تحلیل قیمت دلار – 23 آبان 1401

بررسی دلار امروز

دلار آمریکا در معاملات اولیه اروپا روز دوشنبه رشد کرد و پس از فروش شدید هفته گذشته که اظهارات کریستوفر والر، عضو فدرال رزرو باعث ارزیابی مجدد سیاست پولی آتی بانک مرکزی شد، تا حدی بهبود یافت.

شاخص دلار که ارزش دلار را در برابر سبدی از شش ارز دیگر ارزیابی می‌کند، با 0.4 درصد افزایش به 106.550 رسید و از پایین‌ترین سطح سه ماهه روز جمعه یعنی 106.28 صعود کرد.

افزایش ارزش دلار والر حباب کاهش فدرال رزرو را از بین برد

این شاخص در هفته گذشته 4 درصد کاهش یافت که بدترین هفته در بیش از دو سال و نیم گذشته بود.

انتشار پایین تر از حد انتظار تورم شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) ایالات متحده در ماه اکتبر در روز پنجشنبه به دلیل افزایش انتظارات مبنی بر اینکه فدرال رزرو تصمیم خواهد گرفت تا کمپین انقباض پولی خود را زودتر از آنچه قبلاً پیش بینی شده بود، کاهش دهد و احتمالاً تنها 50 واحد در دسامبر افزایش می یابد، باعث کاهش شدید دلار شد.

با این حال، والر سعی کرد این خوش بینی را خنثی کند و در مصاحبه ای در آخر هفته گفت که بازارها نباید فریب بخورند

وی افزود: فدرال رزرو ممکن است در جلسه بعدی خود به کاهش سرعت افزایش نرخ بهره فکر کند، اما این نباید به عنوان “کاهش” مقابله آن با تورم تلقی شود.

تحلیلگران ING در یادداشتی گفتند: «اکنون می‌توانیم انتظار یک دوره افزایش حساسیت بازار نسبت به Fed-Speak را داشته باشیم، درحالیکه سرمایه‌گذاران تلاش می کنند تا ارزیابی کنند کدام اعضا متقاعد شده‌اند که از آخرین آمار تورم فاصله بگیرند.»

ما فکر می‌کنیم که برای روند نزولی پایدار دلار زود است، درحالیکه تغییر فدرال‌رزرو هنوز مشخص نیست و دارایی‌های ریسک پذیر همچنان با موانع مختلفی روبرو هستند.»

جفت ارز EUR/USD با 0.2% کاهش به 1.0332 رسید، جفت ارز AUD/USD حساس به ریسک در 0.6702 معامله شد و جفت ارز GBP/USD با 0.4% کاهش به 1.1787 رسید و برخی از رشدهای قوی هفته گذشته را از دست داد.

معامله گران استرلینگ توجه ویژه ای به بیانیه پاییز در روز پنجشنبه خواهند داشت، درحالیکه جرمی هانت وزیر دارایی بریتانیا انتظار دارد افزایش شدید مالیات و کاهش هزینه ها را برای کمک به رفع حفره قابل توجهی در امور مالی عمومی تعیین کند.

جفت ارز USD/JPY با 0.5% افزایش به 139.44 رسید و این جفت ارز زیر سطح کلیدی 140 باقی ماند و پیش از این برای اولین بار در دو ماه گذشته به زیر سطح افت کرد درحالیکه بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده در پی آخرین آمار تورم ایالات متحده کاهش یافت.

جفت ارز USD/CNY با 0.9% کاهش به 7.0428 رسید و در بحبوحه افزایش خوش‌بینی نسبت به کاهش برخی اقدامات سختگیرانه ضد کووید، یوان به قوی‌ترین سطح خود در نزدیک به دو ماه اخیر صعود کرد.

آیا دلار رشد می کند ؟

تحلیل گران فنی باور دارند افزایش غیرمنتظره انتهای روز یک شنبه موجب شد که برخی معامله گران  عنوان کنند دلار پس از برخورد به کف قیمتی در  مسیر صعود دوباره قرار گرفته است.

با این حال عده ای دیگر می گفتند که افزایش سطح عرضه در چند وقت اخیر و سیاست های جدید بازارساز  احتمالا امروز هم مانع صعود گسترده قیمت دلار شود.

پیش بینی قیمت دلار

رشد قیمت دلار در معاملات نقدی روز گذشته در حالی بود که بانک مرکزی در هفته گذشته توانسته بود با ارائه برخی سیاست‌های تسهیل‌گرانه در زمینه خریرد ارز توافقی موج تقاضا در بازار را بشکند و سبب کاهش قیمت دلار شود.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00