هزینه فرصت در اقتصاد چیست ؟

  1. خانه
  2. /
  3. اقتصاد
  4. /
  5. هزینه فرصت در اقتصاد چیست ؟
ّ

هزینه فرصت به ارزشی اطلاق می‌شود که یک فرد می‌توانست دریافت کند اما در جستجوی گزینه دیگری از دست داده است!

اگر یک فرد یا یک بنگاه، از میان چندین انتخاب متفاوت یکی را برگزیند، هزینهٔ فرصت این فرد یا بنگاه، معادل است با هزینه مرتبط با بهترین انتخاب ممکن از بین سایر انتخاب‌های باقی‌مانده که از آن صرف نظر شده‌است. (میان انتخاب‌های متعدد، یک فرد یا یک بنگاه اقتصادی، باید یکی را بگیرد و مابقی را رها کند (بده-بستان) کند، چون هم وقت کمیت محدود است هم پول و سرمایه.

بیشترین کاربرد هزینه فرصت در اقتصاد کجاست و هدف آن چیست؟

البته بیشتر اوقات در اقتصاد هزینهٔ فرصت در پروژه‌های اقتصادی مطرح می‌گردد و هدف اصلی از طرح آن نیز بررسی تخصیص بهینه منابع موجود است. مفهوم هزینهٔ فرصت نقش مهمی را در تضمین اینکه منابع کمیاب به صورت کارا مورد استفاده قرار گرفته‌اند یا نه، بازی می‌کند؛ بنابراین محدود به هزینه‌های پولی یا مالی نمی‌شود و هر چیزی که دارای ارزش باشد و از آن صرف نظر شده باشد، می‌تواند به عنوان هزینهٔ فرصت تلقی شود. از آن جمله می‌توان به هزینهٔ واقعی محصول صرف نظر شده، زمان یا لذت از دست رفته اشاره کرد.

برای مشاهده دیگر ویدیوهای آموزشی در زمینه اقتصاد همین الان کلیک کنید!

در ادبیات اقتصادی فارسی‌زبان، به نوآوری یکی از اساتید شهیر دانشگاه شهیدبهشتی، در کتاب اقتصاد خرد ۱ ایشان اولین بار عبارت هزینه فرصت از دست رفته مطرح شده‌است که با تعاریف مرجع تفاوت دارد و مفومی بی‌سابقه و جدید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

647
امتیاز دهید
اشتراک گذاری
banner
banner
647
امتیاز دهید

ویدیو های مرتبط

فهرست