کاردانو چیست؟ همه چیز درباره ارز کاردانو | آکادمی بیتریوم

کاردانو چیست؟ همه چیز درباره ارز کاردانو | آکادمی بیتریوم

کاردانو یک پلت فرم بلاک چین است که برای پردازش تراکنش ها با استفاده از یک ارز دیجیتال اختصاصی به نام ADA طراحی شده است.
پلتفرم کاردانو می‌تواند انواع تراکنش‌ها را انجام دهد، اما هدف واقعی تبدیل شدن به «اینترنت بلاک چین» است و اکوسیستمی ایجاد می‌کند که امکان تبادل بدون درز بین بلاک‌چین‌های مختلف را فراهم می‌کند.
بیایید ببینیم که کاردانو (ADA) چگونه در مقابل دیگر بازیگران اصلی ارزهای دیجیتال قرار می گیرد.

تا انتهای این مقاله همراه آکادمی بیتریوم  باشید تا بدانید کاردانو چیست، همچنین جهت خواندن مطالب بیشتر دپارتمان رمز ارز کلیک کنید.

کاردانو چیست؟

کاردانو یک بلاک چین است و ADA سکه ای است که شبکه کاردانو را تقویت می کند. این از جهاتی شبیه اتر و بلاک چین اتریوم است.
بیت کوین را به عنوان Crypto 1.0 در نظر بگیرید. این در اصل طلای دیجیتال است، اما سیستم با مشکلات مقیاس پذیری مواجه است. سپس اتریوم وجود دارد که اغلب به عنوان Crypto 2.0 شناخته می شود.
کاردانو که در سال 2017 راه اندازی شد، Crypto 3.0 است و هدف آن بهبود عملکردی است که اتریوم در ابتدا فاقد آن بود.

همچنین بخوانید: بلاک چین طلای دیجیتال

چارلز هاسکینسون کاردانو را تاسیس کرد و همچنین یکی از بنیانگذاران اتریوم است. هاسکینسون به دلیل اختلاف با یکی از بنیانگذاران ویتالیک بوترین در سال 2014 در مورد اینکه آیا پروژه اتریوم باید تجاری باشد یا خیر، با تیم اتریوم اختلاف پیدا کرد.
هاسکینسون کاردانو را به عنوان یک بلاک چین مقیاس پذیرتر، قابل همکاری تر و پایدارتر راه اندازی کرد و قصد داشت بیت کوین و اتریوم را بهبود بخشد.

Henrik Gebbing، یکی از شرکت‌کنندگان، گفت: «توسعه مداوم کاردانو که توسط حامیان «قاتل اتریوم» نامیده می‌شود، توسط بنیاد کاردانو و مؤسسه تحقیقاتی IOHK که در [منابع و توسعه] و بررسی همتایان از طریق یک مدل توسعه رسمی مشارکت دارند، پشتیبانی می‌شود. -مدیر عامل و یکی از بنیانگذاران Finoa، نگهبان دارایی دیجیتال.
یکی از انتقادات عمده به بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری محبوب این است که شبکه های بلاک چین، بر اساس مکانیسم های اجماع اثبات کار، مقادیر زیادی انرژی را هدر می دهند. کاردانو از مکانیزم اجماع اثبات سهام استفاده می کند و بلاک چین پایدارتر و مقیاس پذیرتر را ارائه می دهد.

کاردانو ADA چیست؟

کاردانو چیست؟ همه چیز درباره ارز کاردانو | آکادمی بیتریوم

ADA ارز دیجیتال پلتفرم کاردانو است. سکه کاردانو به افتخار آدا لاولیس، ریاضیدان قرن نوزدهمی که به عنوان اولین برنامه نویس کامپیوتر شناخته می شود، نامگذاری شده است.
مردم از توکن های ADA برای پرداخت هزینه تراکنش برای استفاده از پلتفرم استفاده می کنند. همچنین به اعتبارسنجی ها به عنوان پاداشی برای اجرای سیستم اثبات سهام داده می شود.

