توکن نقدینگی (LP Token) چیست و چه کاربردی دارد؟

توکن نقدینگی (LP Token) چیست و چه کاربردی دارد؟

با پیشرفتی که شاهد آن در دنیای کریپتوکارنسی و بازار ارزهای دیجیتال هستیم، سرعت رشد پروژه‌ها و پلتفرم‌های جدید با اهداف و برنامه های پیشرفته برای کسب درآمد و فعالیت مالی در این حوزه به وجود آمده است. حوزه دیفای که با عبارت اختصاری DeFi مخفف شده Decentralized Finance است، امروزه تبدیل به فضایی برای کسب درآمد و سرمایه گذاری در دنیای رمز ارزها شده است. اگر برای شما این سوال پیش آمده که Defi چیست ؟ می توان  گفت که به امور مالی غیرمتمرکز در دنیای ارزهای دیجیتال دیفای Defi می‌گویند. تا انتهای این مقاله همراه آکادمی بیتریوم  باشید تا درباره توکن نقدینگی (LP Token) بدانید، همچنین جهت خواندن مطالب بیشتر دپارتمان رمز ارز کلیک کنید.

توکن نقدینگی یا LP Token چیست؟

توکن نقدینگی (LP Token) چیست و چه کاربردی دارد؟

توکن نقدینگی (LP Token or Liquidity pool token) یک نوع توکن ERC_20 است. این توکن توسط صرافی‌ها به کاربرانی تعلق می‌گیرد که استخر نقدینگی را تأمین می‌کنند. این استخرهای نقدینگی را به عنوان بخشی مخصوص جمع‌آوری نقدینگی کاربران در ازای دریافت LP Token، می‌توان به کمک پلتفرم‌های مختلف مبتنی بر بلاکچین توسعه داد. اکنون اکثر استخرهای نقدینگی بر بستر بلاکچین اتریوم راه اندازی می‌شود. حال برای اینکه بیشتر با مفهوم توکن نقدینگی آشنا شوید، بهتر است شما را با مفهوم عبارت بازارسازهای خودکار یا AMM آشنا کنیم.

همچنین بخوانید: بلاک چین چیست؟ و چگونه کار می کند؟

توکن نقدینگی را می‌توان نوعی رسید تامین نقدینگی دانست. پس از تامین نقدینگی یک استخر، قرارداد هوشمند متولی با توجه به مقدار نقدینگی کاربر در قیاس با حجم نقدینگی استخر، به او تعدادی توکن نقدینگی می‌دهد که نشان‌دهنده سهم او از نقدینگی استخر است. برای خارج کردن نقدینگی و دریافت بخش یا تمام اصل سرمایه و پاداش حاصل، این عمل در جهت مخالف تکرار می‌شود؛ یعنی Lp token از کیف پول تامین‌کننده نقدینگی به قرارداد هوشمند ارسال شده و سرمایه و پاداش به آدرس وی واریز می‌گردد.

برای اینکه مفهوم توکن نقدینگی را بیشتر درک کنید، بهتر است شما را با مفهوم عبارت بازارسازهای خودکار یا AMM آشنا کنیم.

همچنین بخوانید: استخر استخراج رمزارز

بازارساز خودکار یا AMM

قبل از اینکه با توکن نقدینگی یا LP Token آشنا شوید، بهتر است با بازارساز خودکار که به اختصار AMM نامیده می‌شود، آشنایی پیدا کنید. درواقع اولین بار پیدایش بازارسازهای خودکار بود که سبب به وجود آمدن توکن‌های نقدینگی در دنیای صرافی‌ها شد. بازارساز خودکار پروتکلی است که صرافی‌های غیرمتمرکز از آن استفاده می‌کنند تا بدین طریق بتوانند امکان معامله کاربران را به‌صورت غیر همتا به وجود آورند؛ درحالی‌که در صرافی‌های سنتی معامله کاربران به‌صورت همتا به همتا انجام می‌شود؛ به این صورت که هرکدام از کاربران برای خرید یا فروش دارایی خود باید با کاربری دیگر به‌صورت مستقیم وارد معامله شوند.

