علت سقوط صرافی اف تی ایکس (FTX)

علت سقوط صرافی اف تی ایکس (FTX)

بیتریومی های عزیز حتما در این مدت متوجه ریزش بازار کیپتو شده اید!! چرا که این بار این اتفاق توسط یکی بزرگترین صرافی ها به نام صرافی FTX افتاده است. در این مقاله از دپارتمان رمزارز آکادمی بیترویم به این موضوع پرداختیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

بررسی علت ورشکستگی و سقوط صرافی اف تی ایکس (FTX)

FTX تحت تاثیر تراکنش های مشکوک قرار گرفت و تحلیلگران شاهد خروج بیش از 600 میلیون دلار بودند.

مدیر عامل ری گفت FTX در حال هماهنگی با مجریان قانون و تنظیم کننده ها برای کاهش دسترسی غیرمجاز به دارایی ها است. شرکت های تجزیه و تحلیل بلاک چین خروجی را بین 473 تا 659 میلیون دلار تخمین زدند. بر اساس سند بررسی شده توسط رویترز، FTX 14.6 میلیارد دلار دارایی داشت که تنها 900 میلیون دلار نقدینگی بود.

سام بنکمن-فرید به رویترز (Reuters  یک خبرگزاری بین‌المللی بریتانیایی است. دفتر مرکزی رویترز در لندن قرار دارد و اخبار سراسر دنیا را پوشش می‌دهد)، گفت که در باهاما باقی می ماند و شایعات پرواز او به آرژانتین را رد کرد.
روز شنبه FTX در هرج و مرج بیشتری غرق شد، زیرا صرافی رمزارز اعلام کرد دسترسی غیرمجاز را شناسایی کرده است و تحلیلگران گفتند که صدها میلیون دلار دارایی از این پلت فرم به صورت “مشکوک” منتقل شده است.

چرا صرافی FTX ورشکست شد؟

FTX روز جمعه اعلام ورشکستگی کرد، یکی از پرطرفدارترین انفجارهای کریپتو، پس از آن که معامله گران عجله کردند تا 6 میلیارد دلار را در عرض 72 ساعت از این پلتفرم برداشت کنند و صرافی رقیب بایننس از یک معامله ای که پیشنهاد داده بود برای نجات این ماجرا صرف نظر کرد.

جان جی ری سوم، مدیر اجرایی FTX روز شنبه گفت که این شرکت در حال کار با مجریان قانون و تنظیم کننده ها برای کاهش این مشکل است و “همه تلاش خود را برای ایمن سازی همه دارایی ها، در هر کجا که باشد، انجام می دهد.”

وی گفت: از جمله موارد دیگر، ما در حال حذف عملکرد معاملات و برداشت هستیم.

سقوط چشمگیر صرافی باعث شده است که بنیانگذار 30 ساله آن سام بنکمن-فرید، که به خاطر لباس های شورت و تی شرتش معروف است، از پوستر موفقیت های کریپتو به قهرمان بزرگترین سقوط صنعت تبدیل شود.

Bankman-Fried   سام بنکمن-فرید  که در باهاما زندگی می کند، نیز موضوع گمانه زنی ها در مورد محل اختفای او بوده است و او شایعات مربوط به پرواز خود به آمریکای جنوبی را در توییتر تکذیب کرد. وقتی رویترز از او پرسید که آیا به آرژانتین پرواز کرده است یا خیر، او در پیامکی پاسخ داد: «نه». او به رویترز گفت که در باهاما است.

منابع روز جمعه به رویترز گفتند که آشفتگی در FTX منجر به از بین رفتن حداقل یک میلیارد دلار از سرمایه مشتری از پلتفرم شده است. به گفته این منابع، Bankman-Fried  سام بنکمن-فرید ده میلیارد دلار از وجوه مشتریان خود را به شرکت تجاری خود، Alameda   Research  منتقل کرده است.

مشکلات جدیدی در روز شنبه زمانی که راین میلر، مشاور کل ایالات متحده FTX در یک پست توییتری گفت که دارایی‌های دیجیتال این شرکت به اصطلاح به ذخیره‌سازی سرد منتقل می‌شوند، «برای کاهش آسیب‌های ناشی از مشاهده تراکنش‌های غیرمجاز» ظاهر شدند.

ذخیره سازی سرد به کیف پول های رمزنگاری گفته می شود که برای محافظت در برابر هکرها به اینترنت متصل نیستند. شرکت تجزیه و تحلیل بلاک چین  نانسنNansen اعلام کرد که در 24 ساعت گذشته شاهد خروج 659 میلیون دلاری از FTX International و FTX U.S. بوده است.

یک شرکت تجزیه و تحلیل بلاک چین جداگانه Elliptic گفت که حدود 515 میلیون دلار دارایی های رمزنگاری شده “مشکوک به سرقت رفته است” در حالی که احتمالا 186 میلیون دلار توسط FTX به فضای ذخیره سازی امن منتقل شده است.

