شاخص VIX چیست؟ و چگونه از آن استفاده کنم؟

شاخص VIX چیست؟ و چگونه از آن استفاده کنم؟

شاخص Cboe VIX یک شاخص زمان واقعی است که انتظارات بازار را برای قدرت نسبی تغییرات قیمت کوتاه مدت شاخص S&P 500 (SPX) نشان می دهد. از آنجایی که از قیمت گزینه های شاخص SPX با تاریخ انقضای کوتاه مدت مشتق شده است، پیش بینی 30 روزه نوسانات را ایجاد می کند. به ویژه میزان ترس در میان فعالان بازار را نیز مشخص می نماید. در ادامه آکادمی بیتریوم به معرفی کامل این شاخص می پردازد.
این شاخص بیشتر با نماد علامت گذاری شده آن شناخته می شود و اغلب به سادگی به عنوان “VIX” آنرا می شناسند. توسط Cboe Options Exchange (Cboe) ایجاد شده و توسط Cboe Global Markets نگهداری می شود. این یک شاخص مهم در دنیای تجارت و سرمایه گذاری است، زیرا معیاری قابل سنجش از ریسک بازار و احساسات سرمایه گذاران را ارائه می دهد.

نکات مهم و کلیدی شاخص نوسانات VIX

• شاخص نوسانات Cboe، یا VIX، یک شاخص بازار بلادرنگ بوده که نشان دهنده انتظارات بازار برای نوسانات در 30 روز آینده است.
• سرمایه گذاران از VIX برای اندازه گیری سطح ریسک، ترس یا استرس در بازار هنگام تصمیم گیری برای سرمایه گذاری استفاده می کنند.
• معامله گران همچنین می توانند VIX را با استفاده از انواع گزینه ها و محصولات قابل مبادله معامله کنند یا از مقادیر VIX برای قیمت گذاری مشتقات بهره ببرند.

همچنین بخوانید: تکنیک های مدیریت ریسک برای معامله گران فعال

اگر سال ها پیش سرمایه گذاری را شروع کرده بودید چه می شد؟

دریابید که یک سرمایه گذاری فرضی امروز چه ارزشی خواهد داشت.
یک سهام را انتخاب کنید
TSLA شرکت تسلا
AAPL شرکت اپل
کک COCA-COLA CONSOLIDATED INC
AMAZON.COM آمازون

شاخص VIX چگونه کار می کند؟

شاخص VIX چیست؟ و چگونه از آن استفاده کنم؟

VIX تلاش می کند تا میزان حرکت قیمت S&P 500 (یعنی نوسانات آن) را اندازه گیری کند. هر چه نوسانات قیمت در شاخص چشمگیرتر باشد، سطح نوسان بالاتر است و بالعکس. معامله‌گران علاوه بر اینکه شاخصی برای اندازه‌گیری نوسان هستند، می‌توانند معاملات آتی VIX، گزینه‌ها و ETF‌ها را نیز برای پوشش ریسک یا حدس‌زنی در مورد تغییرات نوسانات در شاخص معامله کنند. به طور کلی، نوسانات را می توان با استفاده از دو روش مختلف اندازه گیری کرد.

مطالعه کنید:ETF ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می کند؟ مزایا و معایب ETF

روش اول مبتنی بر نوسانات تاریخی است و از محاسبات آماری بر روی قیمت های قبلی در یک دوره زمانی خاص استفاده می کند. این فرآیند شامل محاسبه اعداد آماری مختلف، مانند میانگین (متوسط)، واریانس و در نهایت، انحراف استاندارد در مجموعه داده‌های قیمت تاریخی است.
روش دوم، که VIX از آن استفاده می‌کند، شامل استنباط ارزش آن به‌طور ضمنی توسط قیمت‌های اختیار معامله است. گزینه‌ها ابزارهای مشتقه‌ای هستند که قیمت آن‌ها به احتمال حرکت قیمت فعلی سهام خاص به اندازه کافی برای رسیدن به یک سطح خاص بستگی دارد.
از آنجایی که امکان وقوع چنین حرکات قیمتی در بازه زمانی معین توسط ضریب نوسانات نشان داده می شود، روش های مختلف قیمت گذاری گزینه (مانند مدل بلک-اسکولز) نوسان را به عنوان یک پارامتر ورودی یکپارچه شامل می شود. از آنجایی که قیمت اختیار معامله در بازار آزاد موجود است، می توان از آنها برای استخراج نوسانات اوراق بهادار اساسی استفاده کرد. چنین نوساناتی، همانطور که توسط قیمت های بازار مشخص یا استنباط می شود، نوسانات ضمنی آینده نگر (IV) نامیده می شود.