کاردانو چگونه کار می کند؟

با یک شبکه بلاک چین، باید راهی برای تأیید تراکنش‌ها وجود داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که مردم توکن‌های مشابهی را دوبار خرج نمی‌کنند. با توجه به تمرکززدایی، هیچ مقام مرکزی مانند بانکی وجود ندارد که کار را مدیریت کند.
استخراج‌کنندگان بیت‌کوین و اتریوم 1.0 بر اساس اثبات مکانیزم‌های اجماع کار، رایانه‌هایی را برای حل معادلات پیچیده ریاضی و اضافه کردن بلوک‌های جدید داده به بلاک چین اجرا می‌کنند و در ازای کار خود، رمزارز دریافت می‌کنند. این کار وقت گیر است و مقدار زیادی برق مصرف می کند.

همچنین بخوانید: اتریوم چیست ؟ و چه کاربردهایی دارد ؟

کاردانو از staking استفاده می‌کند، فرآیندی که در آن شرکت‌کنندگان شبکه مقادیر مشخصی از رمزارز را برای کسب حق مشارکت در عملیات بلاک چین واریز می‌کنند.
دانیل هیل، رئیس استراتژی ثروتمند هیل، گفت: پروتکل (کاردانو) به گونه ای طراحی شده است که مصرف انرژی را در طول فرآیند تولید بلوک به حداقل برساند.

نحوه خرید کاردانو

شما خود کاردانو را نمی‌خرید، بلکه آلتکوین آن، ADA را می‌خرید. برای خرید ADA، می‌توانید در یکی از صرافی‌های اصلی ارزهای دیجیتال ثبت نام کنید. سپس می توانید ADA را در خود پلتفرم یا در یک کیف پول رمزنگاری ذخیره کنید.

کاردانو را از کجا بخریم ؟

به عنوان یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال، می‌توانید ADA را برای شبکه کاردانو از اکثر صرافی‌های برتر ارزهای دیجیتال خریداری کنید. Binance، Coinbase، Gemini و Kraken تعدادی از بازیگران اصلی هستند که ADA را می فروشند. برای کمک به یافتن یک تناسب خوب، این بررسی را بررسی کنید و بهترین صرافی های رمزنگاری را مقایسه کنید.

نحوه استفاده از کاردانو

شما می توانید از ADA مانند هر ارز دیجیتال استفاده کنید. می توانید آن را به عنوان یک سرمایه گذاری نگه دارید، از آن برای خرید استفاده کنید و آن را مبادله کنید. همچنین می توانید از ADA خود برای پوشش هزینه تراکنش ها در شبکه کاردانو و برای به دست آوردن توکن های بیشتر برای سهام استفاده کنید. اگر می خواهید کاردانو را به مدت طولانی نگه دارید، توجه داشته باشید که از کدام کیف پول استفاده می کنید.
دو کیف پول رسمی کاردانو عبارتند از کیف پول Daedalus (گره کامل) و کیف پول Yoroi (گره نور). هر دو کیف پول به کاربران این امکان را می‌دهند که کاردانو جدید کسب کنند

گبینگ گفت: دارایی های خود را به اشتراک بگذارند و همچنین به آنها اجازه دهند در Project Catalyst، صندوقی که ADA را به پروژه های کاردانو اعطا می کند، رأی دهند.
گبینگ همچنین گفت که توسعه‌دهندگان و مؤسسات می‌توانند از شبکه کاردانو برای پروژه‌ها استفاده کنند، حتی اگر مستقیماً از توکن ADA استفاده نکنند. وی افزود: «شاید قابل توجه ترین پروژه آتالا منشور باشد که به دنبال صدور هویت دیجیتال برای دانش آموزان در سراسر اتیوپی است، از جمله اطلاعات قابل تأیید در مورد عملکرد تحصیلی.
در اکوسیستم کاردانو نیز ابتکارات DeFi و غیرقابل تعویض توکن (NFT) زیادی وجود دارد. تعدادی از این پروژه‌ها شامل صرافی غیرمتمرکز Sundaeswap (SUNDAE) و پروتکل وام‌دهی غیرمتمرکز و غیرقابل اعتماد Meld (MELD) است.

