توکن ERC20 چیست ؟ و چه مزیت هایی دارد ؟

توکن ERC20 چیست ؟ و چه مزیت هایی دارد ؟

حتما تا حالا در دنیای رمز ارزها برای انتقال تتر و ارز مد نظر خود به سایر کیف پول ها با اصطلاح ERC-20 مواجه شدید و سوالی که حتما پیش می‌آید این است که ERC20 چیست؟ در این مقاله از آکادمی بیتریوم درباره استاندارد ERC20، تاریخچه و توکن ERC20، توکن های برتر ERC20، کیف پول ها و مزایا و معایب ERC20 صحبت خواهیم کرد. نکات زیادی درباره شبکه اتریوم (ETH) و بلاکچین آن وجود دارد که دانستن آنها شما را شگفت‌زده می‌کند. همراه ما باشید تا یکی از مهم‌ترین استانداردهای فناوری‌ بلاکچین را بشناسید. همچنین جهت خواندن مطالب بیشتر دپارتمان رمز ارز کلیک کنید.

ERC-20 چیست؟

ERC20پروتکل ایجاد توکن است که روی شبکه اتریوم ساخته شده است و می‌ تواند بستری برای ایجاد توکن‌ های جدیدی باشد که از یک بلاکچین اختصاصی بهره نمی‌برند. در واقع، به جزء اینکه اتر (ETH) ارز‌ دیجیتال بومی شبکه اتریوم است، توکن ERC – 20 استاندارد‌های مهمی برای ساخت توکن‌های قابل تعویض بر بستر اتریوم دارد. استفاده از این استاندارد می‌تواند هزینه‌های تولید توکن‌های جدید را برای سازندگان کاهش دهد. علاوه بر این، استاندارد‌هایی دارد که همه توکن‌های ساخته شده بر بستر آن باید به این استانداردها پایبند باشند و در چهارچوب آنها رفتار کنند.

همچنین بخوانید: بلاک چین چیست؟ و چگونه کار می کند؟

ERC20 برای همه قراردادهای هوشمند در بلاکچین اتریوم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این استاندارد در بعضی از جهات شباهت زیادی به بیت کوین، لایت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال دارد.

توکن ERC20 چیست ؟

با توجه به اطلاعات آماری در سایت CoinMarketCap، بزرگ ترین میزبان توکن ها، بلاک چین اتریوم می باشد زیرا در شبکه اتریوم تنوع زیادی از قراردادهای هوشمند وجود دارد و تکنولوژی به کار رفته در آن از بلاک چین ارز دیجیتال بیت کوین، پیشرفته تر است. به این ترتیب به تمامی توکن هایی که از بستر بلاک چین اتریوم استفاده می کنند، به اصطلاح توکن ERC20 گفته می شود.

همچنین بخوانید: کوین و توکن چیست؟

 

توکن ERC20 چیست ؟ و چه مزیت هایی دارد ؟

تاریخچه استاندارد ERC20

قراردادهای هوشمند در سال ۲۰۱۵ محبوب‌تر شدند، اما مسائل مختلفی در رابطه با آنها وجود داشت که باید برطرف می‌شدند. از آنجایی که هر فردی می‌توانست یک توکن ایجاد کند، توکن‌های بسیار زیادی به وجود آمدند. هرچند روشی برای اطمینان از این موضوع وجود نداشت که توکن‌های مختلف را بتوان به وجود آورد، و یا از آنها استفاده کرد و به تبادل آنها پرداخت، بدون وجود یک چارچوب استاندارد برای توکن‌ها، هر برنامه‌ای به توکن مختص به خود نیاز داشت و کاربران نیز به روشی نیاز داشتند تا دائما توکن‌ها، هزاران برنامه موجود را به یکدیگر تبدیل کنند.

