بیت کوین پیچیده شده چیست؟ (WBTC)

آیا می دانستید در دنیای ارزهای دیجیتال بجز بیت کوین، رپد بیت کوین هم وجود دارد ؟ رپد بیت کوین اصلا چرا بوجود آمده ؟ اهدافش چی هست ؟ چه کارهایی با رپد بیت کوین می توان انجام داد ؟  چگونه می توان رپد بیت کوین را بدست آورد ؟ در این مقاله از دپارتمان رمزارز از آکادمی بیتریوم به همه این موارد می پردازیم.

(WBTC) رپد بیت کوین شده یک توکن اتریوم ERC-20 است که نشان دهنده بیت کوین است و می توان آن را بر اساس 1:1 با بیت کوین مبادله کند.
دارندگان بیت کوین می توانند از (WBTC) رپد بیت کوین شده برای مشارکت در اکوسیستم مالی غیرمتمرکز اتریوم (DeFi) استفاده کنند.

بیت کوین اولین، بزرگترین و شناخته شده ترین دارایی رمزنگاری شده در جهان است. از زمان ایجاد بیت کوین در بیش از یک دهه پیش، فناوری انقلابی «سیستم نقد الکترونیکی همتا به همتا» تا حد زیادی یکسان باقی مانده است.

اما بیت کوین تمام ارزهای دیجیتال موجود نیست. در بلاک چین های قرارداد هوشمند مانند اتریوم وجود دارند و توسعه دهندگان یک اکوسیستم مالی غیرمتمرکز (DeFi) پررونق ایجاد کرده اند.

همچنین بخوانید: بلاک چین چیست؟ و چگونه کار می کند؟

برای استفاده از بیت کوین در اکوسیستم DeFi اتریوم، لازم است یک توکن ERC-20 ایجاد کنید که آن را نشان دهد. این WBTC رپد بیت کوین شده است که با آوردن ارزش و نقدینگی (پول) بیت کوین به دنیای پویا و به سرعت در حال تحول DeFi، بهترین های هر دو جهان را با هم ترکیب می کند.

بیت کوین پیچیده شده چیست؟ (WBTC)

 (WBTC) رپد بیت کوین شده چیست؟

 WBTC مخفف رپد بیت کوین شده است، به سادگی یک توکن ERC-20 که نشان دهنده بیت کوین است. یک    WBTC رپد بیت کوین شده برابر با یک BTC است. یک BTC را می توان به WBTCرپد بیت کوین شده تبدیل کرد و بالعکس. بودن یک توکن ERC-20 باعث می شود انتقال (WBTC) رپد بیت کوین شده سریعتر از بیت کوین معمولی باشد، اما مزیت اصلی (WBTC) رپد بیت کوین شده ادغام آن با دنیای کیف پول های اتریوم، برنامه های غیرمتمرکز (dapps) و قراردادهای هوشمند است. در زمان انتشار، بیش از 280000 (WBTC) رپد بیت کوین شده در گردش وجود داشت.

چه کسی (WBTC) رپد بیت کوین شده  را اختراع کرد؟

بیت کوین پیچیده شده در ژانویه 2019 بهمن 1397 در شبکه اصلی اتریوم راه اندازی شد. رپد بیت کوین شده به عنوان یک پروژه مشترک بین بازیگران اصلی اکوسیستم DeFi مانندBitGo ،Ren ،Dharma ،Kyber ،Compound ، MakerDAO و Set Protocol به دنیا آورده شد. تلاش برای آوردن نقدینگی بیشتر به شبکه اتریوم با فرو رفتن در بیت کوین است. این پروژه اکنون توسط یک سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) به نام رپد بیت کوین شده کنترل می شود.

چه چیزی رپد بیت کوین را خاص می کند؟

بسیاری از محبوب ترین برنامه های DeFi در اتریوم نیاز به استفاده از وثیقه محصولاتی مانند MakerDAO و Compound از کاربران می‌خواهند که دارایی‌های کریپتو را قفل کنند تا سایر دارایی‌های کریپتو را قرض بگیرند.

از آنجایی که ارزش کلی اتریوم به طور قابل توجهی کوچکتر از بیت کوین است، این میزان رشد این پروتکل ها را محدود می کند. با آوردن بیت‌کوین، پروتکل‌ها باعث افزایش نقدینگی می‌شوند و بنابراین می‌توانند منابع بیشتری برای وثیقه برای دی آپ‌های daap خود ایجاد کنند. رپد بیت کوین همچنین به دارندگان بیت کوین اجازه می دهد تا آن را به عنوان یک دارایی نگهداری کنند در حالی که از ابزارهای DeFi مانند Compound برای قرض گرفتن یا قرض دادن پول نیز استفاده می کنند.

