وام آنی (Flash Loan) چیست؟ همه چیز درباره وام آنی ارزدیجیتال

وام آنی (Flash Loan) چیست؟ همه چیز درباره وام آنی ارزدیجیتال

حتما برای خیلی از شما پیش آمده است که برای بعضی از مسائل زندگی وام بگیرید و یک سری شرایط هم برای وام گرفتن وجود داشته است. آیا آن زمان فکر می کردید که آینده وام ها چگونه خواهد شد؟ در این مقاله قصد داریم در رابطه با وام آنی ارز دیجیتال صحبت کنیم.

وام‌ آنی ارز دیجیتال (Flash Loan) یکی از امکاناتی است که حوزه دیفای برای کاربران خود فراهم کرده است. هر چند در ابتدا افراد در برخورد با وام کریپتو با تردید رفتار می‌کردند اما در حال حاضر با محبوبیت بسیار زیادی مواجه شده است. با توجه به این که ابهامات زیادی در ارتباط با این موضوع وجود دارد در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد که Flash Loan چیست و در مورد مزایا و آینده پیش روی آن صحبت خواهیم کرد.

وام های آنی چیست؟

مشابه وام های سنتی، انتظار می رود وام های فوری در نهایت به طور کامل بازپرداخت شوند. با این حال، تفاوت های قابل توجهی نیز بین آن‌ها نیز وجود دارد. در فرآیندهای وام دهی معمولی، وام گیرنده از وام دهنده پول قرض می‌گیرد. انتظار می رود که بسته به شرایطی که بین وام دهنده و وام گیرنده مورد بحث قرار گرفته‌است، مبلغ در نهایت با بهره به طور کامل بازپرداخت شود.

حال که صحبت از وام شد، اجازه دهید در رابطه با وام سنتی نیز صحبت کنیم تا موضوعات به طور کامل درک شوند.

وام‌های سنتی

وام های آنی چیست؟

وام‌های سنتی اغلب تحت نظارت بانک‌ها و مؤسسات مالی ارائه می‌شوند که کنترل‌کننده و واسطه بین سپرده‌گذاران و وام‌گیرندگان هستند. در این حالت، وام‌گیرنده باید دارایی مشخصی را به‌عنوان وثیقه در اختیار بانک قرار دهد تا بتواند مبلغ مشخصی پول دریافت کند. همچنین، این وام‌ها عموماً با بهره نسبتاً بالایی همراه هستند.

یکی از مشکلات مهم وام‌های سنتی و وام‌های معمولی در دیفای نیاز به وثیقه کلان است.

اگرچه این سیستم سال‌ها موجب تأمین بودجه و رونق چرخه کسب‌وکارها و شرکت‌های تولیدی مختلف شده است، مشکلاتی همچون معیارهای سختگیرانه بانک‌ها برای احراز هویت مشتریان، فرایند طولانی ثبت درخواست وام و بهره کلان برخی وام‌ها (خصوصاً مواردی که پشتوانه وثیقه‌ اندک دارند) باعث شده بسیاری افراد و استارتاپ‌های کوچک واجد صلاحیت دریافت وام نباشند یا آن را بسیار دیر دریافت کنند.

تاریخچه وام سریع

مفهوم وام فلش اولین بار توسط پروتکل ماربل (Marble) در سال ۲۰۱۸ معرفی شد. ماربل خود را یک “بانک قرارداد هوشمند” معرفی کرد و محصول آن، یک نوآوری ساده اما درخشان در دیفای بود؛ وام‌های بدون ریسک توسط قرارداد هوشمند!

وام‌های سریع ریسک‌هایی که در وام‌دهی سنتی وجود دارند را کاهش می‌دهند. یک وام فلش این گونه کار می‌کند:

من می‌خواهم هر قدر که شما می‌خواهید، توسط یک تراکنش به شما وام بدهم؛ اما با پایان این تراکنش، شما باید همان مقداری که به شما وام داده‌ام را به همراه بهره به من بازگردانید؛ اگر نتوانید این کار را انجام دهید، من به طور خودکار تراکنش شما را بر می‌گردانم! (قراردادهای هوشمند می‌توانند این کار را انجام دهند). به بیانی دیگر، وام فلش، اتمی است؛‌ یعنی اگر نتوانید وام را پرداخت کنید، کل فرآیند معکوس می‌شود، به طوری که انگار هرگز اتفاق نیافتاده است!

