واچ لیست یا فهرست‌های نظارتی چیست؟ (Watch list)

واچ لیست یا فهرست‌های نظارتی چیست؟ (Watch list)

واچ لیست به چه معناست؟

واچ لیست مجموعه‌ای از اوراق بهادار است که سرمایه‌گذار برای ترید بالقوه یا فرصت‌های سرمایه‌گذاری نظارت می‌کند. بسیاری از بسترهای کارگزاری و مالی، امکان ساخت و مشاهده آسان لیست های نظارتی را فراهم می کنند. یک لیست نظارتی سازماندهی شده می تواند به شناسایی فرصت های معاملاتی، پیگیری عملکرد سبد سهام، یا نظارت بر سهام داغ یا محبوب کمک کند. تا انتهای این مطلب همراه با آکادمی بیتریوم باشید.

نکات مهم درمورد واچ لیست(Watch list):

  • واچ لیست فهرستی از نمادهای تیک است که برای فرصت‌های بالقوه یا ردیابی عملکرد آنها نظارت می‌شود.
  • اکثر کارگزاری‌های آنلاین و پورتال‌های مالی امکان ساخت واچ لیست آسان را فراهم می‌کنند.
  • برخی از پلتفرم‌های معاملاتی احتمالا بر اساس معیارهایی که کارشناسان معتقدند ممکن است برای کاربران پلتفرم مهم باشد، فهرست‌های نظارتی ارائه دهند.
  • با استفاده از یک نمایشگر سهام، می توان یک لیست نظارت خودکار با تمرکز بر یک معیار خاص، مانند درآمد یا عملکرد بلند مدت ایجاد کرد.
  • فهرست‌های پیگیری را می‌توان به طور فعال مدیریت و نظارت کرد یا در طول زمان به صورت غیر فعال مشاهده کرد.

درک بهتر لیست های نظارتی یا واچ لیست ها:

واچ لیست اساساً لیستی از سهام که یک سرمایه گذار با چشمی به سمت سود بردن از قیمت ها در صورت سقوط به اندازه کافی برای ایجاد یک وضعیت کم ارزش جالب توجه می کند، می باشد. این فهرست “از نزدیک” را یک قدم جلوتر می برد. اینها نام هایی هستند که یک سرمایه گذار آماده خرید و مالکیت آنها با قیمت مناسب یا با کاتالیزور مناسب است (مثلاً نشانه ای از شعله ور شدن مجدد رشد).

یک سرمایه‌گذار یا معامله‌گر ممکن است فهرستی از چندین، ده‌ها یا حتی صدها ابزار معاملاتی ایجاد کند تا تصمیمات سرمایه‌گذاری آگاهانه‌تری بگیرد. واچ لیست می‌تواند به سرمایه‌گذار کمک کند تا شرکت‌ها را ردیابی کند و از اخبار مالی یا سایر اخباری که می‌تواند بر این ابزارها تأثیر بگذارد، مطلع بماند.

مطالعه مطالب بیشتر از آکادمی بیتریوم انواع بازارهای مالی

به طور معمول، سرمایه‌گذار لیست را رصد می‌کند و منتظر می‌ماند تا معیارهای خاصی مانند معاملات در یک حجم مشخص، خارج شدن از محدوده 52 هفته‌ای، یا حرکت بالاتر از میانگین متحرک 200 روزه، پیش از ثبت سفارش‌های تجاری، برآورده شوند.

 

واچ لیست یا فهرست‌های نظارتی (Watch list)

انواع واچ لیست ها:

اکثر پلتفرم‌های معاملاتی به کاربران اجازه می‌دهند تا فهرست‌های نظارتی یا واچ لیست خود را برای اوراق بهادار مورد علاقه خود ایجاد کنند.

Fidelity، یکی از پیشروترین پلتفرم‌های معاملات آنلاین، به کاربران اجازه می‌دهد تا پانزده فهرست تماشای مختلف با 50 نماد ایجاد کنند. کاربران همچنین می‌توانند فهرست‌های خود را دسته بندی کنند تا از هرگونه سیگنال معاملاتی جدید، مانند تغییرات ناگهانی قیمت، آگاه شوند. یک سرمایه‌گذار سازمان‌یافته می‌تواند از این قابلیت برای ایجاد فهرست‌های نظارتی جداگانه برای سهام، اوراق قرضه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک یا هر دارایی قابل معامله دیگر استفاده کند.

فهرست‌های نظارتی همچنین در معاملات ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند، جایی که نوسانات شدید قیمت گاهی اوقات می‌تواند فرصت‌های کوتاهی را برای سود بالا ارائه دهد. علاوه بر معیارهای معاملاتی، واچ لیست ارزهای رمزنگاری شده ممکن است توکن ها را با راه اندازی فورک یا شبکه اصلی آینده ردیابی کند.

چه زمانی از واچ لیست استفاده کنیم؟

برای مثال یک سرمایه گذار ممکن است به خرید سهام در یک بخش خاص علاقه مند باشد. اما اگر آن بخش به طور کلی بیش از حد ارزش گذاری شود، ممکن است سهام کمی را ارائه دهد که قیمت جذابی دارند.

