تغییر داده است. شرکت‌هایی که در فضای واقعیت مجازی کار می‌کنند در حال ابداع برنامه‌های سلامت روان برای متاورس هستند، زیرا این فناوری مزایای بالقوه‌ای برای رفاه ما دارد.

متاورس ماهیت تعاملی دارد و عرصه ای برای درمان آنلاین فراهم می کند، دسترسی افراد ناتوان به درمان را بهبود می بخشد و تجربه ای شبیه به زندگی را ارائه می دهد. استفاده از قالب های روان درمانی در متاورس می تواند به افراد مبتلا به فوبیا، استرس، اعتیاد، اختلالات خوردن، روان پریشی و غیره کمک کند.

آموزش و پرورش پزشکی

کاربرد متاورس در آموزش و آموزش پزشکی، فضای واقعیت افزوده را برای بررسی آناتومی بدن انسان در یک محیط آزمایشگاهی ایجاد می کند. این فناوری فرصت های بالقوه ای را برای ایجاد یک محیط آموزشی جدید در اختیار دارد. علاوه بر این، این محیط جدید فضایی برای ارتباط، تدارکات تجربیات جدید، آزادی در اشتراک گذاری و ایجاد و غوطه وری بالا را ارائه می دهد. چالش‌های پیشنهادی، نقض حریم خصوصی، ناسازگاری با دانش‌آموزان در دنیای واقعی و ارتکاب جرم است.

کاربرد VR در پزشکی

از VR برای آموزش پزشکان و ارائه دهندگان پزشکی با تحریک روش های دقیق و نمایش داده های سطح سلولی در آناتومی انسان استفاده می شود.در حال حاضر، AR راه خود را به برنامه درسی دانشکده پزشکی باز کرده است و نتایج مثبتی برای پزشکی نشان داده است.

به همین ترتیب، ترکیب این دو فناوری در قالب متاورس، آموزش عمومی پزشکی را در سال‌های آینده تقویت خواهد کرد. معلمان پزشکی می توانند از این فناوری برای کمک به دانش آموزان در حل مشکلات، انجام پروژه ها، ایجاد خلاقیت و ایجاد فضای یادگیری برای همه دانش آموزان استفاده کنند.
بدون شک، متاورس تحول بزرگ بعدی در زمینه پزشکی است، اما یک دهه دیگر طول می کشد تا به طور فعال در بیمارستان ها یا اقدامات پزشکی مورد استفاده قرار گیرد.

چالش های Metaverse در مراقبت های بهداشتی و مراقبت از بیمار

 

چالش های Metaverse در مراقبت های بهداشتی و مراقبت از بیمار

جذب مخاطب برای ماورس

متا و سایر شرکت های فناوری چگونه مردم را به متاورس جذب می کنند؟ برای هر فناوری جدید، جذب بازار به کاربران آن بستگی دارد. این سؤالات زیادی را در مورد اعتماد و قابلیت استفاده متاورس ایجاد می کند. به عنوان مثال، آیا افراد مسن و با دانش کمتر فناوری وارد متاورس می شوند و بهترین مراقبت را دریافت می کنند؟ یا، آیا قرار ملاقات های متاورس به اندازه دیدارهای حضوری ارزشمند تلقی می شود؟

حریم خصوصی و امنیت در متاورس

چالش دیگر امنیت داده های بیمار در متاورس است. از آنجایی که جهان بیشتر به فناوری وابسته می شود، باید به حفظ حریم خصوصی افراد و راه حل های ارائه شده توسط شرکت های امنیت سایبری توجه بیشتری شود. بهداشت و درمان یکی از بزرگترین صنایعی است که از نقض امنیت داده ها رنج می برد.

و قیمت این داده ها یکی از داده های گران قیمت در جهان محسوب می شود. بسیاری از بیماران از حریم خصوصی و امنیت داده های مراقبت های بهداشتی خود آگاه تر شده اند و نگرانی های بیشتری دارند و آن را نوعی داده حساس می دانند. توسعه‌دهندگان و شرکت‌های فناوری در متاورس باید در نظر بگیرند که چگونه داده‌های مراقبت‌های بهداشتی را خصوصی و ایمن نگه دارند تا افراد را بیشتر به این نوع فناوری بپذیرند.

هزینه بالای فناوری

برای فعال کردن پتانسیل کامل در مراقبت‌های بهداشتی، به سخت‌افزارهای با تکنولوژی بالا مانند عینک، دستکش، حسگرها و سایر ابزارهای پوشیدنی نیاز دارد که می‌توانند علائم حیاتی بیماران را بخوانند. هزینه سخت افزار هنوز هم ارزان نیست.

کل جامعه توان پرداخت آن را ندارد. این فناوری محدود به کسانی است که توانایی پرداخت آن را دارند. علاوه بر آن، این دستگاه ها دائماً تکامل یافته و مدرن می شوند. بنابراین بهره گیری از قابلیت های جدید نیازمند خرید تجهیزات جدید نیز با توسعه است. گوشی های هوشمند بیش از یک بار در سال به روز می شوند.

همچنین، هزینه زیرساختی برای ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ارزان نیست. وقتی صحبت از جراحی به میان می‌آید، به اتصال سطح بالایی مانند 5G  نیاز دارد.

قابلیت همکاری

قابلیت همکاری یک جزء حیاتی از پارادایم مراقبت های بهداشتی امروزی است. یکی از چالش برانگیزترین ها در مورد فناوری های نوظهور. علاوه بر این، افزودن عنصر دیگری مانند متاورس می‌تواند اثرات شدید و غیرقابل پیش‌بینی داشته باشد که دستگاه‌ها به راحتی در بین پلتفرم‌های مختلف پورت می‌شوند.

علاوه بر این، مگر اینکه کل صنعت مراقبت های بهداشتی به سرعت استانداردهای داده ها و ارتباطات را توسعه دهد. علاوه بر این، با اتخاذ متاورس کند خواهد بود و حتی ممکن است منجر به نتایج منفی شود. متاورس می تواند این مشکل قابلیت همکاری را حل کند.
در نهایت، می‌تواند همه فناوری‌ها را به هم متصل کند و داده‌های مراقبت‌های بهداشتی و تاریخچه بیمار را یکسان کند تا در هر زمان و هر مکان قابل دسترسی باشد.

جمع‌بندی :

در این مقاله با متاورس و کاربرد آن در حوزه سلامت آشنا شدیم. به کمک این فناوری، پزشکان قادر خواهند بود برنامه‌های درمانی با یکپارچگی بیش‌تر را ارائه دهند. به علاوه، تجربه بیماران و نتایج درمانی نیز بهبود پیدا می‌کنند. همچنین توانایی به اشتراک‌گذاری اطلاعات در کوتاه‌ترین زمان ممکن بین متخصصین حوزه سلامت منجر به تشخیص سریع‌تر دلایل بیماری خواهد شد. نظارت بر فعالیت بیمار در متاورس همچنین امکان ردیابی آسان‌تر شرایط بیمار را فراهم می‌کند که این امر به تشخیص و درمان بیماری‌ها کمک می‌کند.

همواره می توانید آخرین اطلاعت و اخبار روز دنیا را به طور ویژه در آکادمی بیتریوم دنبال کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

1 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00