چنین چیزی تنها در بلاک چین‌ها وجود دارد؛ شما نمی‌توانید از صرافی مثلا بیتمکس وام فلش دریافت کنید؛ این به خاطر پلتفرم‌های قرارداد هوشمند است که در یک زمان، تراکنش را یک بار پردازش می‌کنند. بنابراین تمام چیزهایی که در یک تراکنش اتفاق می‌افتند، به صورت سریالی یا پشت سر هم و به صورت تک برنامه‌ای اجرا می‌شوند.

وام‌دهی در دیفای

وام آنی در دیفای

فناوری دفتر کل توزیع‌شده به کاربران اجازه می‌دهد محصولات و خدماتی همچون وام‌های دیجیتال را به‌شکلی غیرمتمرکز و همتابه‌همتا دریافت کنند. در وام‌دهی دیفای به‌جای نهادهای مالی متمرکز با قراردادهای هوشمندی سروکار داریم که بر اساس الگوریتم‌ها کار می‌کنند و اغلب بدون نیاز به انجام فرایند پیچیده شناخت و احراز هویت مشتری، خدمات مالی یکسان با نرخ بهره مشخص در اختیار تمام کاربران قرار می‌دهند.

با این حال، با توجه به نوسانات دارایی‌های دیجیتال، اغلب پلتفرم‌ها به‌منظور پوشش ریسک، وثیقه‌ای بیش از میزان خود وام از کاربر درخواست می‌کنند که این مسئله می‌تواند روند وام‌گیری را با خطرها و مشکلات متعددی خصوصاً برای وام‌گیرنده روبه‌رو کند.

وام آنی در دیفای

وام‌ آنی نوعی از وام مبتنی بر قراردادهای هوشمند است که برخی از شبکه‌ها و پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهند. وام‌های آنی دقیقاً برخلاف وام‌های معمولی دیفای هستند و نه‌تنها وثیقه بیش‌ازحد دریافت نمی‌کنند، بلکه در کل «هیچ» وثیقه‌ یا ضمانتی از وام‌گیرنده نمی‌گیرند.

با این حال، مانند هر نوع وام‌دهی دیگری، در وام‌های آنی هم وام‌گیرنده باید بازپرداخت وام را انجام دهد، با این تفاوت که دریافت و بازپرداخت در قالب یک تراکنش واحد جای می‌گیرند و طی فقط چند ثانیه انجام می‌شوند. اگر در این مدت، وام‌گیرنده اصل سرمایه را بازپرداخت نکند، شرایط تعیین‌شده در قرارداد هوشمند باطل و تراکنش بازگردانده می‌شود.

مزایای وام آنی ارز دیجیتال

گرفتن وام‌های سنتی پروسه‌ای طولانی دارد که در اغلب موارد، افراد به دلیل مشکلات بوجود آمده از گرفتن وام صرف‌نظر می‌کنند. در حالی که وام‌گیرنده می‌تواند بدون داشتن سرمایه اولیه لازم از طریق وام رمز ارز ، وام‌های کلان دریافت کند. این به دلیل مبتنی بودن وام بر قرارداد هوشمند است.

یکی دیگر از مهم‌ترین تفاوت‌های وام آنی ارز دیجیتال با وام سنتی عدم نیاز به وثیقه است. در حالی که وثیقه بانکی یکی از مهمترین اسناد برای توثیق و تضمین تعهدات بانکی است، وام گیرنده در این روش نیازی به ارائه وثیقه برای جلب اطمینان وام دهنده در راستای عمل به تعهدات خود ندارد.

از دیگر مزایا این است که فرد وام گیرنده نیاز نیست تا مدت زمان طولانی منتظر نوبت برای گرفتن وام باشد. در این نوع از وام، فرد گیرنده تنها به چند ثانیه زمان نیاز دارد تا پروسه گرفتن وام خود را تکمیل کند.

مزایای وام آنی ارز دیجیتال

  • مبتنی بر قرارداد هوشمند است
  • نیازی به وثیقه ندارد
  • نیاز به سرمایه اولیه کلان ندارد
  • آنی است

معایب وام آنی ارز دیجیتال

وام ارز دیجیتال در کنار مزایای زیادی که دارد بدون چالش نیست. یکی از مهم‌ترین ایرادهایی که وارد است، این است که یک محصول در حال توسعه است و به همین دلیل دارای برخی نواقص مهم است و می‌تواند مشکلاتی را برای فرد وام دهنده یا وام گیرنده ایجاد کند. به عنوان مثال در برابر برخی از حملات آسیب‌پذیر هستند. در صورتی که قراردادها به درستی تنظیم نشود احتمال هک شدن آن بسیار زیاد است؛ بنابراین افراد مبتدی باید بسیار هوشیار باشند و قبل از ورود به این حوزه اطلاعات خود را تکمیل کنند.