یک سرمایه‌گذار می‌تواند فهرستی از تمام سهام در آن بخش ایجاد کند که معیارهای مختلف ارزش‌گذاری، از جمله نسبت‌هایی مانند نسبت‌های پس از قیمت به درآمد، قیمت به فروش، و قیمت به دفتر و غیره را دنبال کند. هنگامی که یک شرکت در لیست معیار ارزش گذاری مشخصی مانند نسبت PE کمتر از 15 را برآورده می کند، مشخص می شود که این سهام کاندیدای احتمالی برای سرمایه گذاری است. بسیاری از وب‌سایت‌ها و پلت‌فرم‌های کارگزاری سرمایه‌محور به بازدیدکنندگان یا مشتریان این امکان را می‌دهند که فهرست‌های پیگیری را به صورت آنلاین، اغلب به صورت رایگان، ایجاد کنند.

اگر علاقه مند به پیگیری هر گونه اوراق بهاداری هستید، می توانید لیست پیگیری خود را در اکثر پلتفرم های کارگزاری ایجاد کنید. بسیاری از سرمایه گذاران مبتدی وسوسه می شوند تا بیشترین تعداد سهام را که ممکن است ردیابی کنند، اما واچ لیست با صدها ورودی برای هر یک از سرمایه گذاران بسیار گسترده است. سعی نکنید همه چیز را به یکباره دنبال کنید.

نمونه ای از واچ لیست ها:

برای نمونه‌هایی از واچ لیست سهام، Yahoo! Finance چندین واچ لیست با معیارهای از پیش تعیین شده مانند “فعال ترین سهام پنی” و “بیشترین سهام کوتاه شده” ارائه می دهد. این لیست ها مزیت اضافه شده به روز رسانی خودکار را دارند تا کاربران نیازی به اضافه کردن یا حذف دستی سهامی که دیگر با معیارهای لیست مطابقت ندارند را نداشته باشند.

واچ لیست (Watchlist) راهی آسان برای سرمایه‌گذاران برای ردیابی بازار برای سیگنال‌ها و فرصت‌های تجاری است. در حال حاضر ابزارهای زیادی برای سرمایه گذاران وجود دارد که می توانند لیست های نظارتی خود را ایجاد کنند یا لیست های نظارت شده توسط سایر طرف ها را دنبال کنند. با محدود کردن بازار به فهرستی از اوراق بهادار، معامله‌گران می‌توانند توجه خود را به دقت روی اوراق بهادار مورد علاقه خود متمرکز کنند.

 

واچ لیست یا فهرست‌های نظارتی (Watch list)

چگونه یک واچ لیست ایجاد کنیم ؟

اکثر پلتفرم‌های معاملات آنلاین قابلیتی را برای کاربران فراهم می‌کنند تا فهرست‌های پیگیری خود را ایجاد کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهند به راحتی هر گونه امنیتی را که مورد علاقه‌شان است ردیابی کنند. برای ایجاد واچ لیست، ابتدا باید معیارهای سرمایه گذاری کلیدی خود را شناسایی کنید و تصمیم بگیرید که به دنبال چه نوع سرمایه گذاری هستید. سپس، با استفاده از یک نمایشگر سهام یا ابزار مشابه، سهامی را جستجو کنید که با آن معیارها مطابقت دارند و آنها را به لیست تماشای خود اضافه کنید.

ابزار واچ لیست سهام خوب چیست؟

از نظر عملکرد، همه کاره ترین ابزارهای واچ لیست به عنوان بخشی از یک محصول سرمایه گذاری پولی ارائه می شوند. Worden’s TC2000، Wealth Lab، و Trade Ideas هر کدام پایگاه داده های بزرگی را برای پرداخت به مشتریان ارائه می دهند. پلتفرم‌های معاملاتی رایگان، مانند Fidelity یا Robinhood، همچنین دارای قابلیت ایجاد فهرست‌های پیگیری و دنبال کردن سهام هستند، اگرچه ممکن است معیارهای کمتری نسبت به نسخه‌های پولی ردیابی کنند. بسیاری از سایت‌های مالی آنلاین، مانند Marketwatch و TradingView، فهرست‌های پیگیری رایگان و نمایشگرهای سهام را نیز ارائه می‌دهند.

همچنین بخوانید درباره آموزش سایت تریدینگ ویو

واچ لیست سهام انتخاب شده چیست؟

واچ لیست سهام، فهرستی است که توسط یک کارگزار یا پلت فرم معاملاتی به نفع مشتریانش ایجاد شده است. این فهرست‌های نظارتی، راحتی بیشتری برای تعمیر و نگهداری خودکار دارند، بنابراین افزودن یا حذف سهام توسط کاربر نهایی نیاز نیست زیرا دیگر با معیارهای فهرست مطابقت ندارد.

نظرات خود را در بخش دیدگاه ها با آکادمی بیتریوم به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00