وضعیت روانی و سبک سرمایه گذاری بین سرمایه گذاران بیت کوین و سهام

وضعیت روانی و سبک سرمایه گذاری بین سرمایه گذاران بیت کوین و سهام

بیت کوین دارای ویژگی های منحصر به فردی است که افراد را برای سرمایه گذاری روی آن ترغیب کرده و همچنین دارای معایب متمایز است. با افزایش سریع قیمت بیت کوین در کوتاه مدت، سرمایه گذاران بیشتری با اشتیاق شروع به سرمایه گذاری در آن کردند و نگرانی ها در مورد حباب سفته بازی را افزایش دادند. در این مطلب همراه آکادمی بیتریوم باشید تا در باره وضعیت روانی و سبک سرمایه گذاری بین سرمایه گذاران بیت کوین و سهام بدانید، همچنین جهت خواندن مطالب بیشتر دپارتمان رمز ارز کلیک کنید.

این مطالعه عوامل متعدد دخیل در شوق بیت کوین را علیرغم نگرانی در مورد کاستی های آن بررسی کرد. در مورد ویژگی‌های شخصیتی و حالت‌های روان‌شناختی، الگوهای استفاده آنلاین و الگوهای سرمایه‌گذاری، ابتدا فرض کردیم که سرمایه‌گذاران بیت‌کوین در مقایسه با سرمایه‌گذاران سهام، تفاوت‌هایی را در چندین فاکتور نشان می‌دهند.

بر اساس فرضیات ما در مورد این تفاوت‌ها، در مرحله دوم این فرضیه را مطرح کردیم که شخصیت، حالت‌های روان‌شناختی و الگوهای سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران می‌توانند پیش‌بینی کنند که آیا آنها در بیت کوین یا سهام سرمایه‌گذاری خواهند کرد. در مجموع، 307 پاسخ دهنده پروتکل تحقیقاتی را تکمیل کردند و به سرمایه گذاران بیت کوین (101=n)، سرمایه گذاران سهام (102=n) و غیر سرمایه گذار (104=n) طبقه بندی شدند. یک پرسشنامه خودگزارشی در مورد داده های دموگرافیک، الگوهای استفاده آنلاین، الگوهای سرمایه گذاری و همچنین مقیاس ترس از دست دادن (FoMO)، فهرست خلق و خو و شخصیت- تجدید نظر شده- کوتاه (TCI-RS)، پرسشنامه اختلال خلقی (MDQ)، ویژگی بخش اضطراب از پرسشنامه اضطراب حالت حالت (STAI-T) و نسخه کره ای شاخص قمار مشکل کانادایی (K-CPGI) اجرا شد. نتایج این مطالعه نشان داد که سرمایه گذاری بیت کوین را می توان به تعامل عوامل متعددی نسبت داد که در این میان شخصیت، حالات روانی و الگوهای سرمایه گذاری اهمیت ویژه ای دارند. به طور خاص، الگوی سرمایه گذاری قوی ترین عامل پیش بینی کننده برای سرمایه گذاری بیت کوین است. سرمایه گذاران بیت کوین با توجه به جستجوی جدیدتر، تمایلات بالاتر قمار و الگوهای سرمایه گذاری منحصر به فرد متمایز بودند. بنابراین، شخصیت، حالات روانی و الگوهای سرمایه گذاری می توانند سرمایه گذاری های قابل توجه در بیت کوین را توضیح دهند.

معرفی بیت کوین

بیت کوین و مجموعه ای از ارزهای دیجیتال مشابه از زمانی که برای اولین بار در سال 2009 و پس از ظهور بلاک چین راه اندازی شدند، مردم را مجذوب خود کرده اند.

وضعیت روانی و سبک سرمایه گذاری بین سرمایه گذاران بیت کوین و سهام

فناوری (ناکاموتو، 2008؛ ویگنا و کیسی، 2015).