معایب وام آنی ارز دیجیتال

  • امکان هک پلتفرم وام دهنده وجود دارد
  • نیازمند دانش فنی بالایی است
  • در مراحل ابتدایی تکامل خود هستند

وام آنی یا فوری چگونه عمل می‌کند؟

مهم‌ترین نکته‌ درباره عملکرد وام‌های فوری، آن است که این وام‌ها رایگان ارائه نمی‌شوند. مورد اول آن است که تمام کارمزدهای تراکنش‌های مربوط، باید پرداخت شوند. علاوه‌ بر آن، ارائه‌دهندگان این وام‌ها هزینه‌های اضافی دریافت می‌کنند و هرکدام نرخ خود را دارند. برای مثال، در پروتکل دیفای AAVE، نرخ کارمزد وام فلش 0/09 درصد است.

نقدینگی لازم برای وام‌های آنی از استخرهای نقدینگی تأمین می‌شود؛ درنتیجه، قبل از دریافت وام باید دقت کنید که آیا نقدینگی مربوطه کافی است یا خیر. به‌طورکلی، قراردادهای وام فلش تضمین می‌کنند که چندین تراکنش شامل تراکنش وام‌دهی، بازپرداخت و پوشش هزینه‌های وام‌های فوری، در یک بلوک تراکنش انجام شود.

چگونه در دیفای وام آنی ارز دیجیتال بگیریم؟

چگونه در دیفای وام آنی ارز دیجیتال بگیریم؟

در حال حاضر بهترین راه برای گرفتن وام آنی ارز دیجیتال، نوشتن یک قرارداد هوشمند مبتنی بر اتریوم با استفاده از زبان سالیدیتی است. از بهترین پلتفرم‌‌های وام دهی و وام گرفتن ارز دیجیتال در دیفای می‌توان به سه مورد زیر اشاره کرد:
کامپاند (Compound)

یکی دیگر از پلتفرم‌های محبوب برای وام‌دهی و وام‌گیری کامپاند است. این پلتفرم هدف خود را ارائه جهانی برنامه‌های مالی آزاد اعلام کرده است و می‌توان گفت گام‌های بسیار مثبتی نیز در راستا برداشته است. کاربران در این پلتفرم می‌توانند با واریز ارزهای دیجیتال خود وام دریافت کنند. همچنین کامپاند دارای یک توکن حاکمیتی به نام COMP است. مهم‌ترین کاربرد این توکن برای هولدرها، حق رای‌دهی برای به‌روزرسانی‌ها پروتکل‌ها است.

مانند آوی، این پلتفرم نیز توکن محلی خود به نام cToken را دارد. مهم‌ترین کاربرد این توکن برای ردیابی واریزها است.

آوی (Aave)

این پروتکل در سال ۲۰۲۰ برای اولین بار راه‌اندازی شد و در حال حاضر یکی از پروتکل‌های متن باز حوزه دیفای به شمار می‌رود. وام‌دهندگان در این پلتفرم این امکان را دارند تا با واریز رمزارزهای خود به یک استخر، مقدار معادل آن aToken دریافت کنند. نرخ سود در آوی متناسب با میزان عرضه و تقاضا تنظیم می‌شود. به عبارت دیگر می‌توان گفت که کاربران هر چقدر aToken‌های بیشتری نگهداری کنند به همان اندازه مقدار سودآوری نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

فروکامبو (Frucombo)

یکی دیگر از پلتفرم‌هایی که برای وام آنی ارز دیجیتال می‌توان از آن استفاده کرد، فروکامبو است. یکی از مزیت‌های این پلتفرم عدم نیاز به دانش کد نویسی است. اغلب افرادی که آشنایی کافی با کدنویسی ندارند به جای پلتفرم‌های فوق به سراغ فروکامبو می‌روند، زیرا بدون هیچ‌گونه کد نویسی می‌توانند وام سریع دریافت کنند. البته اگر فردی تازه‌کار هستید نباید این تصور را داشته باشید که کار با فروکامبو آسان و بدون دردسر است. باید بدانید که این پلتفرم نیز پیچیدگی‌های خود را دارد و دسترسی به پروتکل‌ها و ارزهای دیجیتال محدودتری را خواهید داشت.

