لایه 1 بلاک چین چیست؟ همه چیز درباره لایه یک لاک چیز

لایه 1 بلاک چین چیست؟ همه چیز درباره لایه یک لاک چیز

اگر در مورد مقیاس پذیری بلاک چین می دانید، با لایه 1 بلاک چین نیز آشنا خواهید بود. بیایید دریابیم که بلاک چین لایه یک چیست و چرا اینقدر مهم است. تا انتهای این مطلب با آکادمی بیتریوم همراه باشید تا درباره لایه یک بلاک چین بدانید. همچنین برای خواندن مطالب بیشتر دپارتمان رمز ارز کلیک کنید.
اکوسیستم بلاک چین با سرعتی بی‌نظیر در حال رشد است که قبلاً برای هیچ مداخله‌ای تکنولوژیک دیده نشده بود. شما می توانید هر روز شاهد ظهور راه حل ها، برنامه ها و مفاهیم جدید در دنیای بلاک چین باشید. تقریباً یک دهه پیش، شما تنها حدود دوازده ارز رمزنگاری شده داشتید، و امروز، می‌توانید ارزهای دیجیتال و شبکه‌های بلاک چین متعددی را پیدا کنید.
با این حال، گسترش و استفاده از شبکه های بلاک چین به میزان قابل توجهی به مقیاس پذیری آنها بستگی دارد. اینجاست که با نیاز به راه حل های بلاک چین لایه 1 مواجه می شوید. بنابراین، راه حل های لایه یک بلاک چین چیست؟ آیا آنها با راه حل های عمومی مبتنی بر بلاک چین متفاوت هستند؟ اجازه دهید در پست زیر با اصول لایه 1 در دنیای بلاک چین بیشتر آشنا شویم.

چرا در بلاک چین لایه 1 نیاز دارید؟

لایه 1 بلاک چین چیست؟ همه چیز درباره لایه یک لاک چیز

قبل از حرکت به سمت پاسخ “بلاک چین لایه یک چیست؟” شما باید پس زمینه راه حل های لایه 1 را پیدا کنید. وقتی به فناوری بلاک چین فکر می کنید، به طور خودکار مزایای تمرکززدایی، مقیاس پذیری و امنیت را در نظر می گیرید. شما از تبادل اطلاعات بدون واسطه برای عدم تمرکز و سوابق غیرقابل تغییر و شفاف برای تضمین امنیت برخوردار هستید.
در مورد مقیاس پذیری چطور؟ به گفته ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم، فناوری بلاک چین می تواند تنها دو ویژگی را به طور همزمان ارائه دهد. اگر به دنبال تمرکززدایی و امنیت هستید، ممکن است مجبور شوید در مقیاس پذیری مصالحه کنید. یکی از بهترین مثال ها برای نشان دادن همین موضوع بیت کوین است. حتی اگر بلاک چین بیت کوین با موفقیت به امنیت و عدم تمرکز بهینه دست یافته باشد، نمی تواند مقیاس پذیری مطلوب را ارائه دهد.

همچنین بخوانید: آلت کوین چیست؟

آیا مقیاس پذیری برای شبکه های بلاک چین بسیار مهم است؟

آیا فناوری بلاک چین هرگز نمی تواند مقیاس پذیری را فراهم کند؟ با توجه به مقیاس عظیم انفجار در برنامه ها و راه حل های جدید مبتنی بر بلاک چین، مقیاس پذیری یک ضرورت مهم است. مقیاس پذیری بلاک چین می تواند به گسترش ظرفیت یک شبکه خاص برای انطباق با نیازهای جدید سرعت پردازش و قدرت کمک کند.