بیت کوین، یک ارز دیجیتال جدید همتا به همتا (P2P)، با ناشناس بودن کاربر، هزینه تراکنش پایین، امنیت و کنترل و همچنین امکان پرداخت موبایلی از طریق اینترنت مشخص می شود (بوهم و همکاران، 2015؛ یلوویتز و ویلسون، 2015). با این حال، معایب آن شامل نقدینگی بالا و فرآیندی است که هنوز در حال توسعه است (Brière et al., 2015; Polasik et al., 2015). انتظار می رفت بیت کوین در روزهای اولیه خود محرمانگی و شفافیت عملیاتی را که مستقل از یک سازمان مرکزی است را امکان پذیر کند (Glaser et al., 2014; Pagliery, 2014; Tschorsch and Scheuermann, 2016)، اما به عنوان ابزاری برای فرار از محبوبیت استثنایی در سطح جهانی برخوردار شد. از سیستم پولی اصلی، معاملات غیرقانونی، پولشویی، فرار مالیاتی و سفته بازی (پیچت، 2017).

همچنین بخوانید: پول چیست؟ و چگونه به وجود آمد؟

دخالت سفته بازانی که بیت کوین را وسیله ای برای سرمایه گذاری می دانند، به رشد سریع بازار ارزهای دیجیتال دامن زده است (بور و بشیر، 2014). در نیمه دوم سال 2017، قیمت بیت کوین از 0.06 دلار در ژوئیه 2010 به 20000 دلار رسید (Lu، 2018؛ Novotný، 2018). به دلیل گسترش سریع و نوسانات بازار بیت کوین، بسیاری از کارشناسان مالی و سازمان های نظارتی به سرمایه گذاران در مورد احتمال سقوط بازار بیت کوین هشدار داده اند (Dale et al., 2005). با این وجود، بسیاری از سرمایه گذاران در سرتاسر جهان به شدت وارد بازار بیت کوین شدند و در نهایت، قیمت بازار بیت کوین در دسامبر 2018 به 4000 دلار سقوط کرد (Lu, 2018).

این مطالعه به دنبال شناسایی عوامل فردی است که ممکن است. علیرغم کمبودها و نگرانی های ذکر شده در مورد بیت کوین، سرمایه گذاران را به سمت سرمایه گذاری بیت کوین سوق دهد. ما به ویژه سعی کردیم بر جنبه های روانی سرمایه گذاران تمرکز کنیم.

روانشناسی سرمایه گذار در بازار بیت کوین اهمیت ویژه ای دارد، زیرا رفتار سرمایه گذاران با سود مورد انتظار به دلیل فقدان ارزش ذاتی بیت کوین تعیین می شود (کریستوفک، 2013). تا جایی که ما می دانیم، این اولین مطالعه ای است که روی روانشناسی سرمایه گذاری بیت کوین انجام شده است.

مطالعات قبلی نشان داده‌اند که سرمایه‌گذاران بیت‌کوین دارای ویژگی‌های متفاوتی نسبت به سرمایه‌گذاران عمومی هستند، مانند سن کمتر (بور و بشیر، 2014)، خوش‌بینی غیرمنطقی نسبت به ثروت آسان (پزانی، 2018)، تمایل به ریسک بالاتر (کانلون و مک‌گی، 2020).

Pezzani (2018) تاکید کرد که باورهای غیرمنطقی سرمایه گذاران بیت کوین در مورد رشد دائمی آن باعث شده است که حاشیه حاصل از حدس و گمان بیش از حد ارزش گذاری کنند. تمایل به ریسک، که در راستای هیجان خواهی است، تمایل به ریسک بیشتر در دوره ای با نوسانات بالا است، زیرا سرمایه گذار معامله را سرگرم کننده و محرک می داند (Mai, 2019). یک سرمایه‌گذار ریسک‌پذیر به دلیل محیط پرسرعت و متنوع آن، هیجان بیشتری را در سرمایه‌گذاری بیت‌کوین تجربه می‌کند (Mai, 2019).

همچنین بخوانید: دامیننس بیت کوین (BTC.D) چیست؟

FoMO به نگرانی فراگیر اشاره دارد که ممکن است کسی تجربیات مفیدی داشته باشد که از دست داده است. به عبارت دیگر، تمایل به ارتباط ماندن با کاری که دیگران انجام می دهند (پرزیبلسکی و همکاران، 2013). Pichet (2017) گزارش داد که FoMO عامل اصلی ایجاد حباب سوداگرانه است زیرا هجوم رسانه ها تقاضای جهانی برای بیت کوین را تشدید می کند. علاقه به بیت کوین که با پرس و جوهای جستجو در Google Trends و فراوانی بازدیدها در ویکی پدیا اندازه گیری شد با قیمت بیت کوین همبستگی داشت (کریستوفک، 2013). تعداد توییت‌های مربوط به بیت‌کوین یک محرک مهم در حجم معاملات روز بعد در بازار بیت‌کوین و همچنین در نوسانات واقعی بود (شن و همکاران، 2019). مشارکت در انجمن های آنلاین مرتبط با بیت کوین، انباشت بیت کوین را به طور مثبت پیش بینی کرد (بور و بشیر، 2014).

