هنگام سقوط بازار چه کارهایی نباید کرد؟

هنگام سقوط بازار چه کارهایی نباید کرد؟

تا انتهای این مطلب همراه آکادمی بیتریوم باشید تا درباره باید ها و نباید ها هنگام سقوط بازار بدانید، همچنین جهت خواندن مطالب بیشتر دپارتمان روانشناسی کلیک کنید.

وحشت نکنید و یک استراتژی داشته باشید.

وقتی بازارهای مالی پایین می آید و ارزش پرتفوی شما به میزان قابل توجهی کاهش می یابد، وسوسه انگیز است که از خود یا مشاور مالی خود (اگر مشاور مالی دارید) بپرسید: “آیا باید پولم را از بازارهای مالی بیرون بیاورم؟” این قابل درک است، اما به احتمال زیاد بهترین راه حل نیست. در عوض، شاید باید بپرسید: “چه کاری را نباید انجام بدهم؟”

پاسخ ساده است: نترسید. فروش اغلب واکنش وحشتناک روحی مردم، به هنگام سقوط سهام و کاهش شدید ارزش پرتفوی آنها است. به همین دلیل مهم است که از قبل میزان تحمل ریسک خود را دانسته و بدانید که نوسانات قیمت چگونه بر شما تأثیر می گذارد. همچنین می‌توانید ریسک بازار را با پوشش ریسک پرتفوی خود از طریق متنوع‌سازی کاهش دهید. (سرمایه‌گذاری‌های مختلفی از جمله سرمایه‌گذاری‌هایی که سطح پایینی از همبستگی با بازارهای مالی دارند).

نکات کلیدی در سقوط بازارهای مالی

  • آگاهی از میزان تحمل ریسک از قبل به شما کمک می کند، سرمایه گذاری هایی را انتخاب کنید که برای شما مناسب است و از وحشت شما در طول رکود بازار جلوگیری می کند.
  • تنوع بخشیدن به یک سبد در میان انواع دارایی ها می تواند ریسک را در طول سقوط بازار کاهش دهد.
  • آزمایش با شبیه سازهای سهام (قبل از سرمایه گذاری پول واقعی) می تواند بینشی از نوسانات بازار و واکنش احساسی شما به آن ارائه دهد.

چرا نباید هنگام سقوط بازار وحشت کنید؟

هنگام سقوط بازار چه کارهایی نباید کرد؟

سرمایه گذاری به شما کمک می کند از دوران بازنشستگی خود محافظت کنید، پس انداز خود را به کارآمدترین استفاده کنید و ثروت خود را از طریق جادوی ترکیب کردن افزایش دهید. پس چرا طبق نظرسنجی گالوپ در ژوئیه 2021، 44 درصد از آمریکایی ها در بازارهای مالی سرمایه گذاری نمی کنند؟ گالوپ معتقد است که دلیل آن عدم اعتماد به بازار به دلیل بحران مالی 2008 و نوسانات قابل توجه بازار است. علاوه بر این، کسانی که پس انداز کافی برای دریافت ماه به ماه ندارند، معمولاً نمیتوانند بودجه ای برای سرمایه گذاری در بازار ارائه دهند.

همچنین بخوانید: پشیمانی گریزی چیست؟

طبق گزارش گالوپ، از سال 2001 تا 2008، به طور متوسط ​​62 درصد از بزرگسالان ایالات متحده گفته اند که سهام دار هستند( سطحی که از آن زمان تاکنون به آن نرسیده است). سقوط بازارهای مالی، به دلیل رکود اقتصادی یا یک رویداد برون زا مانند همه‌گیری کووید-19، می‌تواند اصول سرمایه‌گذاری اصلی، مانند تحمل ریسک و تنوع را در معرض آزمایش قرار دهد. باید به یاد داشته باشید که بازار، دوره ای بوده و سقوط سهام اجتناب ناپذیر است. اما رکود موقتی می باشد. عاقلانه تر است که به جای فروش وحشتناک زمانی که قیمت سهام در پایین ترین حد خود است، بلندمدت فکر کنید.

سرمایه گذاران بلندمدت می دانند که بازار و اقتصاد در نهایت بهبود خواهند یافت و سرمایه گذاران باید برای چنین بازگشتی در موقعیت قرار گیرند. در طول بحران مالی 2008، بازار به شدت سقوط کرد و بسیاری از سرمایه گذاران دارایی های خود را فروختند. با این حال، بازار در مارس 2009 به پایین ترین سطح خود رسید و در نهایت به سطوح قبلی خود و فراتر از آن رفت. فروشندگان هراس ممکن است رشد بازار را از دست داده باشند، در حالی که سرمایه گذاران بلندمدت که در بازار باقی مانده بودند، در نهایت بهبود یافتند و در طول سال ها وضعیت بهتری داشتند.

