چشم انداز اقتصاد جهانی

پس از اوج گرفتن و کاهش در ماه سپتامبر، به نظر می رسد که بازارهای مالی در ماه اکتبر نیز تحت تأثیر حرکت دلار قرار خواهند گرفت. نگاهی به نمودار دلار آمریکا می تواند یک چشم انداز کلی از شرایط اقتصاد جهانی به ما بدهد.

از سوی دیگر، در حالی که تنش های ژئوپلیتیکی در سراسر جهان با جنگ روسیه و اوکراین و انقلاب جاری در ایران در حال افزایش است، تورم و سیاست های بانک های مرکزی موضوع اصلی هر نشست و رویداد اقتصادی است. اکتبر باید با چشم انداز نرخ بهره ایالات متحده، تنش های ژئوپلیتیکی، و آخرین محدودیت هایی که ایالات متحده بر شرکت های فناوری چینی اعمال کرده، نوسان های زیادی داشته باشد. تا انتهای این مطلب همراه آکادمی بیتریوم باشید، همچنین برای خواندن مطالب بیشتر در این زمینه به دپارتمان اقتصاد مراجعه کنید.

دلار آمریکا

 

دلار آمریکا

پس از افزایش 75 واحدی نرخ بهره پایه توسط فدرال رزرو در 21 سپتامبر، دلار ایالات متحده بالاترین نرخ 20 ساله جدیدی را تست کرد تا حدود 4.7 درصد در ماه افزایش یابد، البته قبل از اینکه کمی پایین تر در 112.12 بسته شود. در روزهای اول اکتبر، پس از ضعیف‌تر شدن آمارهای اقتصادی آمریکا که می‌توانست سیاست‌های سخت‌گیرانه فدرال رزرو را آرام تر کند، دلار همچنان به زیان خود ادامه داد. حقوق و دستمزدهای غیرکشاورزی با کاهش نرخ بیکاری به 3.5 درصد و 263 هزار شغل تازه ایجاد شده، انتظارات برای افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو را افزایش داد. سیاستگذاران بانک مرکزی ایالات متحده بار دیگر تاکید کردند که تمرکز آنها بر کاهش تورم خواهد بود. نشست بعدی FOMC در 2 نوامبر برگزار می شود و تا آن زمان هیچ چشم اندازی برای کاهش دلار نداریم. قبل از جلسه بعدی فدرال رزرو، ما باید صورتجلسه PPI و FOMC (دوازدهم)، CPI (سیزدهم)، داده‌های خرده‌فروشی و تجاری (چهاردهم)، داده‌های مسکن (نوزدهم و بیستم و بیست و ششم)، سفارش کالاهای بادوام و تولید ناخالص داخلی را تماشا کنیم. 27)، PCE و شاخص درآمد و هزینه های شخصی در 28 اکتبر را از نزدیک پیگیری کنیم.

همچنین بیشتر بخوانید در مورد : ارز و دلار

یورو

 

یورو

حتی افزایش ۷۵ واحدی نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا در ماه سپتامبر نیز نتوانست به یورو کمک کند. پس از نشست بانک مرکزی اروپا، یورو در کوتاه مدت در برابر دلار آمریکا رشد کرد و به بالای 1.20 رسید. با این حال، حل شدن چالش های منطقه یورو به این راحتی ها نیست. در حالی که ECB در 27 اکتبر تشکیل جلسه می دهد و انتظار می رود که اقدامات تندروانه تری برای کنترل تورم داشته باشد، از آنجایی که شرایط اقتصادی در حال بدتر شدن است، کمک چندانی به رشد یورو به خصوص در برابر دلار آمریکا نخواهد کرد. با نزدیک شدن به فصل زمستان، مشکلات انرژی اروپا تشدید می شود، زیرا انفجارها در خط لوله نورد استریم 1 در دریای بالتیک تقریباً امیدها برای از سرگیری صادرات گاز روسیه در کوتاه مدت را از بین برده است. از سوی دیگر، با افزایش بازده اوراق قرضه ایالات متحده، در حالی که تقاضای پناهگاه امن دلار نیز افزایش می یابد، یورو برای سرمایه گذاران چندان جذاب نخواهد بود، به خصوص در حال حاضر که چشم انداز منطقه یورو در فصل زمستان بسیار نامشخص است. در حالی که داده‌های اقتصادی اخیر منتشر شده از منطقه یورو به اندازه کافی ناامیدکننده بودند، اینها برخی دیگر از داده‌های اقتصادی هستند که باید در کنار نشست ECB در 27 اکتبر از نزدیک پیگیری کنیم، از جمله اعداد تجاری اتحادیه اروپا و نشست‌های گروه یورو (14)، احساسات و شرایط اقتصادی ZEW (هجدهم). ، تورم (19)، شاخص مدیران خرید بخش تولید (24)، و  تولید ناخالص داخلی و تورم تولید کننده اروپا در 28 اکتبر.