علاوه بر این، احساسات کاربران از رسانه‌های اجتماعی و پورتال‌های آنلاین به قیمت بیت کوین کمک کردند (Kristoufek، 2013؛ Kinderis و همکاران، 2018؛ Rahman و همکاران، 2018). به این ترتیب، سرویس شبکه های اجتماعی (SNS) و پورتال های وب تأثیر زیادی بر قیمت بیت کوین و معاملات داشتند، بنابراین ما فرض کردیم که جدای از FoMO، الگوی استفاده آنلاین ممکن است به سرمایه گذاری بیش از حد بیت کوین مرتبط باشد. ویژگی‌های بازار مانند دسترسی آسان آنلاین، روش‌های ساده اشتراک و صدور گواهینامه، و باز بودن 24 ساعته، بر انگیزه سرمایه‌گذاران نیز تأثیر می‌گذارد. قبل از آن مطالعه تجارت آنلاین نشان داد که پذیرش تجارت آنلاین در سرمایه گذاران جوان ریسک پذیر غالب است (لی و همکاران، 2002).

با این حال، از آنجایی که تحقیقات یکپارچه کمی در مورد عوامل مؤثر بر سرمایه‌گذاران بیت‌کوین انجام شده است، ما مطالعاتی را در مورد بازار سهام که محبوب، طولانی مدت و قابل مقایسه با بازار بیت‌کوین است، مرور کردیم. استخراج ویژگی‌های سرمایه‌گذاران بیت‌کوین با مقایسه تفاوت‌های سرمایه‌گذاران بیت‌کوین و سرمایه‌گذاران سهام بر اساس عواملی که بر سرمایه‌گذاران سهام تأثیر می‌گذارند، ممکن است.

عوامل موثر بر رفتار سرمایه گذاری در بازار سهام شامل سن، جنسیت، تحصیلات، وضعیت تاهل، درآمد، تعاملات اجتماعی، شخصیت سرمایه گذار، تمایل به ثروتمند شدن سریع، تمایل به قمار، سود پرداختی، سود سهام مورد انتظار، وضعیت صورت های مالی، توصیه کارگزار، عملکرد گذشته سهم شرکت، وضعیت شرکت در یک صنعت، شاخص‌های اقتصادی فعلی و بازارپذیری سهام (هنگ و همکاران، 2004؛ لی و همکاران، 2010؛ گرانرو و همکاران، 2012؛ شافی، 2014؛ ژانگ و همکاران، 2014؛ کانلین و همکاران، 2015؛ احمد، 2017؛ تاونی و همکاران، 2017؛ اوهلر و همکاران، 2018).

با توجه به جنسیت، حجم معاملات معمولاً در میان سرمایه گذاران مرد بیشتر از همتایان زن آنها بود (ژانگ و همکاران، 2014). مانند سرمایه گذاری های بیت کوین، افزایش تعامل اجتماعی برای تسهیل مشارکت در بازار سهام گزارش شده است (هنگ و همکاران، 2004).

چندین مطالعه نشان داده اند که شخصیت سرمایه گذاران مانند باز بودن، برون گرایی، موافق بودن، و روان رنجورخویی پنج بزرگ یا ویژگی های موجودی خلق و خو و شخصیت کلونینجر (TCI)، مانند تازگی طلبی، اجتناب از آسیب، و وابستگی به پاداش بر تصمیمات سرمایه گذاری تأثیر می گذارد. (ژانگ و همکاران، 2014؛ کانلین و همکاران، 2015؛ تاونی و همکاران، 2017؛ اوهلر و همکاران، 2018). گرانرو و همکاران (2012) سرمایه گذاری های بازار سهام درگیر در مشکلات قمار را بررسی کرد. علاوه بر این، مطالعات قبلی نشان می دهد که استراتژی های سرمایه گذاری، سودآوری درک شده و عوامل کلان اقتصادی بر تصمیمات سرمایه گذاری تأثیر می گذارد (لی و همکاران، 2010؛ احمد، 2017).