گسترش نوسانات شاخص VIX به سطح بازار

VIX اولین شاخص معیاری بود که توسط Cboe برای سنجش انتظارات بازار از نوسانات آتی معرفی شد. این شاخص که یک شاخص آینده‌نگر است، با استفاده از نوسانات ضمنی موجود در گزینه‌های شاخص S&P 500 ساخته شده است و نشان‌دهنده انتظار بازار از نوسانات آتی 30 روزه شاخص S&P 500 است، که شاخص اصلی بازار سهام ایالات متحده در نظر گرفته می‌شود.
VIX که در سال 1993 معرفی شد، اکنون یک معیار معتبر و شناخته شده جهانی برای نوسانات بازار سهام ایالات متحده است. این در زمان واقعی بر اساس قیمت های زنده شاخص S&P 500 محاسبه می شود. محاسبات انجام شده و مقادیر از ساعت 3 صبح تا 9:15 صبح و از 9:30 صبح تا 4:15 بعد از ظهر ارسال می شوند.

محاسبه مقادیر شخاص VIX

شاخص VIX چیست؟ و چگونه از آن استفاده کنم؟

مقادیر VIX با استفاده از گزینه‌های SPX استاندارد معامله‌شده توسط Cboe، که در سومین جمعه هر ماه منقضی می‌شوند، و گزینه‌های SPX هفتگی، که در تمام جمعه‌های دیگر منقضی می‌شوند، محاسبه می‌شوند. فقط گزینه های SPX در نظر گرفته می شوند که دوره انقضا آنها بیش از 23 روز و کمتر از 37 روز باشد.
در حالی که این فرمول از نظر ریاضی پیچیده است، از نظر تئوری به این صورت عمل می کند: این فرمول نوسانات مورد انتظار شاخص S&P 500 را با تجمیع قیمت های وزنی چندین قرار و فراخوان SPX در محدوده وسیعی از قیمت های اعتصاب تخمین می زند. قیمت‌های پیشنهادی و درخواستی غیرصفر که نشان‌دهنده تصور بازار از قیمت‌های اعتصاب گزینه‌ها است که در طول زمان باقی‌مانده تا انقضا توسط سهام پایه ضربه می‌خورد.
برای محاسبات دقیق با یک مثال، می توانید به بخش “محاسبه شاخص VIX: گام به گام” کاغذ سفید VIX مراجعه کنید.

تکامل شاخص VIX

VIX در طول منشأ خود در سال 1993 به عنوان معیار وزنی از نوسانات ضمنی، هشت گزینه خرید و فروش نقدی S&P 100 محاسبه شد، زمانی که بازار مشتقه فعالیت محدودی داشت و در مراحل رشد خود بود. به عنوان بازارهای مشتقه. 10 سال بعد، در سال 2003، Cboe با گلدمن ساکس همکاری کرد و روش را برای محاسبه متفاوت VIX به روز کرد. سپس شروع به استفاده از مجموعه گسترده‌تری از گزینه‌ها بر اساس شاخص گسترده‌تر S&P 500 کرد، توسعه‌ای که امکان دید دقیق‌تری از انتظارات سرمایه‌گذاران در مورد نوسانات بازار آینده را فراهم می‌کند. روشی اتخاذ شد که به قوت خود باقی می ماند و همچنین برای محاسبه انواع دیگر شاخص نوسانات استفاده می شود.
قیمت VIX در مقابل S&P 500
ارزش نوسان، ترس سرمایه‌گذاران و ارزش‌های VIX همگی زمانی که بازار در حال سقوط است، بالا می‌روند. زمانی که بازار پیشرفت می‌کند عکس این امر صادق است – ارزش شاخص، ترس و نوسانات کاهش می‌یابد.
عملکرد قیمت S&P 500 و VIX اغلب عملکرد قیمت معکوس را نشان می دهد: وقتی S&P به شدت سقوط می کند، VIX افزایش می یابد – و بالعکس.

به عنوان یک قاعده کلی، مقادیر VIX بیشتر از 30 به طور کلی با نوسانات زیاد ناشی از افزایش عدم اطمینان، ریسک و ترس سرمایه گذاران مرتبط است. مقادیر VIX زیر 20 عموماً مربوط به دوره های پایدار و بدون استرس در بازارها است.

چگونه شاخص VIX را معامله کنیم؟

VIX راه را برای استفاده از نوسانات به عنوان یک دارایی قابل معامله، البته از طریق محصولات مشتقه، هموار کرده است. Cboe اولین قرارداد آتی مبادله ای مبتنی بر VIX را در مارس 2004 راه اندازی کرد و سپس گزینه های VIX را در فوریه 2006 راه اندازی کرد.
چنین ابزارهای مرتبط با VIX امکان نوسانات خالص را فراهم می کند و یک کلاس دارایی جدید ایجاد کرده است. معامله‌گران فعال، سرمایه‌گذاران نهادی بزرگ و مدیران صندوق‌های تامینی از اوراق بهادار مرتبط با VIX برای تنوع پرتفوی استفاده می‌کنند، زیرا داده‌های تاریخی یک همبستگی منفی قوی از نوسانات را با بازده بازار سهام نشان می‌دهد (یعنی وقتی بازده سهام کاهش می‌یابد، نوسانات افزایش می‌یابد و برعکس).

