تکنیک های مدیریت ریسک برای معامله گران فعال

تکنیک های مدیریت ریسک برای معامله گران فعال

مدیریت ریسک به کاهش ضرر کمک می کند. همچنین می تواند به محافظت از حساب های معامله گران در برابر از دست دادن تمام پول خود کمک کند. این ریسک زمانی رخ می دهد که معامله گران متحمل ضرر شوند. اگر بتوان ریسک را مدیریت کرد، معامله گران می توانند خود را برای کسب درآمد در بازار باز کنند.

این یک پیش نیاز ضروری اما اغلب نادیده گرفته شده برای تجارت فعال موفق است. به هر حال، معامله‌گری که سود قابل توجهی به دست آورده، می‌تواند همه آن را تنها در یک یا دو معامله بد بدون یک استراتژی مدیریت ریسک مناسب از دست بدهد. بنابراین چگونه می‌توانید بهترین تکنیک‌ها را برای مهار ریسک‌های بازار ایجاد کنید؟

در این مقاله درمورد چند استراتژی ساده که می توان از آنها برای محافظت از سود معاملاتی خود استفاده کرد، صحبت می کنیم. تا انتهای این مطلب همراه آکادمی بیتریوم باشید تا درباره تکنیک های مدیریت ریسک برای معامله گران فعال بدانید، همچنین جهت خواندن مطالب بیشتر دپارتمان روانشناسی کلیک کنید.

اگر بتوانید متمرکز بمانید، دقت لازم را انجام دهید و احساسات را دور نگه دارید، تجارت می تواند هیجان انگیز و حتی سودآور باشد.
با این حال، بهترین معامله‌گران باید شیوه‌های مدیریت ریسک را برای جلوگیری از خارج شدن زیان از کنترل در نظر بگیرند.
داشتن یک رویکرد استراتژیک و عینی برای کاهش ضرر از طریق دستورهای توقف، کسب سود و قرارهای محافظ، یک راه هوشمندانه برای ماندن در بازی است.

برنامه ریزی معاملات خود

تکنیک های مدیریت ریسک برای معامله گران فعال

همانطور که ژنرال ارتش چین معروف سون تزو می گوید: “هر نبرد قبل از جنگیدن برنده می شود.” این عبارت نشان می‌دهد که برنامه‌ریزی و استراتژی (نه نبردها) برنده جنگ‌ها هستند. به طور مشابه، معامله گران موفق معمولاً این عبارت را نقل می کنند: “تجارت را برنامه ریزی کن و طرح را معامله کن.” درست مانند جنگ، برنامه ریزی از پیش می تواند اغلب به معنای تفاوت بین موفقیت و شکست باشد.ابتدا مطمئن شوید که کارگزار شما برای معاملات مکرر مناسب است. برخی از کارگزاران به مشتریانی که به ندرت تجارت می کنند، پاسخ می دهند. آنها کمیسیون های بالایی دریافت می کنند و ابزارهای تحلیلی مناسبی را برای معامله گران فعال ارائه نمی دهند.

نقاط توقف ضرر (S/L) و سود بردن (T/P) دو روش کلیدی را نشان می دهد، که معامله گران می توانند از قبل در هنگام معامله برنامه ریزی کنند. معامله گران موفق می دانند که حاضرند چه قیمتی پرداخته و به چه قیمتی بفروشند. سپس آنها می توانند بازده حاصل را در برابر احتمال رسیدن سهام به اهدافشان اندازه گیری کنند. اگر بازده تعدیل شده به اندازه کافی بالا باشد، معامله را انجام می دهند.

همچنین بخوانید: باورهای ذهن یک معامله گر برتر

برعکس، معامله گران ناموفق اغلب بدون داشتن ایده ای از نقاطی که در آن با سود یا زیان می فروشند وارد معامله می شوند. مانند قماربازانی که در یک دوره خوش شانس یا بدشانس هستند، احساسات شروع به تسخیر کرده و معاملات آنها را دیکته می کنند. زیان ها اغلب مردم را تحریک می کند که در این مسیر تلاش کنند و امیدوار باشند که پول خود را بازگردانند، در حالی که سود می تواند معامله گران را ترغیب کند که به طور غیرمنتظره ای برای سودهای بیشتر نگه دارند.قانون یک درصد را در نظر بگیرید

بسیاری از معامله‌گران روزانه از قانون یک درصدی پیروی می‌کنند. اساساً، این قانون سرانگشتی نشان می دهد که هرگز نباید بیش از 1٪ از سرمایه یا حساب معاملاتی خود را در یک معامله قرار دهید. بنابراین اگر 10000 دلار در حساب معاملاتی خود دارید، موقعیت شما در هر ابزار معینی نباید بیش از 100 دلار باشد.

این استراتژی برای معامله‌گرانی که حساب‌های کمتر از 100000 دلار دارند رایج است (برخی حتی اگر توانایی پرداخت آن را داشته باشند تا 2٪ هم می‌رسند). بسیاری از معامله‌گرانی که حساب‌هایشان موجودی بالاتری دارند، ممکن است با درصد کمتری انتخاب کنند. به این دلیل که با افزایش اندازه حساب شما، موقعیت نیز افزایش می یابد. بهترین راه برای کنترل ضررهای خود این است که این قانون را زیر 2% نگه دارید هر چه بیشتر باشد و مقدار قابل توجهی از حساب معاملاتی خود را به خطر بیندازید.

تنظیم نقاط توقف ضرر و سود

نقطه توقف ضرر قیمتی است که معامله‌گر سهامی را در آن می‌فروشد و در معامله ضرر می‌کند. این اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که یک معامله آنطور که یک معامله‌گر امیدوار بود، انجام نشده است. امتیازها برای جلوگیری از ذهنیت “باز خواهد گشت” و محدود کردن ضررها قبل از تشدید آنها طراحی شده اند. به عنوان مثال، اگر سهامی به زیر سطح حمایت کلیدی برسد، معامله گران اغلب در اسرع وقت اقدام به فروش می کنند.

همچنین بخوانید: شاخص ترس و طمع چیست؟ چه کاربردهایی دارد؟

از سوی دیگر، نقطه سود، قیمتی است که معامله‌گر سهامی را در آن می‌فروشد و از معامله سود می‌برد. این زمانی است که صعود اضافی با توجه به خطرات محدود می شود. به عنوان مثال، اگر یک سهام پس از یک حرکت بزرگ به سمت بالا به سطح مقاومت کلیدی نزدیک شود، معامله گران ممکن است بخواهند قبل از یک دوره تجمیع بفروشند.

چگونه به طور موثرتری نقاط توقف ضرر را تنظیم کنیم

تکنیک های مدیریت ریسک برای معامله گران فعال

تنظیم نقاط توقف ضرر و سود اغلب با استفاده از تحلیل تکنیکال انجام می شود، اما تحلیل بنیادی نیز می تواند نقش کلیدی در زمان بندی داشته باشد. به عنوان مثال، اگر معامله‌گری سهامی را پیش از درآمد نگه می‌دارد، ممکن است بخواهد قبل از انتشار اخبار به بازار، بدون توجه به اینکه قیمت سود برداشته شده است یا خیر، بفروشد.

میانگین‌های متحرک نشان‌دهنده محبوب‌ترین راه برای تعیین این امتیازات است، زیرا محاسبه آنها آسان است و به طور گسترده توسط بازار ردیابی می‌شوند. میانگین متحرک کلیدی شامل میانگین های 5، 9، 20، 50، 100 و 200 روزه است. اینها با اعمال آنها بر روی نمودار سهام و تعیین اینکه آیا قیمت سهام در گذشته به آنها به عنوان سطح حمایت یا مقاومت واکنش نشان داده است، بهتر تنظیم می شوند.

همچنین بخوانید: 10 مرحله عاطفی در روانشناسی ترید

یکی دیگر از راه‌های عالی برای قرار دادن سطوح توقف ضرر یا برداشت سود، روی خطوط روند حمایت یا مقاومت است. اینها را می توان با اتصال بالا یا پایین های قبلی که در حجم قابل توجه و بالاتر از حد متوسط ​​رخ داده است، ترسیم کرد. مانند میانگین های متحرک، کلید تعیین سطوحی است که در آن قیمت به خطوط روند و البته در حجم بالا واکنش نشان می دهد.

هنگام تنظیم این نکات، در اینجا چند نکته کلیدی وجود دارد:

  • از میانگین‌های متحرک بلندمدت برای سهام‌های بی‌ثبات‌تر استفاده کنید، تا احتمال اینکه یک نوسان بی‌معنی قیمت باعث اجرای دستور توقف ضرر شود، کاهش یابد.
  • میانگین متحرک را برای مطابقت با محدوده قیمت هدف تنظیم کنید. به عنوان مثال، اهداف طولانی تر باید از میانگین متحرک بزرگتر برای کاهش تعداد سیگنال های تولید شده استفاده کنند.
  • ضررهای توقف نباید نزدیکتر از 1.5 برابر محدوده فعلی بالا به پایین (نوسان) باشد، زیرا احتمال اجرای بدون دلیل بسیار زیاد است.
  • استاپ ضرر را با توجه به نوسانات بازار تنظیم کنید. اگر قیمت سهام بیش از حد حرکت نمی کند، می توان نقاط توقف ضرر را کاهش داد.
  • از رویدادهای اساسی شناخته شده مانند انتشار سود، به عنوان دوره های زمانی کلیدی برای ورود یا خارج شدن از یک معامله استفاده کنید زیرا نوسانات و عدم اطمینان ممکن است افزایش یابد.