بازارسازهای خودکار این امکان را به وجود آورده‌اند تا کاربران بتوانند به راحت‌ترین شکل ممکن به معامله بپردازند. معاملاتی که با استفاده از بازارسازهای خودکار انجام می‌شود، به ارتباط مستقیم کاربران با یکدیگر نیاز نخواهد داشت، بلکه کاربران می‌توانند معاملات خود را با قراردادهای هوشمند انجام دهند که در اصل این معاملات با توکن نقدینگی صورت می‌گیرد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

همچنین بخوانید: کوین و توکن چیست؟

توکن نقدینگی (LP Token) چیست و چه کاربردی دارد؟

توکن نقدینگی یا LP چگونه کار می‌کند؟

توکن‌های نقدینگی عموما فرق چندانی با دیگر توکن‌های رایج شبکه‌های خود ندارند، برای مثال توکن‌های نقدینگی سوشی سواپ و یونی سواپ v2 از استاندارد ERC-20 شبکه اتریوم و توکن‌های استخرهای نقدینگی صرافی پنکیک سواپ از استاندارد BEP-20 زنجیره هوشمند بایننس پیروی می‌کنند. یونی سواپ v3 تغییرات گسترده‌ای نسبت به نسخه‌های قبلی داشته است و سهم و پوزیشن دارایی‌های تامین‌کنندگان نقدینگی در آن منحصر به فرد است. بنا بر این توکن LP هر تامین‌کننده به شکل توکن غیر مثلی (NFT) ایجاد می‌شود. همچنین هزینه‌های تراکنش در استخرهای این نسخه به شکل خودکار به موجودی استخر افزوده نمی‌شود. برای ترسیم بهتر نحوه کارکرد توکن نقدینگی به مثال زیر توجه کنید:

فرض کنید در استخر نقدینگی ETH-DAI یک صرافی مقدار ۱۰,۰۰۰ دای و ۱۰ اتر موجود است (اعداد منطبق با واقعیت نیستند و تنها برای توضیح بهتر انتخاب شده‌اند). این نقدینگی توسط دو تامین‌کننده به نسبت برابر مهیا شده است و هر یک در ازای نقدینگی خود ۲۵ عدد توکن ETH-DAI LP دریافت کرده‌اند. حال فرض کنید تامین‌کننده نقدینگی دیگری می‌آید و به اندازه موجودی استخر (۱۰,۰۰۰ دای و ۱۰ اتر) به نقدینگی می‌افزاید. از آن جا که سهم او اکنون نیمی از موجودی جدید استخر است، این مساله باید در مقدار LP توکن او نیز لحاظ شود. بنابراین قرارداد هوشمند این استخر،‌ ۵۰ توکن ETH-DAI LP جدید ایجاد (mint) کرده و به وی پرداخت می‌کند. حال تعداد توکن‌های نقدینگی او (۵۰ عدد از ۱۰۰ عدد کلی) نمایانگر سهم وی از نقدینگی استخر خواهد بود. حال تصور کنید پس از مدتی، تامین‌کننده تمثیلی ما تصمیم می‌گیرد نقدینگی خود را از استخر برداشت کند. در طی این مدت تامین‌کننده جدیدی به استخر اضافه نشده، اما به دلیل افزوده شدن کارمزد انتقال پلتفرم به استخر، موجودی کمی افزایش پیدا کرده است. لیکوییدیتی پول (Liquidity Pool) حالا محتوی ۱۰,۵۰۰ دای و ۱۰.۵ اتر است. با توجه به اینکه تامین‌کننده نقدینگی همچنان مالک نیمی از نقدینگی استخر است، با تحویل ۵۰ توکن نقدینگی خود، نیمی از موجودی استخر را دریافت می‌کند که شامل سرمایه اولیه به علاوه سهمش از هزینه‌های تراکنش است. ۵۰ توکن نقدینگی تحویلی، توسط قرارداد هوشمند سوزانده می‌شود و تعداد کل توکن‌های نقدینگی در گردش به عدد ۵۰ کاهش پیدا می‌کند.

