آربیتراژ (Arbitrage) چیست؟

معامله گران عزیز سلام در این مقاله قصد داریم به موضوع آربیتراژ چیست؟ و بررسی، معرفی آربیتراژ، انواع استراتژی های آربیتراژ، آربیتراژ در بازار نقدی و مزایای آربیتراژ بپردازیم. همچنین اهمیت آربیتراژ را برای شما مورد بررسی قرار دهیم تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کرده و بتوانید با استفاده از این روش سود خود را افزایش دهید.

آربیتراژ در علم اقتصاد به معنی کسب سود از تفاوت قیمت یک دارایی، بین دو یا چند بازار در زمان مشخص است. در واقع فرصتی برای بدست آوردن سود با ریسک کم می باشد. در این میان، با در نظر گرفتن این که ارزهای دیجیتال در صرافی‌های مختلف عرضه می‌شوند و نوسان زیادی دارند، امکان آربیتراژ در دنیای ارز دیجیتال وجود دارد. اما بدست آوردن سود از این روش برای تریدرهای ارز دیجیتال چگونه است؟

آربیتراژ چیست؟

آربیتراژ (Arbitrage) چیست؟

کلمه Arbitrage به معنی خرید یک دارایی در یک مکان و فروش آن با قیمت بالاتر در مکانی دیگر است. در بازار ارزهای دیجیتال می‌توان آربیتراژ را چنین تعریف کرد:
خرید بیت کوین از صرافی A و فروش آن در صرافی B و با قیمتی بالاتر. بدیهی است با هر ارز دیجیتال دیگری به جز بیت کوین نیز می‌توان آربیتراژ کرد. اگر بیت کوین در کل جهان تنها در یک صرافی خرید و فروش می‌شد، مثلا فرض کنید در کل جهان فقط صرافی بایننس وجود داشت، آربیتراژ معنایی نداشته و نمیشد از آن در بازار رمزارزها استفاده کرد. اما به دلیل آن که در صرافی‌های بسیار زیادی در جهان می‌توان ارزهای دیجیتال را خرید و فروش کرد، لذا می‌توان از این روش برای کسب درآمد استفاده کرد.
نکته اساسی در آربیتراژ، وجود اختلاف قیمت یک دارایی واحد، در دو صرافی متفاوت است. زمانی که تریدر، اختلاف قیمتی و یا اصطلاحا گپ قیمتی را در معاملات یک رمز ارز در دو صرافی مختلف بیابد، آن رمز ارز را از صرافی‌‌ای که قیمت پایین‌تری دارد خریداری کرده و با انتقال آن به صرافی دیگر، رمز ارز خود را با قیمتی بالاتر به فروش می‌رساند و از این اختلاف قیمت، سود کسب می‌کند. این تمام کاری است که در روش آربیتراژ مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما این روش ظرافت‌ها و ریزه‌کاری‌هایی دارد و به سادگی نیست.

علت اهمیت آربیتراژ چیست؟

نوبت این رسیده تا در این قسمت از مقاله، اهمیت اربیتراژ را برای شما معامله گران عزیز مورد بررسی قرار دهیم. معامله گران آربیتراژ در مسیر کسب سود، کارایی بازارهای مالی رو افزایش می دهند. همانطور که آنها خرید و فروش می کنند، تفاوت قیمت بین دارایی های یکسان یا مشابه کاهش می یابد. دارایی های با قیمت پایین تر پیشنهاد قیمت می شوند، در حالی که دارایی های با قیمت بالاتر فروخته می شوند. به این ترتیب آربیتراژ ناکارآمدی در قیمت گذاری بازار را برطرف کرده و نقدینگی را به بازار اضافه می کند.

