بازی NFT چیست؟ تاثیر آن در دنیای گیم و بازار ارز دیجیتال

بازی NFT چیست؟ تاثیر آن در دنیای گیم و بازار ارز دیجیتال

NFT ها طرز تفکر گیمرها را در مورد بازی های آنلاین و خرید دارایی های درون بازی متحول می کنند. در حالی که صنعت بازی جهانی در همه بازارها به رشد خود ادامه می‌دهد، ساختار آن به گونه‌ای باقی می‌ماند که اساساً به نفع توسعه‌دهندگان بازی باشد و جریان یک طرفه ارزش را تداوم بخشد، که در آن بازیکنان پول خرج می‌کنند تا قفل دسترسی به دارایی‌های درون بازی و پیکربندی‌های گیم‌پلی را باز کنند. در مقابل، بازی‌های ساخته‌شده با بلاک‌چین و برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) به بازیکنان این امکان را می‌دهند تا سودمندی و ارزش خریدهای درون‌بازی و کسب دارایی‌ها را به‌طور مؤثرتری حس کرده و دریافت کنند. همراه آکادمی بیتریوم باشید تا اطلاعات جذاب و شگفت انگیزی در مورد بازی های NFT دریافت کنید.

فناوری بلاک چین در بازی توسط توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) هدایت می‌شود، دارایی‌های دیجیتالی ای که محتوای درون بازی را نشان می‌دهند. این توکن‌ها منحصربه‌فرد، نادر و غیرقابل تقسیم هستند، در حالی که شبکه‌های بلاک چین که زیربنای NFT‌ها هستند، مالکیت بازیکن، کمبود قابل اثبات، قابلیت همکاری و تغییر ناپذیری را تسهیل می‌کنند. این مزایا با هم، پتانسیل پذیرش جریان اصلی و مدل ارزشی بسیار عادلانه‌تری را دارند.

بازی و بلاک چین

صنعت جهانی بازی از سه زیرمجموعه بازار درآمدزایی می کند: موبایل، رایانه شخصی و بازی های کنسولی که در مجموع صدها مورد ارزش گذاری شده اند.

میلیاردها دلار و در حال رشد است. با این حال، در حالی که متصدیان صنعت از این رشد قوی سود می برند، بازیکنان ارزش پایدار کمی برای خود تولید می کنند. پس از سرمایه‌گذاری روی کنسول‌ها، رایانه‌های شخصی یا دستگاه‌های تلفن همراه گران‌قیمت، بازیکنان وارد محیط‌های بازی می‌شوند، که تجربه کاربری با دسترسی سطحی را ارائه می‌دهند. در این بازی‌های سنتی، پول در یک جهت جریان دارد: بازیکنان باید برای دسترسی به محتوای درون بازی و ویژگی‌های انحصاری پول خرج کنند.

در مقابل، بازی‌های دارای بلاک چین که بسیاری از آنها برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) هستند (بیشتر بر روی ایجاد ارزش برای بازیکنان تمرکز می‌کنند). این پویایی یک تغییر پارادایم را معرفی می‌کند که به بازیکنان اجازه می‌دهد تا از سودمندی و ارزش دارایی‌های به‌دست‌آمده از طریق خریدهای درون بازی، گیم‌پلی منظم یا رویدادهای تبلیغاتی بهتری بهره ببرند. به عنوان مثال، هنگامی که یک بازیکن در یک بازی سنتی یک ارتقاء زره را خریداری می کند، تنها مزیت آن بهبود گیم پلی در چارچوب همان بازی است. با این حال، در یک اکوسیستم بازی که از توکن‌های غیرقابل تعویض بین پلتفرمی (NFT) استفاده می‌کند، همان زره را می‌توان به گونه‌ای توکن کرد که خریدهای درون بازی را به دارایی‌های قابل انتقال تبدیل کند، که ممکن است در بین بازی‌های به هم پیوسته مزیت‌هایی ایجاد کرده یا با پول مبادله شود. سایر دارایی های دیجیتال شبکه های بلاک چین زیربنایی، تولید و استقرار این NFT ها را در محیط های بازی متعدد امکان پذیر می کند. از آنجایی که NFT ها منحصر به فرد هستند و می توانند به گونه ای طراحی شوند که ارزش خود را فراتر از بازی ای که در آن ایجاد شده اند حفظ کنند، بازی های ساخته شده با بلاک چین این پتانسیل را دارند که اقتصاد بازی را به طور چشمگیری گسترش دهند، دسته بندی های جدید بازی را ایجاد کنند و به توسعه بازی های جدید دامن بزنند. برای کشف اینکه چگونه این فرآیند ممکن است آشکار شود، ابتدا مهم است که NFT ها را درک کنید.