کاربرد توکن نقدینگی در دیفای چیست ؟

یکی از راه‌های جذب سرمایه در پروژه‌های حوزه DeFi عرضه اولیه فارم است که با نام اختصاری IFO هم شناخته می‌شود. در این رویداد، پروژه‌های نوپا می‌توانند توکن‌های خود را برای پیش فروش در بازار قرار دهند تا موفق به جذب سرمایه برای استخرهای نقدینگی خود شوند.

همچنین بخوانید: دی فای Defi چیست؟ بهترین پروژه های Defi

پس از آگاهی از تمام این اطلاعات ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که افرادی که اقدام به خرید توکن نقدینگی می‌کنند، شامل چه مزایا و سودی می‌شوند؟ پاسخ این سؤال کمی گستره است و به طور گزیده شامل موارد زیر می‌شود:
  • دریافت کارمزد در پلتفرم‌های دیفای
  • ییلد فارمینگ (کشت سود)
  • سرمایه گذاری در سرویس‌هایی مثل آکروپولیس، بیفی فایننس (Beefy Finance) و آلفا هومورا (Alpha Homora)
  • دریافت وام از پلتفرم‌های وام دهی مبتنی بر دیفای

حال برای شروع خوب است بدانید که با توجه به اینکه افراد خریدار توکن نقدینگی به عنوان سهام‌دار یک پلتفرم شناخته می‌شوند، می‌توانند از کارمزد تراکنش‌هایی که در آن پلتفرم انجام می‌شود سهم داشته باشند. به عبارتی می‌توان اینگونه گفت که در صرافی‌های غیرمتمرکز افرادی که اقدام به خرید توکن نقدینگی آن پلتفرم کرده‌اند مالک کارمزد تراکنش‌های انجام شده خواهند بود.

یکی دیگر از کاربردهای LP Token در دیفای این است که با استیک کردن این توکن‌های نقدینگی با هدف دریافت پاداش‌های بیشتر، می‌توانید توکن‌های نقدینگی را به قفل کردن نقدینگی خود ترغیب کنید. این فرایند در برخی مواقع تحت عنوان فارمینگ شناخته می‌شود.

همچنین بخوانید: استیک ارز دیجیتال به چه معناست و بهترین روش های کسب درآمد از استیکینگ (Staking) کدام اند؟

در راستای بررسی کاربرد توکن نقدینگی در دیفای، شما به عنوان یک سهام‌دار می‌توانید از ارزش توکن نقدینگی خود استفاده کنید و به عرضه اولیه صرافی متمرکز (IDO) دسترسی داشته باشید. در واقع برای کسب این دسترسی شما باید مقدار مشخصی از توکن نقدینگی مورد نظر را داشته باشید.

 

توکن نقدینگی (LP Token) چیست و چه کاربردی دارد؟

با توجه به سیال بودن فراوان نقدینگی در فضای دیفای و استفاده چند باره از نقدینگی قفل شده در یک استخر نقدینگی، کاربردهای بسیاری در گذر زمان برای این توکن‌ها پیشنهاد و عملی شده که برخی از آن‌ها را با هم مرور می‌کنیم:

سرمایه‌گذاری در تجمیع‌کننده/بهینه‌کننده‌های سود

پاداش ارائه شده در مزارع کشت سود صرافی‌ها در بسیاری از مواقع قابلیت بهره‌گیری از واریز مجدد سود به اصل موجودی (تبدیل بهره ساده به بهره مرکب) را ندارند. این سرویس‌ها با بهینه کردن خودکار بر اساس شرایط هر پلتفرم (هزینه گس شبکه، توالی زمانی پرداخت سود و…)، سود شما را بهبود می‌بخشند. از سرویس‌هایی همچون آکروپولیس، آلفا هومورا و بیفی فایننس می‌توان به عنوان نمونه نام برد.

