سکه امامی

قیمت درحال بروزرسانی
نرخ تغییر درحال بروزرسانی

از سال 1358 تا سال 1370، سکه‌های تمام بهار آزادی توسط بانک مرکزی ساخته و منتشر می‌ شدند. اما در سال 1370، به منظور احترام به یاد و نام امام خمینی (ره)، بانک مرکزی با پیشنهاد خود و تایید وزارت امور اقتصادی و دارایی، اقدام به اصلاح قوانین ضرب و ساخت سکه‌های طلا کرد. هیئت وزیران اصلاحیه‌ ای را در این زمینه تصویب کرد و براساس این تصویب، بانک مرکزی موظف به تغییر طرح سکه و قرار دادن تصویر امام خمینی (ره) بر روی یک طرف سکه‌ ها شد.

از آن زمان تاکنون، سکه‌ هایی که از سال 1370 به بعد ساخته شده‌اند، به دلیل حاوی تصویر امام خمینی بر روی سطح خود و به دلیل تفاوت در طرح با سکه‌های دوران اولیه (طرح قدیم)، با نام “سکه امامی” شناخته می‌ شوند. این سکه‌ها پس از دوره نخست ضرب (طرح قدیم) و با عرضه به بازار به عنوان “طرح جدید” شناخته می‌شوند.

وزن سکه امامی:

وزن سکه امامی یا طرح جدید برابر با 8.13598 گرم است و مقدار طلای خالص موجود در آن مقدار 7.322382 گرم می‌ باشد. و قطر آن ها 22 میلیمتر است و عیار این سکه‌ ها 900 در 1000 است که در مقیاس 24 عیار، معادل با 21.6 عیار محسوب می‌ شود.

قیمت سکه های امامی:

بانک مرکزی اعلام کرده است که تمامی سکه‌هایی که در سال‌های 87، 88، 89 و پس از آن تولید شده‌اند، دارای تاریخ ضرب 1386 می‌ باشند. هدف اصلی این اقدام، جلوگیری از وجود اختلافات قیمتی بین سکه‌ های با تاریخ‌های ضرب مختلف است. اما در بازار معاملات، سکه‌های طرح جدید و قدیم به رغم یکسان بودن از نظر اندازه، خلوص و عیار طلا، ممکن است تفاوتی کوچک در قیمت داشته باشند. بنابراین، سکه‌های طرح قدیم معمولاً مقداری ارزان تر می باشند.

 

فیلترها

پیش بینی بازارهای ایران ( پیش بینی بازار دلار،طلا،…

در این ویدیو آموزشی از دپارتمان اقتصاد بیتریوم قصد داریم به پیش بینی بازارهای ایران بپردازیم چرا که شعار این دپارتمان این است که پول در کدام بازار ها می…
مشاهده
Volume
Play
1x
00:00/00:00