وضعیت بازار دلار، طلا و سکه - آکادمی بیتریوم

وضعیت بازار دلار، طلا و سکه

دپارتمان اقتصاد آکادمی بیتریوم : آکادمی بیتریوم در این بخش قصد دارد اخبار و گزارش‌های اقتصادی را به  روش ای ساده بیان کند تا مخاطب با مطالعه آنها به درکی شفاف و آگاهی از اوضاع اقتصادی ایران دست یابد.

برای آشنایی بیشتر با آکادمی بیتریوم کلیک کنید

ثبات قیمت دلار در بازار آزاد کاهش قیمت طلا و سکه

به گزارش آکادمی بیتریوم بازار دلار، طلا و سکه نوساناتی دارد. قیمت دلار در صرافی ملی با اندکی افزایش نسبت به روز گذشته، 278,827 تومان اعلام شد.

همچنان دلار در بازار آزاد امروز هم نسبتا ثبات دارد. قیمت‌ها تا این لحظه، در بازار ارز بین کف و سقف قیمتی روز گذشته نوسان داشته و اندکی از سقف بالاتر هم رفته است.

وضعیت بازار دلار، طلا و سکه - آکادمی بیتریوم

پیش‌بینی دلار

به گزارش دپارتمان اقتصاد آکادمی بیتریوم : هدف بازارساز در حال حاضر این است که از شوک‌های دفعتی به بازار جلوگیری کند و در قیمت‌های بالا بتواند با عرضه دلار بازار را در دست نگه دارد.

موفقیت در این زمینه نیز مشروط به سیاست‌های رفع تحریم‌هاست. اگر مذاکرات به نتایج مثبتی برسد امکان دارد نیازهای عرضه‌ای کمتر شود و معامله‌گران در قیمت‌های پایین نیازهای خود را برطرف کنند.

پادکست های اقتصادی دپارتمان اقتصاد آکادمی بیتریوم

در شرایط کلی و در سال جاری با توجه به میزان نقدینگی در کشور سقف بالایی که برای قیمت دلار در محاوره‌های عمومی گفته می‌شود فعلا در دسترس نیست و نمی‌توان دلار را در کانال‌های بالاتر پیش‌بینی کرد.

وضعیت بازار دلار، طلا و سکه - آکادمی بیتریوم

پیش‌بینی طلا

با وجود برخی سیگنال‌ها برای افزایش قیمت دلار و به تبع آن طلا و سکه در هفته پیش رو، علی طباطبائی، کارشناس بازارهای مالی این موضوع را بعید می‌داند.

دلار در سقف قیمتی خود قرار گرفته است و احتمال توافقات هسته‌ای نیز هنوز بالاست. در این شرایط احتمالا رشد قیمت دلار متوقف می‌شود. اگر روند بازار در هفته آینده کاهشی نباشد، افزایشی بودن آن نیز بعید است.

سیگنال های رایگان روزانه ارزهای دیجیتال آکادمی بیتریوم

طباطبائی در مورد بازار طلا و سکه  قیمت طلا در بازار داخلی با توجه به دو متغیر طلای جهانی و قیمت دلار، احتمالا  نوساناتی را تجربه می‌کند.

برای اونس جهانی، با توجه به سیاست‌های ضد تورمی آمریکا روند کاهشی پیش‌بینی می‌شود. به ویژه اینکه این سیاست‌ها احتمالا در ماه آینده شدت می‌گیرند. در نتیجه احتمالا شاهد افت قیمت طلا و کامودیتی‌ها خواهیم بود.

در میان بازار طلا و سکه داخلی نیز دارای حباب است و با توجه به دو مورد اشاره شده، احتمال تخلیه بخشی از این حباب در کوتاه‌مدت وجود دارد. اما تداوم روند کاهشی طلا و سکه تحت تاثیر قیمت دلار و مذاکرات هسته ای است.

وضعیت بازار دلار، طلا و سکه - آکادمی بیتریوم

نوسانات قیمت طلا و سکه

علاوه بر دلار، در بازار طلا و سکه نیز امروز نوساناتی وجود دارد. بر اساس اعلام اتحادیه طلا و جواهر تهران، قیمت طلا در لحظه تنظیم این خبر روند کاهشی دارد و اکنون به یک میلیون و 384 هزار و 500 تومان رسیده است.

قیمت سکه اما افزایشی است و اکنون با قیمت ۱۵ میلیون تومان معامله می‌شود. این رقم نسبت به روز گذشته همین ساعات کمتر است.

اما نرخ اونس جهانی در لحظه تنظیم این خبر کاهشی است و با قیمت 1741 دلار معامله می‌شود. طلای جهانی از روز گذشته وارد کانال یک میلیون و ۷۰۰ هزار دلاری شده است.

وضعیت بازار دلار، طلا و سکه - آکادمی بیتریوم

سیگنال‌های موثر بر بازارها

به گزارش دپارتمان اقتصاد آکادمی بیتریوم، در مدت اخیر بازارهای مالی، تحت تاثیر مذاکرات وین قرار داشتند. البته بانک مرکزی نیز گزارش رشد نقدینگی در ۱۴۰۰را منتشر کرده است که در مورد تورم سیگنال افزایشی دارد.

شب گذشته و همچنین در روزهای اخیر، سیگنال‌هایی برای بازار ارز ارسال شده است که می‌تواند اثر افزایشی بر قیمت دلار داشته باشد. این پیام‌ها از یک سو به مذاکرات هسته ای و موارد موثر بر آن مربوط می‌شوند و از سوی دیگر به واقعیت‌های داخلی موثر بر بازار.

تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران، هشدار انگلیس در مورد بررسی گزینه‌های دیگر و اظهارنظر منفی آمریکا نسبت به ادامه مذاکرات از جمله سیگنال‌های بین‌المللی برای بازارهاست.

به گزارش دپارتمان اقتصاد آکادمی بیتریوم ، بازار ارز معمولا نسبت به اخبار تحریم‌های جدید، تنش‌های سیاسی و نشانه‌هایی که از کاهش امکان احیای برجام حکایت می‌کنند، حساس است. در این شرایط امکان افزایش قیمت دلار وجود دارد.

نگرانی از افزایش تورم و میزان عرضه دلار نیز سیگنال‌های داخلی هستند که می‌توانند بر قیمت، دلار، طلا و سکه اثربگذارند.

 

 

1,673
امتیاز دهید
اشتراک گذاری
banner
banner

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست