1x
00:00 / 00:00

احتمالا تا حالا اصطلاح آربیتراژ را بارها شنیده اید اگر دوست دارید اطلاعات کامل تری از این موضوع بدست آورید این پادکست را تا انتها گوش دهید با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

آربیتراژ کریپتوکارنسی یک استراتژی است که در آن سرمایه گذاران یک ارز دیجیتال را در یک صرافی خریداری می کنند و سپس آن را به سرعت در صرافی دیگری با قیمت بالاتر می فروشند.

ارزهای دیجیتال در صدها صرافی مختلف معامله می‌شوند و اغلب قیمت یک کوین یا توکن ممکن است در یک صرافی با دیگری متفاوت باشد. اینجاست که استراتژی آربیتراژ وارد می‌شود: مشابه استفاده از آربیتراژ در بازارهای سرمایه، آربیتراژ کریپتو راهی قانونی برای کسب سود بالقوه زمانی است که دارایی در یک بازار ارزان‌تر و در بازار دیگر با قیمت بالاتر فروخته می‌شود.

آربیتراژ کریپتو با برخی از عوامل خطر بالقوه همراه است. در اینجا نگاهی دقیق تر به نحوه عملکرد آربیتراژ و استراتژی های معاملاتی که از این تاکتیک استفاده می کنند، یاد میکنیم.

چرا قیمت ارز های دیجیتال در صرافی ها متفاوت است؟

بازار ارز های دیجیتال تنظیم نشده اند، و ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند و بنابراین – به استثنای استیبل کوین ها – به ارزهای دولتی یا فیات مانند دلار متصل نیستند. این یکی از دلایل اصلی تغییر قیمت کریپتوها مختلف است: هیچ قیمت استانداردی برای  هر کوین یا توکن خاصی وجود ندارد. در رابطه با این موضوع، برخی از صرافی‌های بزرگتر از سایرین هستند و حجم معاملات بالاتری دارند. بنابراین عرضه و تقاضا در یک مبادله می تواند کاملاً متفاوت از دیگری باشد و بر قیمت تأثیر بگذارد.

در نهایت، میتوان اشاره کرد که کارمزد معاملات کریپتو نیز متفاوت است و می تواند به هزینه معاملات شما بیافزاید.

انواع اربیتراژ  

۱-آربیتراژ فضایی

آربیتراژ فضایی شامل ترید ارزهای دیجیتال در دو پلتفرم مختلف است.

آربیتراژ فضایی معامله گران را در معرض خطراتی مانند زمان انتقال و هزینه ها قرار می دهد.

2-آربیتراژ فضایی بدون انتقال

برخی از معامله گران سعی می کنند از خطرات هزینه های انتقال و زمان هایی که آربیتراژ فضایی ایجاد می کند اجتناب کنند. به عنوان مثال، در یک مورد فرضی، آنها ممکن است بیت کوین را در یک صرافی خرید یا معامله لانگ روی آن داشته باشند و در صرافی دیگر پوزیشن شورت یا فروش روی آن اجرا کنند و منتظر بمانند تا قیمت ها در دو صرافی همگرا شوند.

این به آنها اجازه می دهد تا از انتقال کوین ها و توکن ها از یک پلتفرم به پلتفرم دیگر جلوگیری کنند. با این حال، ممکن است کارمزد معاملات همچنان اعمال شود.

پادکست : کریپتو بانتی چیست؟

۳-آربیتراژ مثلثی

آربیتراژ مثلثی از ناکارآمدی قیمت گذاری در بین جفت ارزهای دیجیتال مختلف در یک صرافی بهره می برد. با این استراتژی، یک سرمایه‌گذار با یک ارز دیجیتال شروع می‌کند و سپس آن را با ارز دیجیتال دیگری در همان صرافی معامله می‌کند – ارزی که نسبت به ارز دیجیتال اول کمتر از ارزش‌گذاری شده است. و قیمت واقعی آن بالا تر میباشد. به یک جفت ارز دیگر به جز تتر ترید میکنند، و این گونه آن را ارزان تر می خرند.

سپس سرمایه گذار آن رمزارز دوم را با ارز دیجیتال سوم معامله می کند که در مقایسه با اولی نسبتاً بیش از حد ارزش گذاری شده است. در نهایت، سرمایه‌گذار سومین ارز دیجیتال را با اولین رمزارز معامله می‌کند.

خطرات آربیتراژ ارز های دیجیتال چیست؟

مانند هر نوع آربیتراژ و نوسان گیری قیمت، آربیتراژ کریپتو شامل برخی از خطرات است.

جلد یا کاور

صرافی‌های کریپتو همگی به طور مشابه کار می‌کنند و قیمت‌گذاری کریپتو را بر اساس آخرین معامله در آن صرافی تعیین می‌کنند. اما توجه به این نکته مهم است که همه مبادلات یکسان ایجاد نمی شوند. برخی از آنها حجم معاملات زیادی دارند، در حالی که برخی دیگر چندان حجمی ندارد که بازهم قیمت را بالا و پایین میبرد.

حجم معاملات هر یک بر نقدینگی و قیمت های موجود در یک ارز معین تأثیر می گذارد.

پادکست : همه چیز درباره پاندی ایکس و چه آینده ای دارد؟

حجم کم ممکن است به این معنی باشد که صرافی نمی تواند معامله ای را به اندازه کافی بزرگ انجام دهد تا سود مورد انتظار سرمایه گذار را ارائه دهد. حجم کم همچنین ممکن است به این معنی باشد که ترید امکان پذیر است، اما استفاده از فرصت قیمت گذاری بیش از حد طول می کشد تا سفارش انجام شود

هزینه های تراکنش

در عین حال، معامله‌گران باید مراقب کارمزدهای تراکنش‌هایی باشند که با خرید ارزهای دیجیتال در پلتفرم‌های معاملاتی همراه است. با تکامل بازارهای ارزهای دیجیتال، این کارمزدها همچنان در نوسان است و از صرافی به صرافی متفاوت است.

در این پادکست به طور ساده و خلاصه در رابطه با آربیتراژ صحبت شده و از مثال های جذاب برای شما آربیتراژ را باز کردیم. از شما سپاس گزاریم بایت مطالعه این مطلب و گوش دادن به پادکست در صورت تمایل این پادکست را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

6,534
امتیاز دهید
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

6,534
امتیاز دهید
اشتراک گذاری
banner
banner

پادکست مرتبط

فهرست