همچنین بخوانید: اقتصاد چگونه کار می کند

استرلینگ

بازار در ماه سپتامبر به برنامه های اقتصادی خانم تراس واکنش منفی نشان داد. دولت بریتانیا از بودجه کوچکی رونمایی کرد که شامل کاهش مالیات و سایر یارانه ها برای مقابله با افزایش شدید هزینه های قبوض خانه ها می شود. اما سوال اصلی سرمایه گذاران منبع این بودجه بود که هنوز مشخص نیست. نگرانی در مورد تأثیر بر تقاضا و تورم، در حالی که به این معنی است که دولت باید بدهی قابل توجهی بپذیرد، تأثیر منفی شدیدی بر بازار و همچنین روند نزولی استرلینگ و سقوط بازارهای سهام بریتانیا داشت. همزمان، با افزایش ریسک بازار، تقاضای پناهگاه امن دلار آمریکا نیز پس از آن افزایش یافت. این نگرانی ها به حدی بود که بازار کاهش تورم از 10.1 درصد به 9.9 درصد در ماه اوت و افزایش 50 واحدی نرخ بهره توسط BoE را نادیده گرفت.

ناپختگی این برنامه به حدی بود که حتی صندوق بین المللی پول نیز بیانیه ای نادر در مورد حکمت چنین کاهشی در سیاست مالی با توجه به شرایط اقتصادی کنونی ارائه کرد. این بیانیه صندوق بین المللی پول باعث نوسانات شدید در بازارهای مالی شد. پس از انتقادات مختلف نسبت به این طرح، نخست وزیر جدید لیز تراس و کوارتنگ با مسئولین دفتر بودجه مشورت کردند و از برخی از بخش‌های طرح خود منصرف شدند که به نوعی مورد استقبال فعالان بازار قرار گرفت. به هر حال، هنوز نمی‌توانیم به اقتصاد بریتانیا و استرلینگ در ماه اکتبر خوش‌بین باشیم. در بخش داده‌های اقتصادی، برای استرلینگ، داده‌های زیادی برای بررسی داریم، از جمله داده‌های بازار کار (یازدهم)، تولید ناخالص داخلی و اعداد تجاری (دوازدهم)، تورم (19)، و خرده‌فروشی در 21 اکتبر.

ین

به دلیل سیاست‌های پولی BoJ، ین یکی از ضعیف‌ترین ارزها در سال 2022 بوده است، به طوری که ین در برابر دلار آمریکا به کمترین میزان در 24 سال گذشته یعنی 145.90 رسیده است. این روند نزولی ین نگرانی هایی را به وجود آورد تا جایی که وزارت دارایی در نهایت در بازار ارز مداخله کرد، که برای اولین بار از سال 1998 است. ژاپن 2.84 تریلیون ین برای جلوگیری از افت مداوم ارزش ین هزینه کرد. مداخله چندان مؤثر نبود و USDJPY به سرعت از 140.37 بازگشت. برای ماه اکتبر، ما انتظار هیچ تغییری در برنامه های بانک مرکزی ژاپن نداریم، بنابراین، اختلاف بین سیاست های بانک مرکزی در ژاپن و سایر اقتصادهای بزرگ همچنان می تواند بر ین فشار وارد کند. انتظارات برای ین 145 تا 150 ین ژاپن در برابر دلار آمریکا است. از نظر داده‌های اقتصادی، تقویم برای ین چندان سنگین نیست، با این حال، ما باید تراز تجاری (یازدهم)، تولید صنعتی (هفدهم)، داده‌های تجاری (بیستم)، داده‌های بازار کار و تصمیمات نرخ بهره BoJ را در 28 اکتبر از نزدیک پیگیری کردیم.

همچنین بخوانید: سیاست پولی و مالی چیست

طلا

 

طلا

در حالی که در یک دیدگاه کلی، پناهگاه امن طلا باید با تقاضای بیشتر از آن حمایت کند، دلار قوی تر در طرف مقابل آن عمل می کند. از سوی دیگر، با افزایش بازده اوراق، طلا جذابیت خود را از دست می دهد. به هر حال ضعف در بازار های سهام و خروج بخشی از وجوه می تواند به تقاضای بیشتر فلز زرد کمک کند. بسته به ارزی که با آن معامله می کنید، نمودار متفاوتی دارد، طلا در برابر دلار کاهش می یابد، اما در برابر ین ژاپن و یورو افزایش می یابد. به هر حال، قرارداد طلا به دلار قیمت گذاری شده است، بنابراین تا زمانی که ما انتظارات سیاست های انقباضی از FED داشته باشیم، فکر نمی کنم طلا در موقعیت خرید باشد، اما همچنین باید برای فروش آن، بیشتر فکر کنیم. و این عدم اطمینان نیز دلیل دیگری است که سرمایه گذاران بیشتری را از سرمیاه گذاری در آن عقب نگه می دارد. بنابراین، پیش‌بینی کلی برای اکتبر، یا بهتر است بگوییم قبل از نشست بعدی فدرال رزرو در دوم نوامبر نزولی است.