مزایای کاردانو

• سازگارتر با محیط زیست. کاردانو یکی از سازگارترین سیستم های بلاک چینی است که با محیط زیست سازگار است. هاسکینسون در مصاحبه ای با فوربس در سال 2021 ادعا کرد که کاردانو 1.6 میلیون برابر بیشتر از بیت کوین از نظر انرژی کارآمدتر است.
• معاملات سریعتر. کاردانو همچنین در پردازش تراکنش‌ها بسیار سریع‌تر از بیت‌کوین یا اتریوم 1.0 است که گاهی اوقات از آن به عنوان اتریوم کلاسیک یاد می‌شود. کاردانو می تواند بیش از 250 تراکنش در ثانیه (TPS) را پردازش کند، در حالی که این مقدار برای بیت کوین 4.6 TPS و برای اتریوم 1.0 بین 15 تا 45 TPS است. این باعث می شود شبکه کاردانو بسیار مقیاس پذیر باشد. گفته شد، اتریوم 2.0 ارتقاء شبکه اتریوم برای رسیدگی به مسائل امنیتی و مقیاس پذیری قبلی است.

• شبکه مورد بررسی. تیم کاردانو از نزدیک با دانشگاهیان همکاری می کند تا تحقیقات مورد بررسی را برای هدایت توسعه بلاک چین ایجاد کند. گبینگ گفت: «ماهیت آن به عنوان یک بلاک چین منبع باز و بازبینی شده به تضمین بقا و تکامل آن فراتر از سازمان مادر کمک می کند.

همچنین بخوانید: اطلاعات کم یاب از بیت کوین و اتریوم

معایب کاردانو

  1. رسیدن به رقبای معتبرتر. کاردانو در تلاش است تا نسخه بهتری از بلاک چین ایجاد کند، اما رقبایی مانند اتریوم از مزیت سابقه استفاده طولانی‌تر و جذب بیشتر توسط توسعه‌دهندگان برخوردار هستند. در واقع، یکی از به‌روزرسانی‌های اتریوم 2.0 شامل رویکرد اثبات سهام است که می‌تواند مزیت اصلی کاردانو را نفی کند.
  2. ممکن است در برجسته شدن مشکل داشته باشد. بازار ارزهای دیجیتال شلوغ تر است و جلب توجه آسان نیست. هیل گفت: «مقاوم‌پذیر نیست و رقبای زیادی در یک فضا وجود دارند. برای مثال، Dogecoin نشان داد که یک رمزارز تا چه حد می‌تواند بر اساس یک الگوی رفتاری محبوب رونق بگیرد، چیزی که برند مستضعف‌تر کاردانو از آن برخوردار نیست.

کاردانو چیست؟ همه چیز درباره ارز کاردانو | آکادمی بیتریوم

آیا باید کاردانو بخرید ؟

حامیان کاردانو بر این باورند که به لطف سیستم نوآورانه و سازگار با محیط زیست، می تواند به یکی از ارزهای دیجیتال پیشرو تبدیل شود. کاردانو توسط تحقیقات و منابع زیادی پشتیبانی می شود، اما همچنان یک سرمایه گذاری پرخطر است.
«اگر ADA را در نظر دارید، با آن مانند هر ارز دیجیتال دیگری رفتار کنید. هیل گفت: در این مرحله، فقط چیزهایی را سرمایه‌گذاری کنید که راحت از دست می‌دهید و انتظار سودهای بزرگ را یک شبه نداشته باشید.
گبینگ توصیه می کند که اگر ایده های پشت کاردانو را دوست دارید، باید با سرمایه گذاری های کوچک شروع کنید.
گبینگ می‌گوید: «پیش از سرمایه‌گذاری در هر توکن بلاک‌چین، توصیه می‌شود به عنوان یک کاربر تجربه کسب کنید، با انجام تراکنش بین کیف پول‌ها، سرمایه‌گذاری در شبکه و استفاده از آن برای مشارکت در مدیریت، مقدار کمی را تجربه کنید.
تحقیق کن اگر به رویکرد کاردانو در فناوری بلاک چین اعتقاد دارید، می‌تواند افزودنی قوی برای سبد ارزهای دیجیتال شما باشد.

برای خواندن مقالات بیشتر به آکادمی بیتریوم مراجعه کنید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00