شناسه تراکنش (TXID) در بلاک چین چیست؟

شناسه تراکنش (TXID) در بلاک چین چیست؟

تا انتهای این مطلب با آکادمی بیتریوم همراه باشید تا درباره شناسه تراکنش (TXID) در بلاک چین بدانید. همچنین برای خواندن مطالب بیشتر دپارتمان رمز ارز کلیک کنید.

TXID چیست؟

شناسه تراکنش (TXID) در بلاک چین چیست؟

TXID مخفف Transaction ID (همچنین به عنوان ID، TXHash یا Txn شناخته می‌شود)، که رشته‌ای از کاراکترهای متشکل از اعداد و حروف است که هر تراکنش را که در شبکه بلاک چین انجام می‌شود، شناسایی و متمایز می‌کند. یا در صرافی های ارزهای دیجیتال.

دو نوع متداول TXID وجود دارد:

• TXID کانال های سنتی (بانک ها، کیف پول های پرداخت،…): انواع مختلفی از ضبط TXID وجود دارد که می توان آنها را ویرایش کرد (اگر ارائه دهنده خدمات بخواهد، زیرا آنها مالک داده ها هستند و تقریباً فقط آنها می توانند به اطلاعات TXID).
• TXID شبکه بلاک چین (Bitcoin، Ethereum، BNB،…): یک استاندارد جداگانه برای هر بلاک چین وجود دارد، نمی تواند اطلاعات را مداخله یا دستکاری کند (زیرا در شبکه بلاک چین ذخیره می شود)، اطلاعات مربوط به TXID در شبکه شفاف است. شبکه. بلاک چین
یک تراکنش معمولی در بلاک چین بیت کوین رشته ای از 64 کاراکتر (32 بایت) به شکل حروف و اعداد است. بنابراین تراکنش های زیادی بدون نگرانی در مورد داشتن همان TXID ایجاد می شود.

بزرگترین نقل و انتقالات بیت کوین

معنی TXID چیست؟

یک بلاک چین از بلوک هایی ساخته شده است که به نوبه خود از چندین تراکنش ساخته شده اند. اگر کاربر بخواهد تشخیص دهد که چه زمانی یک تراکنش رمزنگاری بر روی بلاک چین انجام شده است، به یک TXID نیاز دارد.

شناسه تراکنش (TXID) در بلاک چین چیست؟

 

شناسه تراکنش از سال 2009، یکی که احتمالاً به کیف پول های ساتوشی گره خورده است (منبع: Blockchain.com)
برخی از ارزهای دیجیتال TXID ندارند. اینها رمزارزهای ناشناس مانند Monero و ZCash هستند که سوابق تراکنش ها را نگه نمی دارند و داده ها/موازنه های پرداخت را برای اهداف حفظ حریم خصوصی مخفی نگه می دارند. در بیت‌کوین و اتریوم، کاربران به راحتی می‌توانند تمام تراکنش‌هایی را که به‌طور عمومی از طریق کاوشگرهای بلوک انجام می‌شوند، ببینند. کاوشگرهای بلاک، تمام تراکنش‌های روی بلاک چین را به صورت بلادرنگ نشان می‌دهند و به کاربران اجازه می‌دهند تا موجودی‌های ارزهای دیجیتال را مشاهده کنند. پر استفاده ترین کاوشگر برای بیت کوین Blockchain.com و برای اتریوم Etherscan است.

همچنین بخوانید: اطلاعات کم یاب از بیت کوین و اتریوم

TXID روی بیت کوین و اتریوم هر دو شامل 64 کاراکتر است که می تواند هر گونه تغییر تصادفی از حروف و اعداد باشد. TXID همان آدرس کیف پول نیست (علیرغم داشتن سبک رمزگذاری مشابه)، بلکه صرفاً یک رکورد از تراکنش خاصی است که در زنجیره بلوکی رخ داده است.

اولین TXID چه بود؟

اولین رکورد TXID روی بیت کوین در سال 2009 رخ داد:
• 0e3e2357e806b6cdb1f70b54c3a3a17b6714ee1f0e68bebb44a74b1efd512098
این هش تراکنش 64 کاراکتری اولین تراکنش بیت کوین را نشان می دهد، زمانی که بنیانگذار بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو، 50 بیت کوین را به عنوان آزمایش برای دوست خود در سال 2009 ارسال کرد. این TXID هنوز در بلاک چین قابل مشاهده است. همه ماینرهایی که شروع به استخراج بیت کوین می کنند، باید کل بلاک چین را دانلود کنند و سوابق هر تراکنش منفرد را از ابتدای بیت کوین تا کنون حفظ کنند.