اخیراً، S&P 500 در ماه مارس 2020، زمانی که بازارهای مالی برای اولین بار در 11 سال گذشته وارد بازار نزولی شد، 35 درصد در یک دوره چهار هفته‌ای در بحبوحه تأثیرات اقتصادی همه‌گیری جهانی وارد شد. شاخص نه تنها به سرعت از این پایین‌ها بازگشت، بلکه چندین بار از آن زمان به بالاترین حد خود رسیده است.

به جای وحشت و قفل کردن زیان های خود با فروش در سطوح پایین در طی یک اصلاح شدید بازار، یک استراتژی بازار نزولی برای محافظت از سبد خود در چنین مواقعی تدوین کنید. در اینجا سه ​​مرحله وجود دارد که می توانید انجام دهید تا مطمئن شوید که هنگام سقوط بازارهای مالی اشتباه شماره 1 را مرتکب نمی شوید.

  1. تحمل ریسک خود را بدانید و آنرا درک کنید

سرمایه گذاران احتمالا می توانند اولین تجربه خود را با رکود بازار به خاطر بسپارند. برای سرمایه‌گذاران بی‌تجربه، کاهش سریع ارزش پرتفوی آن‌ها حداقل ناراحت‌کننده است. به همین دلیل است که درک میزان تحمل ریسک خود از قبل زمانی که در فرآیند تنظیم سبد سهام خود هستید بسیار مهم است، نه زمانی که بازار در تنگنای فروش قرار دارد.

تحمل ریسک شما به عوامل متعددی مانند افق زمانی سرمایه گذاری، نیازهای نقدی و واکنش احساسی به ضرر بستگی دارد. به طور کلی از طریق پاسخ های شما به یک پرسشنامه ارزیابی می شود. بسیاری از وب‌سایت‌های سرمایه‌گذاری دارای پرسشنامه‌های آنلاین رایگان هستند که می‌تواند به شما ایده‌ای از میزان تحمل ریسک شما بدهد.

همچنین بخوانید: شاخص ترس و طمع چیست؟ چه کاربردهایی دارد؟

یکی از راه‌های درک واکنش شما به زیان‌های بازار، آزمایش با شبیه‌ساز بازارهای مالی قبل از سرمایه‌گذاری واقعی است. با شبیه سازهای بازارهای مالی، می توانید مبلغی مانند 100000 دلار پول نقد مجازی سرمایه گذاری کرده و افت و خیزهای بازارهای مالی را تجربه کنید. این به شما امکان می دهد تا میزان تحمل خاص خود را برای ریسک ارزیابی کنید.

افق زمانی سرمایه گذاری شما عامل مهمی در تعیین میزان تحمل ریسک شما است. به عنوان مثال، یک بازنشسته یا شخصی که به بازنشستگی نزدیک می شود، احتمالاً می خواهد پس انداز خود را حفظ کرده و در دوران بازنشستگی درآمد ایجاد کند. چنین سرمایه گذارانی ممکن است در سهام با نوسان کم یا مجموعه ای از اوراق قرضه و سایر ابزارهای با درآمد ثابت سرمایه گذاری کنند. با این حال، سرمایه‌گذاران جوان‌تر ممکن است برای رشد بلندمدت سرمایه‌گذاری کنند، زیرا سال‌های زیادی فرصت دارند تا زیان‌های ناشی از بازارهای نزولی را جبران نمایند.

  1. برای ضررهای خود آماده شوید و آن را محدود کنید

برای سرمایه گذاری با ذهن روشن، باید نحوه عملکرد بازارهای مالی را درک کنید. این به شما امکان می دهد رکودهای غیرمنتظره را تجزیه و تحلیل نمایید و تصمیم بگیرید که آیا باید بیشتر بفروشید یا بخرید. در نهایت، شما باید برای بدترین شرایط آماده بوده و یک استراتژی محکم برای محافظت در برابر ضررهای خود داشته باشید. سرمایه گذاری انحصاری در سهام ممکن است باعث شود در صورت سقوط بازار، مقدار قابل توجهی از پول را از دست بدهید. برای محافظت در برابر زیان، سرمایه‌گذاران به‌طور استراتژیک سرمایه‌گذاری‌های دیگری را انجام می‌دهند تا در معرض دید خود قرار بگیرند و ریسک خود را کاهش دهند.