همچنین بخوانید: چرا بلاک چین یک فناوری انقلابی است ؟

مقیاس پذیری برای تسهیل افزودن برنامه های کاربردی جدید در شبکه بلاک چین، در کنار افزایش فرکانس فعالیت کاربر ضروری است. مقیاس‌پذیری یک نیاز حیاتی برای شبکه‌های بلاک چین است که برای رقابت با شبکه‌های متمرکز برای دستیابی به حجم تراکنش‌های بهتر، تعامل کاربر و ایجاد اپلیکیشن مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارت ساده فنی، یک پروتکل بلاک چین لایه 1 برای مقیاس‌پذیری، افزایش نرخ توان عملیاتی یا تعداد تراکنش‌های اجرا شده در هر ثانیه بر روی پلتفرم را تضمین می‌کند.

بلاک چین لایه یک چیست ؟

راه حل بلاک چین لایه 1 اساساً به مجموعه ای از راه حل های طراحی شده برای بهبود طراحی پروتکل های پایه اشاره دارد. تغییرات ظریف در پروتکل پایه ارائه شده توسط راه حل های لایه یک به امکان مقیاس پذیری بهتر برای سیستم کلی کمک می کند. بسیاری از شبکه های بلاک چین محبوب با مسائل مقیاس پذیری دست و پنجه نرم می کنند.
توسعه‌دهندگان بلاک چین تلاش‌هایی را روی راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری سرمایه‌گذاری کرده‌اند، البته بدون تمرکز بر گزینه‌های جایگزین؛ برخی از ورودی‌های برجسته در میان نمونه‌های بلاک چین لایه ۱ نشان می‌دهند که چگونه گزینه‌های لایه ۱ می‌توانند رویکردهای متفاوتی برای مقیاس‌بندی ارائه دهند. به عنوان مثال: راه حل های لایه 1 می توانند افزایش اندازه بلوک را در پروتکل پایه تسهیل کنند. در نتیجه، شبکه بلاک چین می تواند تراکنش های بیشتری را در یک بلوک خاص پردازش کند.
دو رویکرد برجسته دیگر برای پیاده‌سازی راه‌حل‌ها در فهرست بلاک چین لایه 1 شامل به اشتراک گذاری و اصلاح مکانیسم‌های اجماع است. برخی از نمونه های رایج شبکه های بلاک چین لایه یک عبارتند از بیت کوین، زنجیره هوشمند بایننس، اتریوم، آوالانچ و لایت کوین. همه این شبکه ها به عنوان بهترین مثال برای نشان دادن نیاز به راه حل های لایه 1 هستند.

همچنین بخوانید: قرارداد هوشمند (اسمارت کانترکت) چیست و چگونه کار می کنند؟

لایه 1 بلاک چین چیست؟ همه چیز درباره لایه یک لاک چیز
انواع راه حل های لایه یک بلاک چین

از ابتدایی ترین دیدگاه، یک پروتکل بلاک چین لایه 1 باید تمرکززدایی، امنیت و مقیاس پذیری را ارائه دهد. شبکه های بلاک چین لایه یک می توانند نتایج بهتری را برای مقیاس پذیری از طریق رویکردهای مختلف تضمین کنند. در اینجا دو نوع مختلف نمونه بلاک چین لایه 1 بر اساس رویکردهایی که برای مقیاس پذیری دنبال می کنند آورده شده است.

پروتکل اجماع

دسته اول راه حل های بلاک چین لایه 1 به وضوح شامل ارجاعاتی به تغییر مکانیسم های اجماع است. بسیاری از شبکه های بلاک چین متعارف از Proof of Work، یک مکانیسم اجماع با منابع فشرده و کند استفاده می کنند. در حالی که Proof of Work از اجماع و امنیت غیرمتمرکز از طریق رمزنگاری پشتیبانی می‌کند، مشکلات قابل توجهی را برای مقیاس‌پذیری ایجاد می‌کند.
برعکس، یک پروتکل بلاک چین لایه 1 می تواند از Proof of Stake به عنوان مکانیزم اجماع استفاده کند. Proof of Stake به دستیابی به اجماع غیرمتمرکز در مورد شبکه بلاک چین در کنار احراز هویت تراکنش های بلوکی بر اساس سهام کمک می کند. با این حال، Proof of Stake امنیت را از دست می دهد در حالی که سرعت تراکنش بهتری را ارائه می دهد. بنابراین، بهبود لایه یک بلاک چین جدید برای رفع نگرانی های مقیاس پذیری و در عین حال مراقبت از امنیت ضروری است.

