آموزش کامل سالیدیتی

سالیدیتی ( Solidity ) چیست و چگونه برای توسعه قراردادهای هوشمند استفاده می شود؟

قراردادهای هوشمند نیاز به برنامه نویسی دارند و Solidity ابزاری برای این کار است.

Solidity از زمانی که برای اولین بار در سال 2014 پیشنهاد شد و بعداً توسط تیم Solidity اتریوم توسعه یافت، مسیر طولانی را طی کرده است. صدها هزار توسعه دهنده وجود دارند که از زبان برنامه نویسی برای ایجاد خدمات مبتنی بر بلاک چین برای تعداد فزاینده ای از موارد استفاده می کنند.
این مقاله توضیح می‌دهد که Solidity چیست و چگونه در اکوسیستم اتریوم استفاده می‌شود. اگر علاقه مند به یادگیری بیشتر در مورد عملکرد درونی این زبان برنامه نویسی مبتنی بر بلاک چین هستید، این مقاله برای شما مناسب است.

تا انتها این مقاله با  آکادمی بیتریوم همراه باشید.

سالیدیتی (Salidity) چیست؟

Solidity یک زبان برنامه نویسی شی گرا و سطح بالا است، که برای ایجاد قراردادهای هوشمند استفاده می شود و تراکنش های روی بلاک چین را خودکار می کند. پس از پیشنهاد در سال 2014، این زبان توسط مشارکت کنندگان در پروژه اتریوم توسعه یافت. این زبان در درجه اول برای ایجاد قراردادهای هوشمند در بلاک چین اتریوم و ایجاد قراردادهای هوشمند در سایر بلاک چین ها استفاده می شود.
Solidity شبیه یکی از رایج ترین زبان های برنامه نویسی، جاوا اسکریپت است. می توان آن را به عنوان یک گویش جاوا اسکریپت در نظر گرفت. این به این معنی است که اگر جاوا اسکریپت را درک کنید، می توانید Solidity را به راحتی انتخاب کنید. Solidity نیز ویژگی های مشابهی با زبان های برنامه نویسی C++ و Python دارد.
به عنوان یک زبان سطح بالا، Solidity نیاز به تایپ کد به صورت یک و صفر را برطرف می کند. نوشتن برنامه‌ها به روش‌هایی که درک آن‌ها راحت‌تر است، با استفاده از ترکیبی از حروف و اعداد برای انسان‌ها بسیار آسان‌تر می‌شود.

Solidity به صورت ایستا تایپ می شود، با پشتیبانی از وراثت، کتابخانه ها و انواع پیچیده تعریف شده توسط کاربر. همانطور که Solidity به صورت ایستا تایپ می شود، کاربر هر متغیر را بسیار مشخص می کند. انواع داده به کامپایلر اجازه می دهد تا استفاده صحیح از متغیرها را بررسی کند. انواع داده های جامد معمولاً به عنوان انواع ارزش یا انواع مرجع طبقه بندی می شوند.
تفاوت اصلی بین انواع مقدار و انواع مرجع را می توان در نحوه تخصیص آنها به یک متغیر و ذخیره آنها در EVM (ماشین مجازی اتریوم) یافت. در حالی که تغییر مقدار در یک متغیر از نوع مقدار بر مقدار متغیر دیگر تأثیر نمی گذارد، هر کسی که به مقادیر تغییر یافته در متغیرهای نوع مرجع مراجعه می کند ممکن است مقادیر به روز شده را دریافت کند.

آموزش کامل سالیدیتی

سالیدیتی ( Salidity ) چگونه کار می کند؟

زیبایی اکوسیستم اتریوم این است که بسیاری از ارزهای دیجیتال مختلف و برنامه های غیر متمرکز می توانند از آن استفاده کنند. قراردادهای هوشمند امکان ایجاد فناوری های منحصر به فرد در اتریوم را برای انواع کسب و کارها و سازمان ها فراهم می کند.
هر سال، جهان میلیاردها دلار برای راه حل های بلاک چین خرج می کند. بسیاری از این راه حل ها با استفاده از Solidity ایجاد می شوند. قراردادهای هوشمند ساخته شده با استفاده از Solidity را می توان راهی برای خودکارسازی فرآیندهای تجاری و غیرتجاری بین افراد مختلف در نظر گرفت. این تضمین می کند که افرادی که تراکنش های خود را روی بلاک چین انجام می دهند نگران خطراتی مانند کلاهبرداری یا عدم امکان استفاده از همان ارز نباشند.
یکی از اجزای کلیدی که اجرای کد Solidity را ممکن می کند EVM است. EVM به عنوان یک رایانه مجازی روی بلاک چین توصیف می شود که ایده های افراد را به کدی تبدیل می کند که برنامه های کاربردی را روی بلاک چین اجرا می کند.
در زیر هود، Solidity کدی در سطح ماشین ایجاد می کند که در EVM اجرا می شود. یک کامپایلر برای تجزیه و تحلیل سطح بالا قابل خواندن توسط انسان استفاده می شود.