استفاده به عنوان وثیقه در پروتکل‌های وام‌دهی

توکن‌های نقدینگی پلتفرم‌های محبوب را می‌توان در برخی از پروتکل‌های وام‌دهی به عنوان وثیقه استفاده کرد و از سود آن استفاده کرد یا متناسب با سرمایه سپرده‌گذاری شده، وام دریافت کرد. برای مثال سرویس آوه (Aave) و Cream از توکن‌های نقدینگی صرافی‌های یونی سواپ، بالانسر و پنکیک سواپ پشتیبانی می‌کنند.

کش سود و دریافت سود مضاعف:

پس از حمله خون‌آشامی صرافی سوشی سواپ، ایجاد مزارعی برای سپرده‌گذاری توکن‌های نقدینگی در صرافی‌ها بدل شدت گرفت. اکنون در اکثر صرافی‌های بزرگ، با تامین سرمایه در استخرهای منتخب، می‌توانید از پاداش مضاعف (معمولا به شکل توکن حاکمیتی، توکن‌هایی همچون SUSHI، UNI، CAKE و…) بهره‌مند شوید.

استفاده به عنوان گواه مالکیت نقدینگی و دریافت فی تراکنش:

همان‌طور که پیش‌تر توضیح دادیم، این ابتدایی‌ترین کارکرد این توکن‌هاست. صرافی‌های غیرمتمرکز مختلف درصد‌های متفاوتی دریافت می‌کنند و جفت ارزهای مختلف حجم معاملاتی متفاوتی دارند. میزان دریافتی تامین‌کننده بسته به حجم معاملات و سهم او از استخر متفاوت خواهد بود. همچنین خطر ضرر ناپایدار (Impermanent Loss) به خصوص برای جفت ارزهایی که قیمت آن‌ها رابطه معکوس با یکدیگر دارد، بیشتر است.

توکن نقدینگی (LP Token) چیست و چه کاربردی دارد؟

مزایای خرید توکن نقدینگی:

شاید این سؤال برای شما هم پیش بیاید که مهم‌ترین مزیت داشتن LP Token چیست و افرادی که به خریداری این توکن‌ها می‌پردازند از چه مزایایی برخوردار خواهند شد؟ خرید توکن نقدینگی مزایای متفاوتی را برای خریداران به دنبال دارد و همین امر سبب شده ‌است امروزه بسیاری از افراد به سرمایه‌گذاری در توکن‌های نقدینگی صرافی‌های غیر متمرکز بپردازند.

افرادی که توکن نقدینگی دارند، درواقع مالک بخشی از سهام استخرهای نقدینگی خواهند بود. این مالکیت سبب می‌شود این افراد بتوانند به نسبت سهامی که دارند، به دریافت کارمزد تراکنش‌های صرافی بپردازند. درواقع در صرافی‌های غیرمتمرکز کارمزد معاملات به کاربرانی تعلق می‌گیرد که توکن‌های نقدینگی دارند و مالک بخشی از سهام استخرهای نقدینگی به شمار می‌روند.

سخن پایانی

در این مقاله از آکادمی بیتریوم در باره توکن نقدینگی به طور مفصل صحبت شد،در نهایت، می‌توان گفت توکن نقدینگی نه‌ تنها می‌تواند به‌ عنوان روش کسب درآمد جدای از سرمایه‌گذاری مستقیم محسوب شود، بلکه توکن‌های LP می‌توانند برای پذیرش محصولات جدید، به‌ ویژه محصولات مرتبط با DeFi بسیار مفید باشند. همچنین هدف اصلی این توکن‌ها، مانند دیگر مفاهیم نوظهور دنیای بلاکچین، در واقع جذب افراد به این سیستم و اضافه‌ کردن امکانات بیشتری به سیستم‌های گردش مالی غیرمتمرکز می‌باشد.

آیا شما توکن‌های نقدینگی را داشته اید ؟ آیا تاکنون به عنوان تامین‌کننده نقدینگی نقش ایفا کرده‌اید؟ تجربه خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00