بیت کوین پیچیده شده چیست؟ (WBTC)

چه چیز دیگری در رپد بیت کوین متفاوت است ؟

از آنجایی که هنوز بین بیت کوین و اتریوم شکاف وجود دارد، زنجیره‌ها نمی‌توانند به صورت بومی با یکدیگر صحبت کنند، در این امر اعتماد بین مردم ضروری است. در مقایسه با رپد بیت کوین، بیت کوین هرگز به همان سطح امنیت یا عدم اعتماد اولیه نبوده است، زیرا به افراد و سازمان ها برای مدیریت سیستم، به جای یک کد خالص متکی است.

برای افزایش اعتماد و شفافیت، (WBTC) رپد بیت کوین شده  تحت شرایط های منظم قرار می گیرد و تمام تراکنش ها و تاییدیه های زنجیره ای را برای شبکه های بیت کوین و اتریوم را منتشر می کند. کاربران می توانند به طور مستقل بررسی کنند که چه مقدار BTC بیت کوین به آدرس (WBTC) رپد بیت کوین شده در بلاک چین بیت کوین ارسال شده است، سپس بررسی کنند که آیا این تراکنش ها با ایجاد توکن های (WBTC) رپد بیت کوین شده  در بلاک چین اتریوم مطابقت دارند یا خیر. روند معکوس سوزاندن (WBTC) رپد بیت کوین شده  برای بازخرید بیت کوین نیز می تواند در زنجیره ردیابی شود.

توکن های (WBTC) رپد بیت کوین شده  چگونه تولید می شوند؟

اعضای حاکم (WBTC) رپد بیت کوین شده DAO در مورد ارتقاء و تغییرات عمده در پروتکل تصمیم می گیرند و همچنین اینکه چه کسی می تواند نقش بازرگانان و متولیان مدیریت سیستم را بر عهده بگیرد.

کاربرانی که بیت کوین دارند و می خواهند آن را به (WBTC) رپد بیت کوین شده  تبدیل کنند باید با بازرگانان تعامل داشته باشند. بازرگانان فرآیند ضرب یا سوزاندن توکن های (WBTC) رپد بیت کوین شده  را با انجام مراحل تأیید برای تأیید هویت کاربران آغاز می کنند. متولیان بیت کوین واقعی بسته بندی شده را نگه می دارند و عملیات استخراج و سوزاندن توکن ها را در بلاک چین اتریوم انجام می دهند. هنگامی که (WBTC) رپد بیت کوین شده  سوزانده می شود، BTC از متولی به کاربر بازگردانده می شود. هنگامی که (WBTC) رپد بیت کوین شده  جدید استخراج می شود، BTC از کاربر گرفته می شود و توسط متولی ذخیره می شود.

همچنین بخوانید: دامیننس بیت کوین (BTC.D) چیست؟

چگونه توکن های (WBTC) رپد بیت کوین شده را بدست می آورید؟

از آنجایی که (WBTC) رپد بیت کوین شده  یک توکن ERC-20 است، می توان آن را در صرافی های غیرمتمرکز (DEX) مانند Kyber یا Uniswap معامله کرد. اگر می خواهید بیت کوین را با (WBTC) رپد بیت کوین شده  تعویض کنید، پلتفرم های مختلفی از جمله کیف پول Atomic ،Coinlist و Poloniex در دسترس هستند.

چه کاری می توانید با (WBTC) رپد بیت کوین شده انجام دهید؟

(WBTC) رپد بیت کوین شده را می توان در DeFi برای وام، استقراض، مبادله توکن، کشاورزی بازده و در استخرهای نقدینگی استفاده کرد. برخی از پلتفرم های DeFi که از (WBTC) رپد بیت کوین شده  پشتیبانی می کنند عبارتند از Aave ،Balancer ،Compound ،Kyber Network ،MakerDAO و Uniswap.
آینده کمتر به نحوه استفاد از رپد بیت کوین مربوط است و بیشتر به توسعه دهنگان و نحوه استفاده از آن ارتباط دارد. به عنوان یک توکن بدون مجوز ERC-20،(WBTC) رپد بیت کوین شده  به بلوک دیگری برای برنامه‌های DeFi در اکوسیستم رو به رشد «لگو پول» تبدیل می‌شود. همانطور که خود DeFi رشد می کند، موارد استفاده و برنامه های کاربردی برای (WBTC) رپد بیت کوین شده نیز افزایش می یابد.

با سپاس از هراهی شما بیتریومی های عزیز که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00