1x
00:00 / 00:00

نیروهایی که بر اقتصاد تأثیر می گذارند (شاخص های اقتصادی)

بنابراین، یک اقتصاد با ایجاد شبکه ای از بازارها متشکل از خریداران و فروشندگان کار می کند. این بازارهای اقتصادی منابع کمیاب را بین بازیگران آن بازار تخصیص می دهند. وقتی به اقتصاد یک کشور فکر می کنیم، معمولاً به اقتصاد کلان فکر می کنیم. به طور مشابه، وقتی به بازارهای فردی در شبکه فکر می کنیم، از نظر اقتصاد خرد فکر می کنیم.

بنابراین چه چیزی تعیین می کند که یک اقتصاد چقدر خوب یا ضعیف عمل می کند؟ همانطور که در گام باز خود در مورد عوامل اقتصادی بررسی می‌کنیم، برخی از جنبه‌هایی که بر اقتصاد تأثیر می‌گذارند عبارتند از رشد، نرخ بیکاری، تورم، بهره و نرخ ارز و قیمت کالاها (نفت، فولاد، طلا و غیره). این عوامل بر درآمد و قدرت خرید خانوارها و سازمان ها تأثیر می گذارد.

وقتی موفقیت یک اقتصاد ملی را اندازه گیری می کنیم، از نظر تولید ناخالص داخلی صحبت می کنیم – ارزش کالاها و خدمات تمام شده کشور در یک دوره زمانی خاص.

تاثیرات یک اقتصاد

ما آموخته‌ایم که اقتصاد در اطراف ما است و همه ما در آن نقش داریم. اما اقتصاد چگونه بر زندگی روزمره ما تأثیر می گذارد؟ مثل تو

ممکن است انتظار داشته باشید، چندین عامل وجود دارد که در اینجا باید در نظر گرفته شود. ما فقط چند مورد از آنها را در زیر بیان کرده ایم:

  • هزینه های زندگی : هزینه زندگی ارتباط نزدیکی با اقتصاد دارد. به عنوان مقدار پول مورد نیاز برای پوشش هزینه های اساسی مانند غذا، مسکن و مالیات تعریف می شود. این هزینه با نرخ تورم اندازه گیری می شود. با افزایش قیمت کالاها و خدمات، قدرت یک واحد پول کاهش می یابد.
  • نرخ اشتغال : یک اقتصاد پررونق همچنین به معنای افزایش نرخ اشتغال خواهد بود. از آنجایی که کالاها و خدمات (منابع) بیشتری مورد تقاضا هستند، افراد بیشتری برای تهیه آنها مورد نیاز هستند و مشاغل بیشتری ایجاد می شود. برعکس این امر نیز صادق است – وقتی تقاضا کم باشد، مشاغل کمتری در دسترس هستند.
  • مخارج دولت: عملکرد اقتصاد یک کشور بر سیاست ها و مخارج دولت تاثیر خواهد گذاشت. همانطور که کسب و کارها پول بیشتری به دست می آورند و مالیات بیشتری می پردازند، جریان نقدینگی بهبود یافته است که به دولت اجازه می دهد در زیرساخت ها و خدمات سرمایه گذاری کند.
  • کیفیت زندگی : با رشد اقتصاد یک کشور، منابع بیشتری برای صرف بخش‌هایی مانند آموزش و مراقبت‌های بهداشتی در دسترس است. علاوه بر این، به این معنی است که مشاغل بیشتری در دسترس است، فقر کاهش می‌یابد و به طور کلی رفاه مردم در آن اقتصاد بهبود می‌یابد. حداقل، در تئوری.

سخن آخر

بنابراین یک اقتصاد چگونه کار می کند؟ خوب، پیچیده است. در اصل، اقتصادها با توزیع منابع کمیاب بین افراد و نهادها کار می کنند. مجموعه‌ای از بازارها که در آن کالاها و خدمات مبادله می‌شوند، با تسهیل سرمایه، با هم ترکیب می‌شوند تا یک اقتصاد را ایجاد کنند. این شبکه ها در سطح محلی، ملی و بین المللی وجود دارند.

اقتصادها می توانند اشکال مختلفی داشته باشند، بر اولویت های مختلف تمرکز کنند و سطوح مختلفی از مداخله دولت را داشته باشند. در هر دو سطح خرد و کلان، عواملی وجود دارند که تعیین می کنند یک اقتصاد چقدر خوب یا بد عمل می کند. به طور مشابه، زندگی ما تحت تأثیر فرورفتگی‌ها و جریان‌های مختلف سیستم‌هایی است که ما بخشی از آن هستیم.

یادگیری در مورد اقتصاد می تواند شما را تشویق کند تا نیروهای مختلفی را که بر آن تأثیر می گذارند درک کنید. ما دردپارتمان تخصصی اقتصاد آکادمی بیتریوم دوره های مختلفی داریم که می تواند به شما در یادگیری اقتصاد کمک کند .همچنین می توانید با عضویت در سایت آکادمی بیتریوم از وبینار های رایگان و مطالب آموزشی در حوزه اقتصاد بهره ببرید.

 

670
امتیاز دهید
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

670
امتیاز دهید
اشتراک گذاری
banner
banner

پادکست مرتبط

فهرست