عوامل احتمالی کمک کننده به بیت کوین و سرمایه گذاری های سهام که در بالا مورد بحث قرار گرفت، چند بعدی هستند و به نظر نمی رسد کاملا مستقل از یکدیگر برای درک جامع‌تر، متغیرها را به داده‌های جمعیت‌شناختی، شخصیت و حالات روان‌شناختی، الگوهای استفاده آنلاین و الگوهای سرمایه‌گذاری طبقه‌بندی کردیم و سعی کردیم تأثیر متغیرها را در هر بعد به صورت سلسله مراتبی ارزیابی کنیم.

همچنین بخوانید: بیت کوین چگونه کار می کند؟

در مقایسه‌های شخصیتی و حالت‌های روان‌شناختی، الگوهای استفاده آنلاین و الگوهای سرمایه‌گذاری، ما فرض کردیم که سرمایه‌گذاران بیت‌کوین در مقایسه با سرمایه‌گذاران سهام، تفاوت‌های عوامل متعددی را نشان می‌دهند. بر اساس فرضیات ما در مورد این تفاوت‌ها، در مرحله دوم این فرضیه را مطرح کردیم که شخصیت سرمایه‌گذاران، وضعیت‌های روان‌شناختی و الگوهای سرمایه‌گذاری می‌توانند پیش‌بینی کنند که آیا باید در بیت‌کوین یا سهام سرمایه‌گذاری کنند.

مواد و روش ها

وضعیت روانی و سبک سرمایه گذاری بین سرمایه گذاران بیت کوین و سهام

استخدام شرکت کنندگان

شرکت کنندگان در مطالعه بین 9 آوریل و 16 آوریل 2018 استخدام شدند. یک ایمیل دعوت برای شرکت در نظرسنجی برای همه اعضای ثبت شده شرکت تحقیقاتی (Embrain®، سئول، کره جنوبی) که بالای 20 سال سن داشتند ارسال شد. از مجموع کسانی که با آنها تماس گرفته شد، 59 نامزد به اولین ایمیل پاسخ دادند. از این پاسخ‌دهندگان، 110 نفر معیارهای ورود سرمایه‌گذاران بیت‌کوین، 319 نفر معیارهای ورود سرمایه‌گذاران سهام، و 3765 نفر معیارهای گنجاندن برای سرمایه‌گذاران غیرسرمایه‌گذار را داشتند. با توجه به اینکه قصد داشتیم 32 متغیر را در چهار دسته بین دو گروه مقایسه کنیم (سرمایه گذار در مقابل غیر سرمایه گذار، بیت کوین در مقابل گروه سرمایه گذار سهم)، داده های 207 شرکت کننده در دو گروه با استفاده از نرم افزار GPower 3.1 برآورد شد (اندازه اثر = 0.2، خطای α = 0.05، توان = 0.95) (فاول و همکاران، 2007).

از 5933 پاسخ دهنده در اولین ایمیل، 110 نفر معیارهای گنجاندن سرمایه گذاران بیت کوین را داشتند. با در نظر گرفتن حدود 10 درصد داده های گمشده، ما به طور تصادفی 110 فرد را از بین 319 سرمایه گذار سهام و 3765 غیر سرمایه گذار انتخاب کردیم. پرسنل غیرمطالعه ای دنباله تصادفی سازی را ایجاد کردند و به هر یک از 319 سرمایه گذار سهام و هر یک از 3765 غیر سرمایه گذار عددی اختصاص دادند. افراد دارای اعداد بین 1 تا 110 از هر دو گروه انتخاب شدند. برای هدف و تجزیه و تحلیل مطالعه حاضر، Embrain یک ایمیل ارسال کرد که ، پرسشنامه ها را به 110 سرمایه گذار بیت کوین، 110 سرمایه گذار سهام و 110 غیر سرمایه گذار منتخب گزارش دهید. از شرکت کنندگان خواسته شد تا پرسشنامه های خود گزارش دهی را تکمیل کرده و ظرف مدت 1 ماه به Embrain® ارسال کنند. با این حال، 9 نفر از 110 سرمایه گذار بیت کوین، 8 نفر از 110 سرمایه گذار سهام، و 6 نفر از 110 سرمایه گذار غیرسرمایه گذار، پرسشنامه ها را تکمیل نکردند. بنابراین، داده‌های پرسشنامه تکمیل‌شده 101 سرمایه‌گذار بیت‌کوین، 102 سرمایه‌گذار سهم و 104 غیرسرمایه‌گذار در تحلیل استفاده شد. شرکت کنندگان پس از تکمیل نظرسنجی 20 دلار غرامت دریافت کردند.

بیشتر بخوانید: هارد فورک بیت کوین چیست؟ و تاثیر آن بر ارز دیجیتال

معیارهای ورود برای سرمایه گذاران بیت کوین به شرح زیر بود: (1) سن 20 سال و بالاتر، (2) سرمایه گذاری بیت کوین بیش از 3 ماه، و (3) عدم تجربه یا تجربه کمتر از 3 ماه در سرمایه گذاری های سهام. معیارهای ورود سرمایه گذاران سهام به شرح زیر بود: (1) سن 20 سال و بالاتر، (2) سرمایه گذاری های مشترک بیش از 3 ماه، و (3) بدون تجربه یا تجربه کمتر از 3 ماه در سرمایه گذاری بیت کوین. در نهایت، معیارهای ورود برای غیر سرمایه گذاران به شرح زیر بود: (1) سن 20 سال به بالا، (2) نداشتن تجربه یا کمتر از 3 ماه تجربه در بیت کوین یا سرمایه گذاری های اشتراکی.

مقیاس های ارزیابی

پرسشنامه‌های خودگزارشی مورد استفاده در این مطالعه شامل سؤالاتی در مورد ویژگی‌های جمعیت شناختی، الگوهای استفاده آنلاین و الگوهای سرمایه‌گذاری و همچنین معیارهای روان‌شناختی شناخته شده بود که در زیر توضیح داده شده است.

شخصیت و حالات روانی

فهرست خلق و خو و شخصیت کلونینگر (TCI)

برای ارزیابی خلق و خوی و شخصیت، از پرسشنامه خلق و خوی و شخصیت کلونینگر (نسخه اصلاح شده) کوتاه (TCI-RS) (کلونینگر و همکاران، 1993) برای شرکت کنندگان استفاده شد. TCI یک ابزار شناخته شده برای ارزیابی خصوصیات بیوژنتیکی افراد است (ابشتاین و همکاران، 1996؛ بنجامین و همکاران، 2000؛ گسنارد و همکاران، 2003؛ الیسون و همکاران، 2007). مدل روان‌زیستی کلونینجر فرض می‌کند که هم عوامل ژنتیکی و هم عوامل محیطی بر شخصیت فرد تأثیر می‌گذارند که توسط خلق و خوی او نشان داده می‌شود.

ویژگی شخصیتی. TCI-RS 140 موردی برای اندازه‌گیری چهار عامل خلقی (تازه‌جویی، NS؛ اجتناب از آسیب، HA؛ وابستگی به پاداش، RD؛ و پایداری، PE) و سه ویژگی شخصیتی (خودراهبری، SD؛ همکاری، CO. و خود متعالی، ST). نسخه کره ای TCI استاندارد شد و قابلیت اطمینان و اعتبار را در سال 2007 نشان داد (Min et al., 2007). αهای کرونباخ برای NS، HA، RD، PE، SD، CO و ST به ترتیب 0.83، 0.86، 0.81، 0.82، 0.87، 0.76 و 0.90 است (Min et al., 2007). در این مطالعه از T-scores TCI-RS برای تجزیه و تحلیل استفاده شد.

مقیاس ترس از دست دادن (FoMO)

مقیاس 10 آیتمی FoMO (Przybylski و همکاران، 2013) یک ابزار خودگزارشی مختصر است که برای اندازه‌گیری تفاوت‌های فردی قوی در FoMO طراحی شده است. آیتم ها در مقیاس پنج درجه ای لیکرت با “اصلاً نه = 1” و “بسیار درست در مورد من = 5” نمره گذاری می شوند. (به عنوان مثال، “می ترسم دیگران تجربیات مفیدتری نسبت به من داشته باشند”، “وقتی اوقات خوبی دارم، برای من مهم است که جزئیات را به صورت آنلاین به اشتراک بگذارم”). α کرونباخ نسخه کره ای مقیاس FoMO 0.77 بود (جو و همکاران، 2018).

