آینده اقتصاد ایران چه می شود؟

آینده اقتصاد ایران چی میشه ؟

اگه دوست دارید بدانید آینده ایران به چه سمتی در حال حرکت است پس با دپارتمان اقتصاد آکادمی بیتریوم همراه باشید.

چند تا سوال رو با هم بررسی می کینم؟ مخارج زندگی ما وابسته به دلار شده، اکنون این دلار لعنتی ،چه تاثیراتی در زندگی ما دارد؟ یا کسب و کاری داری که به آینده اقتصاد وابسته است و اطلاعی نداشته باشید؟ بسیار خوب این ویدیو را دپارتمان اقتصاد آکادمی بیتریوم برای شما تهیه کرده تا بتوانید بهترین تصمیم گیری های سرمایه گذاری و اقتصادی را هم در زندگی شخصی و هم در کسب و کار خودتون بگیرید. پس همین الان این ویدیو را تماشا کنید و در زندگی و شغل خود به کار بگیرید، با دوستان خود به اشتراک بگذارید تا همه فهم اقتصادی بهتری، برای خود و خانواده خود داشته باشیم.

همچنین بخوانید: سرمایه گذاری در دوران پسابرجام چگونه خواهد بود؟

این جمله را به یاد داشته باشید : یادگیری، اندازه گیری، به کار گیری. یعنی چی؟ ویدیو را تماشا کنید، متوجه می شوید.

بررسی اقتصاد ایران در سال 1401

رشد اقتصادی ایران در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ به ترتیب به ۳.۰ و ۲.۰ درصد می‌رسد. این تازه‌ترین پیش‌بینی از چشم‌انداز اقتصاد جهانی توسط صندوق بین‌المللی پول است. IMF رشد اقتصادی سال گذشته را ۴.۷ درصد اعلام کرده است.

افزون بر این، پیش‌‏بینی این نهاد بین‌المللی از نرخ تورم هم نشان می‌دهد که این شاخص برای سال جاری و سال آینده برابر ۴۰ درصد خواهد بود. این موضوع به معنای اینکه شرایط تورمی در کشور ادامه دارد. صندوق بین‌المللی پول اعلام کرده، در حالی‌که نرخ بیکاری اقتصاد ایران در سال گذشته برابر با ۹.۲ درصد بود، این شاخص برای امسال و سال آینده به ترتیب به ۹.۴ درصد و ۹.۶ درصد افزایش می‌یابد.

بر اساس این گزارش، تراز حساب‌های جاری هم از ۰.۷درصد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۱ به ۱.۶درصد و ۱.۵درصد در سال ۲۰۲۲ و سال ۲۰۲۳ افزایش پیدا می‌کند. اما، پیش‌بینی دیگر نهادهای بین‌المللی و منابع رسمی داخلی از شاخص‌های اقتصادی چیست و آنها چه راه‌حل‌هایی را برای اقتصاد ایران پیشنهاد می‌کنند؟

چندی پیش ریسک‌های اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۳ توسط نهاد مالی بانک جهانی منتشر شد. این گزارش نشان می‌داد که سایه نفت کماکان بر اقتصاد ایران سنگینی می‌کند. در ضمن، پیش‌بینی بانک جهانی از افزایش هزینه واردات و بالا رفتن نرخ تورم به دنبال افزایش قیمت‌های جهانی حکایت داشت. در عین حال، رشد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۳-۲۰۲۲ از ۳.۳ به ۲.۹ درصد و در سال ۲۰۲۵-۲۰۲۴ از ۲.۱ به ۱.۹ درصد کاهش می‌یابد.

بررسی بانک جهانی از نرخ تورم هم نشان می‌دهد که این شاخص در سال ۲۰۲۳-۲۰۲۲ از ۵۱.۲ به ۵۴.۸ افزایش می‌یابد. این نهاد همچنین پیش‌بینی خود از تورم ۲۴-۲۰۲۳ را از ۴۳.۶ به ۴۴.۲درصد و تورم ۲۴-۲۰۲۴ را از ۳۶.۵ به ۳۹درصد افزایش داده است.