همچنین بخوانید: دامیننس بیت کوین (BTC.D) چیست؟

نمونه دیگری از شناسه تراکنش تاریخی، تراکنش معروف پیتزا در سال 2010 است:
• cca7507897abc89628f450e8b1e0c6fca4ec3f7b34cccf55f3f531c659ff4d79
این تراکنش اولین رکورد استفاده از بیت کوین به عنوان یک روش پرداخت بود – بیش از 10000 بیت کوین برای دو پیتزا. ارزش در آن زمان (مه 2010) 40 دلار بود و ارزش فعلی نزدیک به 700 میلیون دلار است.

شناسه تراکنش (TXID) در بلاک چین چیست؟

باTXID چه کاری می توان انجام داد؟

هر TXID نشان دهنده هر تراکنش انجام شده در بلاک چین است. بنابراین، با TXID، می توانید تمام اطلاعات مربوط به تراکنش ها را در اکسپلورر جستجو کنید.
بیشتر بخوانید: اکسپلورر بلاک چین در کمتر از 5 دقیقه توضیح داده شد؟
در اینجا یک مثال با TXID (TX Hash) در اتریوم آورده شده است، می توانید اطلاعات زیر را دریافت کنید:
• وضعیت: تکمیل، تکمیل نشده، در انتظار، در حال انجام،…
• Block: تراکنش مربوط به کدام بلاک در بلاک چین است.
• مهر زمانی: زمان ایجاد تراکنش.
• از-به: کیف پول فرستنده و کیف پول گیرنده.
• مقدار: مقدار کل ارسال شده (به صورت رمزی).
• کارمزد تراکنش: کارمزد تراکنش (در صورت استفاده از شبکه اتریوم به ETH).

شناسه تراکنش (TXID) در بلاک چین چیست؟تراکنش های شبکه اتریوم
با این جزئیات، می‌توانید کیف پول فرستنده و گیرنده را «کاوش کنید» تا اطلاعات بیشتری در مورد تراکنش‌هایی که انجام داده‌اند، توکن‌هایی که در اختیار دارند، بیابید… همه اطلاعات موجود در بلاک چین به هم مرتبط هستند.

بیشتر بخوانید: کیف پول ارزهای دیجیتال چیست؟ و چگونه کار می کند ؟

ویژگی های TXID بلاک چین

یکی از ویژگی های تعیین کننده فناوری بلاک چین یکپارچگی داده ها است. این در تراکنش های ثبت شده در شبکه بلاک چین که قابل تغییر یا تغییر نیستند منعکس می شود. به عبارت دیگر، اگر با تیر و کمان به هدف بزنید (تراکنش را کامل کنید)، نمی توانید نتیجه را تغییر دهید.

ویژگی دیگر شفافیت بلاک چین است. همه تراکنش‌های روی بلاک چین عمومی هستند و از طریق کاوشگرهای بلاک چین (درست مانند گوگل بلاک چین) قابل جستجو هستند. این یک ابزار بسیار مفید برای کسانی است که می خواهند کیف پول نهنگ یا حتی کیف پول رمزنگاری خود را پیدا کنند یا ردیابی کنند.

بیشتر بخوانید: چرا بلاک چین یک فناوری انقلابی است ؟

TXID نقش بسیار مهمی در عملیات و حفظ ثبات شبکه بلاک چین ایفا می کند. این خط زنجیره به ردیابی وضعیت تراکنش و شبکه بلاک چین کمک می کند. با فرض اینکه تراکنش شما موفقیت آمیز نباشد، با یک TXID خصوصی نیز در بلاک چین ذخیره می شود.

TXID ها چگونه از بلاک چین سود می برند؟

علاوه بر ارائه مدرکی مبنی بر خرج شدن وجوه در بلاک چین، TXIDها حاوی اطلاعات ارزشمندی درباره تمام تراکنش‌هایی هستند که در طول تاریخ زنجیره رخ داده‌اند. از این هش‌های 64 کاراکتری می‌توان برای تأیید صحت داده‌های ارسال شده برای ایجاد بلوک/کاوش در آینده استفاده کرد.
ایده اصلی بلاک چین ایجاد یک دفتر کل غیرقابل تغییر و قابل اعتماد برای پرداخت است؛ Immutable به این معنی است که نمی توان آن را دستکاری و/یا معکوس کرد. اگر کاربر یک تراکنش را دوبار رمزگذاری کند، هش/TXID مشخصی دریافت می‌کند که تا زمانی که بلاک چین ادامه دارد تغییرناپذیر است. این امر مقاومت در برابر سانسور را تضمین می‌کند و جنبه اعتماد را بالا می برد، و به مردم اجازه می‌دهد تا پول خود را بدون نگرانی در مورد سرقت یا منجمد شدن آن مانند آنچه در یک بانک وجود دارد خرج کنند. همچنین به این معنی است که هش های TXID در یکی از کاوشگرهای بلوک فهرست شده در بالا حتی 10 سال بعد قابل جستجو خواهند بود.