همچنین بخوانید: فومو در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟ و چگونه دچار آن نشویم

پرسشنامه اختلال خلقی (MDQ) و پرسشنامه اضطراب حالت صفت (STAI-T)

برای ارزیابی خلق و خو و اضطراب، به ترتیب از پرسشنامه اختلال خلقی (MDQ) (هیرشفلد و همکاران، 2000) و قسمت اضطراب صفت پرسشنامه اضطراب حالت-خصلت (STAI-T) (Spielberger et al., 1983) استفاده شد. . MDQ مقیاسی است که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد و هدف آن غربالگری خطر اختلالات طیف دوقطبی است. نمره کل MDQ از 0 تا 13 است که در آن نمره 7 یا بیشتر نشان دهنده وجود اختلالات طیف دوقطبی است (هیرشفلد و همکاران، 2000). نسخه کره ای MDQ دارای سازگاری داخلی رضایت بخش (α کرونباخ) 0.88 است (جان و همکاران، 2009).

STAI شامل 40 مورد است که 20 مورد آن اضطراب صفت (T-anxiety؛ STAI-T) و 20 مورد دیگر اضطراب حالت (S-اضطراب؛ STAI-S) را توصیف می کند (Spielberger et al., 1983). در این مطالعه از شرکت کنندگان خواسته شد که فقط به 20 مورد STAI-T نسخه کره ای پاسخ دهند. α کرونباخ این نسخه 0.86 است (لی و همکاران، 2008).

الگوهای استفاده آنلاین

برای ارزیابی الگوهای استفاده آنلاین، تعداد SNS (به عنوان مثال، هیچ، یک، بیش از دو)، تعداد پست‌های SNS در روز (به عنوان مثال، کمتر از یک، یک تا ده، بیش از ده)، و فراوانی اتصالات آنلاین در هر روز (به عنوان مثال، کمتر از یک، یک تا ده، بیش از ده) ارزیابی شد. در مطالعه خود، تعریف زیر را از SNS از ویکی‌پدیا 1 اتخاذ کردیم: «یک انجمن آنلاین که افراد برای تقویت شبکه‌های اجتماعی یا روابط با سایر افرادی که علایق، فعالیت‌ها، پیشینه‌ها یا ارتباطات واقعی شخصی یا شغلی مشابهی دارند، استفاده می‌کنند. نمونه‌های خاص شامل فیسبوک، یوتیوب، اینستاگرام و توییتر است.

همچنین بخوانید: بیت کوین والت (BTCV) یا خزانه بیت کوین چیست؟

الگوهای سرمایه گذاری

برای ارزیابی الگوهای سرمایه گذاری، پرسشنامه ها شامل سوالاتی در مورد تجربه شرکت کنندگان با صندوق های سرمایه گذاری به غیر از بیت کوین و سهام، میزان کل سرمایه گذاری در بیت کوین یا سهام، درصد درآمد حاصل از بیت کوین یا سرمایه گذاری های سهام، دوره سرمایه گذاری، نتایج سرمایه گذاری، اخیر 3 ماه سابقه سرمایه گذاری، درصد ضرر سرمایه گذاری، درصد سود سرمایه گذاری، دلیل سرمایه گذاری مستمر، روش معامله بیت کوین یا سهام، قصد برای یک معامله بلند مدت، انتظارات شرکت کنندگان از قیمت بازار، تجربیات مشکلات ناشی از بیت کوین یا سرمایه گذاری های اشتراکی (مشکلات اقتصادی و اجتماعی ناشی از سرمایه گذاری) و تجربیات قمار.

نسخه کره ای شاخص قمار مشکل کانادایی (K-CPGI)

علاوه بر این، نسخه کره ای شاخص قمار مشکل کانادایی (K-CPGI) (کیم و همکاران، 2011) برای شرکت کنندگان اجرا شد. CPGI ابزار مفیدی برای اندازه گیری مشکلات قمار در جمعیت عمومی است (فریس و وین، 2001). این شامل شاخص های زمینه های اجتماعی و محیطی قمار و مشکلات قمار است (فریس و وین، 2001). این مقیاس به زبان کره ای ترجمه شد و سازگاری و پایایی درونی را نشان داد (کیم و همکاران، 2011).