محاسبه بازده مورد انتظار

تکنیک های مدیریت ریسک برای معامله گران فعال

برای محاسبه بازده مورد انتظار، تعیین نقاط توقف ضرر و سود نیز ضروری است. اهمیت این محاسبه را نمی توان اغراق کرد، زیرا معامله گران را مجبور می کند تا از طریق معاملات خود فکر کرده و آنها را منطقی کنند. همچنین، روشی سیستماتیک برای مقایسه معاملات مختلف و انتخاب تنها سودآورترین آنها به آنها می دهد.

این را می توان با استفاده از فرمول زیر محاسبه کرد:

[(احتمال سود) x (درصد سود کسب سود)] + [(احتمال ضرر) x (ضریب توقف ضرر)]

نتیجه این محاسبه یک بازده مورد انتظار برای معامله‌گر فعال است، که سپس آن را با سایر فرصت‌ها اندازه‌گیری می‌کند تا تعیین کند کدام سهام را معامله کند. احتمال سود یا زیان را می توان با استفاده از شکست های تاریخی و شکست از سطوح حمایت یا مقاومت – یا برای معامله گران باتجربه، با حدس زدن آگاهانه محاسبه کرد.

همچنین بخوانید: چرا معامله گران از قدرت روانشناسی غافل می شوند؟

متنوع و پرچین کنید

اطمینان از اینکه از معاملات خود بیشترین استفاده را می کنید، به این معنی است که هرگز تخم مرغ های خود را در یک سبد قرار ندهید. اگر تمام پول خود را در یک سهام یا یک ابزار قرار دهید، خود را برای ضرر بزرگ آماده کرده اید. بنابراین به یاد داشته باشید که سرمایه گذاری های خود را در هر دو بخش صنعت و همچنین سرمایه بازار و منطقه جغرافیایی متنوع کنید. این نه تنها به شما در مدیریت ریسک کمک می کند، بلکه فرصت های بیشتری را نیز در اختیار شما قرار می دهد.

همچنین ممکن است زمانی را پیدا کنید که باید موقعیت خود را محافظت کنید. موقعی که نتایج به دست می آید، موقعیت سهام را در نظر بگیرید. ممکن است از طریق گزینه هایی که می تواند به محافظت از موقعیت شما کمک کند، موقعیت مخالف را در نظر بگیرید. هنگامی که فعالیت معاملاتی کاهش یافت، می توانید هج را باز کنید.

گزینه های قرار دادن منفی

اگر برای معاملات اختیار معامله تایید شده‌اید، خرید یک اختیار فروش نزولی، که گاهی اوقات به عنوان یک قرارداد محافظ شناخته می‌شود، می‌تواند به عنوان پوششی برای جلوگیری از ضرر ناشی از معامله‌ای که ترش می‌شود، نیز استفاده شود. اختیار فروش به شما این حق را می دهد، اما نه تعهدی، که سهام پایه را با قیمتی مشخص در قیمت یا قبل از انقضای اختیار معامله بفروشید. بنابراین اگر سهام XYZ را از 100 دلار دارید و 80 دلار 6 ماهه را به قیمت 1.00 دلار به ازای هر آپشن بخرید، عملاً از هرگونه افت قیمت به زیر 79 دلار (80 دلار منهای حق بیمه 1 دلاری) جلوگیری خواهید کرد.

سخن آخر

معامله گران باید همیشه قبل از انجام معامله بدانند که چه زمانی قصد ورود یا خروج از معامله را دارند. با استفاده موثر از حد ضرر، یک معامله گر می تواند نه تنها ضرر، بلکه تعداد دفعات خروج بی مورد از معامله را نیز به حداقل برساند. در خاتمه، برنامه نبرد خود را از قبل تهیه کنید تا از پیش بدانید که در جنگ پیروز شده اید.

نظرات خود را در بخش دیدگاه ها با آکادمی بیتریوم به اشتراک بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00