1x
00:00 / 00:00

بلاک چین چیست؟

بلاک چین، که گاهی اوقات به عنوان فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) از آن یاد می شود، تاریخچه هر دارایی دیجیتال را با استفاده از تمرکززدایی و هش رمزنگاری غیرقابل تغییر و شفاف می کند.

یک تشبیه ساده برای درک فناوری بلاک چین، Google Doc است. وقتی سندی ایجاد می کنیم و آن را با گروهی از افراد به اشتراک می گذاریم، سند به جای کپی یا انتقال، توزیع می شود. این یک زنجیره توزیع غیرمتمرکز ایجاد می کند که به همه امکان دسترسی همزمان به سند را می دهد. هیچ کس در انتظار تغییرات از طرف دیگر قفل نیست، در حالی که تمام تغییرات در سند در زمان واقعی ضبط می شود و تغییرات را کاملاً شفاف می کند.

البته، بلاک چین از Google Doc پیچیده‌تر است، اما این تشبیه مناسب است زیرا سه ایده مهم این فناوری را نشان می‌دهد:

Blockchain توضیح داد: یک مرور اجمالی سریع

بلاک چین پایگاه داده ای است که بلوک های رمزگذاری شده داده را ذخیره می کند و سپس آنها را به هم متصل می کند تا یک منبع تک زمانه از حقیقت برای داده ها تشکیل شود.
دارایی های دیجیتال به جای کپی یا انتقال، توزیع می شوند و یک رکورد تغییرناپذیر از یک دارایی ایجاد می کنند
دارایی غیرمتمرکز است و امکان دسترسی و شفافیت کامل در زمان واقعی را برای عموم فراهم می کند
یک دفتر کل شفاف تغییرات، یکپارچگی سند را حفظ می کند، که باعث ایجاد اعتماد در دارایی می شود.
اقدامات امنیتی ذاتی بلاک چین و دفتر کل عمومی آن را به یک فناوری اصلی برای تقریباً هر بخش تبدیل کرده است.

بلاک چین یک فناوری نویدبخش و انقلابی است زیرا به کاهش ریسک کمک می کند، تقلب را از بین می برد و شفافیت را به روشی مقیاس پذیر برای کاربردهای بی شمار به ارمغان می آورد.

چگونه بلاک چین کار می کند؟

تمام هدف استفاده از بلاک چین این است که به افراد – به ویژه، افرادی که به یکدیگر اعتماد ندارند – اجازه دهید داده های ارزشمند را به روشی ایمن و بدون دستکاری به اشتراک بگذارند.
– بررسی فناوری MIT

بلاک چین از سه مفهوم مهم تشکیل شده است: بلاک ها، گره ها و ماینرها.

بلوک ها

هر زنجیره از چندین بلوک تشکیل شده است و هر بلوک دارای سه عنصر اساسی است:

داده های موجود در بلوک

یک عدد کامل 32 بیتی به نام nonce. هنگامی که یک بلوک ایجاد می شود، nonce به طور تصادفی تولید می شود، که سپس یک هش هدر بلوک ایجاد می کند.
هش یک عدد 256 بیتی است که به nonce متصل شده است. باید با تعداد زیادی صفر شروع شود (یعنی بسیار کم باشد).
هنگامی که اولین بلوک یک زنجیره ایجاد می شود، یک nonce هش رمزنگاری را تولید می کند. داده های موجود در بلوک امضا شده در نظر گرفته می شود و برای همیشه به nonce و هش گره خورده است مگر اینکه استخراج شود.

معدنچیان

ماینرها از طریق فرآیندی به نام ماینینگ، بلوک های جدیدی را روی زنجیره ایجاد می کنند.

در یک بلاک چین، هر بلوک دارای nonce و هش منحصر به فرد خود است، اما همچنین به هش بلاک قبلی در زنجیره اشاره می کند، بنابراین استخراج یک بلوک، به خصوص در زنجیره های بزرگ، آسان نیست.

ماینرها از نرم‌افزار ویژه‌ای برای حل مسئله ریاضی فوق‌العاده پیچیده پیدا کردن یک nonce که یک هش پذیرفته شده تولید می‌کند، استفاده می‌کنند. از آنجایی که nonce فقط 32 بیت و هش 256 است، تقریباً چهار میلیارد ترکیب غیر هش وجود دارد که باید قبل از یافتن ترکیب مناسب استخراج شوند. وقتی این اتفاق می افتد، گفته می شود که ماینرها “nonce طلایی” را پیدا کرده اند و بلوک آنها به زنجیره اضافه می شود.

ایجاد تغییر در هر بلوک قبلی در زنجیره مستلزم استخراج مجدد نه تنها بلوک با تغییر، بلکه همه بلوک‌هایی است که بعد از آن ایجاد می‌شوند. به همین دلیل است که دستکاری فناوری بلاک چین بسیار دشوار است. به آن به عنوان “ایمنی در ریاضیات” فکر کنید زیرا یافتن نون های طلایی به زمان و قدرت محاسباتی بسیار زیادی نیاز دارد.

هنگامی که یک بلوک با موفقیت استخراج شد، این تغییر توسط تمام گره‌های شبکه پذیرفته می‌شود و ماینر پاداش مالی دریافت می‌کند.

بهترین شرکت های بلاک چین با مشاغل باز
شرکت های برتر بلاک چین اکنون استخدام می کنند

گره ها

یکی از مهمترین مفاهیم در فناوری بلاک چین، تمرکززدایی است. هیچ رایانه یا سازمانی نمی تواند مالک زنجیره باشد. در عوض، یک دفتر کل توزیع شده از طریق گره های متصل به زنجیره است. گره ها می توانند هر نوع وسیله الکترونیکی باشند که کپی هایی از بلاک چین را حفظ کرده و عملکرد شبکه را حفظ می کند.

هر گره دارای کپی مخصوص به خود از بلاک چین است و شبکه باید هر بلوک تازه استخراج شده را به صورت الگوریتمی تایید کند تا زنجیره به‌روزرسانی، قابل اعتماد و تایید شود. از آنجایی که بلاک چین ها شفاف هستند، هر اقدامی در دفتر کل به راحتی قابل بررسی و مشاهده است. به هر شرکت کننده یک شماره شناسایی الفبایی منحصر به فرد داده می شود که تراکنش های آنها را نشان می دهد.

ترکیب اطلاعات عمومی با سیستم بررسی و تعادل به بلاک چین کمک می کند تا یکپارچگی خود را حفظ کند و اعتماد کاربران را ایجاد کند. اساساً، بلاک چین ها را می توان به عنوان مقیاس پذیری اعتماد از طریق فناوری در نظر گرفت.

715
امتیاز دهید
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

715
امتیاز دهید
اشتراک گذاری
banner
banner

پادکست مرتبط

فهرست