نرخ بهره بین بانکی
آیا نرخ بهره بین بانکی افزایش پیدا کرده است؟ افزایش یا کاهش نرخ بهره بین بانکی چه تاثیری در بازار های مالی دارد؟ در این خبر قصد داریم به این موضوعات بپردازیم، همچنین به بررسی بازار اولیه اوراق بدهی و دولت خواهیم پرداخت چرا که گزارش بازارهای مالی در هفته اول بهمن 1401 منتشر شده است. تا انتها این مقاله با  آکادمی بیتریوم همراه باشید.

تداوم ثبات در نرخ بهره بین بانکی

روند نرخ سود در بازارهای مالی هفته منتهی هفتم بهمن ماه، روند ثابت خود را ادامه داده است. در همین رابطه در هفته اول بهمن ماه، نرخ بهره بین بانکی در کشور به 21.05 درصد رسیده و تغییر چندانی را در مقایسه با هفته های قبل خود نداشته است.

 در بازارهای مالی هفتگی در کشور سه بازار به صورت ماهانه برگزار شده و در آن ها روند تغییرات نرخ سود مورد ارزیابی قرار گرفته است. بررسی شاخص ها در این بازار ها نشان می دهد تقریبا وضعیت سکون بازارها ادامه دار بوده است.

بازار اولیه اوراق بدهی

در بازار اولیه اوراق بدهی دولتی در کشور عمدتا، دولت به دنبال درآمدزایی خود از مسیر غیرتورمی است. هر چه که در آمد دولت از این مسیر بالاتر باشد احتمال برداشت از تنخواه بانک مرکزی نیز پایین تر بوده و در نهایت افزایش پایه پولی و در ادامه رشد تورم در کشور کمتر خواهد شد. این در حالی است که در هفته اخیر دولت هیچ اوراقی را در بازار اولیه نفروخته است.

بررسی ویژگی اوراق عرضه شده در این بازار نشان می دهد، نرخ سود اوراق در مرز بالایی قرار داشته اما باز هم مشارکتی از سوی مشتریان به ثبت نرسیده است. در هفته های اخیر دو دسته اوراق در بازار اولیه عرضه می شود که در آن ها نرخ سود برابر با 23.75 درصد و 23.95 درصد قرار داشته است.

روند نرخ سود در این بازار نشان می دهد این شاخص اکنون در بالاترین میزان خود در هفته های بازار اولیه قرار داشته اما هنوز مشارکت مشتریان در این بازار پایین بوده است. مهم‌ترین مشتریان در این بازار بانک ها و بورسی‌ها بوده اند. نهادهای مالی در این بازار اوراق از دولت خریداری کرده و با وثیقه این اوراق از بانک مرکزی استقراض پول می کنند. در هفته های اخیر این استقراض سمتی صعودی پیدا کرده است.

رکورد زنی استقراض نقدینگی در بازار باز

سطح عملیات بازار باز برابر با 110 همت در هفته نخست بهمن ماه امسال به ثبت رسیده است. بانک ها با وثیقه اوراق نزد بانک مرکزی به استقراض نقدینگی از این نهاد می پردازند. در همین رابطه تزریق پول در بازار باز به بیشترین سطح خود از ابتدای شکل گیری این بازار تاکنون رسیده که البته نرخ سود روندی مشابه را ثبت نکرده است.

در همین رابطه نرخ سود در بازار باز برابر با 21 درصد ثبت شده و همچنان در ادامه هفته های قبل ثابت بوده است. این ثبات در نرخ سود در نهایت به روند بی حرکت نرخ بهره بین بانکی منجر شده است.

بررسی نرخ سود بین بانکی

نرخ بهره بین بانکی در هفته های متوالی در مرز ثابتی قرار داشته است. این نرخ در بازار شبانه و در اثر بده بستان بانک ها با همدیگر به دست می آید. دامنه نرخ سود در این بازار از 14 تا 22 درصد بوده که البته از سوی بانک مرکزی تعیین می شود.

در همین رابطه نرخ بهره بین بانکی در هفته نخست بهمن ماه برابر با 21.05 درصد به ثبت رسیده و از هفته قبل خود تقریبا 0.01 واحد درصد بیشتر شده است.

نظر شما در رابطه با استقراض نقدینگی در بازار باز چیست؟ نظرات خود را در بخش دیدگاه ها با آکادمی بیتریوم به اشتراک بگذارید. همچنین می توانید مقاله سیاست پولی و مالی را از سایت ما بخوانید.

5/5 - (2 امتیاز)

1 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00