1x
00:00 / 00:00

حتما تا به حال اصطلاح اقتصاد توکنی به گوشتان خورده است. شاید براتون سوال شده باشد که اقتصاد توکنی چیست ؟ و چه کاربردی دارد؟  پس اگر به دنبال نوعی استراتژی هستید که تمام جنبه‌های بنیادی را که به اقتصاد رمز ارزها مربوط می‌شوند بررسی کنید و دوست دارید که بدانید پروژه های اقتصاد دو توکنی چه آینده ای دارند در این پادکست تمامی مطالب را خدمتتان اراعه کرده ایم پس همراه ما باشید تا برای آشنایی با این نوع پروژه ها و روش کار آن ها بیشتر آشنا بشیم.

برای شنیدن پادکست های دپارتمان رمزارز کلیک کنید

توکنومیک یا اقتصاد توکنی چیست ؟ 

توکنومیک پروژه ارزهای دیجیتال یک فاکتور فوق العاده مهم است که باید هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه آیا یک پروژه پتانسیل رشد در آینده دارد یا خیر، در نظر گرفت. تا سرمایه گذاری ایمن تری داشته باشیم. از آنجایی که تعداد و نوع کوین و توکن‌های موجود در بازار همچنان در حال افزایش است، و روزانه پروژه های جدیدی ایجاد میشوند. برای همه سرمایه گذران دقدقه بزرگی است که پروژه ای با پتانسیل رشد بالا برای سرمایه گذاری خرید کنند. اقتصاد توکنی با برسی عرضه و تقاضای یک پروژه یکی از فاکتور های اصلی انتخاب درست در بازار ارز های دیجیتال میباشد.

از این جهت برای همه سرمایه‌گذاران ارز های دیجیتال مهم‌تر از همیشه است که با این اصطلاح آشنا شوند و بفهمند چگونه می‌توان در عمل با استفاده از اقتصاد توکنی برای یافتن سودآورترین ارزها در بلندمدت استفاده کنند. به عبارتی درک توکنومیک می تواند به سرمایه‌گذاران کمک کند تا گندم را از کاه جدا کنند و از پروژه هایی که آینده پایداری ندارند اجتناب کنند.

توکنومیک چیست؟ Tokenomics  ترکیبی از کلمات “token” و “economics” اصطلاحی است که به تمام جنبه هایی اشاره دارد که اقتصاد یک رمز ارز را دیکته می کند و آن را برای سرمایه گذاران جذاب می کند.

توکنومیک جنبه مهمی از اکوسیستم ارزهای دیجیتال است که به پروژه ها اجازه می دهد اعتماد ایجاد کنند و یک اکوسیستم قوی و بلندمدت بسازند. همچنین توکنومیک قوی از ارزش یک توکن در بلندمدت حمایت می کند.

معیارهای توکنومیک و اقتصاد توکنی

چندین معیار وجود دارد که سرمایه گذاران می توانند هنگام تلاش برای درک توکنومیک یک پروژه در نظر بگیرند. به طور معمول، بیشتر عواملی که اقتصاد یک توکن را تشکیل می‌دهند را می‌توان در سایت CoinMarketCap و CoinGecko یافت.
اما بازهم توصیه می‌شود که وایت پیپر پروژه را بررسی کنید تا از صحت اطلاعات که از این بررسی بدست می آورید مطمئن شوید.

برای شنیدن پادکست های دپارتمان اقتصاد کلیک کنید

معیارهای کلیدی اقتصاد توکنی

تخصیص و توزیع توکن ها

در طی مراحل اولیه راه اندازی یک پروژه، تیم اجرایی یا جامعه تصمیم خواهند گرفت که چگونه توکن ها تخصیص یا توزیع شوند. این توزیع به طور کل می‌تواند شامل تقسیم توکن‌ها بین بخش‌های مختلف، مانند بخش بازاریابی و توسعه، تخصیص برخی توکن‌ها به خزانه ‌داری باشد تا در صورت نیاز در بازار عرضه شوند، یا در طول دوره‌های سرمایه‌گذاری به سرمایه‌گذاران ارائه شود.

مورد دوم میتواند عرضه های اولیه  ICO یا IEO ها باشند.

در مورد بعد میتوان به ارزش بازار یک پروژه اشاره کرد که همان مارکت کپ میباشد. ارزش بازار یک پروژه یک معیار مهم دیگر است که ارزش عرضه در گردش توکن های آن را معمولاً بر حسب دلار آمریکا نشان می دهد. و با بررسی این پارامتر در کنار تعداد توکن های در چرخه بازار میتوان گفت هر چه ارزش بازار یک توکن بالاتر باشد و تعداد گردش آن کمتر باشد، احتمالاً در آینده ارزشمندتر خواهد بود.

برای شنیدن پادکست های دپارتمان روانشناسی کلیک کنید

در اینجا میتوان اشاره کرد که خود توکن هارا میتوان به دو دسته تورمی و غیر تورمی تقسیم کرد مثلا یک توکن تورمی مانند پول واقعی است – حداکثر عرضه وجود ندارد. توکن تورم زدا توکنی است که در آن عرضه محدود شده است، مانند بیت کوین، با حداکثر عرضه 21 میلیون دانه. پس تعدادمحدود نقش مهمی در عرضه و تقاضا را دارد.

در آخر باید اشاره کرد بعد از بررسی اقتصاد یک کوین یا توکن میبایست تحلیل های فاندامنتال، تکنیکال و آنچین را روی آن پروژه انجام داد تا سرمایه گذاری ایمن تری را داشته باشیم.

از اینکه این پادکست را تا انتها مطالعه کردید از شما سپاس گزاریم در صورت تمایل و مفید بودن مطالب این پادکست را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

6,795
2.5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

6,795
2.5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک گذاری
banner
banner

پادکست مرتبط

فهرست