تحلیل قیمت دلار – 26 آبان 1401

دلار آمریکا در معاملات اولیه اروپا در روز چهارشنبه کاهش یافت و در حالی که مقامات غربی اهمیت حمله موشکی مرگبار به یک روستای لهستان را کم اهمیت جلوه دادند و به دنبال تشدید تنش ها با روسیه بودند، رشدهای شب گذشته را حذف کرد.

شاخص دلار که ارزش دلار را در برابر سبدی از شش ارز دیگر ارزیابی می‌کند، با 0.3 درصد کاهش به 106.013 رسید و اوایل چهارشنبه تا 106.76 صعود کرد.

علت کاهش دلار چیست ؟

دلار امن صبح چهارشنبه پس از انتشار اخباری مبنی بر کشته شدن دو راکت ساخت روسیه در روستایی در لهستان، یکی از اعضای ناتو، در نزدیکی مرز اوکراین، با افزایش قیمت مواجه شد و نگرانی‌ها از تشدید جنگ در اوکراین را افزایش داد.

با این حال، مسکو مسئولیت این حمله را نپذیرفت و جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده گفت که اطلاعات اولیه حاکی از آن است که احتمالاً این سلاح توسط روسیه شلیک نشده است، اگرچه تحقیقات ادامه دارد.

دلار در روز سه‌شنبه،در پی انتشار افزایش ضعیف‌تر از حد انتظار در قیمت‌های تولیدکننده، شاهد فروش بود که به آمار تورم مصرف‌کننده در هفته گذشته افزود که نشان داد روند افزایش شدید نرخ‌های بهره فدرال رزرو ممکن است به پایان خود نزدیک شود.

تحلیلگران UBS در یادداشتی گفتند:

«ما فکر می‌کنیم خیلی زود است که انتظار کاهش دلار آمریکا را داشته باشیم و دیدگاه خود را نسبت به بالاترین سطح دلار تا پایان سه ماهه اول سال 2023 حفظ می‌کنیم.»

“ما معتقدیم که فدرال رزرو می خواهد چندین ماه متوالی شاهد کاهش تورم باشیم، قبل از اینکه به سمت یک موضع تسهیلانه تر حرکت کند. علاوه بر این، فدرال رزرو باید نشانه هایی از رکود بازار کار را ببیند. با این حال، داده‌های اخیر هنوز هم به رشد شغلی قوی، کاهش بیکاری و افزایش سریع دستمزدها اشاره می‌کند.»

در جاهای دیگر، پس از آن‌که داده‌ها نشان داد که تورم بریتانیا در ماه اکتبر به بالاترین سطح چند دهه اخیر رسید که ناشی از افزایش قیمت‌های مواد غذایی و انرژی بود، جفت ارز GBP/USD در 1.1858 ثابت معامله شد، درست پایین‌تر از قوی‌ترین سطح خود در سه ماه گذشته.

شاخص قیمت مصرف کننده نسبت به سپتامبر 2.0 درصد افزایش یافت و 11.1 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت که بالاتر از پیش بینی افزایش ماهانه 1.7 درصدی و نرخ سالانه 10.7 درصدی بود.

این آمار حاکی از افزایش بیشتر نرخ بهره توسط بانک مرکزی انگلستان است و همچنین دولت بریتانیا را ناامید خواهد کرد، درحالیکه آماده می شود تا در روز پنجشنبه برنامه های مالیاتی و هزینه های جدید را برای سال های آینده اعلام کند.

جفت ارز EUR/USD با 0.4% افزایش به 1.0389 نزدیک به بالاترین سطح سه ماهه رسید، در حالی که جفت ارز AUD/USD حساس به ریسک با 0.1% افزایش به 0.6763 رسید و علیرغم افزایش تنش های ژئوپلیتیکی بالا ماند.

جفت ارز USD/JPY با 0.2% افزایش به 139.62 رسید، در حالی که جفت ارز USD/CNY با 0.5% افزایش به 7.0770 رسید، با توجه به داده‌هایی که نشان می‌داد قیمت مسکن چین در اکتبر به پایین‌ترین سطح هفت ساله افت کرد، یوان تحت تاثیر قرار گرفت.

این به دنبال قرائت های ناامیدکننده در مورد تولید صنعتی و خرده فروشی در اوایل این هفته بود که نشان می داد دومین اقتصاد بزرگ جهان تحت فشار است.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00