صرافی کریپتو کراکن گفت: ما می‌توانیم تأیید کنیم که تیم ما از هویت حساب مرتبط با هک FTX در حال انجام آگاه است و متعهد هستیم که با مجریان قانون همکاری کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که آنها همه چیزهایی را که برای بررسی کافی این موضوع نیاز دارند در اختیار دارند.

FTX برای اظهار نظر در مورد خروجی ها یا بیانیه Kraken در دسترس نبود.

بدهی و دارایی های صرافی FTX

FTX Trading در دادخواست ورشکستگی خود اعلام کرد که دارایی های 10 تا 50 میلیارد دلاری و بدهی های 10 تا 50 میلیارد دلاری و بیش از 100000 طلبکار دارد.

سندی که بنکمن فرید Bankman-Fried روز پنجشنبه با سرمایه گذاران به اشتراک گذاشت و توسط رویترز بررسی شد، نشان داد که FTX 13.86 میلیارد دلار بدهی و 14.6 میلیارد دلار دارایی دارد. با این حال، تنها 900 میلیون دلار از این دارایی ها نقدینگی بود که منجر به بحران نقدینگی شد که با اعلام ورشکستگی شرکت به پایان رسید.

سقوط سرمایه‌گذاران را شوکه کرد و تماس‌های تازه‌ای را برای تنظیم بخش دارایی‌های رمزنگاری‌شده، که امسال با سقوط قیمت‌های ارزهای دیجیتال شاهد افزایش زیان‌ها بود، برانگیخت.

آلن وانگ، مدیر عملیات صرافی دارایی دیجیتال هنگ کنگ، گفت:

“همه چیز پس از سقوط FTX همچنان به جوش خواهند آمد.”

با فاصله 8 میلیارد دلاری بین بدهی ها و دارایی ها، زمانی که FTX ورشکسته باشد، یک اثر دومینویی ایجاد می کند که منجر به ورشکستگی یک سری از سرمایه گذاران مرتبط با FTX یا مجبور به فروش دارایی ها می شود.

Jump جامپ، سازنده بازار کریپتو اواخر روز شنبه در توییتر گفت که قرار گرفتن در معرض  FTX زمان مشخصی ندارد و همچنین افزود که این شرکت به خوبی مدیریت و سرمایه گذاری شده است.

دلایل سقوط بازار ارزهای دیجیتال

از زمان تأسیس خود در سال 2019، FTX بیش از 2 میلیارد دلار از سرمایه گذاران برتر از جمله Sequoia، SoftBank، BlackRock و Temasek جذب کرده است. در ماه ژانویه، FTX 400 میلیون دلار از سرمایه گذاران به ارزش 32 میلیارد دلار جمع آوری کرده بود. SoftBank و Sequoia Capital گفتند که سرمایه گذاری های خود را در FTX به صفر می رسانند.

صرافی ارزهای دیجیتال Coinbase Global Inc (COIN.O) سرمایه گذاری خود در FTX را در سال 2021 حذف کرد. بیت کوین برای اولین بار از سال 2020 به زیر 16000 دلار سقوط کرد، زیرا بایننس معامله نجات خود را برای FTX در روز چهارشنبه کنار گذاشت.

روز شنبه حدود 16800 دلار معامله شد که بیش از 75 درصد از بالاترین رکورد تاریخ 69000 دلاری که در نوامبر سال گذشته به آن رسیده بود کاهش داشت. FTT توکن FTX در این هفته حدود 91 درصد سقوط کرد. سهام شرکت‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال و بلاک چین نیز کاهش یافته است.

تحلیلگران سیتی نوشتند:

“ما معتقدیم که بازارهای ارزهای دیجیتال برای ایجاد سرایت در بازارهای مالی بسیار کوچک و خاموش هستند، با ارزش بازار 890 میلیارد دلاری در مقایسه با 41 تریلیون دلار سهام ایالات متحده.”

“در طول چهار سال، FTX 1.8 میلیارد دلار از سرمایه‌های مخاطره‌آمیز و صندوق‌های بازنشستگی جمع‌آوری کرد. این اولین راه ممکن است که بازارهای مالی آسیب ببینند، زیرا ممکن است پیامدهای جزئی بیشتری برای شوک‌های پرتفوی در یک رژیم کلان بی‌ثبات داشته باشد.”

یک منبع آگاه گفت که رگولاتور اوراق بهادار ایالات متحده در حال بررسی مدیریت FTX.com با وجوه مشتریان و همچنین فعالیت های وام های رمزنگاری آن است. فایننشال تایمز روز شنبه گزارش داد که صندوق تامینی Galois Capital با استناد به نامه ای از بنیانگذار کوین ژو به سرمایه گذاران و تخمین مبلغ حدود 100 میلیون دلار، نیمی از دارایی های خود را در FTX محبوس کرده بود.

نظرات خود را در مورد این موضوع با آکادمی بیتریوم در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقاله های مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00