چگونه تراکنش را از طریق TXID پیگیری کنیم؟

1.بیت کوین

از زمانی که اولین تراکنش ها در سال 2009 انجام شد، بیت کوین TXID شناسه های 64 کاراکتری بودند که نشان دهنده یک رشته هش هستند. 64 کاراکتر یک خروجی رمزگذاری SHA-256 را نشان می دهد، زیرا تمام تراکنش های بیت کوین از رمزگذاری SHA-256 استفاده می کنند. این روش رمزگذاری مبتنی بر توابع هش رمزنگاری است که توسط آژانس امنیت ملی ایالات متحده (NSA) در سال 2001 به نام “SHA-2” اختراع و کدگذاری شد.
خروجی 64 کاراکتری در واقع کوچکتر از مقدار هش شده اصلی است. طبق دستورالعمل های SHA-2، یک هش رمزنگاری که 256 بیت طول دارد، می تواند به یک خروجی 64 کاراکتری تبدیل شود. با این حال، تمام داده های بیت کوین باید دو بار هش شوند.
فرض کنید با آرایه 256 بیتی بایت شروع می کنیم. هنگامی که این بایت ها با استفاده از SHA-256 دو ​​هش می شوند، خروجی 64 کاراکتری زیر را تولید می کنند:
4A5E1E4BAAB89F3A32518A88C31BC87F618F76673E2CC77AB2127B7AFDEDA33B
مقادیر هش شده اصلی تصادفی نیستند، همه آنها جزئیات مربوط به تراکنش را مشخص می کنند. 8 کاراکتر اول نسخه بیت کوین را مشخص می کند، سپس 4 کاراکتر برای پرچم، سپس 2 کاراکتر برای تعداد تراکنش و غیره. در نهایت، یک کاربر با یک شناسه تراکنش منفرد به پایان می رسد.
اگر کاربری بخواهد تنظیماتی را در هش تراکنش های استاندارد انجام دهد و قراردادهای هوشمند بیت کوین مانند قفل زمانی یا تراکنش های چند علامتی را شامل شود، می تواند این کار را با هزینه اضافی انجام دهد.
تکنیک های هش مشابه یا یکسان توسط تمام بلاک چین های محبوب در جهان استفاده می شود. اتریوم از همان شکل رمزگذاری بیت کوین استفاده می کند و تمام شناسه های تراکنش اتریوم نیز ۶۴ کاراکتر دارند زیرا از رمزگذاری SHA-265 استفاده می کنند.
هش همچنین می تواند شامل یک پیام شخصی باشد که می تواند رمزگشایی شود. کاربران باید دستور زیر را به تراکنش خود اضافه کنند:
OP_RETURN {80 بایت از هر داده ای که می خواهید}

در بلوک پیدایش بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو با اشاره به منطق ایجاد ارزهای دیجیتال برای مقابله با موسسات مالی متمرکز، پیام زیر را رمزگذاری کرد: «صدر اعظم 03/ژانویه/2009 تایمز در آستانه دومین کمک مالی برای بانک‌ها است.
آن پیام در هش 64 کاراکتری زیر (TXID) موجود بود:
0e3e2357e806b6cdb1f70b54c3a3a17b6714ee1f0e68bebb44a74b1efd512098

شناسه تراکنش (TXID) در بلاک چین چیست؟

هش بلوک پیدایش بیت کوین با یک پیام رمزگذاری شده.

2.اتریوم

TXID های اتریوم دارای 64 کاراکتر هستند که در بیت کوین یکسان است. هر تراکنش در اتریوم یک کارمزد دارد و این کارمزد به ماینرها یا سهامداران در ETH 2.0 واریز می شود. اتریوم از به اصطلاح «کارمزد گاز» برای انتقال ارزش در بلاک چین استفاده می کند.
Etherscan یک نمای کلی از هر تراکنش و قرارداد هوشمند اجرا شده در بلاک چین اتریوم ارائه می دهد. برای هر بلوکی که روی آن کلیک می کنید یا آن را جستجو می کنید، لیستی از تراکنش هایی که در آن انجام شده اند را خواهید دید.

شناسه تراکنش (TXID) در بلاک چین چیست؟

هش تراکنش (TXID) در اتریوم

هر تراکنش اتریوم یک شناسه تراکنش منحصر به فرد (هش کد) دارد. هش تراکنش حاوی جزئیاتی مانند:
• آدرس گیرنده: آدرسی که اتریوم یا توکن دیگری را دریافت کرده است.
• ارزش: مقدار اتریوم یا توکن های دریافتی. این در “wei”، کسری از ETH تعیین می شود.
• MaxFeePerGas: حداکثر مبلغی که شخص حاضر است برای تراکنش بپردازد. ابزارهایی مانند MetaMask توانایی سرعت بخشیدن به تراکنش ها در شبکه اتریوم را در ازای دریافت هزینه گاز بیشتر ارائه می دهند.