آربیتراژ چه زمانی شکل می‌گیرد؟

با توجه به تعریف و شرایط وقوع آربیتراژ باید گفت این رخداد زمانی صورت می‌گیرد که بستر فروش دارایی کاملا فراهم باشد و محصول مورد نظر نیاز به معرفی یا بازاریابی نداشته باشد. بنابراین بسیاری از موارد معاملاتی از جمله صادرات یا واردات کالاها شامل مفهوم آربیتراژ نمی‌شوند. ماهیت آربیتراژ بر این اصل اساسی استوار است که سرمایه‌گذاری در چنین شرایطی کاملا بازدهی مثبت به همراه خواهد داشت. از سوی دیگر اگر ارزش یک دارایی در بازارهای مختلف برابر باشد؛ اصطلاحاً تعادل آربیتراژی برقرار است.

دلیل اختلاف قیمت ارزهای دیجیتال چیست؟

بازار ارزهای دیجیتال، یک بازار جهانی است و معاملات آن محدود به یک کشور و یا یک منطقه خاص نیست. وقتی بازاری در سطح جهانی گسترش می‌یابد، کاملا طبیعی است که بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری، در کل جهان با یک قیمت معامله نشوند. همچنین بازارهایی که مبتنی بر عرضه و تقاضا هستند و هر معامله‌گر می‌تواند دارایی خود را به قیمت دلخواه خود سفارش گذاری کند، هیچ مکانیزمی برای یکسان‌سازی قیمت‌ها وجود نداشته و چنین بازارهایی در ذات خود اختلاف قیمت‌ها را ایجاد می‌کنند. حتی در ابعاد یک کشور نیز اختلاف قیمتی وجود دارد. برای مثال قیمت بیت کوین در میان صرافی‌های ایرانی نیز یکسان نیست و با هم تفاوت دارد. گاهی اتفاقاتی در بازار رخ می‌دهد که اختلاف قیمت بیت کوین در صرافی‌های مختلف، بیشتر از حالت عادی بوده و تریدرهای حرفه‌ای بازار از این اتفاق نهایت استفاده را کرده و آن دارایی را آربیتراژ می‌کنند.

روش‌های کسب درآمد از آربیتراژ ارز دیجیتال کدام اند؟

آربیتراژ (Arbitrage) چیست؟

برای کسب درآمد از آربیتراژ در بازار ارزهای دیجیتال دو روش وجود دارد:

  • انجام تراکنش در تعداد زیاد
  • انجام تراکنش‌هایی با تعداد کمتر اما با مقادیر بیشتر

با توجه به این که تفاوت قیمت‌ها در آربیتراژ می‌تواند ناچیز باشد، برای کسب سود از روش دوم به سرمایه اولیه بالایی نیاز است. بنابراین افرادی که سرمایه زیادی ندارند، بهتر است که از روش اول استفاده کنند؛ یعنی تراکنش‌های زیادی را انجام دهند و از هر کدام سود کمی به دست بیاورند که در مجموع رقم قابل توجهی شود.

خبر خوب از آکادمی بیتریوم برای تریدرهای عزیز تخفیف بسیار ویژه‌ای در قبال کارمزد برای تمام بخش‌های معامله گری از صرافی بینگ اکس BingXگرفته است که می توانید با عضویت از طریق لینک زیر از تخفیف های ویژه در کارمزد معاملات و هدایای ویژه برای شما بیتریومی های عزیز بهره مند شوید.

برای عضویت در صرافی BingX اینجا کلیک کنید.

آربیتراژ چطور کار می‌کند؟

آربیتراژ (Arbitrage) چیست؟

آربیتراژ (arbitrage) یک رمز ارز فرآیند خرید رمز ارزها با قیمت پایین‌تر از یک صرافی و فروش آن با قیمت بالاتر در صرافی دیگر است. معامله‌گران می‌توانند این کار را به صورت دستی انجام دهند، اما زمان مسئله بسیار مهمی در ترید آربیتراژ است. به همین دلیل راه دیگر استفاده از پلتفرم‌هایی است که با استفاده از بات و به صورت خودکار معاملات آربیتراژ ارز دیجیتال می‌پردازند. استفاده از ربات‌های آربیتراژ و انجام خودکار فرآیند یافتن اختلاف قیمتی و خرید و فروش دارایی، کارایی بیشتری دارد.