نفت

پس از 4 ماه کاهش متوالی و در حالی که نگرانی‌های مربوط به رشد اقتصاد جهانی چشم‌انداز تقاضا را کاهش می‌دهد، نشست اوپک پلاس در اوایل اکتبر با غافلگیری همراه بود. اوپک پلاس شامل 13 عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت و 11 متحد به رهبری روسیه است که تصمیم گرفتند تولید را 3.5 میلیون بشکه و عرضه را 2.0 میلیون بشکه کاهش دهند. این تصمیم به قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت (WTI) کمک کرد تا 22 درصد از پایین ترین سطح 28 سپتامبر به بالاترین رقم 10 اکتبر بالای 92 دلار آمریکا برسد. تصمیمی که اوپک پلاس گرفت روسیه را خوشحال کرد و اختلافات بین ایالات متحده و عربستان سعودی را افزایش داد، زیرا آنها معتقدند که این به معنای حمایت از روسیه در مقابله با آنها است، به ویژه زمانی که به انتخابات میان دوره ای نزدیک است و ممکن است تأثیر منفی بر رای دموکرات ها بگذارد. به هر حال، قیمت نفت به طور کلی به تنش‌های ژئوپلیتیکی و تعادل عرضه و تقاضا بستگی دارد. با تصمیمات اخیر اوپک پلاس نشان می دهد که آنها نمی گذارند قیمت نفت بیش از حد پایین بیاید و در عین حال تنش های ژئوپلیتیکی بین روسیه و اوکراین از یک سو و خیزش مردمی علیه دولت ایران که در حال تبدیل شدن به یک انقلاب است نیز از سوی دیگر، می تواند عدم اطمینان را افزایش دهد که باعث افزایش قیمت ها نیز خواهد شد. برای ماه اکتبر، ما گزارش‌های ماهانه اوپک، آژانس بین‌المللی انرژی و EIA را داریم، در حالی که هر سه‌شنبه و چهارشنبه باید گزارش‌های موجودی هفتگی API و EIA را نیز دنبال کنیم.

وال استریت

وال استریت

 

داده‌های اقتصادی برای متقاعد کردن فدرال رزرو به سیاست‌های انقباضی کمتر، آنقدر هم ضعیف نبود، بنابراین، با موضع سخت گیرانه تر که می‌تواند نرخ‌های بهره را افزایش دهد، فشار بیشتری بر بازارهای سهام وارد خواهد شد. این همان چیزی است که در چند کلمه برای اکتبر انتظار داریم. برای نشست فدرال رزرو در ماه نوامبر، چندین داده در این ماه مهم بوده و خواهد بود. اول از همه، بازار کار، که اعداد NFP در 7 اکتبر نشان داد به اندازه کافی قوی است تا بتواند سیاست‌های سخت گیرانه تر را نیز تحمل کند. و اکنون ما منتظر اعداد تورم در 13 اکتبر هستیم. اگر همانطور که انتظار می رود، 0.2 درصد یا حتی بیشتر افزایش یابد، در ماه سپتامبر، می توانیم نسبت به افزایش 75 واحدی دیگر نرخ بهره مطمئن باشیم، اما اگر 0.1 درصد افزایش یابد یا حتی کمتر، در این صورت شک و تردید در میزان سخت گیری های بانک مرکزی افزایش خواهد یافت که می تواند به قیمت سهام کمک کند. ما نشانه های دیگری نیز داریم، مانند قیمت PCE و داده های درآمد شخصی و اعداد PMI بخش های تولیدی و غیر تولیدی. هر خبر یا داده اقتصادی که باعث کندی لحن انقباضی فدرال رزرو شود، می تواند بازارهای سهام را حمایت کند و بالعکس. از آنجایی که حدس زدن می تواند با اشتباه همراه باشد، می توانم بگویم شما باید بیشتر از من یا یک تحلیلگر دیگر، اخبار را دنبال کنید. با این حال، به عنوان یک انتظار شخصی، من انتظار ندارم قبل از جلسه بعدی فدرال رزرو روند صعودی شروع شود، بنابراین چشم انداز من برای اکتبر حرکت جانبی با تمایل نزولی است.

نظرات خود را در بخش دیدگاه ها با آکادمی بیتریوم به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00