استاندارد ERC-20 توسط یکی از توسعه‌دهندگان به اسم فابین ووگلستلار (Fabin Vogelstellar) در سال ۲۰۱۵ به عنوان روشی برای استانداردسازی توکن‌های موجود، در قراردادهای هوشمند که بر بستر بلاکچین اتریوم توسعه یافته است به وجود آمد (ووگلستلار بنیانگذار پروژه Lukso نیز هست). ووگلستلار این پروپوزال را از طریق صفحه گیت‌هاب پروژه خود به عنوان یک استاندارد ERC ثبت کرد. از آنجایی که این پروپوزال، بیستمین پروپوزال بهبود اتریوم بوده، به عنوان ERC-20 ثبت شده است.

پس از رویه‌ای که جامعه توسعه‌دهندگان اتریوم طی کرد، این پروپوزال در سال ۲۰۱۷ تایید و به عنوان پروپوزال بهبود اتریوم یا همان ERC-20 پیاده‌سازی شد. از آنجایی که درخواست ثبت این پروپوزال تایید و پیاده‌سازی شده است، اگر توسعه‌دهندگان در صدد این هستند تا توکن‌های آنها قابل تعویض باشد، توکن‌های قراردادهای هوشمند آنها باید مطابق با استاندارد مذکور باشند.

همچنین بخوانید: تاریخچه ارزهای دیجیتال به زبان ساده

توکن ERC20 چگونه کار می‌کند؟

زمانی که یک قرارداد هوشمند قصد ایجاد یک توکن در پلتفرم اتریوم را داشته باشد، توکن ERC20 وارد بازی می‌شود. در حقیقت ERC20 زبان مشترکی است که تمام قراردادهای هوشمند اتریوم از آن استفاده می‌کنند. این زبان به توکن‌ها، امکان مبادله شدن توسط یکدیگر را می‌دهد. برای چگونگی نحوه‌ی کار این استاندارد مثالی می‌زنیم:

فرض کنید می‌خواهیم یک بازی بسازیم که کاربران با استفاده از توکنی که برای این بازی طراحی شده است قابلیت‌هایی را در مراحل مختلف بازی به دست آورده و با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. کاربران برای اینکه بتوانند وارد این بازی شوند باید توکن ما را با استفاده از یکی از ارزهای مجازی مثل بیت‌کوین یا غیره بخرند.

در ادامه هر یک از قوانین ERC20 را بررسی خواهیم کرد، اما ابتدا با فیلدهای اختیاری این استاندارد شروع می‌کنیم. فیلدهای اختیاری استاندارد ERC20 شامل موارد زیر است :

 • اسم توکن (Token name): نامی است که به توکن پلتفرم خود اختصاص می‌دهید.
 • نماد یا علامت اختصاری (Symbol): نماد اختصاری مربوط به توکن است.
 • تعداد اعشار (Decimal): در حقیقت شما در این فیلد، میزان تقسیم‌پذیری توکن خود را تعیین می‌نمایید. مثلا اگر مقدار این فیلد را ۱ قرار دهیم، کمترین مقدار توکن در پلتفرم ما ۰/۱ می‌شود.

برای مثال بازی فیلدهای اختیاری را به شکل زیر قرار می‌دهیم:

 • اسم توکن: BiteriomGame
 • نماد اختصاری توکن: BGM
 • اعشار کمترین مقدار: 2 رقم اعشار

توابع اصلی و اجباری استاندارد ERC20 چیست ؟

 • مقدارکلی (Total Supply): تعداد کل توکن‌هایی است که برای پلتفرم خود در نظر می‌گیریم.
 • موجودی (balance of): این متغیر تعداد توکن‌های مربوط به هر آدرس کاربری را نشان می‌دهد.
 • انتقال (Transfer): فرآیند تخصیص توکن‌های اولیه به کاربران است.
 • انتقال از (Transfer From): تابع transferFrom به یک بازیکن امکان می‌دهد به بازیکن دیگر توکن بفرستد.
 • تایید (approve): این تابع، تراکنش‌ها را بر مبنای تعداد کلی توکن‌ها می‌سنجد.
 • مجوز (allowance): این تابع، موجودی حساب هر بازیکن را چک کرده و در صورتی که تعداد توکن‌ها کافی نباشد تراکنش را کنسل می‌کند.