مراحل انجام آربیتراژ در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

اولین گام برای انجام آربیتراژ در بازار رمز ارزها انتخاب صرافی‌هایی است که حجم معاملاتی بالایی دارند. حجم معاملات بالا برای انجام آربیتراژ نکته بسیار مهمی است. بازار باید عمق کافی برای انجام معامله را داشته باشد. در حال حاضر و در بازار ارزهای دیجیتال تعداد بسیار زیادی صرافی ارز دیجیتال حضور دارند که بستری برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال ایجاد کرده‌اند. برای مشاهده این صرافی‌ها می‌توانید از اطلاعات سایت کوین‌مارکت‌کپ استفاده کنید.

در هر یک از این صرافی‌ها، دارایی‌های دیجیتال زیادی معامله می‌شوند. شما در گام اول باید قیمت یک دارایی خاص را در همه یا تعدادی از این صرافی‌های رصد کنید و در صورت وجود اختلاف قیمت “مناسب” آن ارز دیجیتال را از صرافی‌ای که قیمت کمتری دارد، خرید کرده و آن را در صرافی دیگر که قیمت بالاتری دارد، به فروش برسانید. مثلا، قیمت یک توکن در صرافی بایننس ۱۰۰ دلار است و قیمت همان توکن در صرافی هیوبی، ۱۰۵ دلار است. شما باید توکن را از صرافی بایننس خریداری کرده و به صرافی هیوبی منتقل کنید و در آنجا توکن را به فروش برسانید. در اینجا شما به ازای هر توکن، ۵ دلار سود می‌کنید. تا زمانی که این اختلاف قیمت “مناسب” وجود دارد، این کار را می‌توان بارها انجام داد و مقدار سود را افزایش داد.

همانطور که حدس می‌زنید، انجام این کار به صورت دستی، کاری زمانبر بوده و معمولا این اختلاف قیمتی به صورت موقتی در بازار به وجود می‌آید و سرعت در انجام این کار بسیار مهم است. از طرف دیگر، رصد کردن قیمت صدها ارز دیجیتال، در ده‌ها صرافی مختلف کاری بسیار زمان بر و عملا نشدنی می باشد. این نکته را در نظر بگیرید که اختلاف قیمت یک توکن در دو صرافی ممکن است فقط برای چند دقیقه ادامه داشته باشد. احتمال اینکه شما در همان لحظه، آن توکن را تحت نظر داشته باشید، بسیار کم است.

پس از عبور از این گام، به مرحله حساس خرید در صرافی (الف) و انتقال توکن و فروش آن در صرافی (ب) می‌رسید. این کار باید در کمترین زمان ممکن انجام شود. هرچه فرآیند آربیتراژ را سریعتر انجام دهید، تعداد بیشتری را می‌توانید انجام داده و سود شما در نهایت افزایش خواهد یافت. همانطور که ملاحظه می‌کنید، آربیتراژ کردن یک ارز دیجیتال به صورت دستی و توسط خود تریدر، کارایی لازم را ندارد. به همین دلیل استفاده از ربات برای رصد بازار و همچنین انجام ترید بین دو صرافی برای آربیتراژ ضروری به نظر می‌رسد.

انتخاب صرافی مناسب برای انجام آربیتراژ

کاربران هنگام انتخاب صرافی ارز دیجیتال برای انجام Arbitrage باید به این نکته توجه داشته باشند که حجم معاملاتی صرافی زیاد باشد. از طرف دیگر، باید صرافی‌هایی انتخاب شود که قیمت‌های پایین‌تری برای رمزارزها ارائه می‌دهند. اما حواستان باشد اگر قیمت ارز دیجیتال در یک صرافی پایین باشد، لزوماٌ آن صرافی معتبر نیست. متاسفانه برخی از افراد بدون تحقیق کافی یک صرافی بی‌نام و نشان انتخاب می‌کنند که در نهایت منجر به از دست رفتن سرمایه می‌شود.

