هر هفته با الکس تابورک : تولید ناخالص داخلی واقعی سرانه و استاندارد زندگی

هر هفته با الکس تابورک : تولید ناخالص داخلی واقعی سرانه و استاندارد زندگی

هر هفته با Alex Tabrrok (الکس تابورک): تولید ناخالص داخلی واقعی سرانه و استاندارد زندگی

آنها می گویند آنچه در زندگی مهم می باشد، چیزهایی است که با پول نمی توان خرید.

تا کنون، ما به رقمی توجه کرده‌ایم که ارتباط نزدیکی با چیزهایی که با پول می‌توان خریداری کرد، دارد. این رقم تولید ناخالص داخلی است، هم اسمی و هم واقعی. اما قبل از اینکه تولید ناخالص داخلی را صرفاً به عنوان معیاری برای سنجش ثروت حذف کنید، در اینجا باید به چیزی فکر کنید.

همچنین بخوانید: پول چیست؟ و چگونه به وجود آمد؟

افزایش تولید ناخالص داخلی سرانه واقعی نیز با بهبود چیزهایی مرتبط است که با پول نمی توان خرید.

سلامتی، شادی، تحصیلات

این بدان معناست که با افزایش تولید ناخالص داخلی واقعی سرانه، یک کشور نیز تمایل دارد از مزایای مرتبط بهره مند شود. با افزایش این رقم، طول عمر افراد نیز همراه با آن به سمت بالا حرکت می کند. شهروندان تمایل به آموزش بهتر دارند. با گذشت زمان، رشد تولید ناخالص داخلی سرانه واقعی با افزایش درآمد فقیرترین شهروندان کشور نیز مرتبط است.

اما قبل از اینکه به تولید ناخالص داخلی سرانه به عنوان نوشدارویی برای اندازه گیری پیشرفت انسان فکر کنید، در اینجا یک هشدار وجود دارد.

تولید ناخالص داخلی سرانه اگرچه مفید است، اما معیار کاملی نیست.

برای مثال: تولید ناخالص داخلی سرانه در نیجریه، پاکستان و هندوراس تقریباً یکسان است. به این ترتیب، ممکن است فکر کنید این سه کشور تقریباً استانداردهای زندگی یکسانی دارند. اما، بخش بسیار بیشتری از جمعیت نیجریه با کمتر از 2 دلار در روز از دو کشور دیگر زندگی می کنند.

همچنین بخوانید: تولید ناخالص داخلی (GDP) چیست؟

این مسئله درآمد نیست، بلکه توزیع درآمد است – موضوعی که تولید ناخالص داخلی سرانه نمی تواند به طور کامل به آن رسیدگی کند. به نوعی، تولید ناخالص داخلی سرانه واقعی مانند یک دماسنج است – یک نگاه سریع به دما می دهد، اما همه چیز را به ما نمی گوید. این به اندازه گیری وضعیت رفاه ما بسیار دور است. با این حال، ارزش درک اینکه چگونه تولید ناخالص داخلی سرانه با بسیاری از چیزهای دیگری که ما به آنها اهمیت می دهیم مرتبط است: سلامتی، شادی و تحصیلات ما.

بنابراین در این ویدیو به ما بپیوندید، زیرا تلاش می کنیم بفهمیم که چگونه تولید ناخالص داخلی سرانه به ما کمک می کند تا استاندارد زندگی یک کشور را اندازه گیری کنیم. همانطور که گفتیم: اندازه گیری کامل نیست، اما مفید می باشد.

نظرات خود را در بخش دیدگاه های آکادمی بیتریوم با ما به اشتراک بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00