شاخص ترس و طمع چیست؟ چه کاربردهایی دارد؟

شاخص ترس و طمع چیست؟ چه کاربردهایی دارد؟

شاخص ترس و طمع توسط CNNMoney برای اندازه‌گیری دو احساس اصلی که بر میزان تمایل سرمایه‌گذاران برای پرداخت سهام تأثیر می‌گذارند، ایجاد شد. شاخص ترس و طمع به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه اندازه گیری می شود. در تئوری، می توان از این شاخص برای سنجش اینکه آیا بازار سهام قیمت مناسبی دارد یا خیر، استفاده کرد. این بر این منطق استوار است که ترس بیش از حد تمایل به کاهش قیمت سهام دارد و طمع بیش از حد نتیجه معکوس دارد. تا انتهای این مطلب همراه آکادمی بیتریوم باشید تا درباره شاخص ترس و طمع و کاربرد های آن بدانید، همچنین جهت خواندن مطالب بیشتر دپارتمان روانشناسی کلیک کنید.

نکات مهم و کلیدی شاخص ترس و طمع چیست؟

• شاخص ترس و طمع توسط CNNMoney برای اندازه گیری دو احساس اصلی که بر سرمایه گذاران تأثیر می گذارد، ایجاد شده است.
• بر این فرض استوار است که ترس بیش از حد می تواند منجر به معامله سهام بسیار کمتر از ارزش ذاتی آنها شود.
• این شاخص همچنین نشان می‌دهد که حرص و طمع می‌تواند باعث شود ارزش سهام بسیار بالاتر از ارزشی باشد که باید ارزش داشته باشد.
• CNN هفت عامل مختلف ترس و طمع را بررسی می کند و احساسات سرمایه گذاران را در مقیاسی از 0 تا 100 نمره می دهد.
• وب سایت Alternative.me شاخص ترس و طمع کریپتو را برای بازارهای ارزهای دیجیتال ارائه می دهد.

  شاخص ترس و طمع چیست؟ چه کاربردهایی دارد؟
شاخص ترس و طمع چگونه کار می کند

شاخص ترس و طمع ابزاری است که توسط برخی سرمایه گذاران برای سنجش بازار استفاده می شود. این بر این فرض استوار است که ترس بیش از حد می تواند منجر به معاملات سهام بسیار پایین تر از ارزش های ذاتی آنها شود، در حالی که، در عین حال، طمع افسار گسیخته می تواند منجر به افزایش قیمت سهام بسیار بالاتر از آنچه باید شود.

همچنین بخوانید: 10 مرحله عاطفی در روانشناسی ترید

ارزش داشته باشد برخی از بدبینان این شاخص را به عنوان یک ابزار سرمایه گذاری مناسب رد می کنند زیرا به جای استراتژی خرید و نگه داشتن، استراتژی زمان بندی بازار را تشویق می کند.
شاخص ترس و طمع CNN هفت عامل مختلف را بررسی می کند تا مشخص کند که چقدر ترس و طمع در بازار وجود دارد. آن ها هستند:
1. حرکت قیمت سهام – معیاری برای شاخص استاندارد و پورز 500 (S&P 500) در مقابل میانگین متحرک 125 روزه آن (MA).
2. قدرت قیمت سهام – تعداد سهامی که در بورس نیویورک (NYSE) به بالاترین حد خود در 52 هفته گذشته در مقابل سهام هایی که به پایین ترین حد 52 هفته گذشته رسیده اند.
3. وسعت قیمت سهام – تجزیه و تحلیل حجم معاملات در سهام در حال افزایش در برابر سهام در حال کاهش.
4. گزینه های قرار دادن و تماس – میزان عقب ماندن گزینه های قرار دادن از گزینه های تماس، نشان دهنده طمع یا پیشی گرفتن از آنها است که نشان دهنده ترس است.
5. تقاضای اوراق قرضه ناخواسته – سنجش اشتها برای استراتژی های ریسک بالاتر با اندازه گیری فاصله بین بازده اوراق قرضه درجه سرمایه گذاری و اوراق قرضه ناخواسته.
6. نوسانات بازار – CNN شاخص نوسان مبادله گزینه های هیئت مدیره شیکاگو (VIX) را با تمرکز بر MA 50 روزه اندازه گیری می کند.
7. تقاضای پناهگاه امن – تفاوت در بازده سهام در مقابل اوراق خزانه.
هر یک از این هفت شاخص در مقیاسی از 0 تا 100 اندازه گیری می شود. این شاخص با گرفتن میانگین وزنی مساوی از هر یک از شاخص ها محاسبه می شود. خواندن 50 خنثی تلقی می شود، در حالی که هر چیزی بالاتر از حد معمول حرص و طمع را نشان می دهد.
همچنین یک شاخص ترس و طمع کریپتو وجود دارد که توسط وب سایت Alternative.me منتشر شده است. طبق این وب سایت، رفتار بازار کریپتو به اندازه بازارهای سنتی احساسی است. وقتی بازار صعودی است، مردم ترس از دست دادن را تجربه می کنند. همچنین، مردم اغلب سکه های خود را به عنوان بخشی از واکنش غیرمنطقی به دیدن اعداد قرمز می فروشند. مشابه شاخص CNN، اگر شاخص “ترس شدید” را نشان دهد، می تواند نشانه ای از نگرانی بیش از حد سرمایه گذاران باشد، اما این می تواند یک فرصت خرید باشد. اگر شاخص نشان دهد که سرمایه‌گذاران «بیش از حد حریص» می‌شوند، به این معنی است که بازار باید اصلاح شود.

مزایای استفاده از شاخص ترس و طمع

شاخص ترس و طمع چیست؟ چه کاربردهایی دارد؟

به گفته برخی از دانشگاهیان، حرص و آز می تواند مغز ما را به گونه ای تحت تاثیر قرار دهد که ما را وادار به کنار گذاشتن عقل سلیم و خویشتن داری کند و باعث تغییر شود.

در حالی که هیچ تحقیق پذیرفته شده ای در مورد بیوشیمی طمع وجود ندارد، وقتی صحبت از انسان و پول می شود، ترس و طمع می توانند محرک های قدرتمندی باشند.
شاخص ترس و طمع از لحاظ تاریخی یک شاخص قابل اعتماد از تغییر قابل توجه در بازارهای سهام بوده است.

همچنین بخوانید: پشیمانی گریزی چیست؟

بسیاری از سرمایه گذاران احساساتی و ارتجاعی هستند. اقتصاددانان رفتاری دهه ها شواهدی از تأثیر ترس و طمع بر تصمیمات سرمایه گذاران نشان می دهند و یک مورد قوی برای نظارت بر شاخص CNN ارائه می دهند.
تاریخ نشان می دهد که شاخص ترس و طمع اغلب یک شاخص قابل اعتماد از چرخش در بازارهای سهام بوده است. بر اساس گزارش آتیک کپیتال، شاخص در 17 سپتامبر 2008، زمانی که S&P 500 پس از ورشکستگی Lehman Brothers و نزدیک به نابودی غول بیمه AIG به پایین ترین حد سه ساله سقوط کرد، به پایین ترین سطح 12 سقوط کرد. در مقابل، در سپتامبر 2012 بیش از 90 معامله شد، زیرا سهام جهانی پس از دور سوم تسهیل کمی توسط فدرال رزرو افزایش یافت.
بسیاری از صاحب نظران موافقند که شاخص ترس و طمع یک شاخص مفید است به شرطی که تنها ابزار مورد استفاده برای تصمیم گیری سرمایه گذاری نباشد. به سرمایه‌گذاران توصیه می‌شود ترس را زیر نظر داشته باشند تا بتوانند در هنگام سقوط سهام از فرصت‌های خرید استفاده کنند و دوره‌های طمع را به عنوان یک شاخص بالقوه برای بیش از حد ارزش‌گذاری سهام در نظر بگیرند.

انتقاد از شاخص ترس و طمع

بدبینان شاخص ترس و طمع را به عنوان یک ابزار تحقیق سرمایه گذاری مشروع کم اهمیت می دانند و آن را بیشتر به عنوان یک فشارسنج برای زمان بندی بازار می دانند. بدبینان استدلال می‌کنند که استراتژی خرید و نگه‌داری بهترین راه برای سرمایه‌گذاری در سهام است و نگران هستند که ابزارهایی مانند شاخص ترس و طمع سرمایه‌گذاران را تشویق می‌کنند تا مکرراً در داخل و خارج از سهام معامله کنند. آنها اضافه می کنند که تاریخ نشان می دهد که چنین رویکردی بازده کمتری را ایجاد می کند.

