اقتصاد کلان – معجزات رشد و بلایای رشد

  1. خانه
  2. /
  3. اقتصاد
  4. /
  5. اقتصاد کلان – معجزات رشد و بلایای رشد

هر هفته با آموزش های اقتصادی دپارتمان اقتصاد آکادمی بیتریوم همراه باشید با اقتصاد کل جهان آشنا خواهید شد.

در این ویدیو با موضوع رشد و اتفاقات اقتصاد کلان همراه با مثال های جهانی پرداخته شده است .

توضیحات بیشتر ویدیو را میتوانید مطالعه کنید : 

ویدیوهای قبلی دو چیز یاد گرفتید:

اول اینکه می‌تواند تفاوت‌های زیادی در ثروت اقتصادی بین کشورهای مختلف وجود داشته باشد. و دوم، شما یاد گرفتید که یک عامل کلیدی این نابرابری را به وجود می آورد: نرخ رشد.

ویدیوهای بیشتر اقتصادی آکادمی بیتریم :

اقتصاد کشورهای ثروتمند و کشورهای فقیر

هرهفته با تام تابورک : قدرت نهادها در اقتصاد

همانطور که گفتیم همه چیز را تغییر می دهد.

اما نرخ رشد یک کشور چقدر متحول کننده است؟

به عنوان مثال آرژانتین را در نظر بگیرید. در سال 1950، استاندارد زندگی آرژانتین مشابه بسیاری از کشورهای اروپای غربی بود. تا سال 1965، درآمد سرانه آرژانتین از بسیاری از همسایگانش جلوتر بود. از سوی دیگر، ژاپن در سال 1950 در آن سوی طیف قرار داشت. ژاپن از جنگ ویران شده بود و تازه شروع به یافتن پایه های اقتصادی خود کرده بود. در آن زمان، استاندارد زندگی ژاپن تقریباً مشابه مکزیک بود. در مقایسه با آرژانتین همان دوران بسیار ضعیف بود.

اما نگاه کنید که در 65 سال گذشته چه اتفاقی افتاده است. ژاپن امروز یکی از مرفه ترین کشورهای جهان است. از سال 1950، این کشور توانسته است استانداردهای زندگی خود را در حدود هر هشت سال دو برابر کند. از سوی دیگر آرژانتین دچار رکود شده است. زمانی، آرژانتین دو برابر ژاپن بود. اما ژاپن اکنون آنها را دو برابر کرده است، با استاندارد زندگی 10 برابر بالاتر از آنچه در سال 1950 داشت. از نظر اقتصادی، ژاپن چیزی است که ما آن را معجزه رشد می نامیم. این در همان کلاس دیگر داستان های موفقیت رشد است، مانند کره جنوبی و چین که “چوب هاکی” شکوفایی را تجربه کرده اند. (به نظر می رسد هند نیز در این مسیر شروع کرده است.)

این کشورها گواه یک چیز هستند: با عوامل مناسب، یک کشور فقیر نه تنها می تواند رشد کند، بلکه می تواند به سرعت این کار را انجام دهد. می تواند با نرخ شگفت انگیزی به کشورهای توسعه یافته برسد. آنچه برای ایالات متحده دو قرن از رشد مستمر طول کشید، اکنون می تواند توسط کشورهای دیگر در حدود یک پنجم زمان به دست آید. جبران می تواند در 40 سال اتفاق بیفتد – در حدود یک یا دو نسل این خبر خوب است. خبر بد این است که در حالی که رشد در برخی کشورها می تواند سر به فلک بکشد، رشد به هیچ وجه تضمین نشده است. آرژانتین نمونه ای از این موارد است. مدتی به خوبی رشد کرد و سپس متوقف شد. حتی بدتر از آرژانتین، کشورهایی مانند نیجر و چاد هستند که بدترین بلایای رشد هستند. این کشورها نه تنها در فقر شدید قرار دارند، بلکه رشد کمی دارند یا اصلاً رشدی ندارند. بیش از آن، این کشورها هرگز رشد قابل توجهی را در گذشته تجربه نکرده اند. اما چرا این همه اهمیت دارد؟ این مهم است زیرا رشد فقط مربوط به اعداد نیست. این فقط در مورد کالاها و خدمات بیشتر نیست. هنگامی که یک کشور رشد می کند، شهروندان آن اغلب زندگی طولانی تر، سالم تر و شادتر دارند. برعکس، کشورهایی که بلایای رشد هستند، شهروندانی فقیر، با زندگی کوتاه‌تر و کمتر شادتر دارند. هر چقدر هم که این تاریک به نظر می رسد، این حقیقت آشکار است: در حالی که معجزات رشد ممکن است، بلایای رشد نیز ممکن است. که ما را با سؤال دیگری روبرو می کند: چه چیزی باعث هر دو حالت می شود؟ چه چیزی باعث رشد، شکوفایی، سلامتی و خوشبختی می شود؟ و سپس، چه چیزی منجر به وضعیت مخالف می شود؟ ما مشتاق به اشتراک گذاشتن پاسخ هستیم، اما این موضوعی برای ویدیوهای آینده است.

در حال حاضر، برای آگاهی از معجزات رشد و بلایای رشد، این ویدیو را ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

2,088
امتیاز دهید
اشتراک گذاری
banner
banner
2,088
امتیاز دهید

ویدیو های مرتبط

فهرست