ولادیمیر پوتین و اقتصاد روسیه - آکادمی بیتریوم

ولادیمیر پوتین و اقتصاد روسیه

ولادیمیر پوتین می گوید تلاش غرب برای «درهم شکستن اقتصاد روسیه» به نتیجه نرسید

هفته گذشته روبل روسیه در برابر دلار آمریکا به بالاترین سطح هفت ساله خود رسید و در حالی که تحلیلگران این افزایش را کم اهمیت جلوه دادند، یک اقتصاددان گفت مردم نباید «نرخ ارز را نادیده بگیرند». اقتصاددانان آمریکایی در مورد عملکرد بازار روبل گیج شده اند و از مقامات روسی نقل شده است که قوی بودن روبل “صادرات روسیه را گران تر می کند.” علاوه بر این، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده همچنان ولادیمیر پوتین را مقصر قیمت بالای گاز می داند.

ولادیمیر پوتین می گوید تحریم های غرب آشکارا “موفق نشدند”

روبل روسیه در برابر دلار آمریکا در قوی ترین سطح از ماه می 2015 عمل کرده است و تعدادی از افراد گفته اند که تحریم های غرب شکست خورده است. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در نشست سالانه اقتصاد بین المللی سن پترزبورگ گفت که تلاش ها برای نابودی اقتصاد روسیه به نتیجه نرسید. پوتین گفت: «این ایده روشن بود: اقتصاد روسیه را با خشونت نابود کنید. «آنها موفق نشدند. بدیهی است که این اتفاق نیفتاد.» به طور سنتی، زمانی که یک کشور به طور گسترده توسط اکثریت کشورها تحریم می شود، سرمایه از منطقه خارج می شود و ارزش کلی ارز در برابر سایر ارزهای فیات کاهش می یابد.

با این حال، روسیه دومین صادرکننده بزرگ نفت است و مقام اول را به عنوان بزرگترین صادرکننده گاز جهان نیز در اختیار دارد. آمریکا و اتحادیه اروپا به شدت تلاش می‌کنند تا روسیه را تحریم کنند، اما اتحادیه اروپا مجبور است گاز و نفت را از این کشور به روش‌های نه چندان آشکار خریداری کند. فورچون هند مدعی است که هند در ظاهر از فدراسیون روسیه نفت می‌خرد و آن را برای سود به اتحادیه اروپا می‌فروشد. نیویورک پست توضیح می دهد که تحلیلگران معتقدند عملکرد قوی روبل به دلیل کنترل سرمایه کرملین و این واقعیت است که قیمت نفت و گاز در سرتاسر جهان سر به فلک کشیده است. علاوه بر هند، چین و کره جنوبی نیز از روسیه نفت می خرند.

یک مطالعه منتشر شده توسط اقتصاد بلومبرگ تخمین می‌زند که پوتین می‌تواند تنها از صادرات انرژی حدود 321 میلیارد دلار سود کسب کند. تاتیانا اورلووا، اقتصاددان برجسته بازارهای نوظهور در آکسفورد اکونومیکس به سی بی اس گفت، با این حال، بازارهای وارداتی روسیه در حال فروپاشی هستند. اورلووا در مصاحبه‌ای با سی‌بی‌اس مانی واچ گفت: «علاوه بر افزایش درآمدهای صادراتی، ما در واردات روسیه به دلیل تحریم‌های غرب دچار فروپاشی شده‌ایم». مکس هس، یکی از همکاران موسسه تحقیقات سیاست خارجی، به CNBC گفت که روسیه همچنان سودهای بی سابقه ای کسب می کند. هس گفت:

نرخ مبادله ای که برای روبل مشاهده می کنید وجود دارد زیرا روسیه در حال کسب مازاد حساب جاری در ارز خارجی است. اگرچه روسیه ممکن است در حال حاضر اندکی کمتر به غرب بفروشد، در حالی که غرب به سمت قطع [اتکا به روسیه] حرکت می کند، آنها همچنان یک تن را با قیمت های بالای نفت و گاز می فروشند. بنابراین این مازاد حساب جاری بزرگ را به همراه دارد.

بایدن می‌گوید، ارائه‌دهندگان خدمات از به‌روزرسانی دستگاه‌های خودپرداز در روسیه خودداری می‌کنند، بایدن می‌گوید که آمریکایی‌ها باید «تا زمانی که طول بکشد» برای توقف تهاجم پوتین به اوکراین، قیمت‌های بالای گاز را بپردازند.
در همین حال، ایالات متحده و شرکت های مختلف غربی هر کاری که می توانند برای خفه کردن اقتصاد روسیه انجام می دهند. اخیراً، بانک مرکزی این کشور اسکناس جدید 100 روبلی را معرفی کرد، اما دستگاه‌های باجه خودکار (ATM) با این قبض جدید مشکل دارند. تحریم های غرب شرکت های خودپرداز مانند NCR و Diebold Nixdorf را مجبور به خروج از روسیه کرده است. گفته می شود، ارائه دهندگان خدمات خودپرداز از به روز رسانی دستگاه های خودپرداز خودداری می کنند و دستگاه ها اسکناس های جدید را رد می کنند. به گفته یک منبع ناشناس از صنعت پرداخت، دستگاه های خودپرداز روسیه در اولویت نیستند. منبع آگاه توضیح داد: «با توجه به موقعیت ژئوپلیتیکی، تصور اینکه توسعه بازار روسیه در اولویت قرار گیرد دشوار است.

در 30 ژوئن، از جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، در کنفرانس مطبوعاتی سران ناتو پرسیده شد که رانندگان آمریکایی تا چه زمانی باید قیمت های بالای بنزین را در پمپ بپردازند. بایدن گفت که توقف تهاجم پوتین به اوکراین «تا زمانی که لازم باشد» طول خواهد کشید. بایدن به خبرنگار گفت: «تا زمانی که طول بکشد، روسیه در واقع نمی تواند اوکراین را شکست دهد و فراتر از اوکراین حرکت کند. گزارش فورچون توضیح می‌دهد که شهروندان آمریکایی «به نظر نمی‌رسد با تصمیمات بایدن موافق باشند». این گزارش به آخرین نظرسنجی Associated Press-NORC مرکز تحقیقات روابط عمومی اشاره می کند که نشان دهنده عدم اعتماد به رهبری بایدن است.

از نظر مدیریت اقتصاد ایالات متحده، 70 درصد آمریکایی ها، از جمله 43 درصد دموکرات ها، مدیریت بایدن را تایید نمی کنند. 60 درصد از آمریکایی ها رهبری بایدن را تایید نمی کنند، 80 درصد از شهروندان ایالات متحده فکر می کنند “شرایط اقتصادی آمریکا ضعیف است” و 67٪ از 80٪ که به عنوان دموکرات معرفی شده اند. با این حال، بایدن و دولت او از صمیم قلب معتقدند که پوتین در افزایش قیمت گاز در جهان مقصر است. بایدن در 27 ژوئن گفت: «ما می‌توانستیم چشم خود را بر جنگ وحشیانه پوتین علیه اوکراین ببندیم و قیمت گاز به این شکل افزایش پیدا نمی‌کرد، اما آمریکا تا این لحظه بالا رفت.»

نظر شما در مورد قدرت روبل روسیه و گفتن بایدن مبنی بر اینکه آمریکایی ها به دلیل جنگ پوتین باید قیمت های بالای گاز را تحمل کنند چیست؟ نظر خود را در مورد این موضوع در بخش نظرات زیر با آکادمی بیتریوم در میان بگذارید.

1,663
امتیاز دهید
اشتراک گذاری
banner
banner

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست