پیش بینی اقتصاددانان درباره افزایش نرخ بهره فدرال رزرو

پیش بینی اقتصاددانان درباره افزایش نرخ بهره فدرال رزرو

چرا اقتصاددانان انتظار دارند که فدرال رزرو قبل از توقف تا پایان سال 2023، 25 واحد افزایش نرخ بهره را فاش کند؟ با مطالعه این خبر آگاه می شوید که برنامه فدرال رزرو چیست. پس تا انتهای این خبر با آکادمی بیتریوم همراه باشید.

پس از افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در ماه مارس، اقتصاددانان بر این باورند که اقدام اخیر عربستان سعودی و چندین عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، برای کاهش تولید نفت می‌تواند ماموریت بانک مرکزی را پیچیده کند. علاوه بر این، اکثریت بازار با افزایش 0.25 درصدی دیگر برای نشست 3 می کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) قیمت گذاری می کنند و بسیاری از تحلیلگران گمان می کنند که این آخرین افزایش برای مدتی طولانی باشد.

پیش بینی تصمیم بعدی فدرال رزرو

در این هفته، سرمایه گذاران بازار بر چندین عامل از جمله گزارش شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) و گزارش های درآمد از برخی از بزرگترین بانک های ایالات متحده متمرکز شده اند. با این حال، یکی از بزرگ‌ترین عواملی که سرمایه‌گذاران به آن چشم دوخته‌اند، طی 23 روز، زمانی که کمیته بازار باز فدرال (FOMC) برای افزایش احتمالی نرخ وجوه فدرال تشکیل جلسه می‌دهد، رخ خواهد داد. طبق آمار ابزار Fedwatch گروه CME، 66 درصد احتمال دارد که فدرال رزرو نرخ را 25 واحد پایه (bps) افزایش دهد. در مقابل، 34 درصد احتمال دارد که فدرال رزرو نرخ بهره را در ماه مه افزایش ندهد و برخی معتقدند که پس از افزایش 25 واحدی نرخ بهره، می آخرین افزایش برای سال 2023 خواهد بود.

اگرچه کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) گزارش CPI این هفته را رصد خواهد کرد، سارا هاوس، اقتصاددان ارشد در ولز فارگو توضیح داد که چگونه تصمیم اخیر عربستان سعودی و اوپک برای کاهش تولید نفت می‌تواند بر سیاست‌های آینده فدرال رزرو تأثیر بگذارد. فدرال رزرو تصمیمات اوپک را عمدتاً ژئوپلیتیکی می بیند، اما آنها می توانند بر تولید کالاها و حمل و نقل اقلام دیگر تأثیر بگذارند، بنابراین این قیمت های بالاتر نفت می تواند به آن جزء اصلی نفوذ کند، که فدرال رزرو تمایل دارد کمی بیشتر بر روی آن تمرکز کند. هاوس به خبرنگار CNN برایان منا توضیح داد.

اقتصاددانان مورد نظرسنجی بلومبرگ اکونومیکس انتظار دارند که نرخ وجوه فدرال در پایان سال 2023 به 5.25 درصد برسد. آنا وونگ، اقتصاددان در این پیش بینی اظهار داشت: “ما انتظار داریم که فدرال رزرو در نشست ماه مه خود، زمانی که مرز بالایی خواهد داشت، 25 واحد پایه دیگر افزایش یابد. نرخ صندوق های فدرال به 5.25 درصد می رسد. با کاهش تولید اخیر توسط اوپک پلاس و بازار کار همچنان تنگاتنگ ایالات متحده، تورم احتمالاً در سال 2023 در حدود 4 درصد باقی خواهد ماند و فدرال رزرو را از کاهش نرخ باز خواهد داشت، همانطور که بازارها در حال حاضر پیش بینی می کنند. وونگ افزود:

“ما شاهد نگه داشتن نرخ بهره توسط فدرال رزرو در اوج در طول سال جاری هستیم، حتی با وجود رکود خفیف در اواخر سال 2023”.

مدیر پورتفولیوی میشل مورا در Moneyfarm معتقد است که سرمایه گذاران تمرکز خود را از تورم تغییر داده اند و اکنون بر روی رکود متمرکز شده اند. مورا معتقد است که با کاهش نرخ تورم و «حتی اگر سیاست پولی ضعیف‌تر را در نظر بگیریم، تمرکز اصلی بر رکود است». تام اورلیک، اقتصاددان بلومبرگ، معتقد است که نرخ بهره به دلایل مختلف به زودی به اوج خود خواهد رسید.

تام اورلیک، اقتصاددان به بلومبرگ اکونومیکس گفت: «از ابتدای سال، بانک‌های مرکزی توسط نیروهای رقیب، مورد حمله قرار گرفته‌اند. بازگشایی سریع‌تر چین، فرار اروپا از رکود و بازارهای کار فشرده ایالات متحده، همگی برای نرخ‌های بالاتر استدلال می‌کنند. سقوط بانک سیلیکون ولی و کردیت سوئیس در جهت مخالف است. تا کنون، با نشانه‌های محدودی از یک بحران گسترده‌تر بانکی، این استدلال‌ها برای سخت‌تر شدن است که برنده است. اوج نرخ‌ها در چشم است، اما ما هنوز کاملاً به آنجا نرسیده‌ایم.»

نظر شما در مورد پیش بینی های اقتصاددانان چیست؟ فکر می کنید تاثیر کاهش تولید نفت اوپک پلاس، بر تصمیمات سیاست آتی فدرال رزرو چه خواهد بود و چگونه بر اقتصاد و بازارهای مالی تاثیر خواهد گذاشت؟ نظرات خود را در بخش دیدگاه های زیر با ما به اشتراک بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00