عرضه اولیه NFT یا INO چیست ؟

عرضه اولیه NFT یا INO چیست ؟

حتما شما هم متوجه شدید که یکی از جذابیت‌های دنیای ارز‌های دیجیتال، NFT ‌ها یا همان توکن‌های غیرقابل‌تعویض هستند. این توکن‌ها در حقیقت دارایی رمزنگاری شده می باشند که اشیا دنیای واقعی همچون آثار هنری، موسیقی‌های برگزیده و کاراکترهای کارتون‌ها یا بازی‌ها را در دنیای بلاک‌چین، نمایندگی می‌کنند. یکی از اقداماتی که به‌منظور تأمین مالی این توکن‌ها صورت می‌گیرد، فرایند عرضه اولیه NFT است. در این مقاله قصد داریم به این سؤال پاسخ دهیم که عرضه اولیه NFT چیست و چه کاربردی دارد. با آکادمی بیتریوم تا انتهای مقاله همراه باشید.

برای درک مبحث عرضه اولیه NFT یا INO ( Initial NFT Offering ) ابتدا می بایست به بررسی مفهوم و کارکرد NFT بپردازیم و سپس اصل مطلب را بیان کنیم.

بررسی مفهوم و کارکرد NFT

در دنیای بلاک‌چین، برای تبدیل برخی آثار هنری، موسیقی‌های برتر و کاراکترهای جذاب بازی‌ها، به یک دارایی ارزشمند بلاک‌چینی، آنها را به‌عنوان یک توکن مبتنی بر بلاک‌چین ثبت می‌کنند. این توکن‌ها که مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم هستند، به‌هیچ‌عنوان قابل تعویض نیستند. به همین دلیل منحصربه‌فرد خوانده می شوند.

بنابراین، نقش NFT، ارائه ارزش معادل اتریوم یا بیت‌کوین به آثار هنری و تصاویر است. NFT ‌ها مثل یک ارز دیجیتال بوده و می‌توان آنها را معامله کرد. از طرفی بسیار جذاب‌ و وسوسه‌کنند‌ه‌اند و به همین دلیل محبوبیت زیادی بین کاربران ارز دیجیتال پیدا کرده‌اند. جالب است بدانید که NFT ‌ها از سال ۲۰۱۴ در بازار ارز دیجیتال وجود دارند؛ اما اخیراً به محبوبیت بسیار زیادی رسیده اند. ویژگی اصلی NFT ‌ها، منحصربه‌فرد بودن آن ها می باشد، که ارزش ان اف تی ها را دوچندان می‌کند. این خاصیت NFT، به منحصربه‌فرد بودن آثار هنری نیز بر می‌گردد. از آنجا که NFT ‌ها غیر قابل‌تعویض‌اند؛ نمی‌توان آنها را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کرد؛ این در حالی است که برای مثلاً بیت کوین می‌توان مقداری از آن را خرید و فروش کرد. به‌طورکلی خرید و فروش NFT، برای هرکدام از توکن‌های غیرقابل‌تعویض به‌صورت کامل و یکجا انجام می‌شود.

عرضه اولیه‌ی NFT یا INO چیست؟

عرضه اولیه‌ی NFT یا INO چیست؟

صاحبان پروژه‌های نوظهور برای ارتقای کسب و کار و جذب سرمایه از طرف سرمایه‌گذارن روش‌های مختلفی را اتخاذ میکنند.INO یا عرضه اولیه‌ی NFT یکی از روش‌های جمع‌آوری سرمایه است که به تازگی رواج پیدا کرده و اساساً برای پلتفرم‌های غیرمتمرکز طراحی شده است.