خرد کردن

یکی دیگر از ویژگی‌های برتر در میان ورودی‌های فهرست بلاک چین لایه 1، به احتمال اشتراک‌گذاری اشاره می‌کند. این یک روش مولد است که عمدتاً در پارتیشن بندی پایگاه داده استفاده می شود که می توانید از آن برای فناوری دفتر کل توزیع شده در بلاک چین استفاده کنید. Sharding به عنوان یکی از راه حل های قابل اعتماد مقیاس بندی لایه 1 برای افزایش توان تراکنش عمل می کند. در حال حاضر، اشتراک گذاری هنوز یک رویکرد آزمایشی در فضای بلاک چین است.
این شامل تجزیه یک شبکه به مجموعه‌ای از بلوک‌های مختلف پایگاه داده است که به آنها خرده‌ها نیز گفته می‌شود. تقسیم شبکه و گره های آن به توزیع موثر حجم کار در کنار افزایش سرعت تراکنش کمک می کند. هر خرده برای یک بلاک چین لایه 1، مدیریت زیرمجموعه در فعالیت کل شبکه را بر عهده خواهد داشت. بنابراین، هر خرده دارای تراکنش‌ها، بلوک‌ها و گره‌های جداگانه‌ای است.
در مورد به اشتراک گذاری در نمونه های بلاک چین لایه 1، هر گره مجبور نیست یک کپی کامل از کل بلاک چین را حفظ کند. برعکس، گره‌ها حساب‌های کار تکمیل‌شده را به زنجیره اصلی گزارش می‌دهند و وضعیت داده‌های محلی، مانند تعادل آدرس و سایر معیارها را به اشتراک می‌گذارند.

مزایای راه حل های بلاک چین لایه یک

لایه 1 بلاک چین چیست؟ همه چیز درباره لایه یک لاک چیز

واضح ترین مزیت راه حل های بلاک چین لایه 1 به وضوح به مقیاس پذیری اشاره دارد. راه‌حل‌های بلاک‌چین لایه یک به تغییراتی در پروتکل پایه برای بهبود مقیاس‌پذیری اشاره دارد. بنابراین، راه حل های لایه یک بلاک چین اساساً به شما کمک می کند تا ارزش های پیشنهادی کلیدی فناوری بلاک چین را حفظ کنید. یک پروتکل بلاک چین لایه 1 برای تمرکززدایی و امنیت پایداری بالا و اقتصادی را ارائه می دهد.
یکی دیگر از نکات برجسته راه حل های بلاک چین لایه یک به حوزه توسعه بهتر اکوسیستم اشاره دارد. راه‌حل‌های مقیاس‌بندی لایه 1 می‌توانند در تطبیق ابزارهای جدید، پیشرفت‌های فنی و سایر عوامل در پروتکل‌های پایه کمک کنند. در نتیجه، راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه 1 می‌تواند پایه‌ای حیاتی برای نوآوری در اکوسیستم بلاک چین گسترده‌تر باشد.
مزیت ارزش برجسته بعدی ورودی ها در لیست بلاک چین لایه 1 به انتخاب بلاک چین مناسب اشاره دارد. بسته به دامنه پروژه مبتنی بر بلاک چین و موارد استفاده مورد نظر، می توانید راه حل های لایه یک بلاک چین را برای بهبود مقیاس پذیری شناسایی کنید.