3. BNB

شبکه BNB (زنجیره هوشمند بایننس سابق) روزانه حدود 5 تا 6 میلیون تراکنش را پردازش می کند که در 25 نوامبر 2021 به حداکثر 16 میلیون تراکنش می رسد. به طور کلی، اطلاعات داده های BNB نیز در مقایسه با اتریوم بسیار کامل است.

شناسه تراکنش (TXID) در بلاک چین چیست؟معاملات در BNB شبکه

4. پولکادوت

گاوین وود، بنیانگذار Polkadot، شخصاً 298,367 DOT (تقریباً 5.6 میلیون دلار در زمان نگارش مقاله) به کیف پول دولتی DOT اوکراین در اوایل مارس 2022 اهدا کرد. این مؤسس به وعده خود عمل کرد زمانی که توییتر اوکراین کمک های مالی را از طریق کیف پول DOT پذیرفت که قبلاً انجام شده بود. فقط BTC، ETH و USDT را در شبکه اتریوم پذیرفته است.

شناسه تراکنش (TXID) در بلاک چین چیست؟

می توانید خودتان بررسی کنید، نزدیک به 300000 DOT در 1 مارس 2022 به کیف پول DOT دولتی اوکراین منتقل شده است.
هر بلاک چین کاوشگرهای مختلفی دارد که توسط خود تیم توسعه بلاک چین یا یک تیم شخص ثالث شرکت کننده ایجاد شده است. بنابراین، از آنجایی که این فناوری بلاک چین است، مطمئناً می توانید تراکنش ها و سایر اطلاعات مرتبط را جستجو کنید.

 

برخی از کاوشگرهای محبوب بلاک چین در زیر:

• بیت کوین
• Ethereum / ERC-20 Tokens
• لایت کوین
• XRP (ریپل)
• Lumens (XLM)
• Algorand (ALGO)

• EOS (EOS)
صرف نظر از سایتی که انتخاب می کنید، مراحل زیر برای اکثر کاوشگران بلاک چین قابل استفاده است.
1. در قسمت «جستجو» کاوشگر بلاک چین، باید اطلاعاتی را وارد کنید که مختص تراکنش ارز دیجیتال شما است. به طور معمول، آدرس ارز دیجیتال دریافت کننده ای که پرداخت را به آن انجام داده اید بهترین مکان برای شروع است.
2. مشروط بر اینکه جزئیاتی که وارد کرده‌اید دقیق باشد، فهرستی از تمام تراکنش‌های مربوط به آن آدرس دریافت‌کننده به شما نشان داده می‌شود.
3. اگر تعداد زیادی تراکنش در لیست وجود دارد، ساده ترین راه برای پیمایش به تراکنش خاص خود این است که به دنبال مبلغ دقیق ارسال شده باشید.
4. پس از یافتن و انتخاب تراکنش، شناسه تراکنش معمولاً به صورت رشته ای طولانی از حروف و اعداد نمایش داده می شود. می توانید این شناسه تراکنش یا URL مرورگر وب خود را برای اشتراک گذاری با شخص دیگری کپی کنید.
نکته: اگر به دنبال فهرست طولانی تراکنش ها هستید، می توانید از ویژگی Find مرورگر خود برای جستجوی مبلغ دقیق ارز دیجیتالی که ارسال کرده اید استفاده کنید. این معمولاً در زیر «ویرایش > یافتن» است، یا می‌توانید از میانبر صفحه کلید Command + F (macOS) یا Control + F (ویندوز) استفاده کنید.
سخن پایانی
بیشتر ارزهای دیجیتال، از بازیکنان معتبری مانند بیت کوین گرفته تا ممکوین‌هایی مانند Dogecoin، از شناسه‌ای که از ۶۴ کاراکتر منحصربه‌فرد تشکیل شده است، برای شناسایی هر تراکنش استفاده می‌کنند. به عنوان بخشی از بلاک چین، این تراکنش ها هرگز نمی توانند پاک شوند و شناسه تراکنش های آنها نیز تا زمانی که بلاک چین زنده است، در سوابق باقی می ماند. بسیاری از بلاک چین ها کاوشگرهای بلاک مخصوص به خود را دارند، جایی که همه شناسه های تراکنش را می توان به صورت عمومی مشاهده کرد.
نکته اصلی این است که شناسه‌های تراکنش برای عملکرد اکوسیستم بلاک چین ضروری هستند و از برخی از ارزشمندترین مزایای فناوری بلاک چین، از شفافیت گرفته تا مقاومت در برابر سانسور، پشتیبانی می‌کنند.

نظرات خود را در بخش دیدگاه ها با آکادمی بیتریوم به اشتراک بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00