به منظور کمک به نهادهای تجاری و پلتفرم‌های نوپا در جمع‌آوری سرمایه و تغذیه‌ی مالی پروژه‌ها برای به رسمیت شناختن بیشتر و جذب سرمایه‌گذاران اولیه، تعدادی از مدل‌های جمع‌آوری سرمایه و پروژه‌های تامین مالی جمعی ایجاد شده‌اند. این پلتفرم‌های جمع‌آوری سرمایه به نهادهای تجاری مختلف کمک می‌کنند تا بازدهی سود را افزایش دهند. بهتر است بدانید که محبوب‌ترین مدل جمع‌آوری سرمایه در فضای رمزنگاری، عرضه اولیه کوین (ICO) است. کاربران این مدل به سرمایه گذاران خود با یک توکن رمزنگاری برای تامین مالی پلتفرم پاداش می‌دهند. به غیر از ICO، سایر پروژه‌های قابل توجه جمع‌آوری سرمایه شامل عرضه مبادله اولیه (IEO)، عرضه اولیه دکس (IDO) و INO عرضه اولیه‌ی NFT است که موضوع اصلی این مقاله می باشد.

تقاضای زیاد برای پلتفرم‌های غیرمتمرکز باعث شده تا محبوبیت ارزهای دیجیتال به شدت افزایش یابد، زیرا دارایی‌های دیجیتال تقریباً در تمام نقاط جهان به رسمیت شناخته شده‌اند. این موضوع باعث ایجاد توکن‌های غیر مثلی شده است. از این رو، نیاز به INO، یک نوآوری جدید سرمایه‌گذاری جمعی ارز دیجیتال است که بر اساس مفهوم عرضه اولیه کوین است.

بازار NFT‌

بازار NFT‌

در طول سال ۲۰۲۱ شاهد رشد روزافزون NFT‌ها و جلب توجه مشتریان اصلی این آثار بوده‌ایم. با توجه به این روند رو به پیشرفت، بازارهایی نیز وجود دارند که زمینه را برای خریداری، فروش و یا معامله کردن توکن‌های بی‌همتا فراهم می‌کنند.

در طول سال جاری، بازار NFT شاهد مشارکت فعالانه مردم در این حیطه در کنار رشد قابل توجه فروش این آثار بود. در ماه آگوست ۲۰۲۱ (مرداد تا شهریور ماه سال ۱۴۰۰)، پیشگام بازار NFT یعنی OpenSea از مرز ۱ میلیارد دلار در حجم معاملات ماهانه گذشت. بر اساس این گزارش، حجم معاملات ماهانه به میزان ۲۸۶ درصد از ماه جولای تا آگوست افزایش داشته‌اند.

INO با چه هدفی انجام می‌شود؟

INO یا عرضه اولیه NFT، یکی از راه‌حل‌های خلاقانه برای رفع مشکلات کاربران در بازار توکن‌های غیرقابل‌تعویض است. با این کار، نقدینگی NFT آسان شده و فهرست‌بندی به‌صورت بهتری انجام می‌گیرد. افرادی که از طریق INO یک NFT را خریداری کرده‌اند امکان آن را دارند تا یکی از گره‌های شبکه همتا به همتا را به اجرا درآورند. با این کار، آنها در توسعه سیستم سهیم خواهند شد. به‌طورکلی، عرضه اولیه NFT، به تثبیت کل سیستم و رسیدن به یک نتیجه ایده‌آل غیرمتمرکز کمک می‌کند. به لطف عرضه اولیه NFT، اپراتورهایی که گره‌ها را پردازش می‌کنند می‌توانند هزینه‌های اجرای گره در فرایند همتا به همتا (P2P) را جبران کنند.

INO چگونه کار می‌کند؟

INO چگونه کار می‌کند؟

پس از اطلاع از تعریف و هدف INO، لازم است بدانید که چگونه کار می‌کند. تعریف NFT همراه با برخی از مواردی می باشد که برای انتخاب بازار برتر NFT ضروری است. NFT نمایش دیجیتال یک دارایی در یک بلاک چین برای همه تراکنش‌ها است. بلاکچین اساسا به دلیل کاربردهای مختلف آن در حوزه مالی غیرمتمرکز شناخته شده و همچنین یکی از پلتفرم های بلاک چین محبوب برای برگزاری NFT ها، اتریوم (ETH) در کنار نقش بلاکچین‌ های دیگر است که از تراکنش‌ها در اتریوم پشتیبانی می‌کنند.