البته با کاهش ریسک، شما با مبادله ریسک و بازده مواجه می شوید که در آن کاهش ریسک، سود بالقوه را نیز کاهش می دهد. ریسک نزولی را می توان با تنوع بخشیدن به پرتفوی خود و استفاده از سرمایه گذاری های جایگزین مانند املاک و مستغلات که ممکن است همبستگی کمی با سهام داشته باشد، تا حد زیادی محافظت کرد. داشتن درصدی از پرتفوی شما بین سهام، اوراق قرضه، پول نقد و دارایی های جایگزین، جوهره تنوع است. وضعیت هر سرمایه‌گذار متفاوت بوده و نحوه تقسیم سبد سهام به میزان تحمل ریسک، افق زمانی، اهداف و غیره بستگی دارد. یک استراتژی تخصیص دارایی که به خوبی اجرا شده است به شما این امکان را می‌دهد که از خطرات احتمالی قرار دادن همه تخم‌های خود در یک سبد جلوگیری کنید.

همچنین بخوانید: هنر کاهش ضرر و زیان در ارز دیجیتال

  1. روی بلند مدت تمرکز کنید

مجموعه‌ای از تحقیقات ثابت می‌کند که اگرچه بازده بازارهای مالی می‌تواند در کوتاه‌مدت کاملاً نوسان باشد، سهام تقریباً از هر طبقه دارایی دیگر بهتر عمل می‌کند. در دراز مدت در طول یک دوره به اندازه کافی طولانی، حتی بزرگترین افتها نیز مانند یک افت در روند صعودی بلندمدت بازار به نظر می رسند. این نکته به ویژه در دوره های پر نوسان که بازار در حال کاهش قابل توجهی است باید در نظر گرفته شود.

تمرکز بلندمدت به شما این امکان را می‌دهد که سقوط بزرگ بازار را به‌عنوان فرصتی برای ایجاد ثروت با افزودن به دارایی‌های خود درک کنید، نه به‌عنوان تهدیدی که پس‌اندازهایی را که به سختی به دست آورده‌اید، از بین می‌برد. در طول بازارهای اصلی نزولی، سرمایه گذاران سهام را بدون توجه به کیفیت آنها به طور بی رویه می فروشند و فرصتی را برای خرید تراشه های انتخابی آبی با قیمت ها و ارزش گذاری های جذاب ارائه می دهند.

اگر نگران این هستید که این رویکرد ممکن است معادل زمان بندی بازار باشد، میانگین هزینه دلار را در نظر بگیرید. با میانگین‌گیری هزینه دلار، هزینه شما برای داشتن یک سرمایه‌گذاری یا دارایی خاص (مانند یک ETF شاخص) با خرید همان مقدار دلاری سرمایه‌گذاری در فواصل دوره‌ای به‌طور میانگین محاسبه می‌شود. از آنجا که این خریدهای دوره ای به صورت سیستماتیک و با نوسانات قیمت دارایی در طول زمان انجام می شود، نتیجه نهایی ممکن است هزینه متوسط ​​کمتری برای سرمایه گذاری باشد.

همچنین بخوانید: ETF ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می کند؟ مزایا و معایب ETF

سرمایه گذاری در بازارهای مالی در فواصل زمانی از پیش تعیین شده، مانند هر چک حقوق، به سرمایه گذاری بر روی یک استراتژی سرمایه گذاری به نام میانگین هزینه دلار کمک می کند. با میانگین‌گیری هزینه دلار، هزینه شما برای داشتن یک سرمایه‌گذاری خاص با خرید همان مبلغ دلاری در فواصل دوره‌ای به طور میانگین محاسبه می‌شود، که ممکن است منجر به متوسط ​​هزینه کمتر برای سرمایه‌گذاری شود.

هنگام سقوط بازار چه کارهایی نباید کرد؟

اگر بازارهای مالی به نظر می رسد ممکن است سقوط کند، آیا باید تمام سهام خود را بفروشم و منتظر بمانم تا زمانی که بازار تثبیت شد آنها را بخرم؟

این استراتژی «زمان‌بندی بازار» ممکن است در تئوری آسان به نظر برسد، اما اجرای آن در عمل بسیار دشوار است، زیرا باید در دو تصمیم زمان‌بندی درستی داشته باشید: فروش و سپس بازخرید موقعیت‌های خود. با فروش تمام موقعیت های خود و رفتن به پول نقد، اگر خیلی زود بفروشید، ریسک باقی ماندن پول روی میز را دارید.