کد، که آن را به دستورالعمل هایی که پردازنده می خواند تبدیل می کند. پلتفرم‌های مختلف، کامپایلر Solidity را به صورت رایگان ارائه می‌کنند، از جمله کامپایلر آنلاین Remix و یک کامپایلر شبیه به فرمان دانلود شده در رایانه شخصی.
قراردادهای هوشمند EVM محدودیت هایی دارند که باید برطرف شوند. یکی از مهمترین آنها دسترسی محدود به توابع کتابخانه مفید برای تجزیه ساختارهای JSON یا محاسبات ممیز شناور است.

توابع عمومی و خصوصی سالیدیتی( Salidity )

توابع عمومی مشابه API هایی هستند که هر کسی در جهان ممکن است به آنها دسترسی داشته باشد. هر کسی می تواند آنها را در کد خود صدا کند. توابع عمومی، در بسیاری از موارد، برای فرآیندهای مشترک در یک پلتفرم طراحی شده اند که همه کاربران از آن استفاده می کنند.
به عنوان مثال، یک عملکرد عمومی می تواند ایجاد شود تا به همه کاربران یک پلت فرم اجازه دهد تا مانده حساب خود را بررسی کنند. یکی از رایج‌ترین روش‌های بهره‌برداری از قراردادهای هوشمند، از طریق کارکردهای عمومی است.
در حالی که نوشتن قراردادهای هوشمند با Solidity آسان است، نوشتن ایمن آنها اغلب بسیار دشوار است. برای مثال، اگر عملکرد برداشت در یک قرارداد هوشمند ایمن نباشد، مهاجم می‌تواند عملکرد آسیب‌پذیر را دستکاری کند تا حسابی از وجوه تخلیه شود.
مهاجم می‌تواند با استفاده از حلقه‌ای که عملکرد برداشت را به طور مکرر تکرار می‌کند، از یک تابع برداشت برای ارسال پول به حساب دیگری فراخوانی کند.
عملکردهای خصوصی فقط از داخل قراردادها قابل فراخوانی هستند. آنها حاوی دستورالعمل هایی هستند که تنها پس از فراخوانی توسط توابع دیگر، به صورت زنجیره ای قابل اجرا هستند. این کار دستکاری کد توسط عوامل مخرب را دشوارتر می کند.

استانداردها و منطق کد سالیدیتی( Salidity )

استانداردهای مختلفی در حال ظهور هستند که تعیین می کنند چگونه از قراردادهای هوشمند Solidity برای ساخت برنامه های کاربردی در اتریوم استفاده می شود.

به عنوان استانداردهای ERC (درخواست اتریوم برای نظرات) شناخته می شود. استانداردها بر اساس سندی است که حاوی دستورالعمل هایی در مورد عملکردهای مورد نیاز و محدودیت هایی در مورد نحوه رفتار کد است.

استانداردهای ERC که نحوه عملکرد سالیدیتی Solidity را تعیین می کنند عبارتند از:

ERC20
• ERC165
• ERC721
• ERC223
• ERC621
• ERC777
• ERC827
• ERC884
• ERC865
• ERC1155
روش های مختلفی وجود دارد که می توان از Solidity برای ایجاد تعامل قراردادهای هوشمند با یکدیگر استفاده کرد. Solidity همچنین می تواند برای ایجاد دستورالعمل های اختصاصی در مورد نحوه ذخیره داده ها در قرارداد هوشمند استفاده شود. منطق و داده ها در قراردادهای هوشمند را می توان با استفاده از Solidity از هم جدا کرد. با استفاده از قراردادهای جایگزین، منطق یک قرارداد را می توان تغییر داد تا این امکان را فراهم کند.

مطالعه کنید: تفاوت تتر trc20 با تتر erc20 در چیست؟ و کدام بهتر است؟

تغییرناپذیری سالیدیتی( Salidity )

تغییر کد قرارداد هوشمند پس از نوشتن و کامپایل غیرممکن است. این به این معنی است که هر خط کد باید طبق برنامه کار کند، در غیر این صورت ممکن است خطرات جدی سوء استفاده از کد وجود داشته باشد.
از آنجایی که بلاک چین اتریوم تغییر ناپذیر است، تغییر داده ها و منطق نوشته شده روی آن غیرممکن است. راهی برای دور زدن این موضوع استفاده از یک پروکسی برای اشاره به قرارداد دیگری است که حاوی منطق تجاری واقعی است. این امکان رفع اشکالات را در حین اجرای نسخه جدید قرارداد فراهم می کند.