تحلیل های آماری

وضعیت روانی و سبک سرمایه گذاری بین سرمایه گذاران بیت کوین و سهام

ویژگی‌های دموگرافیک، شخصیت و حالات روان‌شناختی، الگوهای استفاده آنلاین و الگوهای سرمایه‌گذاری شرکت‌کنندگان با استفاده از آزمون‌های تحلیل واریانس یک‌طرفه (ANOVA) و مجذور کای مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. از آزمون تعقیبی بونفرونی با سطح معناداری 05/0 < استفاده شد. به دلیل مشکل همخطی بودن، از آزمون دوربین واتسون و رگرسیون لجستیک سلسله مراتبی برای تأیید اینکه آیا متغیرهای پرسشنامه و مقیاس های بالینی میزان واریانس آماری معنی داری را در متغیر وابسته سرمایه گذاری بیت کوین توضیح می دهند استفاده شد.

در تجزیه و تحلیل رگرسیون سلسله مراتبی چندگانه از همه سرمایه گذاران، مجموعه ای گسسته از متغیرهای سلسله مراتبی، با سرمایه گذار بیت کوین به عنوان متغیر وابسته، اضافه شد: عوامل جمعیت شناختی برای مدل 1، وضعیت روانی برای مدل 2، الگوهای استفاده آنلاین برای مدل 3، و الگوهای سرمایه گذاری. برای مدل 4. متغیر وابسته “سرمایه گذاران بیت کوین” با کد “1” و متغیر وابسته “سرمایه گذاران سهم” به عنوان “0” کدگذاری شد. تعاریف “سرمایه گذاران بیت کوین” و “سرمایه گذاران سهام” با معیارهای گنجاندن در بالا مطابقت دارند.

تحلیل رگرسیون سلسله مراتبی نشان می دهد که آیا متغیرهای مورد علاقه می توانند مقدار قابل توجهی از واریانس را در یک متغیر وابسته پس از در نظر گرفتن همه متغیرهای دیگر توضیح دهند. تناسب کلی هر مدل رگرسیون لجستیک با مقدار χ2 آن (مدل χ2 و گام χ2) و همچنین شاخص‌های خوبی برازش (احتمال log -2) ارزیابی شد. مدل‌های χ2 و χ2 ممکن است بهبود مشاهده‌شده در مدل را با پیش‌بینی‌کننده‌ها نسبت به مدل فقط ثابت یا مدل قبل از مدل فعلی تعیین کنند. برای ارزیابی سودمندی عملی هر مدل، جداول دقت طبقه بندی نیز برای تعیین موفقیت نسبی هر مدل در پیش بینی همبستگی با سرمایه گذاری بیت کوین استفاده شد. علاوه بر شاخص‌های برازش کلی مدل، R2 Nagelkerke به عنوان تخمین تقریبی مقدار واریانس در متغیر وابسته محاسبه‌شده توسط مدل ارزیابی شد. برای آزمایش اینکه آیا هر یک از عوامل فردی رابطه معناداری با سرمایه گذاری بیت کوین دارند یا خیر، از آمار Wald استفاده شد. هنگامی که یک رابطه معنی دار توسط آزمون والد تشخیص داده شد، تفسیر از ضریب با تعیین نسبت شانس دنبال شد، یعنی نسبت بین احتمال وقوع رویداد (یعنی سرمایه گذاری بیت کوین) به احتمال رخ ندادن آن اتفاق است.

همچنین بخوانید: آینده بیت کوین چه می شود ؟ آیا بیت کوین نابود می شود ؟

نتایج

مشخصه هایه جمعیتی

از نظر سن، جنس، تحصیلات، وضعیت تأهل و وضعیت شغلی شرکت کنندگان در سه گروه تفاوت معنی داری وجود نداشت. با این حال، گروه سرمایه گذار سهم درآمد بالاتری را در مقایسه با غیر سرمایه گذاران نشان داد.

نظرات خود را در بخش دیدگاه ها با آکادمی بیتریوم به اشتراک بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00