نمونه های لایه یک بلاک چین

مروری واضح از اصول اولیه بلاک چین لایه 1 در کنار طرح کلی از عملکرد و مزایای آنها، نیاز به نگاهی به نمونه های واقعی دارد. شما باید به مثال های عملی نگاهی بیندازید و متوجه شوید که چگونه راه حل های لایه 1 در اکوسیستم قرار می گیرند. هر شبکه لایه 1 راه حل های مشخصی برای مشکل مقیاس پذیری بلاک چین به روش های منحصر به فرد ارائه کرده است. در اینجا برخی از نمونه های قابل توجه بلاک چین لایه 1 وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

 الروند

لایه 1 بلاک چین چیست؟ همه چیز درباره لایه یک لاک چیز

الروند یکی از نام‌های برتر در فهرست بلاک چین لایه 1 است، به ویژه با توجه به اینکه از سال 2018 وجود داشته است. با توان عملیاتی بیش از 100000 تراکنش در ثانیه، بلاک چین الروند قطعا مقیاس پذیری را ارائه می دهد. دو ویژگی منحصر به فرد بلاک چین لایه یک عبارتند از: Adaptive State Sharding و Secure Proof of Stake اجماع مکانیزم.

هارمونی

ورودی بعدی در میان نمونه های بلاک چین لایه 1، هارمونی را با اجماع اثبات سهام و پشتیبانی از اشتراک گذاری روی میز آورده است. شما می توانید چهار قطعه برای شبکه اصلی بلاک چین هارمونی پیدا کنید. همه خرده‌ها بلوک‌ها را به‌طور همزمان با سرعت خاص خود ایجاد و تأیید می‌کنند، بنابراین امکان تغییر ارتفاع بلوک وجود دارد. در حال حاضر، بلاک چین از یک استراتژی مالی بین زنجیره ای برای جذب کاربران و توسعه دهندگان استفاده می کند. مهمتر از همه، چشم انداز هارمونی برای مقیاس پذیری بلاک چین بر مدارک دانش صفر و سازمان های مستقل غیرمتمرکز یا DAO تمرکز دارد.

کاوا

لایه 1 بلاک چین چیست؟ همه چیز درباره لایه یک لاک چیز

یکی دیگر از نکات برجسته در شبکه های بلاک چین لایه 1 نام کاوا را به معادله می آورد. بلاک چین لایه 1 بهترین سرعت و قابلیت همکاری شبکه بلاک چین Cosmos را در کنار پشتیبانی توسعه دهندگان اتریوم ارائه می دهد. این بلاک چین های متمایز را برای محیط های EVM و همچنین محیط های توسعه Cosmos SDK ارائه می دهد.
Kava از مکانیسم توافقی Tendermint Proof of Stake برای دستیابی به مقیاس پذیری بهبود یافته برای برنامه های کاربردی در زنجیره مشترک EVM استفاده می کند. علاوه بر این، شبکه کاوا مشوق‌های توسعه‌دهنده باز و روی زنجیره از Kava DAO برای پاداش دادن به پروژه‌های برتر در هر زنجیره مشترک ارائه می‌کند.

نکات برجسته مختلف نمونه های بلاک چین لایه 1 و اصول آنها نشان می دهد که چگونه لایه 1 مقیاس پذیری را بهبود می بخشد. استفاده از بلاک چین به تدریج در صنایع مختلف و بسیاری از موارد استفاده در دنیای واقعی در حال گسترش است. با کمک تغییرات در پروتکل پایه، شبکه های بلاک چین لایه یک می توانند موج جدیدی از تغییر را ایجاد کنند. شبکه های بلاک چین در تلاش برای تضمین امنیت و عدم تمرکز با مقیاس پذیری مبارزه می کنند.
با این حال، توسعه دهندگان می توانند راهی برای دستیابی به شبکه های بلاک چین غیرمتمرکز و ایمن بدون به خطر انداختن مقیاس پذیری بیابند. راه حل های مقیاس بندی لایه 1 نه تنها توان عملیاتی را بهبود می بخشد بلکه هنجارهای توسعه جامعه را نیز تغییر می دهد. مهمترین چالش راه حل های بلاک چین لایه یک در حال حاضر به آگاهی محدود از راه حل های لایه 1 اشاره دارد.

نظرات خود را در بخش دیدگاه ها با آکادمی بیتریوم به اشتراک بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00