هزینه های گاز

هزینه های اضافی برای استفاده از Solidity در شبکه اصلی اتریوم پرداخت می شود. برخی از هزینه‌های اضافی مبتنی بر سیستم گاز اتریوم است که برای ایمن‌سازی شبکه بلاک چین به ماینرها نیاز دارد تا کد بتواند با خیال راحت روی آن اجرا شود.
هنگام نوشتن قراردادهای هوشمند، مهم است که به یاد داشته باشید که هزینه های گاز می تواند تعیین کند که یک قرارداد هوشمند چقدر کارآمد است. از آنجایی که هزینه های گاز برای هر شکاف ذخیره سازی استفاده شده پرداخت می شود، اقدامات انجام شده با کد Solidity هزینه گاز را به همراه دارد. قرارداد هوشمندی که اجرای آن پرهزینه است بعید است در دراز مدت مورد استفاده قرار گیرد.

حتما بخوانید: مرج اتریوم (Ethereum Merge) چیست؟ چه تاثیری بر قیمت اتریوم دارد ؟

بهینه سازی گاز به کاهش هزینه گاز در هنگام اجرای کد Solidity کمک می کند. برخی از محبوب ترین روش های بهینه سازی گاز شامل استفاده از کتابخانه ها و استفاده از توابع کمتر است. کتابخانه ها اغلب برای ذخیره بایت کد استفاده می شوند.
به جای اضافه کردن بایت کد غیر ضروری به قرارداد هوشمند، منطق را می توان در کتابخانه ها قرار داد. این به کوچک نگه داشتن اندازه قرارداد هوشمند کمک می کند. با استفاده از توابع کمتر، بایت کد کمتری مورد نیاز است و دشواری ممیزی کد نیز کاهش می یابد.

آموزش کامل سالیدیتی

چگونه می توان از Solidity در اتریوم استفاده کرد؟

Solidity برای ایجاد قراردادهای هوشمند برای توکن های قابل تعویض و توکن های غیر قابل تعویض استفاده می شود. استانداردهای مختلفی برای ساخت توکن های غیر قابل تعویض و توکن های قابل تعویض در اکوسیستم اتریوم استفاده می شود.
این موارد اجازه می دهد تا انواع مختلفی از موارد استفاده برای افرادی که از بلاک چین استفاده می کنند ایجاد شود. Solidity افراد را قادر می‌سازد تا از توکن‌ها و توکن‌های غیرقابل تعویض در اتریوم استفاده کنند. از ضرب توکن‌های غیرقابل تعویض گرفته تا افزودن آنها به استخرهای کشاورزی برای بهره‌مندی بیشتر، انواع مختلفی از کاربردها برای توکن‌ها توسط اتریوم امکان‌پذیر است.

سازمان‌های مستقل غیر متمرکز (DAO) نیز توسط Solidity امکان‌پذیر شده‌اند. DAO، که نوع جدیدی از ساختار سازمانی آنلاین است، در درجه اول در Solidity نوشته شده است. DAO به افراد مختلف اجازه می دهد تا به عنوان عضو در یک پلت فرم آنلاین گرد هم آیند و در آنجا به تصمیمات کلیدی DAO رأی دهند. Solidity امکان خودکارسازی فرآیندهای درون DAO را فراهم می کند. نمونه هایی از اتوماسیون فرآیند در DAO شامل اخذ رأی برای تصمیمات کلیدی و تخصیص اعتبار به اعضای DAO برای مشارکت آنها در گروه است.

همچنین بخوانید: غیرمتمرکز کردن اینترنت چه فایده ای دارد؟

تعریف استانداردهای بلاک چین

Solidity خیلی بیشتر از یک زبان برنامه نویسی است. در حال تعیین استانداردهایی برای آینده فناوری بلاک چین است. به لطف تعداد توسعه دهندگان منبع باز که برای بهبود امنیت و عملکرد Solidity کار می کنند، هزاران برنامه در اکوسیستم اتریوم همچنان برای عملکرد برنامه های خود به آن وابسته هستند. با ایجاد استانداردهای جدید برای قراردادهای هوشمند در اتریوم، استفاده از این زبان امن تر خواهد شد.

نظرات خود را در بخش دیدگاه ها با آکادمی بیتریوم به اشتراک بگذارید. همچنین می توانید مقاله هایی درمورد اقتصاد عمومی، دیفای را از سایت ما بخوانید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00