بازی NFT چیست؟ تاثیر آن در دنیای گیم و بازار ارز دیجیتال

توکن های غیر قابل تعویض 101

توکن های غیر قابل تعویض منحصر به صنعت بازی های بلاک چین نیستند. این توکن ها می توانند دارایی های دیجیتال و دنیای واقعی مانند آثار هنری، املاک و مستغلات، کلکسیون ها و حتی هویت شخصی را نشان دهند. در نتیجه، NFTها دارای طیف گسترده ای از کاربردهای عملی هستند که برای صنایع مختلف و موارد استفاده جذاب است و پذیرش آنها در حال تسریع می باشد. برخلاف اکثر توکن های دیجیتال دیگر، NFT ها سه ویژگی متمایز از خود نشان می دهند:

غیر قابل تعویض:

همانطور که از نام آن پیداست، هر NFT یک توکن رمزنگاری شده است که نشان دهنده چیزی منحصر به فرد یا غیرقابل تعویض می باشد، به این معنی که با NFT دیگر قابل تعویض نخواهد بود. ابرداده درون هر NFT به عنوان یک رکورد دائمی و غیرقابل تغییر در بلاک چین وجود دارد. این رکورد چیزی را که توکن نشان می دهد، مشابه گواهی اصالت و همچنین تاریخچه مالکیت توکن و سابقه تراکنش (عنوان) را توصیف می کند. در مقابل، بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین (BTC)، اتر (ETH) و سایر توکن‌های کاربردی، قابل تعویض هستند (یعنی یک بیت کوین به طور موثر با هر بیت‌کوینی یکسان است) و بنابراین از این نظر منحصر به فرد نیستند.

نادر بودن:

کمیاب بودن هر NFT یکی از مؤلفه‌های مهم  است که آنها را مطلوب می‌کند. به عنوان مثال، در بازی CryptoKitties، کاربران گربه‌های دیجیتالی را جمع‌آوری و پرورش می‌دهند که هر کدام توسط یک NFT مشخص شده تجسم یافته‌اند. برخی از این کریپتو کیتی‌ها مجموعه‌ای کمیاب در نظر گرفته می‌شوند، که در نتیجه قیمت درخواستی آن‌ها را در میان مجموعه‌دارانی که به کمبود قابل اثبات آن‌ها اهمیت می‌دهند، افزایش می‌دهد. در سال 2018، یک CryptoKitty به نام Dragon به قیمت 600 ETH فروخته شد که در آن زمان معادل 170 هزار دلار بود.

تقسیم ناپذیری:

ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین با توجه به قابلیت تعویض و استفاده مورد نظر به عنوان وسیله مبادله، به واحدهای کوچکتر تقسیم می شوند. در مقابل، اکثر NFT ها باید به عنوان یک واحد خریداری، فروخته و نگهداری شوند و بنابراین غیرقابل تقسیم هستند (به همان ترتیبی که نمی توانید 10٪ بلیط کنسرت یا 60٪ بلیط هواپیما را خریداری کنید).

اکنون که ویژگی‌های تعیین‌کننده NFTها را مورد بحث قرار دادیم، می‌توانیم مزیت‌های استقرار این توکن‌ها را در زمینه بازی آنلاین بررسی کنیم.

بازی NFT چیست؟ تاثیر آن در دنیای گیم و بازار ارز دیجیتال

مزایای NFTهای بازی

اگرچه بسیاری از NFTها از استاندارد توکن اتریوم ERC-721 استفاده می کنند، NFT ها در چندین شبکه دیگر نیز رایج هستند، مانند TRON (Blockchain Cuties)، EOSIO (EOS Knights) و NEO (Blocklords). بسیاری از مزایای گیم پلی غیرمتمرکز عبارتند از:

مالکیت:

خریدهای سنتی درون بازی، سرمایه‌گذاری‌های یک‌باره و غیرقابل انتقالی هستند که در یک دنیای بازی قفل می‌شوند. در مقابل، استفاده از NFT ها در محیط های بازی به بازیکنان به جای توسعه دهندگان بازی، مالکیت دارایی های درون بازی خود را اعطا می کند. از طریق فناوری بلاک چین، گیمرها می توانند خریدهای درون بازی را ذخیره کنند، آنها را به بازیکنان دیگر بفروشند یا آنها را به بازی های پشتیبانی شده دیگر منتقل کنند.

