رپد توکن (Wrapped Token) در ارز دیجیتال چیست ؟

رپد توکن (Wrapped Token) در ارز دیجیتال چیست ؟

آیا تا به حال از اینکه نمی‌توانید بیت کوین را در شبکه اتریوم داشته باشید، احساس نارضایتی داشتید؟ به نظر شما آیا رمز ارز اتر (ETH) در زنجیره هوشمند بایننس هم موجود است؟ در نظر داشته باشید که ارزش یک کوین را نمی‌توان از یک بلاک چین به بلاک چین دیگر منتقل کرد؛ اما رپد توکن  راه حلی برای این محدودیت هستند و امکان استفاده از دارایی‌های غیر بومی را در بلاک چین‌ها فراهم می‌کنند. همانطور که می‌دانید بلاک چین‌های متنوع، عملکرد‌های متفاوتی دارند؛ آن‌ها قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر نیستند. بلاک چین بیت کوین کاملاً از آنچه در بلاک چین اتریوم می‌گذرد بی‌اطلاع است. از سوی دیگر، رپد توکن می‌تواند پل‌های اضافی بین بلاک چین‌های مختلف ایجاد کنند. تا انتهای این مقاله همراه آکادمی بیتریوم  باشید تا درباره رپد توکن (Wrapped Token) در ارز دیجیتال بدانید، همچنین جهت خواندن مطالب بیشتر دپارتمان رمز ارز کلیک کنید.

اما به طور خلاصه رپد توکن:

توکن‌های پیچیده مانند بیت کوین پیچیده WBTC به انتقال دارایی‌ها در زنجیره‌های بلوکی کمک می‌کنند. در اینجا دلیل اهمیت آنها برای اکوسیستم رمزنگاری می پردازیم.

توکن‌های پیچیده راهی برای استفاده از ارزهای رمزپایه مانند بیت‌کوین یا دوج‌کوین در بلاک‌چین‌هایی غیر از بلاک چینی هستند که در ابتدا روی آن ساخته شده‌اند.
توکن‌های پیچیده شده توسط دارایی زیربنایی خود، که در یک خزانه دیجیتال ذخیره می‌شود، پشتیبانی می‌شوند.
رپد توکن راه حلی برای مشکل قابلیت همکاری بلاک چین هستند.

یکی از راه‌های درک بلاک‌چین‌هایی مانند بیت‌کوین و اتریوم، پایگاه‌های اطلاعاتی توزیع‌شده جداگانه است. از آنجایی که بلاک چین ها مجزا هستند، نمی توانند به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

شما نمی توانید بیت کوین خود را مستقیماً روی بلاک چین اتریوم استفاده کنید، زیرا فقط بلاک چین بیت کوین می داند که شما میتوانید بیت کوین نگه دارید.

همچنین بخوانید: بلاک چین چیست؟ و چگونه کار می کند؟

رپد توکن  شده به عنوان راه حلی برای این مشکل ایجاد شدند. با توکن‌های پیچیده، می‌توانید به طور موثر دارایی‌ها را بین بلاک چین‌ها جابه‌جا کنید و از آن‌ها در اکوسیستم رمزنگاری استفاده کنید.

رپد توکن چیست؟

توکن‌های پیچیده دارایی‌هایی هستند که به ارزش یک دارایی بومی از یک بلاک چین اجازه می‌دهند تا به بلاک چین دیگری منتقل شود. یکی از شناخته شده ترین رپد توکن  شده، بیت کوین پیچیده شده (WBTC) است. WBTC بیت کوین پیچیده شده با قیمت بیت کوین (BTC) مرتبط است، به طوری که یک بیت کوین پیچیده شده WBTC همیشه باید برابر با یک بیت کوین BTC باشد. اما برخلاف بیت کوین پیچیده شده BTC ،WBTC بیت کوین به عنوان توکن های ERC-20 یا TRC-20 در دسترس است، به این معنی که می توان از آن در بلاک چین های اتریوم و ترون استفاده و معامله کرد.

به نوعی، رپد توکن شبیه به استیبل کوین هایی مانند USDT هستند که از قیمت دلار آمریکا پیروی می کنند. همانطور که یک بیت کوین پیچیده شده WBTC به قیمت یک بیت کوین BTC متصل می شود، یک تتر USDT نیز به قیمت 1 دلار متصل می شود.

با این حال، چیزی که یک رپد توکن  را به یک رپد توکن  تبدیل می‌کند، فقط این نیست که آیا با قیمت یک دارایی دیگر مرتبط است. این فناوری پشت آن و روشی است که ارزش آن را پشتیبانی و حفظ می کند.

رپد توکن (Wrapped Token) در ارز دیجیتال چیست ؟

رپد توکن شده چگونه کار می کنند؟

توکن‌های پیچیده شده توسط فرآیندی به نام «ضربه زدن» و «سوزاندن» ایجاد و از بین می‌روند. برای ضرب کردن یک رپد توکن  مانند بیت کوین پیچیده شده WBTC، دارایی زیربنایی، در مورد  بیت کوین BTC، به هم نوع خود ارسال می شود که بیت کوین را در یک صندوق دیجیتال ذخیره می کند. هنگامی که بیت کوین اصلی قفل شد، می توان مقدار معادل بیت کوین پیچیده شده WBTC را استخراج کرد.

این فرآیند همچنین می تواند به عنوان “پیچیدن” درک شود. دارایی زیربنایی با استفاده از یک قرارداد هوشمند در یک خزانه دیجیتال پیچیده می‌شود و دارایی جدید برای استفاده در بلاک چین دیگری ساخته می‌شود.

