1x
00:00 / 00:00

کنترل احساسات ترید خود

معامله گر برنده سرد، محاسبه گر و منطقی است. بسیار مهم است که احساسات خود را کنترل کنید، نه اینکه اجازه دهید آنها در تصمیمات تجاری شما دخالت کنند. اغلب گفته شده است که ترس و طمع انگیزه واقعی رفتار بازار هستند، اما سایر احساسات مانند عصبانیت و ناامیدی نیز احساسات قدرتمندی هستند که بر تصمیمات ما تأثیر می گذارند. اگرچه احساسات ممکن است در نظم و انضباط و تصمیم گیری صحیح تداخل ایجاد کنند، اما همه چیز قدرتمند نیستند. از طریق آگاهی، فرد می تواند بر احساسات خود مسلط شود و آن را کنترل کند.

اگرچه همه احساسات جنبه فیزیولوژیکی دارند، اما احساسات در خلاء اجتماعی به وجود نمی آیند. آنها تابعی از رابطه فرد با محیط خود هستند. احساسات دارای کاربرد تطبیقی ​​هستند. برای مثال، در طبیعت، انسان ها باید تصمیم می گرفتند که با حریف بجنگند یا به مکان امن فرار کنند. ترس و اضطراب زمانی اتفاق می‌افتد که متوجه شویم ممکن است با عذاب قریب‌الوقوع روبرو شویم. ما پر انرژی می شویم. ما بر بررسی گزینه های خود تمرکز می کنیم و اقدام سریع و قاطعانه انجام می دهیم. با این حال، وقتی نوبت به تجارت می رسد، ترس همیشه مفید نیست. بسیاری از معامله گران وقتی متوجه می شوند که ضرر قریب الوقوع است، می ترسند. وقتی به وضوح قرار است ضرری رخ دهد، بستن معامله در اسرع وقت مفید است. اما بسیاری از اوقات، معامله گران تمایل دارند از جمعیت پیروی کنند. آن‌ها می‌بینند که دیگر تاجران در حال فروش هستند، و همانطور که اعضای گله از رهبر پیروی می‌کنند، همانطور که دیگران می‌فروشند، می‌فروشند و زمانی که دیگران خرید می‌کنند، خرید می‌کنند. توده ها از ترس انگیزه می گیرند. با این حال، معامله گر برنده، بر ترس سرمایه گذاری می کند.

معامله گران برنده یاد می گیرند در حالی که دیگران در حال خرید هستند، بفروشند و زمانی که دیگران در حال فروش هستند، خرید می کنند (به طور کلی، به این سادگی ها نیست). معامله گر برنده از ترس دیگران به نفع خود استفاده می کند و بر اساس ترس خود عمل نمی کند. منطقی است که وقتی پولتان در خط است بترسید. به همین دلیل است که معامله گران برنده با معامله با یک برنامه معاملاتی دقیق و مدیریت ریسک از خود محافظت می کنند. با انجام اقدامات پیشگیرانه برای به حداقل رساندن ریسک، آنها بدون زحمت و با ترس کمتر معامله می کنند.

خشم و ناامیدی دو احساس اضافی هستند که به شدت بر تصمیمات معاملاتی تأثیر می گذارند. هر دو احساس مربوط به انتظارات در مورد عملکرد ما و نحوه رفتار بازار است. وقتی همه چیز طبق خواسته ما پیش نمی رود، عصبانی می شویم. از آنجایی که می خواهیم برنده شویم، امیدواریم که بازار مطابق با برنامه معاملاتی ما رفتار کند. وقتی احساس می کنیم که سرنوشت یا برخی از نیروهای خارجی ناشناس (مثلاً سایر معامله گران یا بازارسازان) موقعیتی را ایجاد کرده است که برنامه های ما را خنثی می کند، عصبانی می شویم.

وقتی فکر می کنیم به دلیل بی کفایتی برنامه های خودمان را خراب کردیم، احساس ناامیدی می کنیم. صرف نظر از این، یک تمایل طبیعی وجود دارد که بخواهیم سرنوشت خود را کنترل کنیم، و وقتی نوبت به معامله می شود، می خواهیم بازار را کنترل کنیم. ممکن است بخواهیم اراده خود را به بازار تحمیل کنیم. اما بازار را نمی توان کنترل کرد. فرد باید آنچه را که بازار ارائه می دهد بپذیرد. شما نمی توانید کاری کنید که بازار آنچه را که می خواهید انجام دهد.

اگر بپذیرید که در برابر اقدامات بازار ناتوان هستید، کمتر عصبانی یا ناامید خواهید شد. اگر این واقعیت را پیش‌بینی کنید و واقعاً بپذیرید که بازار می‌تواند، و اغلب می‌تواند برخلاف برنامه معاملاتی شما پیش برود، و اینکه این برنامه شخصی نیست، از آن نگران نخواهید شد. شما فقط آن را می پذیرید و ادامه می دهید. از سوی دیگر، اگر انتظار دارید بازار به نفع شما حرکت کند، احساس عصبانیت و ناامیدی خواهید کرد که اغلب منجر به احساس انتقام یا ناامیدی می شود. این احساسات می توانند فلج کننده باشند. بهتر است بازار را همان طور که هست بپذیرید، اقدامات احتیاطی را انجام دهید (دوباره ریسک را کنترل کنید و یک طرح معاملاتی مفصل معامله کنید)، و آماده پذیرش نتایجی که به دست می آورید، خوب یا بد باشید و فقط به معامله بعدی بروید.

احساسات بخشی طبیعی از معاملات هستند. به همان اندازه که ما به سختی معاملات خود را برنامه ریزی می کنیم، بازار همیشه انتظارات ما را برآورده نمی کند. در واقع، این احتمال بیشتر است که بازار در برآوردن انتظارات ما شکست بخورد تا اینکه مطابق با برنامه های ما رفتار کند. با این حال، اگر این واقعیت را بپذیرید و اقدامات احتیاطی مناسب را برای حل آن انجام دهید، می‌توانید تأثیر احساسات را به حداقل برسانید. شما راحت تر، خلاقانه تر و سودآورتر معامله خواهید کرد.

674
امتیاز دهید
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

674
امتیاز دهید
اشتراک گذاری
banner
banner

پادکست مرتبط

فهرست