حالا با استفاده از این فیلدها می‌توانیم مشخص کنیم که:

 • تعداد کل توکن‌ها چقدر باشد.
 • موجودی هر کاربری که در ابتدا توکن برای او ارسال می‌شود چه مقدار باشد.
 • به چه کسانی توکن‌ها ارسال شوند.
 • و غیره

بهترین توکن‌های ERC-20

منظور از توکن‌ های ERC-20 رایج‌ترین توکن‌هایی هستند که روی بلاکچین اتریوم ساخته شده‌اند. طراحی این توکن‌ها به‌صورتی است که توکن‌های کاربردی (utility tokens) شبکه هستند و برای توابع پرداختی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این توکن‌ها را می‌توان برای پرداخت خدمات و کالاها استفاده کرد. توکن‌های ERC-20 مانند هر توکن دیگری سه قابلیت تعویض‌پذیری، انتقال و عرضه مشخص را دارا هستند.

توکن ERC20 چیست ؟ و چه مزیت هایی دارد ؟

برترین توکن‌های ERC20 این موارد است:

 • توکن یو اس دی کوین (USD coin)
 • توکن شیبا اینو (SHIBA Inu)
 • توکن فانتوم (Fantom)
 • توکن هگز (HEX)

کیف پول توکن‌های ERC20

خوشبختانه، اکثریت‌قریب‌ به‌ اتفاق توسعه‌دهندگان توکن‌ ها، مطابق با قوانین ERC-20 عمل می‌کنند. به این معنی که اکثر توکن‌هایی که از طریق عرضه اولیه کوین اتریوم منتشر می‌شوند، مطابق با پروتکل ERC20 هستند. امروزه بسیاری از ارزهای دیجیتال‌ معروف بازار که متقاضیان و معامله‌گران زیادی هم دارند، روی چارچوب ERC20 اتریوم تولید شده‌اند. اگر قصد خرید هر ارز دیجیتالی را دارید که به‌عنوان توکن ERC-20 صادر می‌شود، باید کیف پولی هم داشته باشید که با این توکن‌ها سازگار هستند. چون توکن‌های ERC-20 بسیار محبوب هستند، کیف پول‌ هایی که از این رمزارز پشتیبانی می‌کنند هم گزینه‌‌های بسیار متنوع و زیادی دارند.

پرکاربرد ترین کیف پول‌های ERC20 این موارد است:

 • اتمیک والت
 • تراست والت
 • مال اتر والت
 • ترزور والت
 • کول والت
 • متاماسک

مزایا و معایب توکن ERC20

مزایا توکن ERC20 چیست ؟

 1. اولین مزیت ساختار توکن های ERC20 است. همانطور که پیشتر گفته شد یک توکن برای اینکه بتواند ERC20 باشد باید از مجموعه قوانین تعریف شده پیروی کند. حال فرض کنید هر شخصی توکن خود را با توابع دلخواه خود و بدون توجه به این قواعد می‌ساخت. این کار باعث بروز مشکلات زیادی از جمله مشکلات ذخیره‌سازی توکن‌ها در کیف پول، لیست کردن توکن ها در صرافی های ارز دیجیتال، مبادلات توکن ها، خرابی و آسیپ پذیر شدن قراردادهای هوشمند و … میشد. با وجود استاندارد ERC20 تمامی این مشکلات رفع شده است.
 2. از آنجایی که توکن‌های ERC20 روی بستر بلاک چین اتریوم و طبق قواعد آن ساخته می‌شوند، ساخت و توسعه آنها برای توسعه دهندگان بسیار راحت‌تر از حالتیست که بخواهند یک توکن را از صفر طراحی کنند و بسازند.
 3. یکی دیگر از مزایای توکن های ERC-20 نقدشوندگی آنها است، اگر پروژه‌ها در شبکه اتریوم فعال باشند و با یکدیگر بصورت مستمر در ارتباط باشند و مبادله کنند، این عمل باعث افزایش پروژه‌ها و در نتیجه افزایش کاربران شبکه و گردش بیشتر توکن‌های ERC20 و افزایش نقدشوندگی در شبکه می‌شود.
 4. از دیگر مزایای این توکن‌ها می‌توان به یکریختی توکن ها، سادگی لیست شدن در صرافی ها برای مبادله، ارتباط با قراردادهای هوشمند و سازگاری با کیف پول‌های مختلف اشاره نمود.

