مالزی می گوید: چین آماده گفتگو با صندوق پول آسیا برای کاهش وابستگی به دلار است

مالزی می گوید: چین آماده گفتگو با صندوق پول آسیا برای کاهش وابستگی به دلار است

برنامه چین برای کاهش وابستگی به دلار چیست؟ با ما در این خبر همراه باشید تا در جریان برنامه چین قرار بگیریم.

رئیس دولت مالزی فاش کرد که ایده تأسیس صندوق پولی آسیا، توجه رهبری چین را به خود جلب کرده است. نخست وزیر معتقد است هیچ دلیلی وجود ندارد که کشورش که از دلار قوی آمریکا آسیب می بیند، به دلار وابسته بماند.

مالزی برای تجارت با چین با ارزهای ملی آماده می شود و دلار را محدود می کند

انور ابراهیم، ​​نخست وزیر مالزی به نقل از بلومبرگ، اعلام کرد که چین آماده مذاکره با مالزی در مورد پیشنهادی چند دهه برای ایجاد یک صندوق پول آسیایی است که می تواند وابستگی به پول ایالات متحده را کاهش دهد.

انور که به عنوان وزیر دارایی مالزی نیز فعالیت می کند، هفته گذشته این ایده را در مجمع بوآئو مطرح کرد و بر لزوم کاهش وابستگی به صندوق بین المللی پول (IMF) نیز تاکید کرد. او روز سه شنبه به قانونگذاران مالزیایی گفت:

وقتی با رئیس جمهور شی جین پینگ ملاقات داشتم، او بلافاصله گفت: «به پیشنهاد انور در مورد صندوق پول آسیا اشاره می‌کنم» و از بحث‌ها استقبال کرد.

رئیس دولت مالزی نتایج سفر اخیر خود به جمهوری خلق را گزارش کرد. وی همچنین گفت که بانک مرکزی مالزی در حال حاضر در تلاش است تا دو کشور را قادر سازد تا تجارت فیات ملی مربوطه خود، رینگیت و رنمینبی را آغاز کنند.

China Ready to Talk Asian Monetary Fund to Cut Dollar Dependence, Malaysia Saysانور ابراهیم، ​​نخست وزیر مالزی.

در این گزارش آمده است که دلار گران آمریکا باعث تضعیف ارز در منطقه شده و برای کشورهایی مانند مالزی که واردکننده خالص اقلام غذایی بوده، دردسر ایجاد کرده است. در پاییز گذشته، رینگیت، در میان سایر ارزها، شاهد کاهش چند دهه اخیر در برابر دلار بود.

انور ابراهیم یادآور شد که در ابتدا پیشنهاد صندوق پول آسیایی را زمانی که برای اولین بار در دهه 1990 سمت وزیر دارایی را بر عهده گرفت، منتشر کرد. او اعتراف کرد که در آن زمان، این ایده مورد توجه کافی قرار نگرفت، زیرا دلار آمریکا قوی تلقی می شد، در حالی که اشاره کرد:

اما اکنون با قدرت اقتصادهای چین، ژاپن و سایرین، فکر می‌کنم باید در مورد این موضوعات بحث کنیم: اول حداقل یک صندوق پول آسیایی و دوم، استفاده از ارزهای مربوطه را در نظر بگیریم.

اظهارات انور پس از آن بیان شد که وزرای دارایی و روسای بانک مرکزی اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا (آسه آن) که مالزی یکی از اعضای آن است، درباره کاهش وابستگی کشورهایشان به ارزهای غربی مانند دلار بحث کردند. در جریان نشستی در اندونزی در پایان ماه مارس، آنها همچنین راه هایی را برای ترویج استفاده از ارزهای محلی در تسویه حساب های تجاری بررسی کردند.

به نظر شما صندوق پول آسیایی در آینده نزدیک تشکیل خواهد شد؟ افکار خود را در مورد این موضوع در بخش دیدگاه زیر به اشتراک بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقاله های مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00