اوضاع اقتصادی ایران چه خواهد شد ؟

اما منابع رسمی، چه ارقامی را برای شاخص‌های اقتصادی اعلام کرده‌اند؟ مرکز آمار ایران به‌عنوان تنها مرجع معتبر اعلام دو شاخص اقتصادی یعنی نرخ تورم و رشد اقتصادی، چندی پیش نرخ تورم کل کشور در شهریورماه ١۴٠١ را برابر ۴۲.۱ درصد اعلام کرد که در دهک های مختلف هزینه‌ای در بازه ٣٩.٨ درصد برای دهک دهم تا ۴۷.۶درصد برای دهک اول، نوسان دارد. همزمان، دولت هم از یک راهکار جدید رونمایی کرد؛ تشکیل کمیته رصد تورم!

همچنین می توانید استرس تورم و افزایش هزینه های کالاها را از اینجا بخوانید

رشد اقتصادی ایران در بهار سال ۱۴۰۱ نیز به ۳.۸ درصد رسید. این عدد بدون در نظر گرفتن نفت معادل ۴.۳ درصد ثبت شد. با این وجود، برخی کارشناسان اقتصادی یکی از دلایل این رشد اقتصادی را اتمام بیماری کرونا و بازگشت اوضاع به شرایط عادی دانستند که به اعتقاد آنها جای خوشحالی ندارد و افتخارآمیز نیست.

اما، وضعیت اشتغال و بیکاری چگونه است؟ مرکز آمار ایران اعلام کرده که نرخ بیکاری با ۰.۷ واحد درصد کاهش نسبت به تابستان سال گذشته و ۰.۳ واحد درصد نسبت به بهار سال جاری، به رقم ۸.۹ درصد رسیده است. البته، کارشناسان حوزه کار از چالش‌ها و اختلاف نظرهای زیادی در بخش اعلام نرخ واقعی بیکاری صحبت می‌کنند. به‌تازگی هم حمید حاج‌اسماعیلی- کارشناس حوزه کار- به تجارت‌نیوز گفته که طبق برآوردهای ما، نرخ واقعی بیکاری دو رقمی است.

راه کارهای اقتصادی چیست؟ 

اقتصاد ایران هم به مانند بسیاری از کشورها از چالش‌های چند ماهه اخیر اقتصاد جهانی تاثیر می‌پذیرد. با این وجود، علت بیماری‌ های مزمن اقتصاد ایران مثل تورم بالا یا نرخ رشد اقتصادی پایین بیشتر متاثر از سیاست‌های پولی کشور است نه تحریم‌های اقتصادی. این موضوع در گزارش اخیر مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری وابسته به سازمان برنامه و بودجه تحت عنوان «تحولات جهانی و پیامدهای آن بر اقتصاد ایران» هم مورد تاکید قرار گرفته بود.

همچنین می توانید مقاله بحران مالی از نظر اقتصادانان را از سایت ما بخوانید.

هرچند از آنجایی که نهادهای بین‌‎المللی در ترسیم چشم‌انداز اقتصاد ایران به تشدید چالش‌های آب‌وهوایی چون سیل‌های مکرر، خشکسالی و طوفان‌های گرد‌ و‌ غبار، و همچنین کمبود انرژی اشاره می‌کنند، بر این نکته هم تاکید دارند که اگر تحریم‌ها برداشته شود و راه برای تعاملات خارجی و بکارگیری دیپلماسی اقتصادی هموار شود، می‌توان بهبود اقتصاد ایران از جمله افزایش نرخ رشد اقتصادی امیدوار بود.

نظرات خود را در بخش دیدگاه ها با آکادمی بیتریوم به اشتراک بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00