همچنین بخوانید: هنر کاهش ضرر و زیان در ارز دیجیتال
علیرغم طرفداران شاخص ترس و طمع، اکثر کارشناسان موافق هستند که استراتژی خرید و نگه داشتن بهترین راه برای مشاهده بازده در یک سبد در بلندمدت است.

چرا ترس و طمع را اندازه گیری کنیم؟

رفتار بازار کریپتو بسیار احساسی است. مردم زمانی که بازار در حال افزایش است حریص می شوند که نتیجه آن FOMO (ترس از دست دادن) است. همچنین، مردم اغلب سکه های خود را در واکنش غیرمنطقی با دیدن اعداد قرمز می فروشند. با شاخص ترس و طمع خود، سعی می کنیم شما را از واکنش های بیش از حد احساسی خود نجات دهیم. دو فرض ساده وجود دارد:

ترس شدید می تواند نشانه ای از نگرانی بیش از حد سرمایه گذاران باشد. این می تواند یک فرصت خرید باشد.
وقتی سرمایه گذاران بیش از حد حریص می شوند، این بدان معناست که بازار در آستانه اصلاح است.

همچنین بخوانید: فومو در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟ و چگونه دچار آن نشویم
بنابراین، ما احساسات فعلی بازار بیت کوین را تجزیه و تحلیل می کنیم و اعداد را در یک متر ساده از 0 تا 100 خرد می کنیم. صفر به معنای “ترس شدید” و 100 به معنای “طمع شدید” است. برای اطلاعات بیشتر در مورد منابع داده ما به زیر مراجعه کنید.

سوالات متداول شاخص ترس و طمع

شاخص ترس و طمع چیست؟

شاخص ترس و طمع راهی برای سنجش حرکات بازار سهام و اینکه آیا سهام منصفانه قیمت گذاری شده اند یا خیر. این تئوری بر این منطق استوار است که ترس بیش از حد تمایل به کاهش قیمت سهام دارد و طمع بیش از حد نتیجه معکوس دارد.

شاخص ترس و طمع CNN چیست؟

CNNMoney شاخص ترس و طمع را توسعه داد. با این حال، شاخص ترس و طمع کریپتو نیز وجود دارد که توسط وب سایت Alternative.me.1 ایجاد شده است.

ترس و حرص چگونه محاسبه می شود؟

برای شاخص ترس و طمع CNN، هفت عامل مختلف درجه بندی می شوند تا مشخص شود که چقدر ترس و طمع در بازار وجود دارد. هفت عامل به شرح زیر است: حرکت قیمت سهام; قدرت قیمت سهام؛ وسعت قیمت سهام؛ گزینه های put و call; تقاضای اوراق قرضه ناخواسته؛ نوسانات بازار؛ و تقاضای پناهگاه امن

ترس و طمع چگونه بر تصمیمات سرمایه گذاران تأثیر می گذارد؟

بسیاری از سرمایه گذاران احساساتی و ارتجاعی هستند و ترس و طمع دو احساس غالب بر سرمایه گذاران هستند. به گفته برخی از محققان، طمع و ترس می تواند باعث شود که عقل سلیم و خویشتن داری را کنار بگذاریم و تغییراتی را برانگیزد. وقتی صحبت از انسان و پول می شود، ترس و طمع می توانند محرک های قدرتمندی باشند.

چگونه بر ترس و طمع در تجارت غلبه می کنید؟

بهترین راه برای غلبه بر ترس و طمع در معاملات این است که یک برنامه معاملاتی ایجاد کنید و سپس به آن پایبند باشید. یک طرح معاملاتی می تواند از عمل بر روی انگیزه ها جلوگیری کند. اقداماتی که ممکن است از یک برنامه منحرف شوند عبارتند از اهرم بیش از حد، حذف توقف در موقعیت های از دست دادن، یا دو برابر کردن موقعیت های از دست دادن. یکی دیگر از راه‌های کاهش هر گونه اثر احساسی معاملات، کاهش اندازه معامله است. یکی دیگر از راه‌های کاهش ترس و طمع، داشتن یک مجله تجاری است. این اقدامات به مسئول نگه داشتن سرمایه گذار برای معاملات خود کمک می کند.

نظرات خود را در بخش دیدگاه ها با آکادمی بیتریوم به اشتراک بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00