یکی از مزیت های مهم ERC20 این است که با تمامی توکن های جدید سازگار است و توکن های جدید نیز طوری طراحی می شوند که از قوانین ERC20 پیروی کنند. همین اتفاق موجب می شود که توسعه دهندگان برای ایجاد یک توکن جدید، حتما لازم نباشد یک پروژه ساخت بلاک چین جدید را پیاده سازی کنند.

توکن ERC20 چیست ؟ و چه مزیت هایی دارد ؟

معایب توکن ERC20 چیست ؟

اولین عیب توکن های ERC-20 مشکل تابع transfer است. در شبکه اتریوم دو نوع حساب وجو دارد؛ حساب‌های خارجی یا (EOA) که توسط کلیدهای خصوصی کنترل می‌شوند و نوع دوم حساب‌های قرادادی است که توسط کدهای آن قرارداد کنترل می‌شوند. اگر شما بخواهید با یک حساب EOA در ارتباط باشید، می‌توانید با استفاده از تابع transfer توکن‌های مورد نیاز را ارسال کنید. اما اگر قصد ارتباط و ارسال توکن به حساب‌های قراردادی با استفاده از تابع transfer را داشته باشید، احتمالا با مشکلی مواجه می‌‌شوید که تاکنون باعث از دست رفتن میلیون‌ها دلار پول در این شبکه شده است. مشکل اصلی این تابع این است که پس از اجرا به گیرنده هیچ اطلاعی داده نمی‌شود، حتی اگر تراکنش موفق بوده باشد. به عنوان مثال اگر شما توکن خود را به آدرس اشتباهی ارسال کنید چون گیرنده از دریافت توکن ها مطلع نمی‌شود، تراکنش برگشت نمی‌خورد و شما توکن هایتان را از دست می‌دهید. البته برای حل این مشکل اتریوم استاندارد جدیدی به نام ERC223 معرفی کرده است.

 • یکی دیگر از بزرگترین انتقاداتی که به توکن و استاندارد ERC20 وارد است، این است که ساخت توکن های اختصاصی را برای افراد بسیار راحت کرده؛ در نتیجه بازار ارزهای دیجیتال از توکن های بی‌فایده و عرضه اولیه های تقلبی پر میشود.
 • استاندارد ERC20 محدودیتی برای batchOverflow در نظر نگرفته است، این مشکل باعث می‌شود مبلغی بیشتر از موجودی یک حساب خرج بشود. هکرها با استفاده از این مشکل میتوانند مقادیر زیادی توکن بدست بیاورند.

استاندارد شبکه توکن ERC20 فضای دارایی‌های کریپتو را به سلطه خود درآورده است و درک چرایی آن دشوار نیست. هر کسی به راحتی قادر به استقرار یک قرارداد ساده برای کاربردهای متعدد (توکن‌های کاربردی، استیبل کوین‌ها و غیره) است. با این وجود، ERC-20 برخی از ویژگی‌های دیگر استانداردها را در خود ندارد. باید منتظر ماند و دید که آیا دیگر انواع قراردادها جای آن را خواهند گرفت یا خیر.

جمع بندی

در این مقاله با توکن ها، استاندارد ERC20 و نحوه عملکرد آنها آشنا شدیم. گفتیم که استاندارد ERC20 یکسری توابع و قواعد است که توکن‌های که قصد استفاده از شبکه اتریوم را دارند باید از آن‌ها پیروی کنند. این استاندارد طراحی و ساخت توکن‌ها را برای تمامی افراد تا حد زیادی راحت و امکان‌پذیر نموده اما با این وجود انتقاداتی نیز به آن وارد است. آیا شما نیز علاقمند به ساخت توکن اختصاصی خود هستید؟ نظرات خود را با سایت آکادمی بیتریوم در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00