همچنین بخوانید: تحلیل تکنیکال چیست

مانند همه ایندکس ها، نمی توان VIX را مستقیماً خریداری کرد. در عوض، سرمایه‌گذاران می‌توانند از طریق قراردادهای آتی یا اختیار معامله، یا از طریق محصولات مبادله‌شده مبتنی بر VIX (ETP) در VIX موضع بگیرند. برای مثال، ProShares VIX ProShares Short-Term Futures ETF (VIXY) و iPath Series B S&P 500 VIX Short-Term Futures ETN (VXXB) دو پیشنهادی هستند که شاخص خاصی از نوع VIX را دنبال می کنند و در قراردادهای آتی مرتبط موقعیت می گیرند. معامله‌گران فعالی که از استراتژی‌های معاملاتی و الگوریتم‌های پیشرفته خود استفاده می‌کنند، از مقادیر VIX برای قیمت‌گذاری مشتقات استفاده می‌کنند، که بر اساس سهام بتا بالا است. بتا نشان می دهد که یک قیمت سهام خاص چقدر می تواند با توجه به حرکت در یک شاخص بازار گسترده تر حرکت کند.

به عنوان مثال، سهامی با بتای +1.5 نشان می دهد که از نظر تئوری 50 درصد نوسانات بیشتری نسبت به بازار دارد. معامله‌گرانی که از طریق گزینه‌های چنین سهام بتا بالا شرط می‌بندند، از مقادیر نوسانات VIX به نسبت مناسب برای قیمت‌گذاری صحیح معاملات گزینه‌های خود استفاده می‌کنند. به دنبال محبوبیت VIX، Cboe اکنون چندین نوع دیگر را برای اندازه گیری نوسانات گسترده بازار ارائه می دهد. به عنوان مثال می توان به شاخص نوسانات کوتاه مدت Cboe (VIX9D) اشاره کرد که نوسانات مورد انتظار 9 روزه شاخص S&P 500 را منعکس می کند. شاخص نوسان 3 ماهه Cboe S&P 500 (VIX3M)؛ و شاخص نوسان 6 ماهه Cboe S&P 500 (VIX6M). بر اساس سایر شاخص های بازار شامل شاخص نوسان نزدک-100 (VXN) است.  شاخص نوسانات Cboe DJIA (VXD)؛ و Cboe Russell 2000 Volatility Index (RVX).6 گزینه ها و قراردادهای آتی مبتنی بر RVX به ترتیب برای معامله در پلتفرم های Cboe و CFE در دسترس هستند.

شاخص VIX چیست؟ و چگونه از آن استفاده کنم؟
شاخص نوسان Cboe VIX چه سیگنالی دارد؟

شاخص نوسانات Cboe (VIX) نشان دهنده سطح ترس یا استرس در بازار سهام است (با استفاده از شاخص S&P 500 به عنوان نماینده ای برای بازار گسترده) و از این رو به طور گسترده به عنوان “شاخص ترس” شناخته می شود. هر چه VIX بالاتر باشد، سطح ترس و عدم اطمینان در بازار بیشتر می شود و سطوح بالای 30 نشان دهنده عدم اطمینان فوق العاده است.

شما می توانید سیگنال های آکادمی بیتریوم را در این صفحه مشاهده کنید

چگونه یک سرمایه گذار می تواند VIX را معامله کند؟

مانند همه شاخص ها، VIX را نمی توان مستقیما خریداری کرد. با این حال، VIX را می توان از طریق قراردادهای آتی و صندوق های قابل مبادله (ETF) و اسکناس های مبادله ای (ETN) که مالک این قراردادهای آتی هستند، معامله کرد.

آیا سطح شاخص VIX بر حق بیمه و قیمت گزینه ها تأثیر می گذارد؟

بله، این کار را می کند. نوسانات یکی از عوامل اصلی است که بر قیمت و حق بیمه سهام و گزینه های شاخص تأثیر می گذارد. از آنجایی که VIX پربیننده ترین معیار برای سنجش نوسانات گسترده بازار است، تأثیر قابل توجهی بر قیمت یا حق بیمه اختیار معامله دارد. VIX بالاتر به معنای قیمت های بالاتر برای گزینه ها (یعنی حق بیمه های اختیار گران تر) است در حالی که VIX کمتر به معنای قیمت های گزینه کمتر یا حق بیمه ارزان تر است.

برای آشنایی با بیمه ارزدیجیتال کلیک کنید

چگونه می توانم از سطح VIX برای محافظت از ریسک نزولی استفاده کنم؟

ریسک نزولی را می توان با خرید گزینه های فروش، که قیمت آن به نوسانات بازار بستگی دارد، به خوبی پوشش داد. سرمایه گذاران زیرک زمانی که VIX نسبتاً پایین است و حق بیمه ها ارزان هستند، تمایل به خرید گزینه دارند. زمانی که بازار رو به کاهش است، چنین ابزارهای محافظ معمولاً گران می شوند. بنابراین، مانند بیمه، بهتر است آنها را زمانی خریداری کنید که نیاز به چنین حمایتی آشکار نباشد (یعنی زمانی که سرمایه گذاران ریسک نزولی بازار را پایین می دانند).

نظر شما در مورد این شاخص چیست؟ دیدگاه خود را در بخش نظرات آکادمی بیتریوم قرار دهید

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00