برای دیدن بیت کوین پیچیده شده WBTC نیز همین روند انجام می شود، اما برعکس. WBTC بیت کوین پیچیده شده از گردش خارج می شود و مقدار معادل بیت کوین BTC از صندوق دیجیتال آزاد می شود و دوباره به گردش در می آید.

همانطور که می‌توان توکن‌های پیچیده‌شده را به‌عنوان «پیچ‌بندی» دارایی زیربنایی برای ایجاد نشانه‌ای با ارزش معادل برای استفاده در بلاک‌چین دیگر در نظر گرفت، سوزاندن توکن‌های پیچیده‌شده را می‌توان به‌عنوان «باز کردن» دارایی زیربنایی در نظر گرفت.

این فرآیند ضرب کردن و سوزاندن، یا بسته بندی و باز کردن، به این معنی است که همه رپد توکن  شده، از  بیت کوین پیچیده WBTC گرفته تا renDOGE (شکل پیچیده شده Dogecoin)، توسط مقداری معادل از ارز اصلی خود پشتیبانی می شوند. به ازای هر 100 renDOGE که ضرب شده است، 100 DOGE برای پشتوانه ارزش رپد توکن  شده نگهداری می شود.

همچنین بخوانید: کوین و توکن چیست؟

راهنمای مبتدی برای درک توکن های پیچیده - خرید و فروش مستقیم ارز دیجیتال

چه ویژگی خاصی در مورد رپد توکن  وجود دارد؟

توکن‌های پیچیده مانند بیت کوین پیچیده شده WBTC قابلیت همکاری بین بلاک چین‌ها را ارائه می‌کنند تا افراد بتوانند دارایی‌ها را به راحتی جابه‌جا کنند و از ویژگی‌ها و برنامه‌های کاربردی در سایر بلاک چین‌ها استفاده کنند. این مزایا ممکن است زمان تراکنش سریع تر، کارمزد کمتر یا فرصت های کشاورزی بازده باشد.

در حالی که مقدار بیت کوین پیچیده شده WBTC در گردش به طور پیوسته در حال افزایش است، پل ها راه حلی که به شما امکان می دهد توکن های خود را بپیچید تا آنها را در بلاک چین جابجا کنید، در حال گسترش هستند.

همانطور که می‌توان توکن‌های پیچیده‌شده را به‌عنوان «پیچ‌بندی» دارایی زیربنایی برای ایجاد نشانه‌ای با ارزش معادل برای استفاده در بلاک‌چین دیگر در نظر گرفت، سوزاندن توکن‌های پیچیده‌شده را می‌توان به‌عنوان «باز کردن» دارایی زیربنایی در نظر گرفت.

این فرآیند ضرب کردن و سوزاندن، یا بسته بندی و باز کردن، به این معنی است که همه رپد توکن  شده، از بیت کوین پیچیده شده WBTC گرفته تا renDOGE (شکل پیچیده شده Dogecoin)، توسط مقداری معادل از ارز اصلی خود پشتیبانی می شوند. به ازای هر 100 renDOGE که ضرب شده است، 100 DOGE برای پشتوانه ارزش رپد توکن  شده نگهداری می شود.

چه ویژگی خاصی در مورد رپد توکن وجود دارد؟

توکن‌های پیچیده مانند بیت کوین پیچیده شده WBTC قابلیت همکاری بین بلاک چین‌ها را ارائه می‌کنند تا افراد بتوانند دارایی‌ها را به راحتی جابه‌جا کنند و از ویژگی‌ها و برنامه‌های کاربردی در سایر بلاک چین‌ها استفاده کنند. این مزایا ممکن است زمان تراکنش سریع تر، کارمزد کمتر یا فرصت های کشاورزی پر بازده باشند.

رپد توکن (Wrapped Token) در ارز دیجیتال چیست ؟

نمونه هایی از رپد توکن شده

WBTC : پروژه ای که BTC بیت کوین را برای استفاده در بلاک چین اتریوم می پیچد. توسط WBTC DAO اداره می شود و به طور مشترک توسط Kyber، Ren و BitGo آغاز شده است.
 WETH – Wrapped ETH یا WETH (اتریوم پیچیده): توسط گروهی از پروژه‌ها ایجاد شده است که توسط آزمایشگاه‌های 0x اجرا می‌شوند و نسخه ERC-20 اتریوم است که می‌تواند به عنوان دارایی در پروتکل‌های DeFi استفاده شود.
renDOGE رن دوج:  نسخه پیچیده شده Dogecoin دوج کوین که می تواند با استفاده از RenBridge در پروتکل RenVM ضرب شود.

دستیابی به قابلیت همکاری بین بلاک چین های مختلف یک چالش برای صنعت است.

یک مشکل این است که با ایجاد بلاک چین های بیشتر، تعداد پل های مورد نیاز برای اطمینان از اینکه دارایی های یک بلاک چین می توانند به راحتی به هر بلاک چین دیگری منتقل شوند، به طور تصاعدی افزایش می یابد.

راه حل هایی برای ایجاد پل ارتباطی بین بلاک چین ها آسان تر و کارآمدتر است. یکی از راه های انجام این کار استفاده از یک پل هاب است که به یک پل مرکزی اشاره دارد که همه بلاک چین های دیگر به آن پل می پردازند. نمونه ای از این داروینیا است، یک هاب پل زنجیره ای متقابل که بر روی Substrate ساخته می شود.

برای آینده قابل پیش‌بینی، حداقل، پل‌ها و توکن‌های پیچیده قرار است همچنان بخش مرکزی راه‌حل برای قابلیت همکاری باشند.

امیدورام از این مقاله هم لذت برده باشید و اطلاعات مفیدی رو بهتون انتقال داده باشیم.

راستی اطلاع دارید آکادمی بیتریوم روزانه تحلیل ارزهای دیجیتال رو رایگان بطور روزانه منتشر می کنه ؟ 

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00