انواع آربیتراژ

آربیتراژ (Arbitrage) انواع مختلفی دارد و معامله‌گران در بسترهای مخلف و با سبک‌های متفاوت به این کار مشغول هستند که در این بخش با آن‌ها آشنا خواهیم شد:

  1. آربیتراژ آماری
  2. آربیتراژ زمانی
  3. آربیتراژ فاصله ای یا مکانی
  4. مثلثی

آربیتراژ آماری چیست؟

این نوع از آربیتراژ به استراتژی‌های مبادله ای اطلاق می‌شود که با استفاده از تحلیل‌های آماری برای سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف استفاده می‌کنند. بنابراین ممکن است این استراتژی‌ها دوره‌های زمانی مختلفی را شامل شوند. این روش آربیتراژ بیشتر کمی و عددی به نظر می‌رسد.

آربیتراژ زمانی چیست؟

وقتی سهام یک شرکت معتبر به دلایلی مثل نرسیدن به چشم انداز کوتاه مدت فروخته شود، آربیتراژ زمانی ایجاد می‌شود. در صورتی که یک شرکت موفق نشود که چشم اندازهای مالی خود را در کوتاه مدت برآورده کند، ارزش سهام آن در بازارهای بورس کاهش پیدا می‌کند که این مسئله می‌تواند باعث ایجاد آربیتراژ شود. این نوع آربیتراژ استراتژی است که به دنبال سود بردن از تغییرات قیمتی کوتاه‌مدتی است که با چشم‌انداز بلندمدت همخوانی ندارد.

آربیتراژ جغرافیایی یا فاصله‌ای یا مکانی چیست؟

در بخش قبلی در مورد این آربیتراژ صحبت کردیم، در این آربیتراژ اختلاف قیمت‌ها در سطح مناطق یک کشور و یا بین‌المللی است. به طور مثال می‌توان به تفاوت قیمت سهام یک شرکت واحد در کشورهای مختلف اشاره کرد. به طور مثال سهام یک شرکت بین‌المللی در بازار سهام نیویورک ۳۰ دلار و سهام همان شرکت در بازار لندن کمتر از ۲۵ دلار است. بنابراین اگر یک خریدار امکان آن را داشته باشد که سهام شرکت را از بازار لندن خریداری کرده و در بازار نیویورک به فروش برساند سود خوبی خواهد داشت.

آربیتراژ مثلثی چیست؟

این نوع آربیتراژها عموما در بازارهای ارزی شکل می‌گیرند. معمولا در این شکل از آربیتراژ یک ارز را با ارز دیگری معامله می‌کنند، سپس ارز تازه خریداری شده را با ارزهای دیگری مبادله می‌کنند. در نهایت ارزهای خریداری شده در مرحله آخر را مجددا با ارزهای اولیه معامله می‌کنند. نام آربیتراژ مثلثی از همین معامله سه گانه گرفته شده است. درست مثل اضلاع یک مثلث، مبادلات از یک نقطه شروع شده، به نقطه دوم می‌رود از آنجا به نقطه سوم و در نهایت به نقطه آغاز و همان ارز ابتدایی باز می‌گردد. سود معاملات در آربیتراژهای مثلثی تفاوت قیمت‌های ارزی، بیش از کارمزد خرید و فروش ارزهای مبادله‌ای است.

مزایای آربیتراژ چیست؟

آربیتراژ (Arbitrage) چیست؟

• معاملات ایمن و سریع

یکی از مزایای آربیتراژ معاملات ایمن و سریع می باشد. معاملات آربیتراژ به طور مطمئن و سریع توسط نرم افزارهای تجاری هوشمند انجام می شود که در برابر مداخله یا خطای انسانی نفوذ ناپذیر است. اینها سرمایه ‌گذاری‌های کوتاه مدت هستند که ریسک پایینی دارند و میتوانند سود رو تضمین کرده و از اختلاف قیمت موجود استفاده کنند. هیچ نقدینگی وجود ندارد که تحت تاثیر نیروهای بازار قرار بگیرد و دچار نوسان شود.