کمبود قابل اثبات:

کلکسیونرها به نادر بودن و اصالت اهمیت می دهند و کمبود خریدهای NFT درون بازی از طریق سوابق تغییرناپذیر تعبیه شده در شبکه بلاک چین زیربنایی NFT قابل اثبات است. این دفتر کل توزیع شده تعداد و منحصر به فرد بودن هر NFT و همچنین سابقه مالکیت آن را تأیید می کند.

قابلیت همکاری:

بازی های آنلاین سنتی روی سرورهای متمرکز وجود دارند. به این ترتیب، دارایی های درون بازی در سیستم های اختصاصی وجود دارند که با دیگران ارتباط برقرار نمی کنند. در مقابل، بازی‌های غیرمتمرکز روی بلاک‌چین‌های مستقل وجود دارند که به‌عنوان چارچوب پشتیبان برای سایر بازی‌های به هم پیوسته عمل می‌کنند. در نتیجه، دارایی‌های بازی نشان‌داده‌شده توسط NFT‌ها می‌توانند به گونه‌ای طراحی شوند که در محیط‌های مختلف قابل اجرا باشند. به عنوان مثال، دو بازی ساخته شده بر روی شبکه اتریوم می توانند از همان دارایی های درون بازی مانند وسایل نقلیه، زره ها یا حتی شخصیت های کامل پشتیبانی کنند.

تغییر ناپذیری:

وقتی یک بازی آنلاین سنتی خاموش می شود، کاربران به طور سنتی تمام خریدهای درون بازی خود را از دست می دهند. با این حال، NFT ها مستقل از یک پلت فرم بازی خاص وجود دارند و بر روی خود بلاک چین زندگی می کنند. به این ترتیب، خریدهای درون بازی بدون توجه به اتفاقی که برای بازی می‌افتد، قابل خرید و فروش هستند و بازی‌های جدید را می‌توان برای اتصال به پروتکل بلاک‌چین موجود طراحی کرد. علاوه بر این، دارایی‌های بازی فعال‌شده با بلاک چین را نمی‌توان تکرار یا دستکاری کرد، زیرا رکورد دائمی هر NFT پس از صدور ایجاد می‌شود.

NFTها و آینده صنعت بازی های بلاک چین

اگرچه پذیرش NFT در دنیای بازی مزایایی دارد، اما موانع قابل توجهی را نیز برای غلبه بر آن به همراه دارد. مهمتر از همه، NFTها باید برای مصرف کنندگان اصلی که ممکن است از نظر فنی گرایش نداشته باشند، جذاب تر و شهودی تر شوند و از آنجایی که NFT ها دارای ارزش ذاتی می باشند، این خطر وجود دارد که برخی از آنها عمدتاً به عنوان دارایی های سوداگرانه استفاده شوند. این پتانسیل می‌تواند بازیکنان را به خرید دارایی‌های درون‌بازی با امید به فروش آن‌ها برای سود آتی به جای استفاده از دارایی‌های درون اکوسیستم بازی، برانگیزد.

بازی NFT چیست؟ تاثیر آن در دنیای گیم و بازار ارز دیجیتال

سخن پایانی

علی‌رغم این چالش‌ها، پتانسیل کسب سود در صنعت بازی، برندهای غیرمتمرکز بلاک چین را ترغیب می‌کند تا NFT‌ها را آزمایش کنند، احتمالاً با ایجاد مشارکت با پروژه‌های بلاک چین شخص ثالث که دارای تخصص فنی لازم برای تحقق چشم‌انداز خود هستند. به طور همزمان، موفقیت گسترده‌تر dApps بازی احتمالاً نقشی در تسریع بیشتر پیشرفت‌های زیرساخت NFT ایفا می‌کند و باعث توسعه راه‌حل‌های نوآورانه می‌شود که پذیرش جریان اصلی را باز می‌کند.

آکادمی بیتریوم قابلیت اطمینان محتوای سایت را تضمین نمی کند و هیچ گونه مسئولیتی در قبال خطا، حذف یا نادرستی ندارد. نظرات و دیدگاه های بیان شده در هر مقاله biteriomacademy صرفاً متعلق به نویسنده است و منعکس کننده نظرات مدیریت آن نیست. اطلاعات ارائه شده در سایت فقط برای مقاصد اطلاعاتی است و هیچ یک از محصولات و خدمات مورد بحث یا مشاوره سرمایه گذاری، مالی یا تجاری را تایید نمی کند. قبل از تصمیم گیری مالی باید با یک متخصص واجد شرایط مشورت شود. لطفاً برای کسب اطلاعات بیشتر از سیاست از سایت biteriomacademy ما دیدن کنید. همچنین می توانید مقاله عرضه اولیه NFT را از سایت ما بخوانید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00