موارد استفاده از وام های آنی

وام های آنی در دیفای

وام های فوری در پروتکل های DeFi استفاده می شوند که مبتنی بر شبکه اتریوم و زنجیره هوشمند بایننس هستند. به غیر از وام های آنی پلتفرم آوه، وام های آنی dYdX، وام های آنی DEX و وام های آنی یونی سواپ نیز محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. برای مثال، در  پلتفرم یونی سواپ، مبادله آنی به کاربران اجازه می‌دهد توکن‌های مبتنی بر اتریوم را که با توکن‌های دیگر جفت شده‌اند، برداشته یا پس بگیرند. وام های فوری در حالی که ممکن است در ابتدا برای توسعه دهندگان طراحی شده باشند، از آگوست ۲۰۲۰، این نوه از وام‌ها بدون نیاز به دانش کدنویسی به راحتی برای کاربرانی که با فناوری کمتر آشنا هستند در دسترس است.

از وام های آنی می توان برای موارد زیر استفاده کرد:

آربیتراژ

معامله آربیتراژ فرآیندی است که در آن یک معامله گر دارایی را در یک صرافی خریداری می کند و آن را در صرافی دیگر می فروشد تا از تفاوت قیمت ها استفاده کند. یعنی خرید در قیمت کمتر و فروش در قیمت بالاتر. می توان از وام های آنی برای معاملات آربیتراژ و افزایش سطح نقدینگی برای کسب سود اضافی استفاده کرد.  به عنوان مثال، اگر تفاوت قیمتی فاحشی برای دارایی‌ای مانند چین لینک در دو صرافی مختلف مشاهده کردید، می‌توانید یک وام فوری بگیرید و دارایی را در یونی سواپ بخرید تا در نهایت آن را در صرافی dYdX  بفروشید. سپس وام آنی اصلی را بازپرداخت می کنید و بقیه پول سود شما خواهد بود.

استراتژی کلی این روش به صورت زیر است:

یک وام آنی ۵۰۰۰ دلاری در پلتفرم آوه  بگیرید.
از وام فوری برای خرید LINK در یونی سواپ استفاده کنید.
LINK  را با قیمت بالاتر در dYdX بفروشید.
مبلغ وام به علاوه کارمزد را پلتفرم آوه برگردانید
از سود باقی مانده از آربیتراژ لذت ببرید

معاوضه وثیقه

بازپرداخت بدهی دومین مورد استفاده از وام های فوری است که اغلب در شرایطی استفاده می شود که کاربر روی پلتفرم‌های دیفای وام معاملاتی گرفته است. اغلب اوقات، یک علاقه‌مند به ارزهای دیجیتال یک وام می‌گیرد اما متوجه شود که پلتفرم دیگری همان وام را با نرخ بهره کمتری ارائه می‌کند. در آن سناریو، فرد می تواند با کمک وام های آنی از پلتفرم دیگر استفاده کند. او باید مبلغ وام گرفته شده از پلتفرم اول را به کمک وام آنی بازپرداخت کند و وقتی وثیقه اش آزاد شد آن را به پلتفرم مقرون به صرفه‌تر می‌برد و دوباره وام می‌گیرد و در انتها با پول وام جدید بدهی وام آنی خود را صاف می‌کند. این چرخه با بازپرداخت وام آنی تکمیل می‌شود و پس از آن کاربر وام را با نرخ بهره بهتر بدست می‌آورد.

سخن پایانی

فلش لون یا Flash Loans گونه‌ی جدیدی از ارائه وام در حوزه امور مالی غیرمتمرکز است. ما در این مقاله به پرسش Flash Loan چیست پاسخ دادیم. این وام که با فارسی وام سریع، وام لحظه‌ای و وام بدون وثیقه ترجمه شده به کمک قراردادهای هوشمند ایجاد شده و بستری را فراهم کرده تا افراد بدون نیاز به وثیقه، تا میلیون‌ها دلار وام دریافت کرده تا بتوانند از حوزه دیفای کسب ثروت کنند.

‌اگر به دریافت وام آنی علاقه‌مندید، پیشنهاد ما این است که پیش از هرگونه اقدام، چالش‌های مربوط به آن را کاملاً درک کنید. اکنون با خواندن این مطلب برای ما بنویسید که تصور شما از وام‌های آنی چیست؟ آیا شما وام‌ فوری را روش ایمنی می‌دانید؟ نظرات خود را در بخش دیدگاه ها با آکادمی بیتریوم به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00