• سود کم ریسک

یکی دیگر از مزایای آربیتراژ، سود کم ریسک هست. معاملات آربیتراژ مستلزم سود در برابر خطر بسیار کم است، زیرا خرید و فروش به طور همزمان برای سود بردن از تغییرات قیمت انجام میشود. این احتمال وجود داره که معامله‌گران دیگر از همان فرصت آربیتراژ استفاده کرده و قیمت‌ها را به طور نامطلوب بالا و پایین کنند. بنابراین زمان در معاملات آربیتراژ بسیار مهم هست و توسط مدیران صندوق‌ها و موسسات مالی اجرا و مدیریت میشود که می‌توانید از طریق آن ها سرمایه‌گذاری کنید.

• سیستم های قابل اعتماد

یکی دیگر از مزایای آربیتراژ این است که سرعت، مبالغ هنگفت پول و حجم عظیمی از سهام در معاملات آربیتراژ نقش دارند. معامله‌گران به نرم افزارهای کامپیوتری پیچیده و بسیار کارآمد تکیه می‌کنند تا با تشخیص تغییرات جزئی قیمت و انجام معاملات خرید و فروش سهام در هزاران مورد، فرصت‌های آربیتراژ را شناسایی کرده و کسب سود کنند.

خطرات آربیتراژ ارز دیجیتال چیست؟

برخی از افراد به اشتباه فکر می‌کنند که آربیتراژ فرآیند ساده و بسیار پر سودی است. اما Arbitrage ارز دیجیتال با خطرات و ریسک‌هایی نیز همراه می باشد. افرادی که بدون داشتن دانش کافی اقدام به این کار می‌کنند، در اغلب موارد سرمایه خود را از دست می‌دهند. بنابراین هرگز نباید بدون اطلاع از این ریسک‌ها و خطرات، اقدام به انجام آن کرد.

یکی از خطرات بزرگ معاملات آربیتراژ، بسته شدن اختلاف بین قیمت‌ها قبل از نهایی کردن معامله است. در نتیجه سود، صفر یا حتی گاهی اوقات منفی می‌شود. این اتفاق می‌تواند به دلیل کندی در انجام معامله، هزینه‌های غیرمعمول و زیاد معامله، افزایش ناگهانی نوسانات و غیره باشد.

در نهایت، با توجه به این که آربیتراژ Arbitrage نیازمند انجام تراکنش‌های زیاد است، این ریسک برای کاربران وجود دارد که هنگام انجام تراکنش‌های خود، اشتباه کنند. برای مثال، ارز دیجیتال را به آدرس اشتباهی ارسال کنند. به همین دلیل افرادی که این گزینه را به عنوان روشی برای کسب سود انتخاب کرده‌اند، باید هنگام انجام معاملات دقت کافی داشته باشند.

با مفهوم آربیتراژ بیشتر آشنا شدیم و متوجه کامل این موضوع شدیم که ارزهای دیجیتال نیز نوعی ارز بین‌المللی محسوب می‌شوند، بنابراین مشخص است که با توجه به قیمت ارزهای دیجیتال در بازارهای مختلف و همچنین شرایطی مثل بازار عرضه اولیه برخی از رمزارزها می‌توان به آربیتراژ سودآوری دست پیدا کرد. به طور مثال خرید بیت کوین و تبدیل آن به ارزهای دیگر و در نهایت معامله ارزها با بیت کوین می‌تواند نمونه خوبی از آربیتراژ مثلثی در خرید ارز دیجیتال باشد.

نظر شما در رابطه با آربیتراژ با توجه به توضیحات و مزایا و خطراتی که گفته شد چیست؟ در بخش دیدگاه ها با آکادمی بیتریوم همراه باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00