ایجاد یک NFT شامل نمایش اشیاء دیجیتالی اعم از اقلام ملموس یا ناملموس است. این اقلام می‌تواند شامل کلکسیون‌ها، موسیقی، ویدئو، آثار هنری، گیف، کفش‌های ورزشی طراحان، و برجسته‌های ورزشی، آواتارهای مجازی و بازی‌های ویدیویی باشد. برخی از موارد نادر مانند توییت ها نیز در دنیای NFT ها شناخته شده اند.

به همین دلیل، ساده‌تر است که توکن‌های غیرمثلی را به‌عنوان اقلام جمع‌آوری فیزیکی به تنهایی در فضای دیجیتال در نظر بگیریم. خریدار می تواند به جای دریافت یک نقاشی واقعی، یک فایل دیجیتال با حقوق مالکیت دریافت کند. NFT ها می‌توانند در یک زمان خاص فقط یک مالک داشته باشند.

مزایا و معایب INO

هرچه زمان می‌گذرد، به تعداد هنرمندان و سلبریتی‌هایی که علاقه دارند آثار خود را به توکن غیرقابل‌تعویض تبدیل کنند، اضافه می‌شود. بسیاری از کاربران ارز‌های دیجیتال تمایل دارند از طریق جمع‌آوری آثار دیجیتالی هنری، کسب درآمد کنند؛ عرضه اولیه NFT این امکان را به آنها می‌دهد. در این بخش قصد داریم به بررسی مزایا و معایب عرضه اولیه NFT بپردازیم.

مزایای عرضه اولیه NFT

 

عرضه اولیه NFT مزایای بسیاری برای کاربران دارد؛ از جمله اینکه فرایند سودآوری پروژه‌های کوچک را تسهیل کرده و جامعه مخاطب گسترده‌ای را در اختیار آنها قرار می‌دهد. درعین‌حال، سرمایه قابل‌توجهی را برای کسانی که علاقه دارند پروژه خود را توسعه دهند، فراهم می‌کند.

علاوه بر این، بسیاری از کاربران به ایجاد یک کلکسیون NFT علاقه دارند. عرضه اولیه NFT به این افراد کمک می‌کند تا به مجموعه‌ای از منحصربه‌فردترین NFTها دست پیدا کنند. افرادی که دارای NFT ‌های محدود هستند، امتیازاتی را از صاحبان NFT دریافت کرده و ارزش دارایی آنها بیشتر خواهد بود. به‌طورکلی عرضه اولیه NFT برای کسانی که علاقه دارند یک پروژه NFT را شروع کنند؛ اما سرمایه کافی ندارند، بسیار مناسب می باشد. خالقان NFT از عرضه اولیه آن لذت می‌برند؛ زیرا با کمک آن می‌توانند هزینه کارمزد تراکنش‌های دریافتی را به حداقل برسانند.

معایب عرضه اولیه NFT

معایب عرضه اولیه NFT

بسیاری از کاربرانی که به ایجاد و یا خرید و فروش NFT می‌پردازند، این توکن‌ها را به چشم یک دارایی ارزشمند نگاه می‌کنند. جذابیت روز افزون NFT ‌ها باعث شده است تا تعداد بیشتری از آثار هنری در لیست توکن‌های غیر مثلی ثبت شوند. با این‌ وجود، تمام آثار هنری به یک اندازه ارزش ندارند و این هجوم گسترده برای ایجاد و خرید NFT ‌ها به باور برخی تحلیلگران به یک «حباب» شباهت دارد. آنها پیش‌بینی می‌کنند که روزی این حباب شکسته خواهد شد.

یکی دیگر از معایب عرضه اولیه NFT، هزینه‌های هنگفت و مصرف انرژی بسیار زیاد سیستم‌ها و فرایندهای ایجاد توکن است. شاید تعجب کنید اگر بدانید مقدار هزینه صرف شده برای اجرای سیستم‌های رمزنگاری معادل مصرف سوخت صدهزار بار پرواز هواپیما دور کره زمین است. رقم حیرت‌آوری است! به همین دلیل می‌توان گفت فرایند عرضه اولیه NFT و به‌طورکلی ایجاد این توکن‌های غیرقابل‌تعویض بسیار پرهزینه است و برای محیط‌زیست ضررهای جبران‌ناپذیری دارد.