در مورد بازگشت به بازار، فرآیند کاهش قیمت سهام معمولاً در میان انبوهی از عناوین منفی اتفاق می‌افتد که ممکن است منجر به حدس دوم تصمیم شما برای خرید شود. در نتیجه، شما نیز ممکن است مدت طولانی برای بازگشت به بازار صبر کنید، در آن زمان ممکن است بازار، پیشرفت قابل توجهی داشته باشد. همانطور که اکثر سرمایه گذاران باتجربه به شما خواهند گفت، زمان در بازار، و نه زمان بندی (بازار)، کلید سرمایه گذاری موفق می باشد، زیرا از دست دادن بهترین روزهای بازار (که پیش بینی آنها غیرممکن است) برای عملکرد پرتفوی بسیار مضر است.

آیا با سقوط بازار اوراق قرضه افزایش می یابد؟

به طور کلی، اما نه همیشه، اوراق قرضه ای که در یک سقوط بازار بهترین عملکرد را دارند، اوراق قرضه دولتی مانند اوراق خزانه داری ایالات متحده هستند. اوراق قرضه پرریسک‌تر مانند اوراق قرضه ناخواسته و اعتبار با بازده بالا به خوبی سود ندارند. خزانه‌داری‌های ایالات متحده از پدیده «پرواز به سمت کیفیت» سود می‌برند که در طول سقوط بازار آشکار می‌شود، زیرا سرمایه‌گذاران به سمت امنیت نسبی سرمایه‌گذاری‌هایی که امن‌تر تلقی می‌شوند، هجوم می‌آورند. اوراق قرضه همچنین نسبت به سهام در بازار نزولی ارزش سهام بهتر عمل می کنند، زیرا بانک های مرکزی تمایل به کاهش نرخ بهره برای تحریک اقتصاد دارند.

اگر در سال آینده برای خرید خانه به پول نیاز داشته باشم، باید در بورس سرمایه گذاری کنم؟

به طور قاطع، خیر. سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی در صورتی بهترین کار را انجام می‌دهد که آماده باشید در بلندمدت سرمایه‌گذاری کنید. سرمایه‌گذاری در سهام برای کمتر از یک سال ممکن است در بازار صعودی وسوسه‌انگیز باشد، اما بازارها می‌توانند در دوره‌های کوتاه‌تر کاملاً نوسان داشته باشند. اگر زمانی که بازارها رکود دارند، برای پیش‌پرداخت خانه‌تان به وجوه نیاز دارید، این احتمال وجود دارد که سرمایه‌گذاری‌های سهام خود را دقیقاً در زمان نامناسب نقد کنید.

همچنین بخوانید: 10 مرحله عاطفی در روانشناسی ترید

سخن پایانی

دانستن اینکه وقتی سهام سقوط می کند، چه باید کرد؟ بسیار مهم است؛ زیرا سقوط بازار می تواند از نظر ذهنی و مالی ویرانگر باشد، به ویژه برای سرمایه گذاران بی تجربه. فروش هراسناک در زمانی که بازارهای مالی در حال سقوط است می تواند به جای کمک به پرتفوی شما به آن آسیب برساند. دلایل زیادی وجود دارد که چرا بهتر است سرمایه گذاران در بازار نزولی فروش نکنند و در بلندمدت در آن بمانند.

به همین دلیل است که درک میزان تحمل ریسک، افق زمانی و نحوه عملکرد بازار در دوران رکود بسیار مهم است. با یک شبیه ساز سهام آزمایش کنید تا میزان تحمل خود را در برابر ریسک شناسایی کرده و با تنوع در برابر ضررها بیمه شوید. برای اینکه یک سرمایه گذار موفق باشید، به صبر نیاز دارید، نه وحشت.

هدف این مقاله ارائه مشاوره سرمایه گذاری نیست. سرمایه گذاری در هر نوع اوراق بهاداری مستلزم درجات مختلفی از ریسک است که می تواند منجر به از دست دادن جزئی یا کلی اصل سرمایه شود. خوانندگان باید به دنبال مشاوره از یک متخصص مالی واجد شرایط باشند تا یک استراتژی سرمایه گذاری متناسب با نیازها و وضعیت مالی خاص خود ایجاد کنند.

نظرات خود را در بخش دیدگاه ها با آکادمی بیتریرم به اشتراک بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00