1x
00:00 / 00:00

خاستگاه های طرح پونزی

اصطلاح “طرح پونزی” پس از کلاهبرداری به نام چارلز پونزی در سال 1920 ابداع شد. با این حال، اولین نمونه های ثبت شده از این نوع کلاهبرداری سرمایه گذاری را می توان به اواسط تا اواخر دهه 1800 ردیابی کرد و توسط آدل اسپیتزدر در آلمان سازماندهی شد. و سارا هاو در ایالات متحده. در واقع، روش‌هایی که به طرح پونزی معروف شد، در دو رمان جداگانه نوشته چارلز دیکنز، مارتین چزلویت، که در سال 1844 و دوریت کوچک در سال 1857 منتشر شد، شرح داده شد.

طرح اولیه چارلز پونزی در سال 1919 بر خدمات پستی ایالات متحده متمرکز بود. سرویس پست در آن زمان کوپن‌های پاسخ بین‌المللی را ایجاد کرده بود که به فرستنده اجازه می‌داد هزینه پست را پیش‌خرید کرده و آن را در مکاتبات خود لحاظ کند. گیرنده کوپن را به یک اداره پست محلی می برد و آن را با تمبر پستی پست هوایی اولویت دار مورد نیاز برای ارسال پاسخ معاوضه می کرد.

طرح‌های پونزی بر جریان ثابت سرمایه‌گذاری‌های جدید تکیه می‌کنند تا بازدهی را برای سرمایه‌گذاران قدیمی‌تر فراهم کنند.
این نوع مبادله به آربیتراژ معروف است که عملی غیرقانونی نیست. اما پونزی حریص شد و تلاش خود را گسترش داد.

او تحت عنوان شرکت خود، شرکت بورس اوراق بهادار، وعده بازدهی 50 درصدی در 45 روز یا 100 درصدی در 90 روز را داده است. به دلیل موفقیت او در طرح تمبر پستی، سرمایه گذاران بلافاصله جذب شدند. پونزی به جای اینکه واقعاً پول را سرمایه‌گذاری کند، آن را دوباره توزیع کرد و به سرمایه‌گذاران گفت که سود می‌کنند. این طرح تا آگوست سال 1920 ادامه داشت، زمانی که روزنامه بوستون پست تحقیق در مورد شرکت بورس اوراق بهادار را آغاز کرد. در نتیجه تحقیقات روزنامه، پونزی توسط مقامات فدرال در 12 اوت 1920 دستگیر شد و به چندین فقره کلاهبرداری از طریق پست متهم شد.

طرح پونزی پرچم های قرمز

مفهوم طرح پونزی در سال 1920 به پایان نرسید. با تغییر تکنولوژی، طرح پونزی نیز تغییر کرد. در سال 2008، برنارد مدوف به دلیل اجرای یک طرح پونزی که گزارش‌های معاملاتی را جعل می‌کرد تا نشان دهد مشتری از سرمایه‌گذاری‌هایی که وجود نداشت، سود می‌برد، مجرم شناخته شد. 1 مدوف در 14 آوریل 2021 در زندان درگذشت.

صرف نظر از فناوری مورد استفاده در طرح پونزی، اکثر آنها ویژگی های مشابهی دارند:

وعده تضمین شده بازدهی بالا با ریسک کم
یک جریان ثابت از بازده بدون توجه به شرایط بازار
سرمایه گذاری هایی که در کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) ثبت نشده است.
استراتژی‌های سرمایه‌گذاری که مخفی هستند یا برای توضیح بیش از حد پیچیده توصیف می‌شوند
مشتریان مجاز به مشاهده اسناد رسمی برای سرمایه گذاری خود نیستند
مشتریانی که در برداشتن پول خود با مشکل مواجه هستند2

1,709
امتیاز دهید
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

1,709
امتیاز دهید
اشتراک گذاری
banner
banner

پادکست مرتبط

فهرست