ساخت جامعه هدف پروژه در مراحل اولیه راه‌اندازی:

Only1 به اکوسیستم‌های فعال پروژه‌ها این امکان را می‌دهد تا به پروژه‌های نویدبخش در راستای لیست شدن رای دهند و آن‌ها را برگزینند. مشارکت در این روند سرمایه‌گذاران احتمالی را به بررسی پروژه‌های این فضا تشویق می‌کند. همچنین این پلتفرم به کاربران فعال و هولدرهای توکن این امکان را می‌دهد تا به شکل اختصاصی به عرضه اولیه NFT دسترسی داشته باشند. این مکانیزم به سازندگان اجازه می‌دهد تا جامعه هدف خود، متشکل از معامله‌کنندگان یا تریدر‌های فعال و سرمایه‌گذاران باتجربه، را در مراحل اولیه پروژه NFT بسازند. این امر موجب پایین آمدن ریسک ورود به ساخت پروژه‌های NFT هزینه‌بر نیز می‌شود.

ویژگی های عرضه اولیه NFT یا INO

هزینه پایین‌تر تراکنش‌ها:

عرضه اولیه NFT در صورت راه‌اندازی شدن بر بستر سولانا به پایین آمدن فی تراکنش‌هایی که سازندگان و سرمایه‌گذاران با آن مواجه هستند منجر می‌شود.

بازده سرمایه‌گذاری بیشتر:

عرضه اولیه NFT برای سرمایه‌گذاران مشارکت‌کننده، قدرت منفعت بردن از حق مالکیت کمیاب بودن ذخایر عرضه توکن‌های بی‌همتا را به ارمغان می‌آورد. Only1 دارای قابلیت‌هایی در پلتفرم اجتماعی بومی خود در راستای افزایش میزان قدرت بررسی سازندگان خاص بوده و از همین رو، موجب افزایش ارزش آثار آنها می‌شود.

چرا عرضه اولیه NFT محبوبیت پیدا کرده است؟

با رشد کردن بازار توکن‌های بی‌همتا و بلوغ بیشتر آن، ماهیت مالی ایجاد توکن‌های بی‌همتا واضح‌تر می‌شود. پیدایش عرضه اولیه NFT به همه افراد، با ایده‌های سرمایه‌گذاری کوچک و بزرگ، این امکان را می‌دهد تا توسط طیف گسترده‌تری از مخاطبان شناخته شوند. بسیاری از سازندگانی که هنوز در حال طی کردن فرایند ساخت آثار خود هستند، نیاز به تامین بودجه مالی پروژه‌های خود دارند. با توجه به ظهور پدیده عرضه اولیه NFT‌، هر یک از هنرمندان می‌توانند منابع مالی مورد نیاز را پیش از ساخت اثر خود افزایش دهند.

بازار‌های خرید و فروش NFT

بازار‌های خرید و فروش NFT

بازارهای NFT در واقع بستری برای به عرضه گذاشتن، معامله و یا ساخت NFT هستند. شما در این بازارها می‌توانید توکن‌های غیرقابل‌تعویض دلخواه خود را خریداری کنید. از جمله بازارهای معروف فروش NFT عبارت‌اند از:

  • Opensea
  • Fundation
  • Atomicmarket
  • SuperRare
  • Ratible

کلام آخر

در کنار توجه معطوف به ارزهای دیجیتال، NFTها نیز مورد توجه زیادی قرار گرفتند. با رشد بازار NFTs، ماهیت تامین مالی صدور NFT روشن می‌شود. با عرضه اولیه NFT می‌توان اکوسیستم NFT را متحول کرد. INO به عنوان یک راه حل نوآورانه برای حل چالش‌هایی که همه شرکت‌کنندگان با آن روبرو هستند، عمل می‌کند. نقدینگی NFT را تسهیل می‌کند، فرآیند فهرست‌بندی را آسان می‌کند، از خطرات انطباق اجتناب می‌کند و تجربه‌ای فراگیر برای کاربران فراهم می‌نماید.

ممنون از شما که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با دنیای جذاب رمزارز ها و اطلاع از بازار می توانید همراه دپارتمان رمزارز و تحلیل های آکادمی بیتریوم باشید. همچنین می توانید مقاله کیف پول NFT چیست را از سایت ما بخوانید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00